logo PIS 100lecie.jpg

niepodlegla

OSTRZEŻENIA PUBLICZNE GIS


Bądź z nami, bądź bezpiecznyTELEFON ALARMOWY : 661 239 699 czynny całą dobę, dzwonić w sytuacjach kryzysowych.Aktualności ...


18 kwiecień 2019r.Zgodnie z Zarządzeniem Nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2019 r. w sprawie ustalenia dnia 2 maja 2019 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej, 2 maja 2019 r. (czwartek) będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie.Dniem pracy, w godz. 7.30-15.05, będzie 11 maja 2019 r. (sobota).

12 kwiecień 2019r.


"Szkoda Ciebie na takie patoklimaty"We wszystkich jednostkach Policji w kraju ruszyła kampania o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. "Narkotyki i dopalacze zabijają". Kampania organizowana jest przez MSWiA. Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia.

W ramach tej kampanii, Komenda Powiatowa Policji w Wieruszowie oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie zorganizowały spotkanie profilaktyczne dla młodzieży z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie, podczas którego przedstawiono spot promujący kampanię a także omówiono zagrożenia związane z zażywaniem narkotyków oraz tzw. dopalaczy. Dodatkowo uczniowie na własnej skórze mogli poczuć negatywne skutki sięgania po alkohol i narkotyki, co dla wszystkich okazało się doświadczeniem bardzo nieprzyjemnym. Wykonując proste ćwiczenia z alko i narkogoglami młodzież mogła przekonać się w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zaburza równowagę, zawęża pole widzenia oraz obniża zdolności motoryczne, a przez to może przyczynić się do groźnych i niebezpiecznych sytuacji, które rzutują na dalsze życie. Na spotkaniu nie zabrakło również tematów związanych z bezpieczeństwem na drogach oraz w miejscach publicznych. Na zakończenie uczestnicy spotkania otrzymali broszury informacyjne "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu".

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina:

DOPALACZE TO TRUCIZNA i każde ich zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia!!!

Dbając o bezpieczeństwo naszych bliskich i przyjaciół, nie pozwólmy im przyjmować substancji, których pochodzenie i skład prawie zawsze bywa nieznany. Reagujmy i sami stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś namawia nas na dopalacze. Nigdy nie wiemy, jak organizm ludzki zachowa się po zażyciu nawet najmniejszej dawki takiej substancji chemicznej. Jeżeli ktokolwiek z Państwa podejrzewa, że ma do czynienia z osobą pod wpływem narkotyków czy nowych narkotyków, tzw. dopalaczy, powinien natychmiast wezwać pomoc lekarską oraz o sytuacji powiadomić policję.
Dopalacze to substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. "tatuaży". Sprzedawane są w sklepach lub przez internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem "Produkt nie do spożycia". Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:

 • wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
 • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
 • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
 • zmiana nawyków żywieniowych - brak apetytu lub objadanie się;
 • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
 • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
 • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
 • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
 • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
 • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
 • zmiana zapachu ciała.

 • Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:
 • bóle głowy, migrena;
 • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
 • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
 • nudności, wymioty, biegunka;
 • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
 • reakcje alergiczne;
 • myśli samobójcze, omamy;
 • napady leku, halucynacje;
 • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.


 • Gdzie szukać pomocy:

 • 800 060 800 Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego
 • 116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
 • 800 100 100 Telefon dla Rodziców i Nauczycieli w Sprawie Bezpieczeństwa Dzieci
 • 800 12 12 12 Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

 • Spot "Szkoda Ciebie na takie patoklimaty"
  https://www.youtube.com/watch?v=UeI7sC5mejw


  img1a.JPG img2a.JPG img3a.JPG

  08 kwietnia 2019r.


  "Muzyczna profilaktyka i obchody Światowego Dnia Zdrowia w powiecie wieruszowskim"


  "Zdrowi jak rydze", "Ekologiczne życie", "Witaminy", "Gąbko hej gąbeczko","Kręci nas ruch", "Pochłonięty w sieci", "Zdrowa modelka"... to tylko niektóre z utworów, które królowały na scenie Wieruszowskiego Domu Kultury podczas tegorocznego Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu. W piątek - 5 kwietnia, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie po raz kolejny zorganizowała konkurs, który od lat promuje zdrowie i wpisuje się swą tematyką w obchody Światowego Dnia Zdrowia - jednego z najważniejszych wydarzeń w świecie zdrowia publicznego, którego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy zdrowotne społeczeństw na całym globie. Rok rocznie na ten dzień, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wybiera temat przewodni, który w danym okresie wymaga szczególnej uwagi. W tym roku podobnie jak rok temu, uwagę całego świata skierowano na konieczność zapewnienia wszystkim ludziom uniwersalnego dostępu do opieki zdrowotnej. Temat niesłychanie ważny, gdyż wciąż miliony osób nie ma dostępu do powszechnej opieki zdrowotnej - lub muszą wybierać pomiędzy opieką medyczną a jedzeniem, ubraniem lub nawet mieszkaniem. Zdrowie to prawo każdego człowieka i wszyscy bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy narodowość zasługują na dostęp do wysokiej jakości usług zdrowotnych bez barier finansowych.

