niepodlegla

OSTRZEŻENIA PUBLICZNE GIS


Bądź z nami, bądź bezpiecznyTELEFON ALARMOWY : 661 239 699 czynny całą dobę, dzwonić w sytuacjach kryzysowych.Aktualności ...


03 grudnia 2018r.


Ogólnopolski Dzień Szczepień


szczep.png

W dniu 7 grudnia obchodzić będziemy X Ogólnopolski Dzień Szczepień, którego celem jest promowanie idei szczepień ochronnych oraz poszerzenie dostępu do nowoczesnych metod profilaktyki zdrowotnej w społeczności polskiej.

Szczepienia uznawane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Chronią nas przed 26 chorobami i wykorzeniły jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych - ospę prawdziwą, która przed wprowadzeniem szczepień zbierała ogromne żniwo uśmiercając co trzeciego mieszkańca ziemi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepienia każdego roku ratują przed śmiercią ok. 2,5 mln osób na całym świecie. Stosowane regularnie i na masową skalę sprawiły, że znacznie zmniejszyła się w Polsce zapadalność m.in. na odrę, świnkę, różyczkę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

W naszym kraju kwestia szczepień regulowana jest przez Program Szczepień Ochronnych. Poza wykazem szczepień obowiązkowych (refundowanych przez państwo), zawiera on także listę szczepień zalecanych, które są równie ważne i rekomendowane przez specjalistów. W związku z powyższym zakres ochrony przed chorobami zakaźnymi zależy od nas samych, dlatego warto je znać, by świadomie podjąć decyzję o zaszczepieniu siebie, swoich dzieci, współmałżonka, czy seniorów.

Program Szczepień Ochronnych dostępny jest pod linkiem
http://www.ogolnopolskidzienszczepien.pl/og%f3lnopolski%20dzie%f1%20szczepie%f1/Program%20Szczepien%20Ochronnych%202018.pdf

W ostatnim czasie obserwuje się w Polsce niepokojący trend polegający na uchylaniu się od obowiązkowych szczepień ochronnych. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych wzrosła ponad 4-krotnie (2013 r. - 7248 odmów; 2017 r. - 30 089 odmów). W I połowie 2018 r. odnotowano 34 273 uchylenia od szczepień, a więc więcej niż w całym 2017 r.

Jak wykazują badania naukowe - szczepionki gwarantują wytworzenie pamięci immunologicznej, zabezpieczają przed zakażeniem nie tylko zaszczepionego, ale i jego otoczenie, chronią społeczeństwo przed ryzykiem wystąpienia groźnych epidemii różnych chorób zakaźnych, które dziś występują sporadycznie. Uodpornienie przeciw chorobie zakaźnej uzyskane poprzez szczepienie jest o wiele bezpieczniejsze niż to uzyskane w wyniku przechorowania choroby. Szczepienia to obok antybiotyków największy oręż w starciu z bakteriami. Jednak w dobie obserwowanego rosnącego zjawiska oporności bakterii na antybiotyki, czyniącego leczenie coraz trudniejszym, to szczepienia stają się najskuteczniejszym sposobem ochrony przed bakteriami. Można powiedzieć, że szczepienia to najważniejsza polisa na zdrowie każdego z nas!

Więcej na temat szczepień ochronnych pod adresem
http://pis.lodz.pl/page/332,szczepienia-ochronne.html


28 listopada 2018r.


UŻYWKI - od rozrywki do pułapki.


W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie w dniu 27 listopada br. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla młodzieży prowadzone przez Pana Jakuba Rychtera, który jest psychologiem, psychoterapeutą, specjalistą leczenia uzależnień, trenerem, twórcą programów profilaktycznych dedykowanych dla młodych ludzi.

W tym dniu, trener przeprowadził warsztaty w trzech grupach a uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu działania substancji psychoaktywnych (dopalaczy) na organizm ludzki oraz niebezpieczeństw efektów niepożądanych po ich zażyciu. Te spotkania profilaktyczne miały również na celu ukazanie możliwości osiągania sukcesów życiowych (zawodowych, osobistych) bez konieczności sięgania po substancje psychoaktywne. Młodzież w trakcie zajęć ćwiczyła również podstawowe umiejętności psychologiczne, takie jak:

 • asertywność, umiejętność mówienia "nie";
 • dokonywanie racjonalnych wyborów dotyczących zażywania różnego rodzaju substancji;
 • budowanie i wzmacnianie pozytywnego obrazu własnej osoby;
 • odreagowywanie nagromadzonego napięcia emocjonalnego w sposób społecznie akceptowany;
 • zawieranie satysfakcjonujących znajomości z ludźmi oraz budowanie udanych relacji interpersonalnych;
 • konstruktywne rozwiązywanie konfliktów;
 • nabycie wzorców zdrowego trybu życia i sposobów zdrowego spędzania czasu.

 • Warsztaty udało się zorganizować w ramach współpracy PSSE w Wieruszowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wieruszowie, które pokryło koszty trenera.  IMG_0653.JPG

  28 listopada 2018r.


  Witaminy dla chłopaka i dziewczyny


  23 listopada br. najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieruszowie uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym na temat witamin, które pełnią rolę superbohaterów w naszym organizmie. Podczas pogadanki z pracownikiem PSSE w Wieruszowie, dzieci dowiedziały się o "super produktach", które oddziałują na nas w pozytywny sposób i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie poprzez to, że są bombami witaminowymi oraz wojownikami w postaci antyoksydantów i minerałów.

  Oprócz pouczającej prelekcji dzieci podziwiały również wystawę pełną kolorowych i zdrowych superbohaterów, które nie tylko dostarczają organizmowi potrzebnych składników odżywczych, ale często dzięki temu zmniejszają ryzyko zachorowania na różne choroby. Wystawa stworzona z koszy wypełnionych warzywami, owocami, słoikami naturalnych soków, kiszonek i owocowych przetworów cieszyła oko ale również niosła ważne motto: "Co dzień jedz owoce i jarzyny, bo w nich mieszkają witaminy!!! Kto to lekceważy, musi chodzić do lekarzy!!!"

  Nie od dziś wiadomo, że stan naszego organizmu zależy w dużej mierze od nas samych, a na dobre samopoczucie, oprócz aktywności i trybu życia, wpływa dieta. Oczywiście najlepsze wyniki osiągniemy, gdy jedno będzie towarzyszyć drugiemu.


  IMG_0637.JPG IMG_0641.JPG  IMG_0642.JPG  IMG_0648.JPG

  27 listopada 2018r.  Postępowanie przeciwepidemiczne podmiotu leczniczego w związku z pojawieniem się podejrzenia zachorowania na odrę

  23 listopada 2018r.