  Powiatowy Festiwal Piosenki o Zdrowiu przyciąga wielu wykonawców, za sprawą których w Wieruszowie w tym dniu robi się kolorowo, radośnie, energicznie i prozdrowotnie. Tegoroczna edycja od przedszkolaka do starszaka śpiewała o zdrowym stylu życia, ekologii, witaminach, higienie osobistej, życiu bez nałogów, w tym uzależnień od smartfonów, gier komputerowych i portali społecznościowych. Dzieci nie tylko przygotowały profilaktyczne teksty do znanych przebojów muzyki rozrywkowej, ale także zaprezentowały kolorowe przebrania i przemyślane choreografie, zabierając tym samym publiczność i jury w muzyczną przygodę pełną tęczowych barw, przyjaznych dźwięków oraz zdrowych wskazówek i rad na przyszłość.

  Wszystkie występy charakteryzowały się bardzo wysokim poziomem przygotowania, spośród 20 zaprezentowanych utworów, komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

  Przedszkolaki:

 • I miejsce - Oddział Przedszkolny przy Szkole Podstawowej w Teklinowie z hitem pt. "Dbaj o świat"
 • II miejsce - Publiczne Przedszkole Samorządowe w Bolesławcu z piosenką pt. "Czas na sport"
 • III miejsce - Przedszkole Publiczne w Lututowie z numerem pt. " W naszej klasie zdrowo jest"
 • W tej kategorii wiekowej postanowiono wyróżnić Publiczne Przedszkole Samorządowe nr 1 w Wieruszowie za walory artystyczne zaprezentowane w utworze pt. "Umówiłem się z nią na 900"

  Uczniowie szkół podstawowych kategoria kl. I-III

 • I miejsce - Zespół Szkół w Starym Ochędzynie z piosenką pt. "Smerfny protest"
 • II miejsce - Szkoła Podstawowa w Niwiskach z utworem pt. "Kręci nas ruch"
 • III miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie
 • z kompozycją pt. "Witaminy" Jury przyznało wyróżnienie Szkole Podstawowej w Wyszanowie za przytoczone treści prozdrowotne w numerze pt. "Zdrowa modelka".

  Uczniowie szkół podstawowych kategoria kl. IV-VI

 • I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 1 im. Janusza Korczaka w Wieruszowie z przebojem pt. "Weź owoce i warzywa"
 • II miejsce - Zespół Szkół w Starym Ochędzynie z utworem pt. "Pochłonięty w sieci"
 • III miejsce - Zespół Szkół w Walichnowach z piosenką pt. "Ekologiczne życie"
 • Również w tej grupie zostały przyznane wyróżnienia dla Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka J. Piłsudskiego w Wieruszowie za walory artystyczne przedstawione w numerze pt. "Przepis na zdrowie" oraz wyróżnienie indywidualne dla ucznia z Zespołu Szkół w Sokolnikach za świetne poczucie rytmu zaprezentowane w piosence pt. "Dieta cudna, kolorowa".

  Wszystkim laureatom konkursu rozdano nagrody, które ufundowało Starostwo Powiatowe w Wieruszowie oraz wyróżnienia sfinansowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Wieruszowie.

  Podczas Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, uczestnikom oraz przybyłym gościom zaprezentowano wystawę przygotowaną z okazji 100-lecia istnienia Służb Sanitarnych w Polsce. Ekspozycja ukazuje krótki rys historyczny Inspekcji Sanitarnej a także jej rolę we współczesnym świecie.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie wszystkim uczestnikom Powiatowego Festiwalu Piosenki o Zdrowiu, opiekunom grup oraz zaproszonym gościom składa serdeczne  img1.JPG img2.JPG img3.JPG img4.JPG img5.JPG img6.JPG img7.JPG img8.JPG img9.JPG img10.JPG img11.JPG img12.JPG img13.JPG img14.JPG img15.JPG img16.JPG img17.JPG img18.JPG img19.JPG img20.JPG img21.JPG img22.JPG img23.JPG img24.JPG img25.JPG img26.JPG img27.JPG
  27 marca 2019r.


  "Szkoła wolna od używek" - konkurs na filmik dla szkół ponadgimnazjalnych"


  Organizatorem konkursu pt. "Szkoła wolna od używek" na film krótkometrażowy jest Główny Inspektorat Sanitarny. Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim, skierowanym do szkół ponadgimnazjalnych. Zadanie konkursowe polega na nagraniu i zmontowaniu filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych. Realizatorami zadania konkursowego są zespoły, składające się z minimum 1 nauczyciela a maksymalnie 3 nauczycieli oraz minimum 5 a maksymalnie 10 uczniów. Każda szkoła może nadesłać wyłącznie 1 pracę konkursową.
  Szkoły ponadgimnazjalne z terenu powiatu wieruszowskiego prace konkursowe przesłają do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie, ul. Warszawska 75 w terminie do dnia 15 kwietnia 2019 r.  Więcej o konkursie na stroniehttp://www.szkolawolnaoduzywek.pl/
  szkoła wolna od używek 2019.png


  01 marca 2019r.