  Mam czas rozmawiać o teście na HIV


  W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna
  odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS
  "Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)",
  promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.


  Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.

  Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: https://aids.gov.pl/pkd

  Kampania edukacyjna "Mam czas rozmawiać" pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie.
  Więcej o kampanii na stronie: https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl
  A2_PLAKAT_AKTUALIZACJA_16_05_2018_DRUK.jpg

  20 listopada 2018r.


  "Szczotka, pasta, kubek ciepła woda..."


  W miniony piątek pracownik PSSE w Wieruszowie przeprowadził z dziećmi ze Żłobka Miejskiego w Wieruszowie krótką pogawędkę, której celem było wyrabianie codziennego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o podstępnych bakteriach, które uwielbiają, gdy dzieci jedzą słodycze i zapominają o myciu ząbków, bo wtedy mogą wgryźć się w zęby powodując ich ból. Dzieci z wieruszowskiego żłobka doskonale wiedziały, co należy robić by ich ząbki nie chorowały na próchnicę:

 • systematyczne szczotkowanie zębów przynajmniej rano i wieczorem,
 • ograniczanie spożywania cukierków i słodzonych napojów,
 • regularne wizyty u lekarza od ząbków-stomatologa
 • to recepta na piękny i zdrowy uśmiech u każdego dziecka.

  Podczas spotkania, maluchy z zaciekawieniem przyglądały się jak prawidłowo należy szczotkować zęby, by wymieść z buzi wszystkie złe bakterie i resztki jedzenia. Same także uczyły się myć ząbki na sztucznym modelu jamy ustnej. Strzałem w dziesiątkę okazały się również zajęcia plastyczne, w trakcie których każde dziecko wykonało pracę pt. "Chcę mieć czyste zęby". Na koniec dzieci zostały nagrodzone upominkiem w postaci breloczka - odblasku.

  Drogi rodzicu, zadbaj o zdrowy uśmiech swego dziecka!
  Wykaz przysługujących dziecku działań profilaktycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej znajduje się na stronie

  https://www.gov.pl/web/zdrowie/stomatologia-dziecieca


  szczotkowanie_20181116_092306.jpg szczotkowanie_20181116_092351.jpg szczotkowanie_20181116_092502.jpg szczotkowanie_20181116_092547.jpg szczotkowanie_20181116_093647.jpg


  15 listopada 2018r.


  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - pod hasłem


  DZIECI NAJWAŻNIEJSZE!!!


  anty-tyton.JPG

  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada każdego roku w trzeci czwartek listopada i promuje zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), tytoń zabija ponad 7 mln osób rocznie na całym świecie, w tym 900 tys. biernych palaczy. A według "Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu", oprac. przez Kantar Public dla GIS - 24% Polaków pali papierosy regularnie.

  Inne śmiertelnie poważne fakty? Palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy.

  W roku bieżącym kampania kierowana jest głównie do rodzin spodziewających się dzieci. Fundacja "Promocja Zdrowia" zaproponowała tych właśnie odbiorców, gdyż dzieci nadal stają się ofiarami biernego palenia tytoniu - dlatego właśnie one powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym już w chwili poczęcia. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Dzieci, które w czasie życia płodowego były narażone na dym tytoniowy rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

  Eksperci ostrzegają, że dym tytoniowy już od najmłodszych lat może mieć wpływ na wahania hormonalne i zmiany neurologiczne w czasie rozwoju małego dziecka. Uszkodzone mogą zostać także systemy w organizmie, które rozwijają się i kształtują przez pierwszych 10 lat jego życia. Ważne jest, aby pamiętać, że bierne palenie wpływa na dzieci znacznie poważniej niż inne zanieczyszczenia, ponieważ mają one 2-3 razy większe potrzeby wentylacyjne niż dorośli.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie
  w trosce o zdrowie mieszkańców powiatu wieruszowskiego apeluje:


  JEŻELI CHCESZ BYĆ ZDROWY - NIE PAL!

  PALĄC NISZCZYSZ NIE TYLKO SWOJE ZDROWIE,

  ALE I ZDROWIE SWOJEJ RODZINY!!!

  NIECH LISTOPAD BĘDZIE DOBRĄ OKAZJA DO PODJĘCIA WALKI Z NAŁOGIEM.

  GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

  TELEFONICZNA PORADNIA POMOCY PALĄCYM tel. 801 108 108


  http://jakrzucicpalenie.pl/
  1 października 2018r.


  1 października - Ogólnopolski Dzień Tornistra


  1 października 2018 roku ustanowiony został przez Ministra Edukacji Narodowej Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Będzie to również dzień inauguracji projektu pn."Miesiąc Ważenia Tornistrów". Projekt realizowany będzie przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z jednostkami oświaty na terenie całego kraju.

  Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego:

 • waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia,
 • tornister powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
 • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
 • plecak powinien mieć równe, szerokie szelki, długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jego jak najlepsze przyleganie do pleców, zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej, plecak należy nosić na obu ramionach,
 • konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

 • Kupując tornister, warto zwrócić uwagę na jego ciężar, zdarzają się bowiem takie, które nawet bez żadnej zawartości stanowią duże obciążenie dla dziecka.

  Co jeszcze możemy zrobić?

 • uczyć dzieci racjonalnego pakowania plecaka, usuwania z niego rzeczy niepotrzebnych,
 • kupować zeszyty w cienkich oprawkach i w miarę możliwości zamieniać grube zeszyty na cienkie,
 • proponować dziecku, by zabierało do szkoły napoje i żywność w lekkich opakowaniach.


 • Czym grozi noszenie zbyt ciężkiego w stosunku do masy ciała tornistra?


  Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie doprowadzić do skrzywień kręgosłupa.

  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, szkoła powinna umożliwić uczniom zostawienie części podręczników i przyborów w placówce. Pamiętajmy także, że istotne dla kształtowania właściwej sylwetki jest zapewnienie dziecku odpowiedniego, ze względu na pozycję ciała, stanowiska pracy w szkole i w domu, a także zachęcanie go do aktywności fizycznej.


  Opracowanie: PSSE w Wieruszowie

  lekki tornister porady dla dyrektora.jpg lekki tornister porady dla nauczyciela.jpg lekki tornister porady dla rodziców.jpg lekki tornister porady dla ucznia.jpg


  28 sierpnia 2018r.


  Akcja letnia 2018 r.


  akcja_letnia2018.JPG

  Jak co roku, w ramach trwającego wypoczynku letniego przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Wieruszowie odwiedził dzieci i młodzież wypoczywającą na terenie placówki opiekuńczo-wychowawczej w Głazie.
  W trakcje spotkań uczyliśmy się jak prawidłowo dobrać krem z filtrem i zabezpieczyć skórę przed promieniowaniem słonecznym, przypomnieliśmy sobie jak bezpiecznie korzystać z wypoczynku na plaży i w górach, jak chronić się przed ukąszeniami kleszczy i zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wycieczki do lasu i na łąkę. Omówiliśmy również podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się na drodze oraz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Podczas letnich spotkań zwrócono również uwagę na ryzyko sięgania przez dzieci i młodzież po używki, takie jak: tytoń, alkohol czy dopalacze. Wszystkim uczestnicy letnich obozów wyemitowano niektóre filmy edukacyjne, stworzone w ramach ogólnopolskiej kampanii "Melanż. Oczekiwania vs. Rzeczywistość" a także rozdano ulotki profilaktyczne pt. "Patent na bezpieczne wakacje".

  Tym czasem nowy rok szkolny rozpocznie się już za kilka dni. Drogi rodzicu przy kompletowaniu szkolnej wyprawki swego dziecka zapoznaj się z kilkoma ważnymi zasadami:

 • Podczas zakupu tornistra zwróć uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany,
  a także czy posiada on specjalnie wyprofilowany tył. Szelki plecaka powinny być szerokie, regulowane oraz umożliwiać Twojemu dziecku swobodne wkładanie i zdejmowanie ciężaru. Pamiętaj, by waga pustego tornistra nie przekraczała 1 kg.
 • Zrezygnuj z plecaka na kółkach. Mimo że jego zakup może wydawać się dobrym pomysłem, dziecku trudno będzie nosić tornister na schodach i podczas złej pogody. Poza tym ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstania wad postawy. Nie kupuj także tornistra z metalowym stelażem. Twoje dziecko, oprócz książek, będzie musiało dźwigać dodatkowy ciężar!

 • Na bieżąco kontroluj, czy ciężar tornistra Twojego dziecka nie przekracza 10% jego masy ciała.

 • W celu zmniejszenia wagi przedmiotów znajdujących się w plecaku kupuj zeszyty w miękkiej okładce o grubości nie większej niż 32 kartki. Kanapki zapakuj w specjalne woreczki śniadaniowe bądź lekkie pudełko, a picie - w plastikową butelkę albo specjalny bidon (zaleca się unikanie ciężkich, metalowych bidonów).

 • Codziennie wieczorem sprawdź zawartość plecaka swojego dziecka. Wyciągnij niezjedzone kanapki i słodycze, butelki z napojami, kartoniki mleka oraz zbędne podręczniki i zeszyty.

 • Dopilnuj, by dziecko miało w tornistrze tylko te podręczniki i zeszyty, które będą mu potrzebne danego dnia.

 • Pomóż dziecku prawidłowo zapakować plecak.

 • Zwróć dziecku uwagę, by nosiło plecak na obu ramionach.

 • Dopilnuj, by rzeczy dodatkowe - akcesoria plastyczne, czyste zeszyty, przybory kreślarskie, dodatkowe piórniki, strój na lekcję w-f, zabawki i inne - dziecko zostawiło w szkolnej szafce lub miejscu do tego wyznaczonym.

 • Codziennie dbaj o utrzymanie prawidłowej postawy ciała dziecka. Pamiętaj, że nawyki wypracowane w najmłodszych latach procentują przez całe życie. • 31 lipca 2018r.

  STOP DOPALACZOM!!!
  NIE BĄDŹ KOLEJNĄ OFIARĄ!!! NIE DAJ SIĘ ZABIĆ!!!!


  stop_dopalaczom
  Czym są dopalacze?

  Dopalacze to substancje, które są ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, gdyż nie wiadomo, jakie substancje w nich się znajdują i w jakich ilościach. Niezbadany jest sposób oddziaływania tych produktów na pracę różnych organów wewnętrznych oraz to, jak bardzo mogą zaszkodzić osobie, która je zażyła. Dopalacze bardzo często produkowane są w niesterylnych warunkach, w związku z tym znajdują się w nich różne zanieczyszczenia, które dodatkowo negatywnie wpływają na organizm i przyczyniają się do utraty zdrowia osób, które zażyły te narkotyki. Z uwagi na nieznany skład tych produktów osobom zatrutym przez dopalacze bardzo trudno jest udzielić skutecznej pomocy medycznej.

  Jak działają ?

  Dopalacze jak większość substancji psychoaktywnych, działają na ośrodkowy układ nerwowy upośledzając funkcje mózgu. Po ich zażyciu zmienia się nastrój i zachowanie człowieka.Obserwuje się huśtawkę nastrojów. Osoba po dopalaczach jest na zmianę pobudzona lub ospała, może być również agresywna i swoim zachowaniem zagrażać sobie lub innym.

  Jak wyglądają ?

  Dopalacze mogą występować w formie białego proszku, kapsułek, tabletek lub suszu roślinnego. Mogą być przyjmowane doustnie, donosowo, można z nich sporządzać wywar lub je palić.Dopalacze bardzo często pakowane są w atrakcyjne, kolorowe opakowania, które mają przyciągać uwagę kupującego.

  Jakie są pułapki związane z zażywaniem dopalaczy?

  Wprowadzanie do swojego organizmu związków chemicznych o niepoznanym działaniu i w nieznanej dawce prowadzić może do trwałego uszkodzenia zdrowia lub nawet śmierci.Dopalacze podobnie jak narkotyki bardzo szybko prowadzą do uzależnienia, czyli choroby, która utrudnia prawidłowe funkcjonowanie psychiczne, fizyczne i społeczne. Osoba uzależniona najczęściej nie zdaje sobie sprawy ze swojego nałogu, który przynosi wiele szkód.

  REAGUJ!!!

  Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania zadzwoń na


  bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej - 800 060 800
  Pamiętaj, że dostępny jest także
  Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii - 801 199 990

  TWOJA REAKCJA MOŻE URATOWAĆ KOMUŚ ŻYCIE!

  Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, szczególnie kiedy ktoś zachowuje się w sposób nietypowy, agresywny, jest pobudzony i swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym

  999 - Pogotowie Ratunkowe
  998 - Straż Pożarna
  997 - Policja
  112 - numer alarmowy dla telefonów komórkowych  31 lipca 2018r.

  ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS UPAŁÓW.