  Akcja Zima 2019 - pora na podsumowanie


  Tegoroczne ferie zimowe to już wspomnienie, teraz najwyższy czas na podsumowanie. Podczas "Akcji Zima 2019" pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie, dołożyli wszelkich starań, by zimowy wypoczynek był dla dzieci i młodzieży bezpieczny.

  Pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia spotkał się z uczestnikami zimowiska zorganizowanego w Domu Wczasów Dziecięcych w Głazie w celu popularyzowania zasad bezpiecznego zachowania się podczas zimowych zabaw. Wśród dzieci i młodzieży promowano racjonalną dietę i aktywność fizyczną, życie w świecie wolnym od uzależnień oraz prowadzono profilaktykę chorób zakaźnych. Z uczestnikami zimowiska przeprowadzono również ćwiczenia dot. powiadamiania odpowiednich służb o wypadku oraz omówiono podstawowe zasady pierwszej pomocy przedmedycznej. Rodzicom i opiekunom pozostawiono ulotki informacyjne dot. przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych w tym dopalaczy.

  W trakcie ferii, pracownik Higieny Dzieci i Młodzieży przeprowadzał kontrole turnusów figurujących w elektronicznej bazie wypoczynku. Dodatkowo podczas każdej wizytacji udzielano ustnych instruktaży na temat bezpiecznych zachowań w trakcie spędzania zimowego wypoczynku.

  Podsumowując tegoroczną "Akcję Zima" należ powiedzieć, że uczestnikom zimowych turnusów w obiektach powiatu wieruszowskiego zagwarantowano dobre warunki zakwaterowania, utrzymania higieny osobistej, wyżywienia oraz możliwości prowadzenia zajęć rekreacyjnych i sportowych.

  Ferie zimowe dobiegły końca a sezon grypowy wciąż trwa. Chcąc poszerzyć swoją wiedzę o grypie i przeziębieniu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie poleca zaznajomić się z ulotką oraz odwiedzić stronę


  http://pis.lodz.pl/page/458,grypa.html

  ulotka_-_grypa_czy_przeziebienie.  IMG_2019-03-01_13-27-19.JPG

  8 lutego 2019r.


  Patent na bezpieczne ferie zimowe.


  Hurrraa!!! mamy ferie!!! tak za chwilę zawołają uczniowie m.in. z naszego województwa. Dwutygodniowy czas wolny od szkoły i obowiązku nauki to często niezapomniane przygody
  w górach, frajda na lodowisku, miłe zabawy na świeżym powietrzu, spotkania z koleżeństwem.

  Pamiętajmy, że gwarancją udanego wypoczynku jest przede wszystkim umiejętność zatroszczenia się o zdrowie własne i najbliższych. Chcąc zminimalizować ryzyko niebezpieczeństw i sprawić aby czas zimowej laby dostarczył niezapomnianych wrażeń, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

 • Nie przechodźmy przez ulicę w miejscach niedozwolonych, bądźmy widoczni na drodze.
 • Ubierajmy się odpowiednio do temperatury panującej na dworze.
 • Unikajmy kontaktu z osobami przeziębionymi, a w przypadku wystąpienia objawów grypopodobnych zgłośmy się do lekarza.
 • Nie zapominajmy o podstawowych zasadach higieny.
 • Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu.
 • Nie zjeżdżajmy na sankach w pobliżu dróg oraz zbiorników wodnych.
 • Nie doczepiajmy sanek do samochodu.
 • Nie rzucajmy śnieżkami w nadjeżdżające samochody.
 • Nie ślizgajmy się po lodzie na rzekach, jeziorach i stawach.
 • Pamiętajmy o stosowaniu zasady ograniczonego zaufania w kontaktach z osobami przypadkowo poznanymi.
 • Pamiętajmy, że alkohol, narkotyki i dopalacze prowadzą do zagrożenia zdrowia a nawet życia.

 • W nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, pamięć może okazać się zawodna, dlatego w telefonie należy mieć zapisane numery alarmowe:

 • 999 - pogotowie ratunkowe
 • 998 - straż pożarna
 • 997 - policja
 • 112 - numer alarmowy dla telefonów komórkowych

 • Pamiętajmy, że numery alarmowe służą wyłącznie do powiadamiania i wezwania pomocy w nagłych sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia!!!

  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Wieruszowie informuje również, że każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty.