  Podczas upałów, gdy temperatura powietrza osiąga 30°C i więcej, nasila się ryzyko udaru cieplnego i przegrzania organizmu. W tym czasie należy otoczyć szczególną troską dzieci, osoby starsze i chore. Stosowanie poniższych zasad pozwoli uniknąć udaru cieplnego lub przegrzania organizmu.


  Zasady bezpieczeństwa podczas upałów.
  Słów kilka o tym, jak bezpiecznie spędzić wakacje.

  22 czerwca 2018r.

  Jak co roku, wypoczynek dla dzieci i młodzieży zorganizowany będzie w formach wyjazdowych (m.in. kolonie) oraz w miejscu zamieszkania (tzw. półkolonie). Dokładne dane dotyczące organizatorów wypoczynku znaleźć można na stronie: https://wypoczynek.men.gov.pl/

  Chcemy, żeby wyczekiwane dwa miesiące lata były beztroskim i dobrze spędzonym czasem pełnym niezapomnianych wrażeń oraz wielu fantastycznych przygód.
  Aby wakacyjny wypoczynek był udany należy pamiętać, aby rozważnie korzystać ze wszystkich przyjemności, jakich dostarczają wakacje!

  Podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas letniego wypoczynku dostępne są w ulotkach:

  10 zasad bezpiecznych wakacji dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  10 zasad bezpiecznych wakacji dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

  BEZPIECZNY WYPOCZYNEK LETNI - porady dla uczestników.

  PPIS w Wieruszowie
  Wszystkim życzy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji!  19 czerwca 2018r.


  KAMPANIA NA LATA 2018-2019  substancje_niebezpieczne.JPG

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie informuje o kampanii organizowanej przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) pod hasłem "ZDROWE I BEZPIECZNE MIEJSCE PRACY: SUBSTANCJE NIEBEZPIECZNE POD KONTROLĄ", koordynowanej przezCentralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy.

  Kampania dotyczy zagrożeń stwarzanych przez niebezpieczne substancje chemiczne, występujące w miejscu pracy. Głównym jej założeniem jest zmniejszenie poziomu ryzyka poprzez pogłębienie wiedzy o zagrożeniach wynikających z narażenia pracowników na działanie niebezpiecznych substancji chemicznych, zwiększenie świadomości w zakresie zapobiegania tym zagrożeniom, oraz pogłębienie znajomości obowiązujących przepisów prawnych.

  W ramach kampanii organizowany jest Konkurs Dobrych Praktyk, którego głównym celem jest identyfikacja dobrych praktyk oraz uświadamianie jakie korzyści płyną z zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy.

  Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych tematem do wzięcia udziału w kampanii.

  Szczegółowe informacje dotyczące kampanii można znaleźć na stronach internetowych: • Strona internetowa EU-OSHA:
 • https://osha.europa.eu/pl/healthy-workplaces-campaigns/dangerous-substances-18-19

 • Strona Kampanii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy:
 • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl? _nfpb=true&_pageLabel=P44800116781525081253640&html_tresc_root_id=300009303&html_tresc_id=30000 9310&html_klucz=300009303&html_klucz_spis=


  Materiały do pobrania:


 • Ulotka informacyjna
 • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/84924/2018043034735&Substancje-niebezpieczne-pod-kontrola-ULOTKA-kampanii-018.pdf

 • Konkurs Dobrych Praktyk
 • https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/84965/2018050834754&Konkurs-Dobrych-Praktyk-ulotka-2018.pdf
  10 czerwca 2018r.


  Letni piknik z powiatem


  wntd-PL.JPG

  W sobotę 9 czerwca przy błękitnym niebie, ciepłych promieniach słońca i delikatnym wiaterku, na wieruszowskim rynku pojawiły się kolorowe stoiska wystawiennicze, na których prezentowali się lokalni artyści, instytucje i szkoły ponadgimnazjalne. Na plenerowej prezentacji nie zabrakło również Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologiocznej, która oferowała mieszkańców naszego powiatu i przyjezdnym gościom, możliwość wykonania badania na zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Piknik stworzył wiele okazji do rozmów o zdrowiu i szeroko rozumianej profilaktyce prozdrowotnej, gdyż jak wiadomo zdrowie to największy dar, o który trzeba dbać każdego dnia!

  8 czerwca 2018r.


  Kampania "Mam czas rozmawiać"

  #mamczasrozmawiac jak kobieta z kobietą

  8 czerwca br. ruszyła nowa odsłona kampanii profilaktyczno-edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS "Mam czas rozmawiać", która promuje dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, w tym o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową np. AIDS.

  Główne cele kampanii na ten rok, to promowanie dialogu międzypokoleniowego pomiędzy matkami, a córkami na temat testowania w kierunku HIV, upowszechnianie informacji o sposobach zmniejszania ryzyka zakażenia HIV wśród grupy kobiet planujących macierzyństwo oraz będących już w ciąży, przypominanie o badaniach w kierunku HIV, a przez to zwiększenie odpowiedzialności za swoje zdrowie i zdrowie swoich bliskich.

  Więcej o Kampanii:

 • KC ds. AIDS

 • Informacja prasowa

 • Plakat

 • Spot telewizyjny

 • Spot radiowy • OGŁOSZENIE


  Uwaga, uwaga konkursy rozstrzygnięte!


  Drogie Dzieci,
  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie z ogromną przyjemnością przedstawia wyniki konkursów ogłoszonych w ramach programów profilaktyki antynikotynowej

  1. Konkurs pt. "EKO-kreatorzy mody" realizowany w ramach programu "Czyste powietrze wokół nas"

  Nagrodzone prace:

  Miejsce I
  Fabian Mrowiński - Gminne Przedszkole w Galewicach

  Miejsce II
  Zofia Borczyk- Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Teklinowie

  Miejsce III
  Dawid Drzazga - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Lututowie, filia w Niemojewie

  Wyróżnione prace:

  Lena Matynia - Przedszkole Publiczne w Lututowie
  Barbara Bezen - Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 1 w Wieruszowie
  Hanna Pawlak - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Pieczyskach
  Oliwia Szymanek - Publiczne Przedszkole Samorządowe w Bolesławcu
  Maja Marszałek - Publiczne Przedszkole Samorządowe im. Jana Pawła II w Sokolnikach

  2. Konkurs pt. "Warto dbać o zdrowie, bo..." realizowany w ramach programu "Zadbaj o swoje płuca"

  Nagrodzone prace:

  Miejsce I
  Zuzanna Kukuła - Szkoła Podstawowa w Teklinowie

  Miejsce II
  Roksana Mania - Zespół Szkół w Starym Ochędzynie

  Miejsce III
  Alicja Mączka - Szkoła Podstawowa im. Armii gen. Andersa w Łubnicach

  Wyróżnione prace:

  Adam Hejman - Szkoła Podstawowa w Radostowie
  Krystian Kaczmarek - Zespół Szkół w Pichlicach
  Hanna Kałuża - Zespół Szkół w Starym Ochędzynie

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie składa serdeczne gratuluje laureatom


  KIMG_1.JPG KIMG_2.JPG KIMG_3.JPG KIMG_4.JPG
  31 maja 2018r.