  Szczegółowe dane dotyczące organizatorów, miejsc wypoczynku można znaleźć na stronie: http://wypoczynek.men.gov.pl

  Więcej na temat bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych na stronie GIS pod adresem https://gis.gov.pl/wypoczynek/bezpieczneferie-wytyczne-i-zalecenia-gis/

  ulotka str 1.jpg ulotka str 2.jpg  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie wszystkim dzieciom, rodzicom, opiekunom i nauczycielom życzy aktywnych, radosnych, zdrowych i bezpiecznych ferii zimowych!

  30 stycznia 2019r.


  ODRA - PPIS wWieruszowie przypomina.


  13 grudnia 2018r.


  Zdrowy styl życia przepustką do niezależności!


  Wśród głównych czynników mających wpływ na zdrowie wymienia się: odpowiednią, dobrze zbilansowaną dietę, codzienną aktywność fizyczną oraz unikanie alkoholu, papierosów, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy. To trzy podstawowe zasady zdrowego stylu życia, których przestrzeganie choć wymaga odrobiny wysiłku, organizacji i wytrwałości, jest zdecydowanie mniej uciążliwe niż konsekwencje wynikające z zaniedbań. Niestety chociaż większość z nas deklaruje, że zdrowie to największa posiadana wartość, to aż 60% Polaków nie robi nic, by zmienić styl życia na zdrowszy.

  Nie czekaj, aż poczujesz się źle, jak najszybciej zacznij wprowadzać zmiany, a znacznie zwiększysz szanse na uniknięcie wielu groźnych chorób.
  ZASADA 1
  UNIKAJ ALKOHOLU, TYTONIU, NARKOTYKÓW I INNYCH SUBSTANCJI PSYCHOAKTYWNYCH W TYM DOPALACZY!

  Substancje psychoaktywne działają na układ nerwowy, powodują błędne postrzeganie rzeczywistości, wahania nastroju, zaburzenia świadomości oraz niekontrolowane zachowania.

  Alkohol jest substancją toksyczną, której działanie w organizmie zaczyna się już po kilku minutach od spożycia. Toksyczne działanie alkoholu wpływa niekorzystnie na większość organów ludzkiego ciała. Alkohol jest silnie niebezpieczne dla rozwijającego się płodu, niejednokrotnie niszczy również relacje międzyludzkie a także jest przyczyną wypadków drogowych, w których ktoś traci życie.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina jeżeli planujesz pić alkohol, to nie podejmuj niepotrzebnego ryzyka i nie wsiadaj za kierownicę samochodu!!!!

  Zamów taksówkę, skorzystaj z transportu miejskiego albo wracaj z osobą, która jest trzeźwa !!!

  Piłeś? Nie jedź!!!

  Z powodu chorób będących wynikiem palenia tytoniu, co kilka sekund umiera człowiek. Palacze tytoniu są narażeni nie tylko na działanie nikotyny. W dymie wdychanym przez osobę palącą znajduje się ponad 4 tysiące substancji toksycznych, z których aż 40 ma działanie rakotwórcze. Nikotyna zawarta w dymie papierosowym ma działanie bardzo silnie uzależniające zarówno dla palacza jak i osoby biernie wdychającej dym. Negatywne skutki palenia to również strata pieniędzy i czasu. Paląc paczkę papierosów dziennie, w ciągu roku puszcza się z dymem ok. 4,5 tyć złotych. Wypala się też 3 godzinny dziennie, co daje około 45 dni w roku.
  Rzucając palenie, możesz wiele zyskać:

 • 20 minut po ostatnim papierosie do normy wraca ciśnienie tętnicze krwi
 • po 48 godzinach rozpoczyna się regeneracja zakończeń nerwowych, powraca zmysł smaku i zapachu
 • kilka miesięcy po rzuceniu palenia zwiększa się wydolność płuc o 30
 • po 5 latach o połowę zmniejsza się ryzyko zachorowania na nowotwór płuca, przełyku czy krtani
 • po 15 latach od ostatniego papierosa ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych i układu krążenia dochodzi do takiego poziomu, jak u osoby nigdy nie palącej.


 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina
  palenie tytoniu powoduje ciężkie choroby, prowadzące do niepełnosprawności a nawet śmierci!!!

  Substancje psychoaktywne, takie jak narkotyki czy dopalacze, to środki odurzające wpływające na ośrodkowy układ nerwowy. W zależności od rodzaju zawartej w nich substancji, mogą powodować różne zmiany psychiczne (euforię, iluzje, złość, agresję, zaburzenia pamięci) oraz fizyczne (pobudzenie, przyśpieszenie tętna, wzrost ciśnienia krwi). Narkotyki jak i dopalacze mają bardzo silne działanie uzależniające. Ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia jest możliwość przypadkowego przedawkowania narkotyku, co może prowadzić do poważnej utraty zdrowia a nawet życia. Dodatkowym zagrożeniem dla zdrowia i życia są dopalacze, które zazwyczaj zawierają nieznane substancje aktywne, przeważnie bardzo toksyczne i niebezpieczne. Ratowanie osoby zatrutej dopalaczami jest bardzo ciężkie i nierzadko kończy się fiaskiem gdyż nie ma skutecznego leczenia na toksynę której się nie zna.
  >

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina
  narkotyki i dopalacze kradną życie!!! Nie bierz!!!


  ZASADA 2
  ZADBAJ O ZDROWĄ DIETĘ!

  Prawidłowe odżywianie się jest niezbędne dla utrzymania dobrego samopoczucia i zdrowia. Dobrze zbilansowana dieta, pokrywająca zapotrzebowanie organizmu na wszystkie składniki odżywcze i dostarczająca prawidłowej ilości energii, pozwala uniknąć wielu chorób, w tym groźnych chorób cywilizacyjnych takich jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i układu pokarmowego.
  Najważniejsze reguły zdrowego odżywiania:

 • Dbaj o różnorodność spożywanych produktów
 • Jedz dużo produktów zbożowych
 • Każdego dnia spożywaj produkty mleczne
 • Mięso spożywaj z umiarem
 • Codziennie jedz dużo warzyw i owoców
 • Ogranicz spożycie tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych
 • Unikaj cukru i słodyczy
 • Ogranicz spożycie soli
 • Pij przynajmniej 2 litry płynów dziennie
 • Jedz 5 posiłków dziennie

 • Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina
  zdrowa i prawidłowo zbilansowana dieta to klucz do dobrego samopoczucia!!!


  ZASADA 3
  ZNAJDŻ CZAS NA CODZIENNĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ!

  Regularna aktywność fizyczna to jeden z podstawowych elementów zdrowego stylu życia. Zalecana przez WHO dawka aktywności fizycznej dla zdrowej osoby dorosłej to 30 minut umiarkowanej aktywności (spacer, rekreacyjna jazda rowerem lub na rolkach) przez 5 dni w tygodniu lub 20 minut bardzo intensywnej aktywności (bieganie, aerobik) przez 3 dni w tygodniu. Ważnym jest by ilość i intensywność ćwiczeń dostosować do możliwości i potrzeb organizmu.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie przypomina
  ruch to samo zdrowie!!!


  13 grudnia 2018r.


  Dopalacze-to mnie nie kręci!


  Dopalacze to niebezpieczne substancje, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia, które dostępne są również w Polsce. Poważne konsekwencje wynikające z zażywania nowych narkotyków, skłaniają do podejmowania działań mających na celu zapobieganie używaniu tych szczególnie groźnych środków, które w niektórych przypadkach mogą prowadzić nawet do zgonu.

  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo lokalnej młodzieży, pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wieruszowie wraz z policjantem z Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie zorganizowali w ZSR im. W. Baranowskiego w Lututowie spotkanie profilaktyczno-edukacyjne, którego celem było dostarczenie uczniom rzetelnej wiedzy dotyczącej zagrożeń wynikających z używania dopalaczy i innych środków psychoaktywnych. Młodzież otrzymała wykładnię prawa dot. przestępstw narkotykowych, zapoznała się z ryzykiem jakie występuje podczas sięgania po używki, a także uzyskała informacje o miejscach, w których można otrzymać fachową pomoc.

  Dodatkowo uczniowie na własnej skórze mogli poczuć negatywne skutki sięgania po alkohol i narkotyki, co dla wszystkich okazało się doświadczeniem bardzo nieprzyjemnym. Wykonując proste ćwiczenia z alko i narkogoglami młodzież mogła przekonać się w jaki sposób alkoholowe i narkotykowe zamroczenie zaburza równowagę, zawęża pole widzenia oraz obniża zdolności motoryczne, a przez to może przyczynić się do groźnych i niebezpiecznych sytuacji, które rzutują na dalsze życie.

  Podczas spotkań przedstawiciel KPP w Wieruszowie omówił również tematykę przemocy oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wspomniał także o ważnej roli elementów odblaskowych dających bezpieczeństwo pieszym.

  Miejmy nadzieję, że wszystkich uczestników zajęć skutecznie udało się zniechęcić do eksperymentowania z niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi, a jednocześnie nakłonić ich do zdrowego stylu życia wolnego od nałogów i używek.  IMG_0658.JPG IMG_0659.JPG IMG_0666.JPG


  03 grudnia 2018r.


  Ogólnopolski Dzień Szczepień


  szczep.png

  W dniu 7 grudnia obchodzić będziemy X Ogólnopolski Dzień Szczepień, którego celem jest promowanie idei szczepień ochronnych oraz poszerzenie dostępu do nowoczesnych metod profilaktyki zdrowotnej w społeczności polskiej.