  Nie niszcz sobie serca!!!

  Światowy Dzień bez Tytoniu

  Nadal nie w pełni zdajemy sobie sprawę z tego, że palenie tytoniu jest

  jedna z głównych przyczyn chorób serca i udaru mózgu w Polsce!

  W przypadku osób palących prawdopodobieństwo zachorowania na chorobę wieńcową i udar mózgu jest dwu- do czterokrotnie wyższe niż wśród niepalących, a u dorosłych narażonych na bierne wdychanie dymu tytoniowego ryzyko zachorowania wzrasta o 25-30%.

  Pomimo, iż w społeczeństwie istnieje świadomość tego, że palenie jest szkodliwe, to często brakuje wiedzy o tym, że stanowi główną przyczynę chorób serca i udarów mózgu.

  Palenie tytoniu przyczynia się do zwiększenia zapadalności na choroby przewlekłe i liczby spowodowanych przez nie zgonów. Choroby układu krążenia dotyczą zaburzeń pracy serca i naczyń krwionośnych, obejmują chorobę wieńcową, udar naczyniowy mózgu oraz chorobę reumatyczną serca. Corocznie z ich powodu umiera ponad 17 mln osób na całym świecie, są więc przyczyną jednej trzeciej wszystkich zgonów. W Polsce palenie tytoniu jest przyczyną około 7 tysięcy zgonów na  rok. Te liczby powinny przerazić i tego, kto pali, i tego, kto jeszcze nie spróbował papierosa.

  Zaprzestanie palenia zmniejsza ryzyko zachorowania na te choroby bez względu na to, jak długo dana osoba paliła.

  Korzyści wynikające z zaniechania palenia widoczne są niemal natychmiast:

 • W ciągu 20 minut zmniejsza się tętno i ciśnienie krwi;
 • W ciągu 12 godzin stężenie tlenku węgla we krwi spada do normalnego poziomu;
 • W ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i praca płuc;
 • Rok po zaprzestaniu palenia ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u osób palących;
 • W okresie 5-15 lat od zaniechania palenia ryzyko udaru mózgu zmniejsza się do poziomu występującego wśród osób niepalących;
 • 15 lat po zaprzestaniu palenia ryzyko rozwoju choroby wieńcowej jest takie jak u osób, które nigdy nie paliły.

 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie
  zachęca do zadbania o zdrowie swoje jak i najbliższych!


 • Jeśli jesteś palaczem - przestań zatruwać siebie i swoje otoczenie!
 • Dokładniej zainteresuj się toksycznym działaniem nikotyny na organizm człowieka i płód!
 • Propaguj "modę na niepalenie":
 • ostrzegaj przed zgubnością nałogu!
 • zachęcaj do zdrowego stylu życia!
 • walcz z uzależnieniem!

 • Pamiętaj "Papierosy niszczą serce - wybierz zdrowie zamiast papierosa!!!"


  PSSE w Wieruszowie


  wntd-PL.JPG


  OGŁOSZENIE


  10 maja 2018r.


  Odra - o czym musisz wiedzieć?  odra.JPG

  20 kwietnia 2018r.


  Zapobiegaj.Chroń.Szczep - EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 23-29.04.2018 r.

  W dniach od 23 do 29 kwietnia obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień pod hasłem "Zapobiegaj.Chroń.Szczep". Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa, a także przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe oraz inne podmioty działające w obszarze ochrony zdrowia. Celem Tygodnia Szczepień w Polsce jest podkreślanie roli szczepień - powszechnych i indywidualnych - poprzez: zwiększanie świadomości potrzeby i prawa każdego dziecka do ochrony przed chorobami, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych; zwracanie szczególnej uwagi na szczepienie pacjentów z grup wysokiego ryzyka.

  W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie ul. Warszawska 75 można będzie zasięgnąć porady z zakresu szczepień ochronnych.

  Informacje na temat szczepień ochronnych będą również udzielane telefonicznie pod numerem telefonu 62 7831990 wewn.23 w godz. 13.00-15.00.

  odra.JPG
  jak_dzialaja_szczepionki.png odpornosc.png eiw_2018_odra.png eiw_2018_rozyczka.png
  OGŁOSZENIE


  18 kwietnia 2018r.


  Ogłoszenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wieruszowie w sprawie bezpłatnych szczepień przeciwko odrze, śwince, różyczce dla osób, które miały kontakt z osobami podejrzanymi o zachorowanie na odrę z miejscowości Galewice.

  odra.JPG

  17 kwietnia 2018r.


  "Instrukcja pobierania materiału klinicznego do badań serologicznych w kierunku zakażeń wirusami odry i różyczki"


  17 kwietnia 2018r.


  Zgłaszanie podejrzeń zachorowań na odrę - informacje dla podmiotów Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Szpitala

  Na podstawie art. 52 pkt. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina wszystkim podmiotom Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz Szpitalowi o konieczności pilnego (nawet telefonicznego) zgłaszania podejrzeń zachorowań na odrę do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie!

  Dane kontaktowe:

  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie

  ul. Warszawska 75

  98-400 Wieruszów

  Tel/fax /62/ 78 31 990

  Tel. alarmowy 661 239 699


  12 kwietnia 2018r.


  Odra - o czym musisz wiedzieć?

  Odra to choroba zakaźna dróg oddechowych, wywoływana przez wirus odry, który przenosi się drogą powietrzno-kropelkową. Jedynym żródłem zakażenia jest zainfekowany człowiek. Najczęściej na tą jednostkę chorobową mogą zachorować niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia, które nie zostały objętę pierwszym obowiązkowym szczepieniem przeciwko tej chorobie, a także dzieci w wieku do 15 lat, którym nie podano dawek przypominających szczepionki.

  Dla odry charakterystyczna jest wysypka, która ma charakter zstępujący. Najpierw pojawia się za uszami, wzdłuż lini włosów a następnie obejmuje twarz, szyję, tułów i pozostałe części ciała. Po kilku dniach wysypka znika, w takiej kolejności jak się pojawiała. Dla tej choroby typowe jest również występowanie objawów grypopodobnych, np. kaszlu, wysokiej temperatury czy kataru ale również światłowstrętu.