  Szczepienia uznawane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Chronią nas przed 26 chorobami i wykorzeniły jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych - ospę prawdziwą, która przed wprowadzeniem szczepień zbierała ogromne żniwo uśmiercając co trzeciego mieszkańca ziemi. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) szczepienia każdego roku ratują przed śmiercią ok. 2,5 mln osób na całym świecie. Stosowane regularnie i na masową skalę sprawiły, że znacznie zmniejszyła się w Polsce zapadalność m.in. na odrę, świnkę, różyczkę czy wirusowe zapalenie wątroby typu B.

  W naszym kraju kwestia szczepień regulowana jest przez Program Szczepień Ochronnych. Poza wykazem szczepień obowiązkowych (refundowanych przez państwo), zawiera on także listę szczepień zalecanych, które są równie ważne i rekomendowane przez specjalistów. W związku z powyższym zakres ochrony przed chorobami zakaźnymi zależy od nas samych, dlatego warto je znać, by świadomie podjąć decyzję o zaszczepieniu siebie, swoich dzieci, współmałżonka, czy seniorów.

  Program Szczepień Ochronnych dostępny jest pod linkiem
  http://www.ogolnopolskidzienszczepien.pl/og%f3lnopolski%20dzie%f1%20szczepie%f1/Program%20Szczepien%20Ochronnych%202018.pdf

  W ostatnim czasie obserwuje się w Polsce niepokojący trend polegający na uchylaniu się od obowiązkowych szczepień ochronnych. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że w ciągu ostatnich 5 lat liczba osób uchylających się od obowiązkowych szczepień ochronnych wzrosła ponad 4-krotnie (2013 r. - 7248 odmów; 2017 r. - 30 089 odmów). W I połowie 2018 r. odnotowano 34 273 uchylenia od szczepień, a więc więcej niż w całym 2017 r.

  Jak wykazują badania naukowe - szczepionki gwarantują wytworzenie pamięci immunologicznej, zabezpieczają przed zakażeniem nie tylko zaszczepionego, ale i jego otoczenie, chronią społeczeństwo przed ryzykiem wystąpienia groźnych epidemii różnych chorób zakaźnych, które dziś występują sporadycznie. Uodpornienie przeciw chorobie zakaźnej uzyskane poprzez szczepienie jest o wiele bezpieczniejsze niż to uzyskane w wyniku przechorowania choroby. Szczepienia to obok antybiotyków największy oręż w starciu z bakteriami. Jednak w dobie obserwowanego rosnącego zjawiska oporności bakterii na antybiotyki, czyniącego leczenie coraz trudniejszym, to szczepienia stają się najskuteczniejszym sposobem ochrony przed bakteriami. Można powiedzieć, że szczepienia to najważniejsza polisa na zdrowie każdego z nas!

  Więcej na temat szczepień ochronnych pod adresem
  http://pis.lodz.pl/page/332,szczepienia-ochronne.html


  28 listopada 2018r.


  UŻYWKI - od rozrywki do pułapki.


  W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie w dniu 27 listopada br. odbyły się warsztaty profilaktyczne dla młodzieży prowadzone przez Pana Jakuba Rychtera, który jest psychologiem, psychoterapeutą, specjalistą leczenia uzależnień, trenerem, twórcą programów profilaktycznych dedykowanych dla młodych ludzi.

  W tym dniu, trener przeprowadził warsztaty w trzech grupach a uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu działania substancji psychoaktywnych (dopalaczy) na organizm ludzki oraz niebezpieczeństw efektów niepożądanych po ich zażyciu. Te spotkania profilaktyczne miały również na celu ukazanie możliwości osiągania sukcesów życiowych (zawodowych, osobistych) bez konieczności sięgania po substancje psychoaktywne. Młodzież w trakcie zajęć ćwiczyła również podstawowe umiejętności psychologiczne, takie jak:

 • asertywność, umiejętność mówienia "nie";
 • dokonywanie racjonalnych wyborów dotyczących zażywania różnego rodzaju substancji;
 • budowanie i wzmacnianie pozytywnego obrazu własnej osoby;
 • odreagowywanie nagromadzonego napięcia emocjonalnego w sposób społecznie akceptowany;
 • zawieranie satysfakcjonujących znajomości z ludźmi oraz budowanie udanych relacji interpersonalnych;
 • konstruktywne rozwiązywanie konfliktów;
 • nabycie wzorców zdrowego trybu życia i sposobów zdrowego spędzania czasu.

 • Warsztaty udało się zorganizować w ramach współpracy PSSE w Wieruszowie wraz ze Starostwem Powiatowym w Wieruszowie, które pokryło koszty trenera.  IMG_0653.JPG

  28 listopada 2018r.


  Witaminy dla chłopaka i dziewczyny


  23 listopada br. najmłodsi uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Wieruszowie uczestniczyli w spotkaniu edukacyjnym na temat witamin, które pełnią rolę superbohaterów w naszym organizmie. Podczas pogadanki z pracownikiem PSSE w Wieruszowie, dzieci dowiedziały się o "super produktach", które oddziałują na nas w pozytywny sposób i mają zbawienny wpływ na nasze zdrowie poprzez to, że są bombami witaminowymi oraz wojownikami w postaci antyoksydantów i minerałów.

  Oprócz pouczającej prelekcji dzieci podziwiały również wystawę pełną kolorowych i zdrowych superbohaterów, które nie tylko dostarczają organizmowi potrzebnych składników odżywczych, ale często dzięki temu zmniejszają ryzyko zachorowania na różne choroby. Wystawa stworzona z koszy wypełnionych warzywami, owocami, słoikami naturalnych soków, kiszonek i owocowych przetworów cieszyła oko ale również niosła ważne motto: "Co dzień jedz owoce i jarzyny, bo w nich mieszkają witaminy!!! Kto to lekceważy, musi chodzić do lekarzy!!!"

  Nie od dziś wiadomo, że stan naszego organizmu zależy w dużej mierze od nas samych, a na dobre samopoczucie, oprócz aktywności i trybu życia, wpływa dieta. Oczywiście najlepsze wyniki osiągniemy, gdy jedno będzie towarzyszyć drugiemu.


  IMG_0637.JPG IMG_0641.JPG  IMG_0642.JPG  IMG_0648.JPG

  27 listopada 2018r.  Postępowanie przeciwepidemiczne podmiotu leczniczego w związku z pojawieniem się podejrzenia zachorowania na odrę

  23 listopada 2018r.


  Mam czas rozmawiać o teście na HIV


  W piątek, 23 listopada 2018 r., rusza Europejski Tydzień Testowania na HIV, a wraz z nim kolejna
  odsłona kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS
  "Mam czas rozmawiać (#mamczasrozmawiac)",
  promująca dialog o tym dlaczego, kiedy i po co powinniśmy wykonać test.


  Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV, rozpoczynający się w najbliższy piątek 23 listopada i 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS, są doskonałą okazją, żeby wykonać test w kierunku HIV. Badanie można zrobić anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w jednym z 30 punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) w całej Polsce, które w tych dniach będą pracowały częściej oraz dłużej.

  Warto pamiętać, że test w kierunku HIV można wykonać bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania w 30 punktach w całej Polsce przez cały rok, a nie tylko w czasie Tygodnia Testowania. Pracują w nich wysoko wykwalifikowani doradcy niosący profesjonalną pomoc. Każdy z odwiedzających Punkt ma możliwość poufnej rozmowy zarówno przed, jak i po wykonaniu testu. Adresy i godziny otwarcia punktów konsultacyjno-diagnostycznych są dostępne na stronie: https://aids.gov.pl/pkd  Kampania edukacyjna "Mam czas rozmawiać" pokazuje, że rozmowa na temat HIV i testowania jest normalnym i naturalnym sposobem dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich oraz elementem edukacji zdrowotnej w rodzinie.
  Więcej o kampanii na stronie: https://mamczasrozmawiac.aids.gov.pl
  A2_PLAKAT_AKTUALIZACJA_16_05_2018_DRUK.jpg

  20 listopada 2018r.


  "Szczotka, pasta, kubek ciepła woda..."


  W miniony piątek pracownik PSSE w Wieruszowie przeprowadził z dziećmi ze Żłobka Miejskiego w Wieruszowie krótką pogawędkę, której celem było wyrabianie codziennego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się o podstępnych bakteriach, które uwielbiają, gdy dzieci jedzą słodycze i zapominają o myciu ząbków, bo wtedy mogą wgryźć się w zęby powodując ich ból. Dzieci z wieruszowskiego żłobka doskonale wiedziały, co należy robić by ich ząbki nie chorowały na próchnicę:

 • systematyczne szczotkowanie zębów przynajmniej rano i wieczorem,
 • ograniczanie spożywania cukierków i słodzonych napojów,
 • regularne wizyty u lekarza od ząbków-stomatologa
 • to recepta na piękny i zdrowy uśmiech u każdego dziecka.

  Podczas spotkania, maluchy z zaciekawieniem przyglądały się jak prawidłowo należy szczotkować zęby, by wymieść z buzi wszystkie złe bakterie i resztki jedzenia. Same także uczyły się myć ząbki na sztucznym modelu jamy ustnej. Strzałem w dziesiątkę okazały się również zajęcia plastyczne, w trakcie których każde dziecko wykonało pracę pt. "Chcę mieć czyste zęby". Na koniec dzieci zostały nagrodzone upominkiem w postaci breloczka - odblasku.

  Drogi rodzicu, zadbaj o zdrowy uśmiech swego dziecka!
  Wykaz przysługujących dziecku działań profilaktycznych w zakresie zdrowia jamy ustnej znajduje się na stronie

  https://www.gov.pl/web/zdrowie/stomatologia-dziecieca


  szczotkowanie_20181116_092306.jpg szczotkowanie_20181116_092351.jpg szczotkowanie_20181116_092502.jpg szczotkowanie_20181116_092547.jpg szczotkowanie_20181116_093647.jpg


  15 listopada 2018r.


  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - pod hasłem


  DZIECI NAJWAŻNIEJSZE!!!


  anty-tyton.JPG

  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada każdego roku w trzeci czwartek listopada i promuje zdrowy, wolny od dymu tytoniowego styl życia. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), tytoń zabija ponad 7 mln osób rocznie na całym świecie, w tym 900 tys. biernych palaczy. A według "Raportu z ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu", oprac. przez Kantar Public dla GIS - 24% Polaków pali papierosy regularnie.

  Inne śmiertelnie poważne fakty? Palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy.

  W roku bieżącym kampania kierowana jest głównie do rodzin spodziewających się dzieci. Fundacja "Promocja Zdrowia" zaproponowała tych właśnie odbiorców, gdyż dzieci nadal stają się ofiarami biernego palenia tytoniu - dlatego właśnie one powinny być bezwzględnie chronione przed dymem papierosowym już w chwili poczęcia. Badania naukowe wykazały, że ponad 50% czynników rakotwórczych znajdujących się w dymie papierosowym przenika przez łożysko i dostaje się do organizmu dziecka. Dzieci, które w czasie życia płodowego były narażone na dym tytoniowy rodzą się zawsze mniejsze, gorzej przygotowane do życia, obciążone ryzykiem wielu schorzeń wynikających z palenia, takich jak nowotwory czy astma. Gdy ktoś z rodziny pali papierosy w domu, stanowi to dodatkową ekspozycję na dym poprzez wymuszone bierne palenie matki.

  Eksperci ostrzegają, że dym tytoniowy już od najmłodszych lat może mieć wpływ na wahania hormonalne i zmiany neurologiczne w czasie rozwoju małego dziecka. Uszkodzone mogą zostać także systemy w organizmie, które rozwijają się i kształtują przez pierwszych 10 lat jego życia. Ważne jest, aby pamiętać, że bierne palenie wpływa na dzieci znacznie poważniej niż inne zanieczyszczenia, ponieważ mają one 2-3 razy większe potrzeby wentylacyjne niż dorośli.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Wieruszowie
  w trosce o zdrowie mieszkańców powiatu wieruszowskiego apeluje:


  JEŻELI CHCESZ BYĆ ZDROWY - NIE PAL!

  PALĄC NISZCZYSZ NIE TYLKO SWOJE ZDROWIE,

  ALE I ZDROWIE SWOJEJ RODZINY!!!

  NIECH LISTOPAD BĘDZIE DOBRĄ OKAZJA DO PODJĘCIA WALKI Z NAŁOGIEM.

  GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

  TELEFONICZNA PORADNIA POMOCY PALĄCYM tel. 801 108 108


  http://jakrzucicpalenie.pl/
  1 października 2018r.


  1 października - Ogólnopolski Dzień Tornistra


  1 października 2018 roku ustanowiony został przez Ministra Edukacji Narodowej Ogólnopolskim Dniem Tornistra. Będzie to również dzień inauguracji projektu pn."Miesiąc Ważenia Tornistrów". Projekt realizowany będzie przez Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z jednostkami oświaty na terenie całego kraju.

  Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego:

 • waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia,
 • tornister powinien mieć usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
 • jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie, cięższe przedmioty powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
 • plecak powinien mieć równe, szerokie szelki, długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie tornistra, jednocześnie zapewniając jego jak najlepsze przyleganie do pleców, zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej, plecak należy nosić na obu ramionach,
 • konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy.

 • Kupując tornister, warto zwrócić uwagę na jego ciężar, zdarzają się bowiem takie, które nawet bez żadnej zawartości stanowią duże obciążenie dla dziecka.

  Co jeszcze możemy zrobić?

 • uczyć dzieci racjonalnego pakowania plecaka, usuwania z niego rzeczy niepotrzebnych,
 • kupować zeszyty w cienkich oprawkach i w miarę możliwości zamieniać grube zeszyty na cienkie,
 • proponować dziecku, by zabierało do szkoły napoje i żywność w lekkich opakowaniach.


 • Czym grozi noszenie zbyt ciężkiego w stosunku do masy ciała tornistra?


  Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie doprowadzić do skrzywień kręgosłupa.

  Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, szkoła powinna umożliwić uczniom zostawienie części podręczników i przyborów w placówce. Pamiętajmy także, że istotne dla kształtowania właściwej sylwetki jest zapewnienie dziecku odpowiedniego, ze względu na pozycję ciała, stanowiska pracy w szkole i w domu, a także zachęcanie go do aktywności fizycznej.


  Opracowanie: PSSE w Wieruszowie

  lekki tornister porady dla dyrektora.jpg lekki tornister porady dla nauczyciela.jpg lekki tornister porady dla rodziców.jpg lekki tornister porady dla ucznia.jpg


  - Starsze informacje zostały przeniosione do zakładki archiwum.