  Zdarzyć się również może, że na odrę zachoruje osoba dorosła, a szczególnie w przypadku gdy uniknęła kontaktu z chorobą w dzieciństwie lub nie została zaszczepiona. W tej sytuacji objawy chorobowe zbliżone są do tych występujących u dzieci, jednak sam przebieg choroby może okazać się cięższy.

  Obowiązkowe szczepienia dzieci przeciw odrze wprowadzono w Polsce w 1975 roku. Obecnie obowiązuje dwudawkowy schemat szczepienia.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie
  w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie lokalnego społeczeństwa przypomina,

  że w przypadku wystąpienia ww. objawów u dziecka czy dorosłego,

  należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza rodzinnego

  lub do najbliższego szpitala,

  w celu postawienia szybkiej diagnozy i podjęcia stosownego leczenia!!!


  Bardzo istotna jest także izolacja chorego,

  która zapobiega przeniesieniu odry na pozostałe osoby!!!  9 kwietnia 2018r.


  Rozśpiewany Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu 2018 r.


  6 kwietnia 2018 r. na deskach Wieruszowskiego Domu Kultury już po raz XII odbył się rozśpiewany Festiwal Piosenki o Zdrowiu, który licznie zgromadził przedszkolaków oraz uczniów ze szkół podstawowych z terenu powiatu wieruszowskiego. Organizatorami prozdrowotnej edukacji przez muzykę i zabawę była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie przy współudziale Starostwa Powiatowego w Wieruszowie.

  Ta muzyczna wyprawa po zdrowie odbyła się w celu uczczenia obchodów Światowego Dnia Zdrowia, który każdego roku przypada 7 kwietnia. Rok rocznie na ten dzień wybierany jest temat przewodni z zakresu zdrowia publicznego, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. W tym roku obchody Światowego Dnia Zdrowia przebiegają pod hasłem "Zdrowie dla wszystkich" Przesłanie to odnosi się do powszechnej opieki zdrowotnej, polegającej na zapewnieniu wszystkim ludziom dostępu do świadczeń zdrowotnych na odpowiednim poziomie tam, gdzie i kiedy jest to konieczne bez generowania dodatkowego obciążenia finansowego. Niezaprzeczalnym faktem jest, iż nikt nie powinien wybierać między dobrym stanem zdrowia, a innymi życiowymi potrzebami. Powszechna opieka zdrowotna jest kluczem do zdrowia i dobrostanu ludzi oraz narodów.

  Podczas obchodów Światowego Dnia Zdrowia w Wieruszowie było kolorowo i radośnie. Mali śpiewacy i tancerze poprzez swoje piosenki edukowali publiczność w zakresie roli aktywności fizycznej w życiu człowieka, śpiewali o witaminach, które są strażnikami odporności i dobrego samopoczucia, nie zabrakło też kodeksu małego ekologa, dobrych praktyk żywieniowych oraz pouczających zasad dbania o higienę osobistą i ostrzeżeń przed groźnymi używkami.Wszystkie występy były przygotowane bardzo profesjonalnie, spośród 21 zespołów komisja konkursowa ustaliła następujący werdykt:

  Grupa przedszkolna:

 • I miejsce - Przedszkole przy Zespole Szkół w Starym Ochędzynie
 • II miejsce - Przedszkole Publiczne w Lututowie
 • III miejsce - Publiczne Przedszkole Samorządowe w Bolesławcu
 • W tej kategorii wiekowej wyróżnienia za zaprezentowane walory artystyczne przyznano przedszkolakom z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Pieczyskach oraz przedszkolakom z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Parcicach.

  Kategoria wiekowa szkoła podstawowa klasy I-III:

 • I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie
 • II miejsce - Szkoła Podstawowa im. Powstańców 1863 r. w Lututowie
 • III miejsce - Zespół Szkół w Walichnowach
 • Kategoria wiekowa szkoła podstawowa klasy IV-VII :

 • I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wieruszowie
 • II miejsce - Szkoła Podstawowa w Niwiskach
 • III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie
 • Dodatkowo w tej kategorii wiekowej przyznano wyróżnienie za umiejętności wokalne wokaliście Krzysztofowi Jaśniakowi - uczniowi Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Mieleszynie oraz Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Sokolnikach.

  Wyróżnienie za walory artystyczne zaprezentowane podczas tegorocznego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu przyznano dla Szkoły Podstawowej w Parcicach.

  Wszystkim laureatom konkursu rozdano nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

  W programie Festiwalu pojawiła się również gościnna prelekcja przedstawiciela wieruszowskiej policji - asp. szt. Damiana Pawlaka, który w interesujący sposób przedstawił tematykę bezpiecznych zachowań m.in. w ruchu drogowym i omówił ważną rolę elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym. Wiele uwagi poświęcił zagadnieniom związanym z powiadamianiem służb ratunkowych. Nie zabrakło również informacji na temat Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz programu "Dzielnicowy Bliżej Nas" i aplikacji Moja Komenda. Na zakończenie policyjnej pogadanki, mając na względzie zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich uczestników Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie rozdał odblaski w formie breloczków.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie wszystkim uczestnikom Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, opiekunom grup oraz zaproszonym gościom składa serdeczne podziękowania za udział w obchodach Światowego Dnia Zdrowia.  DSCN2071.JPG DSCN2075.JPG DSCN2079.JPG DSCN2082.JPG DSCN2087.JPG DSCN2098.JPG DSCN2104.JPG DSCN2115.JPG DSCN2127.JPG DSCN2146.JPG DSCN2159.JPG DSCN2163.JPG DSCN2181.JPG DSCN2190.JPG DSCN2192.JPG DSCN2199.JPG DSCN2208.JPG DSCN2213.JPG DSCN2217.JPG DSCN2218.JPG DSCN2235.JPG DSCN2240.JPG DSCN2264.JPG DSCN2306.JPG IMG_0572.JPG DSCN2309.JPG DSCN2312.JPG DSCN2314.JPG DSCN2317.JPG DSCN2322.JPG DSCN2330.JPG
  28 marca 2018r.


  ZDROWIE JEST W CENIE! NIE RYZYKUJ!
  STOP dopalaczom i innym używkom!


  IMG_0589.JPG

  W ostatnich latach rynek narkotykowy znacząco i niebezpiecznie się zmienił. Wyraźnie obserwuje się ekspansję nowych środków psychoaktywnych, tzw. DOPALACZY. Te niebezpieczne substancje, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia, dostępne są również w Polsce. Poważne konsekwencje wynikające z zażywania nowych narkotyków, skłaniają do podejmowania działań mających na celu zapobieganie używaniu tych szczególnie groźnych środków, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do zgonu.

  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo lokalnej społeczności pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie wraz z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie zorganizowali w szkołach ponadgimnazjalnych spotkania profilaktyczno-edukacyjne, których celem było dostarczenie uczniom rzetelnej wiedzy dotyczącej zagrożeń wynikających z używania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Młodzież otrzymała wykładnię prawa dot. przestępstw narkotykowych, zapoznała się z ryzykiem jakie występuje podczas sięgania po używki, a także uzyskała informacje o miejscach, w których można otrzymać fachową pomoc

  Dodatkowo uczniowie na własnej skórze mogli poczuć negatywne skutki sięgania po alkohol i narkotyki, co dla wszystkich okazało się doświadczeniem bardzo nieprzyjemnym. Wykonując proste ćwiczenia z alko i narkogoglami młodzież mogła przekonać się w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zaburza równowagę, zawęża pole widzenia oraz obniża zdolności motoryczne, a przez to może przyczynić się do groźnych i niebezpiecznych sytuacji, które rzutują na dalsze życie.

  Podczas spotkań przedstawiciel KPP w Wieruszowie omówił również tematykę przemocy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym.

  Miejmy nadzieję, że wszystkich uczestników zajęć skutecznie udało się zniechęcić do eksperymentowania z niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi, a jednocześnie nakłonić ich do zdrowego stylu życia wolnego od nałogów i używek.  IMG_0572.JPG IMG_0590.JPG IMG_0592.JPG IMG_0600.JPG  26 marca 2018r.


 • Ocena stanu sanitarnego powiatu wieruszowskiego za rok 2017  26 marca 2018r.


 • Obszarowa ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia z terenu powiatu wieruszowskiego za rok 2017  15 marca 2018r.


  WIOSNA BEZ PNEUMOKOKÓW.
  Darmowe szczepienia dzieci z roczników 2013-2016 przeciwko pneumokokom.

  Pneunokoki Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie informuję, że od 20 marca 2018 r. do 29 czerwca 2018 r. będzie można bezpłatnie zaszczepić dzieci przeciwko pneumokokom. Szczepione mogą być dzieci do 5 r.ż., które dotąd nie otrzymały szczepionki przeciw pneumokokom (dzieci urodzone w latach 2013-2016). Szansę bezpłatnego zaszczepienia dzieci przeciw pneumokokom oferuje Ministerstwo Zdrowia.
  Więcej informacji o akcji "Wiosna bez pneumokoków" poniżej:
  Komunikat do rodziców i opiekunów
  Komunikat do świadczeniodawców
  List krajowego konsultanta ds. epidemiologii
  Plakat "umów się na bezpłatne szczepienie"


  19 luty 2018r.


  Szkoła wolna od używek - konkurs dla szkół ponadgimnazjalnych

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie informuje, że Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił II edycję konkursu "Szkoła wolna od używek".

  Głównym celem konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży szkół ponadgimnazjalnych.

  Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do szkół ponadgimnazjalnych, które zrealizowały bądź zrealizują przed przesłaniem pracy konkursowej program edukacyjny "ARS, czyli jak dbać o miłość?"

  Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i opisaniu projektu edukacyjnego, dotyczącego wymienionej tematyki oraz przesłaniu efektów swojej pracy do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie do 16 kwietnia 2018 r.

  Informacje o konkursie oraz wszelkie niezbędne dokumenty dostępne są na stronie internetowej http://www.szkolawolnaoduzywek.pl/


  konkurs_zdjęcie.jpg  19 luty 2018r.


  Bezpieczne ferie w powiecie wieruszowskim.
  Akcja zima 2018

  Ferie to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską i zabawą na świeżym powietrzu. Każdego roku Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie prowadzi "Akcję Zima", której aktualnie towarzyszy kampania "Patent na bezpieczne ferie". Pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia spotkał się z uczestnikami zimowiska zorganizowanego w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie w celu popularyzowania zasad bezpiecznego zachowania się podczas zimowych zabaw. Wśród dzieci i młodzieży promowano racjonalną dietę i aktywność fizyczną, życie w świecie wolnym od uzależnień oraz prowadzono profilaktykę chorób zakaźnych. Z uczestnikami zimowiska przeprowadzono również ćwiczenia dot. powiadamiania odpowiednich służb o wypadku oraz omówiono podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Rodzicom i opiekunom pozostawiono ulotki informacyjne dot. przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych w tym dopalaczy.

  W trakcie "Akcji Zima" przeprowadzane są również kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku (http://wypoczynek.men.gov.pl) celem których jest przede wszystkim zapewnienie dzieciom i młodzieży bezpiecznego odpoczynku zimowego.


  ferie_zdjecie.jpg  9 luty 2018r.


  NIE dla grypy!

  Kaszel, katar, ból gardła, złe samopoczucie. to objawy dobrze nam znane. Myślimy, "to tylko przeziębienie, zaraz mi przejdzie". Ale czy na pewno?

  Okres jesienno-zimowy to czas wzmożonych zachorowań. Co roku w Polsce grypa i przeziębienie dotyka milionów Polaków. Jak się przed tym ustrzec? Jak odróżnić przeziębienie od grypy? Odpowiedź w niniejszym artykule.

  Czy to przeziębienie czy to grypa?

  Grypa należy do jednych z najczęściej występujących wirusowych chorób zakaźnych, charakteryzuje się bardzo dużą zakaźnością. Powoduje ją wirus grypy, który przenosząc się drogą kropelkową atakuje układ oddechowy człowieka.

  Grypa bardzo często jest mylona z przeziębieniem, ponieważ brak jest specyficznych dla tej choroby objawów, a te w obu przypadkach, są bardzo podobne. Najczęściej są to:


 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • ból głowy,
 • bóle mięśniowe oraz kostno-stawowe,
 • uczucie ogólnego rozbicia,
 • bóle brzucha, nudności,
 • katar,
 • ból gardła,
 • osłabienie.
 • Grypa, w odróżnieniu od przeziębienia, ma zazwyczaj gwałtowny początek, objawia się wystąpieniem wysokiej gorączki (nawet do 39° C), której towarzyszy uczucie rozbicia, bóle mięśni, głowy oraz suchy kaszel. Objawy w przypadku grypy występują nagle.

  Natomiast w przypadku przeziębienia okres rozbicia i złego samopoczucia przejawia się ok 1-2 dni przed wystąpieniem objawów, którymi zwykle są: ból gardła (czasem występuje również chrypka), następnie pojawia się nieżyt nosa, który w późniejszym etapie jest objawem dominującym i bardzo uciążliwym. Przeziębieniu zwykle nie towarzyszy wysoka gorączka, może jednak pojawić się stan podgorączkowy (poniżej 38° C).

  W każdym przypadku po wystąpieniu objawów grypopodobnych należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

  Wirus grypy bardzo łatwo rozprzestrzenia się, przez co grypą można bardzo łatwo zakazić się od osoby zakażonej wirusem. Zakażenie szerzy się:

 • drogą kropelkową - poprzez kontakt z osobą zakażoną, która kichając lub kaszląc rozpyla drobne kropelki wydzieliny dróg oddechowych zawierające wirusy;
 • poprzez kontakt z przedmiotami - niektóre wirusy mogą przetrwać w środowisku na przedmiotach codziennego użytku nawet kilka godzina (np. na klamkach, poręczach).
 • Grypa może być niebezpieczna dla każdego człowieka, bez względu na wiek. Schorzenie to często jest lekceważone, bagatelizowane przez pacjentów, a powikłania mogą stanowić duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia człowieka. Ignorowanie objawów, brak leczenia bądź niedoleczona grypa może mieć poważne konsekwencje. Niestety może powodować ciężkie powikłania, do których należą:

 • zapalenie płuc i oskrzeli,
 • zapalenie ucha środkowego i zatok,
 • zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych.
 • Jak przygotować się na szczyt zachorowań na grypę i przeziębienia?

  Wiele zależy od nas samych. Podobnie jak w przypadku innych infekcji wirusowych, naszym największym sprzymierzeńcem jest układ odpornościowy. Dbajmy o niego, żeby w okresie jesienno-zimowym nie ułatwiać sprawy wirusowi grypy. Oto kilka porad jak to robić?

 • Zdrowe odżywianie - często jedzmy ciepłe posiłki. W diecie nie powinno zabraknąć owoców i warzyw, produktów zbożowych, nabiału. Warto zamieniać czerwone mięso na drób i ryby oraz ograniczać spożycie cukrów prostych i soli kuchennej.
 • Odpowiednie ubranie - zaleca się tzw. cebulę, czyli zakładanie na siebie kilku warstw odzieży zamiast jednej grubej kurtki. Kilka nałożonych na siebie ubrań tworzy warstwę izolacyjną, która znacznie ogranicza utratę ciepła z organizmu. Należy również unikać przegrzania ciała i w razie potrzeby zdejmować odpowiednie warstwy odzieży.
 • Higiena rąk - wskazane jest częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą - szczególnie po powrocie do domu, przed i po jedzeniu, po skorzystaniu z toalety. To bardzo skuteczny sposób na pozbycie się wszelkich zarazków.
 • Aktywność fizyczna - nawet jeśli pogoda nie zachęca do wyjścia, powinniśmy regularnie przebywać na świeżym powietrzu. Spacery, krótkie biegi, zabawy wzmacniają organizm i poprawiają samopoczucie.
 • NIE dla używek - unikajmy używek takich jak kawa, papierosy czy alkohol. Bardzo negatywnie wpływają na nasz układ odpornościowy i osłabiają organizm w walce z infekcjami.
 • Ograniczony kontakt z chorymi - jeśli to możliwe, ograniczmy kontakt z chorymi. Gdy widzimy, że w otoczeniu znajduje się kichająca lub kaszląca osoba, starajmy się zachować odległość minimum 1 metra.
 • Sen - niedobory snu w dużym stopniu obniżają naszą odporność, dlatego ważne jest wysypianie się. Zalecana dzienna dawka to przynajmniej 7 godzin nieprzerwanego snu. Warto zadbać o odpowiednie warunki spania. Sypialnię powinno się wietrzyć zarówno w ciągu dnia, jak i przed snem. Wskazane jest spanie w pokoju, w którym nie panuje zbyt wysoka temperatura.
 • Szczepienia - z tej formy profilaktyki powinny skorzystać osoby, które należą do grupy tzw. podwyższonego ryzyka, czyli osoby, u których ryzyko wystąpienia ciężkich postaci grypy oraz powikłań po grypie jest największe. Do grupy tej zalicza się osoby po 65 roku życia, dzieci (szczepić można już od 6 miesiąca życia), kobiety w ciąży, osoby chore przewlekle, osoby z zaburzeniami układu immunologicznego, pracownicy sektora ochrony zdrowia.
 • Więcej informacji dostępnych http://www.pis.lodz.pl/data/other/grypoodporni.pdf


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina starą maksymę:
  Pamiętajmy, lepiej zapobiegać niż leczyć!  23 styczeń 2018r.


  Hurrraa!!! zaraz będą ferie!!!
  Patent na bezpieczne ferie zimowe.

   Ulotka_Patent na bezpieczne ferie.

  Wielkimi krokami w naszym województwie zbliżają się ferie zimowe, czyli dwutygodniowy czas wolny od szkoły i obowiązku nauki.

  Gwarancją udanego wypoczynku jest przede wszystkim umiejętność zatroszczenia się o zdrowie własne i najbliższych. Chcąc zminimalizować ryzyko niebezpieczeństw i sprawić aby czas zimowej laby dostarczył niezapomnianych wrażeń, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:


 • Nie przechodźmy przez ulicę w miejscach niedozwolonych, bądźmy widoczni na drodze.
 • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
 • Unikajmy kontaktu z osobami przeziębionymi, a w przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych zgłośmy się do lekarza.
 • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
 • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
 • Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu dróg oraz zbiorników wodnych.
 • Nie doczepiajmy sanek do samochodu.
 • Nie rzucajmy śnieżkami w nadjeżdżające samochody.
 • Nie ślizgajmy się po lodzie na rzekach, jeziorach i stawach.
 • Pamiętajmy o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi.
 • Pamiętajmy, że alkohol, narkotyki i dopalacze prowadzą do zagrożenia zdrowia a nawet życia.
 • W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, pamięć może okazać się zawodna, dlatego w telefonie należy mieć zapisane numery alarmowe:

 • 999 - pogotowie ratunkowe
 • 998 - straż pożarna
 • 997 - policja
 • 112 - numer alarmowy dla telefonów komórkowych
 • Pamiętajmy, że numery alarmowe służą wyłącznie do powiadamiania i wezwania pomocy w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia!!!

  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie informuje również, że każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty.

  Szczegółowe dane dotyczące organizatorów, miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie: http://wypoczynek.men.gov.pl


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie
  wszystkim dzieciom, rodzicom, opiekunom i nauczycielom życzy aktywnych, radosnych,
  zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych!