Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna

w Tomaszowie Mazowieckim

strona główna :: kontakt :: przetargi :: oferty pracy :: linki


100

Informacje

OSTRZEŻENIA PUBLICZNE GIS
EBOLA
Dla interesantów
Informacje dla rolników
Bezpieczeństwo żywności
Dokumenty
Kierownictwo
Lokalizacja
Aktualności
Oświata Zdrowotna
Galeria
Kąpielisko
Struktura organizacyjna
System Zarządzania
Szczepienia

Działalność Stacji

Historia
Obszar działania

Licznik odwiedzin

liczniklicznikliczniklicznikliczniklicznik

Badania w kierunku zakażenia HIV

BIP

HCV

Kampania melanż

Ocena stanu sanitarnego

Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych œrodków psychoaktywnych

Serwis Kšpieliskowy

Serwis służby cywilnej

AKTUALNOŚCIDodano: 11.12.2019

1 GRUDNIA ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS
Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988. Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.
W ramach tegorocznych działań odbyło się spotkanie profilaktyczne dla młodzieży Szkoły Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków, na które została przygotowana prezentacja, krótki filmik oraz przeprowadzono Quiz z zakresu wiedzy HIV/AIDS. Uczniowie którzy uzyskali najwięcej punktów zostali nagrodzeni upominkami. Natomiast dla uczniów Szkół Ponadpodstawowych zorganizowaliśmy przy współpracy z Powiatowym Centrum Animacji Społecznej konkurs pt. "Więcej wiem - żyję bez ryzyka!", który został objęty patronatem Starosty. Zwycięzcy konkursu swoje prace zaprezentowali na antenie Radia FAMA, które objęło patronat medialny nad konkursem. Na naszym fb zorganizowany został także konkurs dla kobiet w ciąży i młodych mam pt. "Daj szansę swojemu dziecku - nie daj szansy AIDS".


Dodano: 3.12.2019

Zgodnie z Zarządzeniem nr 21 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2019r. w sprawie ustalenia dnia 27 grudnia 2019r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej, w dniu 27 grudnia 2019r. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.

W związku z tym dzień 14 grudnia 2019r. (sobota) będzie dniem roboczym.

Zarządzenie nr 21 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 listopada 2019r.Dodano: 1.12.2019

1-10 grudnia: Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc

Co roku, od 1 do 10 grudnia trwają Dni Walki z Gruźlicą i Chorobami Płuc. To okazja, by przypomnieć o konieczności systematycznej kontroli płuc. Wcześnie wykrytą gruźlicę i inne choroby płuc można bowiem skutecznie leczyć.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na choroby przewlekłe dróg oddechowych cierpi ponad miliard osób. W Polsce 4 mln osób walczy na co dzień z astmą, a 2,5 mln z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc (POChP) [dane Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc]. Jak możemy rozpoznać te schorzenia? Nieocenione są systematyczne badania spirometryczne.

Problemem zdrowotnym w skali globalnej jest również gruźlica. Jak podaje WHO, w 2018 r. na całym świecie zachorowało na gruźlicę 10 mln osób, a 1,5 mln z powodu tej choroby zmarło.

Od lat 50. XX wieku zapadalność na gruźlicę w Polsce spadła ponad 10-krotnie. Obecnie na gruźlicę choruje niewiele dzieci i młodzieży, a najwięcej zachorowań stwierdza się u osób starszych, zwłaszcza po 60. roku życia.

W 2018 r. w Polsce zarejestrowano 5487 zachorowań na gruźlicę (w 2017 r. - 5787). W woj. łódzkim w 2018 r. odnotowano 361 zachorowań na gruźlicę, czyli o 57 przypadków mniej niż w 2017 r. Najwyższą zapadalność stwierdzono w grupie wiekowej 45-64 (24,2 na 100 tys. ludności) oraz 65 i więcej (23,6), a najniższą wśród dzieci w wieku 0-14 lat (0,57). Wyższa zapadalność dotyczyła mieszkańców miast (15,1) niż wsi (13,55). Częściej na gruźlicę chorowali mężczyźni (68,3%) niż kobiety. W 2018 r. wystąpiły 4 zachorowania na gruźlicę prątkującą (3 w 2017 r.) wśród osób (dzieci, personel) ze skupisk dziecięcych i młodzieżowych, w których prowadzono akcyjne działania profilaktyczne.

W woj. łódzkim w 2018 r. zarejestrowano 79 przypadków zgonów z powodu zakażeń i chorób zakaźnych, a 26,6% spośród nich stanowiły zgony osób chorych na gruźlicę.

Podstawowymi metodami walki z gruźlicą są wczesne wykrywanie i systematyczne leczenie. Nie należy lekceważyć przewlekłego kaszlu, trwającego dłużej niż 3 tygodnie, i innych objawów, które mogą wskazywać na tę chorobę, np. gorączki, nocnych potów czy utraty wagi. Ważne jest to, by oprócz chorego wszystkie osoby z jego najbliższego otoczenia zgłaszały się do lekarza w celu przeprowadzenia badań diagnostycznych w kierunku gruźlicy. Duże znaczenie mają też szczepienia przeciwko tej chorobie, wykonywane w 1 dobie życia, chroniące małe dzieci przed ciężkimi i potencjalnie śmiertelnymi postaciami gruźlicy.

Więcej informacji na temat gruźlicy w portalu szczepienia.info

Zobacz także:

Dane epidemiologiczne dotyczące gruźlicy w woj. łódzkimDodano: 25.11.2019

1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Liczba osób zakażonych HIV wciąż wzrasta. Nieleczone zakażenie HIV prowadzi do AIDS. Wbrew obiegowej opinii na ryzyko zakażenia narażeni mogą być wszyscy - bez względu na wiek, płeć, religię, rasę czy orientację seksualną. W związku z tym wiedza na temat HIV i AIDS jest niezbędna każdemu człowiekowi. 22-29 listopada przypada tydzień testowania w kierunku HIV. Anonimowe i bezpłatne badania w kierunku HIV będzie można wykonać w Łodzi ul. Tuszyńska 19 w dniu 25-28.11.2019 w godzinach 15-18.

Informacja edukacyjnaDodano: 21.11.2019

21 listopada 2019 - ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA
Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest w trzeci czwartek listopada. W Polsce liczba palaczy stopniowo się zmniejsza - z badań wynika, że wciąż pali 1/4 dorosłych, a 34% Polaków mieszka z kimś palącym. Każdy wypalony papieros kosztuje nas 11 minut z naszego życia, palacze żyją od 10 do 15 lat krócej. Trucizny papierosowe osłabiają również system odpornościowy organizmu. System immunologiczny potrzebuje pół roku, by dojść do siebie. A dopiero po roku od odstawienia palenia ryzyko zawału serca u palaczy spada o połowę. Trzeba aż 10 lat bez papierosów, by zmniejszyło się ryzyko zachorowania na raka płuc. W ramach działań profilaktycznych odbyły się zajęcia z uczniami Szkoły Podstawowej w Łaznowie, Szkoły Podstawowej w Budziszewicach oraz z młodzieżą Bursy Samorzadu Łódzkiego w Tomaszowie Maz. Na spotkaniach poruszany był temat palenia e-papierosów oraz tradycyjnych papierosów. Uczestnicy spotkania mogli także skorzystać ze smokolajzera oraz założyć alkogogle oraz narkogogle.

Dodano: 19.11.2019

Komunikat Państwowego Powiatowego Inpektora Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 19.11.2019 r. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w ŻelechlinkuDodano: 18.11.2019

18 Listopad - Europejski dzień wiedzy o antybiotykachDodano: 18.11.2019

Za nami rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Wakacje w mieście i na wsi wolne od używek". Tematem konkursu były "Uzależnienia i ich skutki widziane oczami dziecka". Do PSSE w Tomaszowie Maz. wpłynęło łącznie 40 prac plastycznych ze szkół z całego powiatu tomaszowskiego. Komisja konkursowa wyłoniła 3 osoby, które otrzymały nagrody główne, 7 prac, które otrzymały wyróżnienia oraz nagrody dodatkowe. Konkurs odbył się dzięki wsparciu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, które przekazało 10 nagród dla uczestników konkursu. Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc.

Dodano: 14.11.2019

Zmiana przepisów dot. importu żywności pochodzenia niezwierzęcego

Od dnia 14 grudnia 2019 r. na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/625 będzie obowiązkowo stosowany system TRACES NEW TECHNOLOGY - TRACES-NT przez importerów żywności pochodzenia niezwierzęcego.

Nowe wymagania będą dotyczyły żywności, dla której przepisy unijne określają wymagania dotyczące zwiększonego poziomu kontroli urzędowych (np. obecne rozp. nr 669/2009, nr 884/2014, 2017/186).

Na podstawie nowych przepisów w przypadku przywozu z państw trzecich żywności pochodzenia niezwierzęcego od dnia 14 grudnia 2019 r. należy wypełnić i przesłać do wyznaczonego punktu kontroli granicznej BCP I część dokumentu CHED-D, co jest jednoznaczne ze zgłoszeniem towaru do kontroli granicznej. Dokument ten wypełnia się wyłącznie elektronicznie w systemie TRACES-NT.

W celu elektronicznego wypełnienia dokumentu CHED-D należy przed dniem 14 grudnia 2019 r. założyć konto w systemie TRACES-NT.

Szczegółowe informacje na stronie:


https://gis.gov.pl/dzialalnosc-gospodarcza/produkcja-i-obrot/traces/informacje-dla-importerow-zywnosci/
Dodano: 12.11.2019

OBCHODY 100-LECIA SŁUŻB SANITARNYCH
Jubileusz 100-lecia obchodzą w tym roku służby Sanitarne w Polsce. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowała Dzień Zdrowia. Akcja odbyła się 8 listopada w Galerii Tomaszów. Wszyscy chętni mogli skorzystać z bezpłatnych badań i porad. Partnerami akcji byli: Galeria Tomaszów, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Tomaszowie Maz., Naturhouse Tomaszów Maz TOMAX, GEERS Dobry Słuch, Vision Express, Powiatowe Centrum Animacji Społecznej, Klinika Kosmetologii Estetycznej mgr Bogumiła Jasińska, Dorota Michalak, Krwiodawstwo Tomaszów Mazowiecki. Zwieńczeniem akcji była zbiórka krwi, podczas której w ciągu 2,5 godzin zebrano prawie 10 litrów krwi!.
Dodano: 5.11.2019

Jubileusz 100-lecia obchodzą w tym roku służby sanitarne w Polsce. Z tej okazji Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim organizuje DZIEŃ ZDROWIA. Akcja odbędzie się 8 listopada (piątek) w Galerii Tomaszów w godzinach 14-18.

Dodano: 5.11.2019

W miniony czwartek w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej odbył się etap powiatowy Wojewódzkiej Olimpiady wiedzy o HIV/AIDS. Do etapu powiatowego zgłosiły się cztery Szkoły Ponadpodstawowe: I LO, II LO, ZSP nr 2 oraz ZSP nr 3, z których razem wytypowane zostało 10 zespołów dwuosobowych. Uczestnicy Olimpiady zmagali się z 20 pytaniami testowymi wielokrotnego wyboru i 3 pytaniami problemowymi, na których rozwiązanie przeznaczona była godzina. Na koniec młodzież otrzymała upominki od "Powiat Tomaszowski /Starostwo Powiatowe/". Za wszystkich mocno trzymamy kciuki.
Dodano: 21.10.2019

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 16 października 2019 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020Dodano: 21.10.2019

Informacja dla rodziców na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze stosowaniem elektronicznych papierosówDodano: 15.10.2019

15 PAŹDZIERNIK - ŚWIATOWY DZIEŃ MYCIA RĄK

Brudne ręce są przyczyną licznych chorób, a w niektórych regionach świata nawet śmierci. Wystarczy odruchowo dotknąć nieumytymi rękami okolic oczu, nosa czy ust i jesteśmy narażone na ogromne ryzyko infekcji.
Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. To bomba bakteryjna, którą rozbroić może tylko mycie rąk. Wystarczy kilkadziesiąt sekund myć ręce, by oczyścić je z 90 proc. bakterii.
Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia, mogą znajdować się na nich liczne bakterie. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem, który ograniczy kontakt z drobnoustrojami.
Mycie rąk pozwala usunąć z powierzchni rąk m.in. bakterie, wirusy czy grzyby odpowiadające za cały szereg groźnych chorób, jak choćby salmonellę czy grypę. Do "chorób brudnych rąk" zalicza się także biegunki, zatrucia pokarmowe i wirusowe zapalenie wątroby typu A.Dodano: 10.10.2019

W dniu 9 października 2019 r. z okazji Dni Seniora odbył się koncert Jacka Wójcickiego w ZSP nr 1 w Tomaszowie Maz. Na spotkanie przybyło wiele osób, które przed koncertem mogły skorzystać z bezpłatnego pomiaru ciśnienia i cukru, zbadać analizę składu ciała oraz skorzystać ze stoiska profilaktycznego przygotowanego przez PSSE w Tomaszowie Maz. Dla przybyłych seniorów przygotowane zostały materiały profilakyczne z zakresu m.in. cukrzycy, jaskry, tytoniu, alkoholu czy nowotworów. Można było założyć alkogogle oraz skorzystać ze smokolajzera.
Dodano: 9.10.2019

W minioną niedzielę w ZSP nr 2 odbył się Regionalny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, którego organizatorem było Powiatowe Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Maz. Oprócz dobrej zabawy, która towarzyszyła wszystkim zebranym jak również Paniom oraz Panom z KGW zadbaliśmy o profilaktykę, która w dzisiejszych czasach jest tak ważna. W konkurencji sportowo-profilaktycznej przygotowanej przez PSSE - bieg w alkogoglach połączony z plecieniem warkocza z chust na czas najlepsze okazało się KGW Pomyków. Na stoisku profilaktycznym można było m.in. założyć alkogogle oraz narkogogle, które sprawiają, że otaczający nas świat wyglada jak po zażyciu alkoholu czy narkotyków. Prezentowane okulary imitowały stan nietrzeźwości od 0.5-1,7 promila. Okazało się, że założenie alkogogli skutkuje podwójnym widzeniem obrazu oraz spowolnieniem czasu reakcji. Można było również skorzystać z smokolajzera badającego poziom tlenku węgla - jednego spośród 4 tysięcy składników wystepujących w dymie tytoniowym oraz zasięgnąc wiedzy z zakresu szeroko rozumianej profilaktyki.


Dodano: 30.09.2019

W miniony piątek w MCK w Tomaszowie Maz. odbyło się szkolenie pt. "Młodzież i substancje psychoaktywne - diagnoza, profilaktyka i interwencja". Poprowadził je Pan Jakub Rychter -certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień. Uczestnikom szkolenia zostały przedstawione najważniejsze informacje z zakresu dopalaczy oraz zwrócono szczególną uwagę na profilaktykę a zwłaszcza na zasady domowej profilaktyki. Wiemy, że najlepszą alternatywa dla dopalaczy jest aktywność fizyczna, zdrowy tryb życia oraz rozwijanie swoich pasji dlatego zachęcamy szkoły do brania udziału w programach edukacyjnych tj. Trzymaj Formę, Bieg po zdrowie, Dopalaczom mówimy STOP - wybieramy zdrowie czy ARS - czyli jak dbać o miłość - prowadzonych przez PSSE
Dodano: 30.09.2019

1 października - Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy

W ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy co roku, 1 października, obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy - przedsięwzięcie popularyzujące korzyści związane ze szczepieniami ochronnymi przeciw grypie wśród dzieci, osób starszych i przewlekle chorych. Patronem honorowym Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (www.opzg.pl) jest Państwowa Inspekcja Sanitarna.

Z początkiem września rozpoczął się kolejny sezon epidemiczny zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Grypa, pozornie błaha, grozi bardzo poważnymi powikłaniami (m.in. zapaleniem płuc i oskrzeli, mózgu, opon mózgowych czy mięśnia sercowego i osierdzia), które mogą wystąpić u każdego, niezależnie od wieku i stanu zdrowia. Pamiętajmy, że najlepszą ochroną jest zaszczepienie się.

W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada między styczniem a marcem. Specjaliści radzą, by szczepić się jak najwcześniej, już we wrześniu. Niepokojący jest fakt, że w naszym kraju od wielu lat odnotowuje się bardzo niską wyszczepialność (w sezonie epidemicznym 2018/2019 zaszczepiło się jedynie 3,33 % Polaków).

Według Programu Szczepień Ochronnych na rok 2019, szczepienia przeciwko grypie zalecane są m.in. przewlekle chorym dzieciom i dorosłym, osobom w stanach obniżonej odporności, kobietom w ciąży lub planującym ciążę, dzieciom w wieku od ukończenia 6 miesiąca życia do 18 roku życia, osobom w wieku powyżej 55 lat.

W sezonie epidemicznym 2018/2019, od 1 września 2018 r. do 30 kwietnia 2019 r., zarejestrowano w woj. łódzkim 181 906 zachorowań oraz 7 zgonów związanych z zakażeniem wirusami grypy. W analogicznym okresie sezonu 2017/2018 odnotowano w woj. łódzkim 255 866 zachorowań i 3 zgony.

Natomiast w całej Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, od 1 września 2018 r. do 22 lipca 2019 r. na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 4 491 879 osób, 17 118 osób hospitalizowano, a 150 zmarło. Zgony dotyczyły głównie osób po 65 roku życia, które są najbardziej narażone na powikłania grypy (zobacz Podsumowanie danych epidemiologicznych, www.opzg.pl).

Pamiętajmy, że szczepionka chroni organizm tylko przez jeden sezon grypowy, dlatego też wskazane jest szczepienie coroczne. Przeciwciała ochronne po szczepieniu przeciwko grypie są wytwarzane w organizmie już 7 dnia od szczepienia, a odporność poszczepienna utrzymuje się zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy.

W związku z tym, że wirus grypy charakteryzuje się dużą zmiennością, na sezon grypowy 2019/2020, jak co roku, przygotowano szczepionki przeciwko grypie o zaktualizowanym składzie, by zapewnić skuteczną ochronę przed obecnie występującymi szczepami wirusa grypy.Dodano: 24.09.2019

Komunikat Państwowego Powiatowego Inpektora Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 24.09.2019 r. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Stanisławów Studziński zaopatrującego miejscowość Annopol Duży, Annopol Mały, Paulinów, Stanisławów Studziński, Teodozjów , StudziankiDodano: 9.09.2019

Komunikat Państwowego Powiatowego Inpektora Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 09.09.2019 r. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Stanisławów Studziński zaopatrującego miejscowość Annopol Duży, Annopol Mały, Paulinów, Stanisławów Studziński, Teodozjów , StudziankiDodano: 6.09.2019

Dodano: 6.09.2019

Komunikat Państwowego Powiatowego Inpektora Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim z dnia 06.09.2019 r. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Żelechlinku zaopatrującego miejscowości Karolinów, IgnatówDodano: 26.08.2019

Jubileusz 100-lecia obchodzą w tym roku służby sanitarne w Polsce. Jak podkreśla Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, to 100 lat "pracy tysięcy pracowników Inspekcji Sanitarnej zaangażowanych w zapewnienie bezpieczeństwa milionom obywateli". Z tej okazji zostało przygotowane okolicznościowe logo. Choć struktura, zadania i metody działania służb sanitarno - epidemiologicznych podlegały stałej ewolucji, to ich misja pozostaje niezmienna. Wyraża się ona w ciągłym dążeniu do osiągnięcia właściwych norm zdrowotnych zapewniających zachowanie lub przywracanie bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa.

Misja Państwowej Inspekcji Sanitarnej to nie tylko zapobieganie licznym chorobom zakaźnym. Inspekcja podejmuje działania, których celem jest identyfikacja i szacowanie zagrożeń, nadzór oraz kontrole mające na celu zapobieganie wszelkim zagrożeniom fizycznym, chemicznym i biologicznym, a także przedsięwzięcia służące kształtowaniu odpowiednich postaw i zachowań. Państwowa Inspekcja Sanitarna odgrywa zatem zasadniczą rolę w realizacji polityki zdrowotnej państwa.

Ta największa w Polsce inspekcja - kiepsko opłacana i nagminnie pomijana przy podwyżkach dla służby zdrowia - ma jeden cel: chronić polskie społeczeństwo. A zagrożeń na progu XXI wieku wcale nie brakuje. Począwszy od zapobiegania licznym chorobom zakaźnym, przez monitoring jakości wody do picia czy kąpieli, po nadzór nad warunkami higieny: środowiska, pracy, radiacyjnej, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji, warunkami zdrowotnymi żywności i żywienia, higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne

Na czele Państwowej Inspekcji Sanitarnej stoi Główny Inspektor Sanitarny. Kieruje pracą inspekcji poprzez 16 Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Najbardziej trudną i żmudną pracę wykonuje 318 Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, z kolei nad bezpieczeństwem wwożonych do Polski towarów i żywności czuwa dziesięć Granicznych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Nie mniej ważna jest praca oświatowo-zdrowotna i wszelkie działania związane z promocją zdrowego stylu życia. Państwowa Inspekcja Sanitarna chce odejść od wizerunku kontrolera z bloczkiem mandatowym. Tym, co odróżnia PIS od innych instytucji kontrolnych, jest nacisk na profilaktykę i promocję zdrowia. W każdym roku zwiększa się liczba realizowanych programów oraz akcji prozdrowotnych. Do najważniejszych należą: Trzymaj Formę, Dopalaczom mówimy STOP, Czyste powietrze wokół nas, Profilaktyka HIV/AIDS, Profilaktyka tytoniowa, Podstępne WZW, Znamię! Znam je?

Mimo wejścia w XXI wiek, nadal w naszym społeczeństwie istnieje potrzeba popularyzowania zasad higieny, racjonalnego żywienia, masowych szczepień czy metod zapobiegania chorobom zakaźnym. I taką właśnie misję edukacji zdrowotnej ma Państwowa InspekcjaSanitarna.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej mają świadomość odpowiedzialności spoczywającej na ich barkach. Dlatego, by nadążyć za ciągle wzrastającymi wymaganiami Unii Europejskiej, podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe poprzez szkolenia w kraju i zagranicą. W tyle nie pozostają również laboratoria, które co roku sukcesywnie powiększają liczbę akredytowanych badań.


Dodano: 2.08.2019

Tasiemiec na owocach. GIS ostrzega

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tasiemcem bąblowcowym, którym można się zarazić jedząc niemyte owoce.

Na niemytych owocach leśnych mogą być jaja tasiemca.

Tasiemiec bąblowcowy powoduje chorobę zwaną bąblowicą. Choroba powoduje tworzenie się w wątrobie, nerkach, a nawet na kościach czy w oku torbieli, które można usunąć tylko chirurgicznie.

Choroba jest trudna do wykrycia, a z roku na rok przypadków jest coraz więcej. W 2011 roku było 20 przypadków, a w 2017 roku już około 80.

Do zakażeń najczęściej dochodzi latem, przy okazji zjedzenia niemytych owoców. Zwłaszcza leśnych.

Jaja tasiemca przenoszą przede wszystkim lisy, które wydalają je razem z moczem. Średnio na 3 lisy jeden jest nosicielem pasożyta.

GIS przestrzega jednak, żeby myć wszystkie owoce, a nie tylko jagody czy jeżyny. Również te pochodzące z domowych ogródków, bo pasożytami mogą być zarażone także domowe zwierzęta, jak psy czy koty.

Najistotniejsze jest przestrzeganie zasad higieny podczas i po pracy/relaksie w polu/ogrodzie/lesie, ochrona posesji przed lisami poprzez ogradzanie domostw i zabezpieczanie śmietników, które jako źródło resztek jedzenia wabią dzikie zwierzęta, a także prowadzenie regularnych zabiegów odrobaczania zwierząt domowych preparatami działającymi na tasiemce.
Dodano: 31.07.2019

Pryskaj "z głową". Zasady postępowania przy stosowaniu środków odstraszających komary

Łódzki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w oparciu o doniesienia medialne informuje o zwiększonym zagrożeniu związanym ze wzrostem wylęgu komarów na terenie Polski, zwłaszcza na terenach gdzie ostatnio doszło do podtopień.

Pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych.
Należy pamiętać, że trwający sezon letni sprzyja zarówno aktywności na świeżym powietrzu jak również jest okresem wzmożonej aktywności tych owadów co w konsekwencji powoduje wzrost popytu na produkty biobójcze z grupy 18: Insektycydy, akarycydy i produkty stosowane do zwalczania innych stawonogów oraz z grupy 19: Repelenty i atraktanty.
Mając powyższe na uwadze, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej zalecają używanie produktów z ww. grup w bezpieczny sposób.


Komary w Polsce. Ryzyko zdrowotne. Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego
Dodano: 26.07.2019

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że 28 lipca obchodzimy Światowy Dzień Walki z Wirusowym Zapaleniem Wątroby. Wśród wirusów wywołujących chorobę, jednym z najbardziej niebezpiecznych jest HCV.
Prowadzi on do rozwoju wirusowego zapalenia wątroby typu C. Na szczęście od kilku lat istnieje skuteczne u blisko 100% pacjentów i w pełni refundowane w ramach NFZ leczenie.
Sprawiło ono, że WZW typu C jest pierwszą i póki co jedyną przewlekłą infekcją wirusową, którą możemy w pełni wyleczyć.
Poniżej znajdą Państwo więcej informacji dotyczących WZW typu A, WZW typu B oraz WZW typu C oraz dane na przestrzeni 2017-2019 roku dotyczące zachorowalności.

Informacja na temat WZW typu A, WZW typu B i WZW typu C

Infografika

Dane dot. zachorowalności w powiecie tomaszowskim w latah 2017-2019
Dodano: 11.07.2019

Już niedługo obchodzić będziemy Światowy Tydzień Karmienia Piersią (1-7.08.2019). W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zaprasza na bezpłatne spotkanie organizowane dla kobiet w ciąży i mam niemowląt. Spotykamy się 2 sierpnia w sali konferencyjnej znajdującej sie na I piętrze Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Maz. przy ul. Św. Antoniego 41. Spotkanie przewidziane jest w godz. 10.00-13.00.
Kiedy w naszym życiu pojawia się Mały Człowiek - to zaczyna sie wielka przygoda w nieznane. Jako mama chcesz robić wszystko, by chronić swoje dziecko. Karmienie piersią to najlepsze, co możesz mu podarować zapewniając tym samym odpowiednią ilość energii i składników niezbędnych do wzrostu i rozwoju. Dzieci karmione mlekiem mamy mniej chorują - w dzieciństwie rzadziej łapią infekcje, a jako dorośli są lepiej chronieni przed otyłością, cukrzycą czy nadciśnieniem. Czy to nie wspaniałe, że jako mama możesz mieć wpływ na zdrowie swojego dziecka nie tylko teraz, ale i w przyszłości.?
Karmienie piersia jest dla mam naturalne, jednak na początku moga pojawić się problemy. Jak zawsze, gdy uczysz sie czegoś nowego, możesz z poczatku czuć niepewność i mieć mnóstwo pytań. Mamy nadzieję, że odpowiedzi na wiele z nich otrzymacie na naszym spotkaniu.
Wiemy jak dla wszystkich mam ważne jest dbanie o zdrowie, bezpieczeństwo i bliskość, dlatego tym razem oprócz położnej i doradcy laktacyjnego Doroty Michalak zaproszona została także konsultantka medyczna Polskiego Banku Komórek Macierzystych oraz doradca chustonoszenia.
Zapisy odbywać sie będą do 1 sierpnia u pracownika Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia pod numerem tel. (44) 724 - 45- 84 wew. 111

Dodano: 8.07.2019

Za nami już drugi tydzień wakacji. Wspominaliśmy już jak zdrowo i bezpiecznie spędzać wakacje. Tym razem chcemy zwrócić szczególną uwagę na problem "nowych narkotyków", zwanych "dopalaczami". W związku z tym w siedzibie tomaszowskiego sanepidu w lipcu został utworzony punkt informacyjny, który działa w godzinach pracy PSSE tj. w godz. 7.30-15.05. Będzie można dowiedzieć się czym są dopalacze, jak działają, jakie czekają pułapki na młodych ludzi, na jakie sygnały rodzice powinni zwracać uwagę u swoich dzieci itp.


Dodano: 3.07.2019

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że na terenie powiatu tomaszowskiego w 2019 roku nie będą funkcjonowały miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli na rzece Pilicy w Tomaszowie Maz., przy ul. PCK funkcjonujące w latach poprzednich nie zostało uruchomione w 2019 roku ze względu na prowadzone prace rewitalizacyjne na tym terenie.

Kąpiel odbywa się na własną odpowiedzialność.

Dodano: 2.07.2019

1-go lipca zaczął się II turnus półkolonii organizowanych przez PCAS. Pierwszego dnia na uczestników czekało wiele atrakcji na terenie parku linowego przy ul. PCK 10. Organizatorzy i tym razem nie zapomnieli, że dobra zabawa to także profilaktyka i bezpieczeństwo najmłodszych. Dzieci wysłuchały pogadanki dotyczącej bezpieczeństwa przygotowanej przez pracownika PSSE, KRUS, Straży Miejskiej i Policji w Tomaszowie. Dzieci wzięły udział w quizie, konkursie z nagrodami i wyczerpująco odpowiadały na zadawane pytania. Uczestnikom półkolonii życzymy udanych, pełnych pozytywnych wrażeń i przede wszystkim bezpiecznych wakacji.
Dodano: 26.06.2019

W dniu 24 czerwca na terenie bazy noclegowej PCAS przy ul. PCK rozpoczął się pierwszy turnus półkolonii dla dzieci z powiatu tomaszowskiego. Uczestnicy półkolonii oprócz dobrej zabawy pod okiem opiekunów, wysłuchali pogadanki profilaktycznej przygotowanej przez pracownika PSSE, wzięli udział w quizie podsumowującym zdobytą wiedzę oraz otrzymali drobne upominki (odblaski oraz pocztówki z Tomaszowa). Dla dzieci przygotowane zostały także wykreślanki dotyczące bezpiecznych wakacjii, które otrzymają do zrobienia podczas zajęć warsztatowych. Pamietajmy, że czas wakacji to nie tylko dobra zabawa i odpoczynek od zajęć lekcyjnych, ale także bezpieczeństwo.
Dodano: 18.06.2019

W minioną niedzielę (16.06.2019) w Chorzęcinie odbył się Festyn rodzinny pt. "Baw się i wspieraj - aktywnie z mamą i tatą". Nie zabrakło występów artystyczno-tanecznych przygotowanych przez uczniów szkoły i przedszkolaków, dmuchanych zjeżdzalni, zabawy z animatorkami, loterii fantowej. Dobra zabawa to nie tylko "przyjemności" ale i bezpieczeństwo. Dlatego odbywał sie pokaz wozów i sprzętu pożarniczego, pokaz ratownictwa medycznego, symulator zderzeń oraz stoisko profilaktyki uzależnień (alkohol, tytoń, środki psychoaktywne) przygotowane przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Uczestnicy Festynu mogli założyć alkogogle, które imitowały stan nietrzeźwości od 0,4 promila do 1,7 promila. Okazało się, że założenie okularów skutkuje podwójnym widzeniem, pogorszeniem koordynacji ruchowej oraz spowolnieniem czasu reakcji. Ponadto była możliwość skorzystania z smokolayzera, który badał zawartość tlenku węgla-jednego z 4 tysięcy składników, które wystepują w dymie tytoniowym. Nie zapomniano także o najmłodszych uczestnikach festynu dla których były przygotowane drobne paczki i upominki.
Dodano: 17.06.2019

10 ZASAD BEZPIECZNYCH WAKACJI

dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnychDodano: 11.06.2019

W minioną niedzielę tj 9 czerwca odbył się już X Festyn Rodzinny na terenie Zespołu Szkół w Wiadernie. Program festynu był bardzo urozmaicony i został połączony z V Gala Muzyki Rokowej, Biesiadnej i Tanecznej. Oczywiście nie zabrakło także stoiska z profilaktyką utworzonego przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Uczestnicy festynu mogli zasięgnać informacji m.in. na temat środków psychoaktywnych, narkotyków czy wyrobów tytoniowych. Przygotowane były także upominki dla kobiet w ciąży i mam z małymi dziećmi. W celu lepszego zobrazowania oraz zrozumienia poruszanych tematów można było założyć alkogogle, które sprawiają, że otaczajacy nas świat wygląda podobnie jak po spożyciu alkoholu. Ponadto można było skorzystać z badania jednego spośród czterech tysięcy składników, które występują w dymie tytoniowym, mianowicie tlenku węgla.
Dodano: 7.06.2019

6 czerwca w Szkole Podstawowej w Chorzęcinie odbyła sie pogadanka w związku ze zbliżającymi się wakacjami. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie spędzać wakacje nad morzem, w górach, w lesie, nad wodą czy po prostu z kolegami na podworku. Zostały omówieone podstawowe zasady bezpieczeństwa, przypomnieliśmy sobie ważne numery telefonów oraz jak wygladają pomocne znaki: zakazu, ostrzegawcze i informacyjne. Na koniec spotkania odbył się krótki quiz podsumowujacy nasze spotkanie oraz wykonaliśmy wspólnie kodeksy bezpiecznych wakacji, na których znalazły się obrazki lub teksty jakie kojarzą się dzieciom z bezpiecznymi wakacjami.
Dodano: 7.06.2019

1 czerwca na terenie świetlicy wiejskiej w Cekanowie odbył się festyn rodzinny organizowany przez Zespół Szkół w Komorowie. Atrakcjami jakie czekały na dzieci i ich rodziców były m.in. występy artystyczne, malowanie buziek, loteria fantowa i wiele innych. Na festynie nie zabrakło także Straży Pożarnej i Policji, a także stanowiska konsultacyjno-informacyjnego utworzonego przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Tomaszowie Mazowieckim. Uczestnicy mogli założyć alkogogle, które sprawiają, że otaczający nas świat wygląda jak po spożyciu alkoholu oraz skorzystać z urządzenia jakim jest smokolayzer, badajacego zawartość tlenku węgla.Dodano: 7.06.2019

31 maja 2019 r. w przedszkolu w Niewiadowie odbyło się spotkanie w ramach akcji wakacje 2019 z przedszkolakami pod hasłem "Czysta woda zdrowia doda". Dzieci dowiedziały się skąd się bierze woda, w jaki sposób krąży w przyrodzie, dlaczego należy dbać o jej czystość oraz o bezpieczeństwie podczas wakacyjnych kąpieli w zalewie czy jeziorze. Przedszkolaki zdobyły również wiedzę dotyczącą dlaczego woda jest tak ważna dla zdrowia i życia ludzi, zwierząt oraz roślin. Nejprzyjemniejszą częścia spotkania było pokazanie, w jaki sposób badana jest czystość wody oraz jakich narzędzi do tego się używa. Dzieci bardzo uważnie uczestniczyły w tych zajęciach i na pewno będą oszczędzać wodę i dbać o jej czystość.Dodano: 7.06.2019

W ubiegły piątek (31 maja ) w Starostwie odbyło się spotkanie w ramach Tygodnia Promocji Karmienia Piersią, dla kobiet w ciąży oraz młodych mam. Naszym gościem była mgr Dorota Michalak - położna z wieloletnim doświadczeniem oraz doradca laktacyjny, która opowiedziała m.in. o przygotowaniu do karmienia piersią, zaletach karmienia piersią, jak przystawiać dziecko do piersi, co zawiera mleko matki, jak je przechowywać oraz wiele innych pomocnych informacji "z życia wziętych" kobiety w ciąży i młodej mamy. Bardzo dziękujemy wszystkim Paniom za przybycie i poświęcony czas. Mamy nadzieję, że obecność na naszym spotkaniu rozwiało wiele wątpliwości i pomoże przejść bez lęku przez ten trudny okres czasu "bycia świeżo upieczoną mamą".Dodano: 3.06.2019

Na I piętrze holu budynku głównego Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim odbywa się wystawa "200 lat szczepień ochronnych", która trwać będzie w dniach 3.06.2019r. - 13.06.2019r. w godzinach otwarcia Urzędu Miasta. Zachęcamy do jej odwiedzenia i zapoznania się z zagadnieniami dotyczącymi szczepień ochronnych.

Dodano: 24.05.2019

22 maja 2019 roku, na tydzień przed Światowym Dniem bez Tytoniu, który wypada 31 maja, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr. 8 w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się spotkania z młodzieżą dotyczące przeciwdziałaniu paleniu papierosów i e-papierosów przez uczniów placówki. Spotkanie odbyło sie przy współpracy Straży Miejskiej oraz Policji w Tomaszowie Maz. Na spotkaniu młodzież dowiedziała się o skutkach prawnych i zdrowotnych jakie niesie za soba palenie wyrobów tytoniowych przez osoby nieletnie oraz o tym jak szybko można się uzależnić od palenia, w jaki sposób odmówić i nie dać się wciagnąć w nałóg. Osoby chętne mogły skorzystać z aparatu do monitorowania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz zobaczyc jak wyglada świat w alkogoglach.

Dodano: 24.05.2019

Konkurs wiedzy o zdrowym stylu zycia "Trzymaj Formę!" to dodatkowa inicjatywa realizowana w ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego "Trzymaj Formę!". 17 maja w siedzibie Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz. odbył się etap powiatowy konkursu. Głównym celem konkursu jest zwiększenie świadomości dotyczącej wpływu żywienia i aktywności fizycznej na zdrowie wśród młodzieży klas VII, VIII szkoły podstawowej oraz III klasy gimnazjum. Do etapu powiatowego zakwalifikowało się 24 uczniów z województwa łódzkiego. Powiat tomaszowski, po zmaganiach na etapie szkolnym, reprezentowało 5 uczennic z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr. 10 z Tomaszowa Maz., które przygotowała pani Izabela Kolanko, nauczyciel wychowania fizycznego.

Dodano: 23.05.2019

List intencyjny dot. szczepień Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego skierowany do przyszłych rodziców

Dodano: 23.05.2019

W związku z nadchodzącym Tygodniem Promocji Karmienia Piersią, który będzie trwać od 26.05-01.06.2019 Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza kobiety w ciąży na bezpłatne spotkanie z położną, doradcą laktacyjnym mgr Dorotą Michalak. Spotkanie odbędzie się w dniu 31.05.2019 r., w godzinach 15.00-16.30 w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego ul. Św. Antoniego 41.

Pamiętajmy, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia, ponieważ mleko matki zapewnia mu idealnie zbilansowaną dietę oraz chroni je przed chorobami. Celem, do którego powinna dążyć mama w żywieniu swojego malucha jest wyłącznie karmienie piersią przez co najmniej pierwszych 6 miesięcy jego życia - jest to czynnik zdrowego startu w przyszłość.

Serdecznie zapraszamy. Oprócz zdobytej bezcennej wiedzy na naszym spotkaniu dla każdej pani przewidziany jest upominek.

Zapisy na spotkanie odbywają się u pracownika Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia do dnia 30 maja 2019 r. pod numerem tel. (44) 724 45-84 wew. 111

Dodano: 13.05.2019

Informacja dot. badań kleszczy

Od 7 maja br. w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi nie są wykonywane badania kleszczy w kierunku DNA Borrelia burgdorferi oraz RNA wirusa odkleszczowego zapalenia mózgu.

Laboratorium nie przyjmuje do badań kleszczy.

Natomiast od 1 czerwca br. w WSSE w Łodzi wykonywane będą badania na obecność przeciwciał IgG i IgM przeciwko Borrelia burgdorferi z krwi ludzkiej.

Dodano: 13.05.2019

Kleszcze budzą się do życia wczesną wiosną, gdy temperatura w ciągu doby przekroczy 5-7 stopni C, i pozostają aktywne aż do późnej jesieni. Zamieszkują obszary roślinne, zwłaszcza lasy liściaste i mieszane, łąki, polany oraz zarośla w pobliżu jezior i rzek. Pojawiają się także w parkach i na działkach. Poszukując żywicieli, wspinają się na rośliny, ale nie powyżej wysokości 1-1,5 m. Niewidoczne wiszą często na źdźbłach trawy i spodzie liści. Spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi, a potem przemieszczają się tam, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

Żywią się krwią zwierząt i ludzi. Miejsca ciała najbardziej narażone na ich ukąszenia to głowa, uszy i zgięcia stawów. Ślina tych pajęczaków posiada właściwości znieczulające i dlatego też często nie jesteśmy świadomi ukąszenia.

Kleszcze są nosicielami bakterii i wirusów, które mogą wywołać wiele groźnych chorób. Najczęściej rejestrowane to borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, w całej Polsce w 2018 r. stwierdzono 20 147 przypadków zachorowań na boreliozę (w 2017 r. - 21 513) oraz 197 przypadków zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (w 2017 r. - 283). W woj. łódzkim liczba zachorowań na boreliozę kształtuje się następująco: 2018 r. - 598; 2017 r. - 637 przypadków. W 2018 r. odnotowano w woj. łódzkim 6 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu, tak jak w roku poprzednim. Warto też zauważyć, że w woj. łódzkim, w grupie chorób zakaźnych, dominującą chorobą zawodową jest właśnie borelioza, rozpoznawana u leśników i rolników.

- Borelioza z Lyme jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Okres wylęgania to 7 do 10 dni. W pierwszym stadium zakażenia pojawia się w miejscu ukąszenia zaczerwienienie, które powiększając się, tworzy plamę o sinoczerwonym zabarwieniu i średnicy powyżej 5 cm - tzw. rumień wędrujący. Należy wtedy natychmiast zgłosić się do lekarza, który skieruje na badanie laboratoryjne potwierdzające etiologię choroby i zaleci leczenie antybiotykiem. Nieleczona we wczesnym stadium borelioza przechodzi w drugie stadium, w którym pojawiają się objawy chorobowe dotyczące układów: nerwowego (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu), kostno-stawowego (zapalenie stawów) i krążenia (zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu). Przewlekłe nieleczone zakażenie prowadzi do kalectwa, a nawet śmierci. Nie istnieje szczepionka chroniąca nas przed boreliozą.

- Kleszczowe zapalenie mózgu wywołują wirusy z rodziny Flaviviridae. Okres wylęgania choroby to 7-14 dni. Po krótkim okresie objawów podobnych do przeziębienia pojawia się wysoka temperatura, bóle i zawroty głowy, wymioty, sztywność karku. Przed zachorowaniem na KZM możemy ochronić się, stosując szczepienia. Liczbę dawek i cykl szczepienia należy wcielać zgodnie ze wskazaniami producenta szczepionki.

Co jeszcze warto zrobić? Gdy wybieramy się do lasu, najlepiej założyć czapkę, odzież z długimi rękawami, długie spodnie i zakryte buty. Ciało i odzież można spryskać środkami odstraszającymi kleszcze, tzw. repelentami, dostępnymi w aptekach. Po powrocie do domu powinniśmy dokładnie obejrzeć skórę, zwłaszcza w miejscach preferowanych przez kleszcze (uszy, doły pachowe i pachwinowe, zgięcia łokciowe i podkolanowe oraz fałdy skórne). Po zauważeniu kleszcza, należy natychmiast go usunąć - ująć pęsetą tuż przy skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem. Miejsce ukłucia należy zdezynfekować. Nie powinniśmy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z usuwaniem tego pajęczaka, najlepiej zasięgnąć porady lekarza.Spot - Uważaj na kleszcze
Ulotka - kleszcze

Dodano: 18.04.2019

Zgodnie z Zarządzeniem nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2019r. w sprawie ustalenia dnia 2 maja 2019r dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej, w dniu 2 maja 2019r. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.

W związku z tym dzień 11 maja 2019r. (sobota) będzie dniem roboczym.

Zarządzenie nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2019r..Dodano: 24.04.2019

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim przypomina, że w dniach 24-30 kwietnia br. obchodzimy kolejną już edycję Europejskiego Tygodnia Szczepień.
W tym roku motywem przewodnim są hasła:

Poznaj i udostępnij fakty na temat szczepień oraz Bohaterowie szczepień.

W związku z tym w siedzibie tomaszowskiego sanepidu utworzono punkt konsultacyjno-informacyjny działający w godzinach pracy PSSE (7.30-15.05), w którym można zapoznać się z tematyką szczepień ochronnych oraz ich ważnego znaczenia dla naszego zdrowia.
Na wszelkie pytania dotyczace szczepień będzie można uzyskać odpowiedzi w pokoju nr. 6 oraz pod numerem tel. (44) 724-45-84 wew.113 w dniach:
. 25.04.2019 w godz. 12.00-14.00
. 29.04.2019 w godz. 8.00- 13.00
. 30.04.2019 w godz. 8.00 - 13.00

Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem jest zwiększenie wiedzy i świadomości społeczeństwa o szczepieniach ochronnych oraz ich znaczenia dla naszego zdrowia. Temat tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień dotyczy przekazu oraz udostępniania faktów na temat szczepień. Europejski Tydzień Szczepień jest okazją do podkreślenia znaczenia osób, które w różny sposób na co dzień umożliwiają i wspierają szczepienia. Nazwano ich Bohaterami szczepień. Należy tu wymienić naukowców, którzy opracowują bezpieczne i skuteczne szczepionki, pracowników ochrony zdrowia, którzy są wiarygodnym źródłem informacji na temat szczepień dla swoich pacjentów, rodziców którzy decydując się na szczepienia swoich dzieci, chronią również tych których nie można zaszczepić, decydentów, których działania zapewniają jak najszerszy dostęp do szczepień oraz każdego kto poszukuje i udostępnia oparte na faktach naukowych informacje na temat szczepień.


Infografika - Uchylenia od szczepień
UlotkaDodano: 18.04.2019

Zgodnie z Zarządzeniem nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2019r. w sprawie ustalenia dnia 2 maja 2019r dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej, w dniu 2 maja 2019r. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.

W związku z tym dzień 11 maja 2019r. (sobota) będzie dniem roboczym.

Zarządzenie nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 kwietnia 2019r..Dodano: 9.04.2019

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA
W związku z obchodami Światowego Dnia Zdrowia w Przedszkolu Samorządowym w Ujeździe 5-go kwietnia odbyło się spotkanie dla najmłodszych. Została przedstawiona i omówiona piramida zdrowego żywienia oraz przeprowadzono quiz i zabawę o tematyce prozdrowotnej. Na pogadance dzieci gościły także lekarza dentystę - Grażynę Robert, który przybliżył im jak należy dbać o ząbki i higienę jamy ustnej. Została odczytana bajeczka o wizycie w gabinecie stomatologicznym oraz odbyła się projekcja filmiku o doktorze Ząbku. Dzieci z uwagą wysłuchały pogadanki o czym świadczyło wiele zadawanych pytań na które każdy otrzymał odpowiedź. Na koniec spotkania każde dziecko otrzymało kolorowankę przypominająca o myciu ząbków i odbytym spotkaniu.

Dodano: 22.03.2019

7 KWIETNIA ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim przypomina, że już niedługo przypada Światowy Dzień Zdrowia.
Sugerowanym Tematem Światowego Dnia Zdrowia 2019 r. jest uniwersalny zasięg/dostep do opieki zdrowotnej (UHC) (kontynuacja zeszłorocznego tematu "Zdrowie dla Wszystkich"). Polega on na zapewnieniu wszystkim ludziom i społecznościom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych tam, gdzie ich potrzebują, bez cierpienia z powodu trudności finansowych.
Obejmuje pełne spektrum usług potrzebnych przez całe życie - od promocji zdrowia po profilaktykę, leczenie, rehabilitację i opiekę paliatywną - opierający się na silnym systemie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Jest to kontynuacja ubiegłorocznego tematu World Health Day w tym roku, jednym z elementów będą długoterminowe możliwości komunikacji dla POZ. Zaznaczona będzie także rola zaangażowania specjalistów podstawowej opieki zdrowotnej.
Osiągnięcie uniwersalnego dostępu do opieki zdrowotnej jest jednym z kluczowych celów programu działań na rzecz zrównoważonego rozwoju do roku 2030 i jest głównym tematem Światowego Dnia Zdrowia w 2019 roku.
Kampania ta ma na celu pomóc zrozumieć ludziom, co oznacza uniwersalny dostęp do opieki zdrowotnej, jakie usługi i wsparcie powinny być dostępne i w jakich miejscach. Tegoroczne materiały mają za zadanie pokazać osobom mającym dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej, jak wygląda życie ludzi bez niej oraz popieranie równego dostępu do opieki zdrowotnej.
Pracownicy służby zdrowia będą mieli do odegrania ważną rolę w tegorocznej kampanii, pomagając decydentom rozpoznać w dziedzinie zdrowia, czego ludzie potrzebują w zakresie opieki, zwłaszcza na poziomie podstawowej opieki zdrowotnej.
Dodano: 21.03.2019

22 MARCA - ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 22 marca przypada Światowy Dzień Wody.
W tym roku hasło brzmi "Leaving no one behind" - "Dostęp do wody dla wszystkich". Wiąże się ono z tym, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej i nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych. Degradacja środowiska i zmiany klimatyczne to dwa najważniejsze czynniki sprawcze problemów z dostępem do wody. Zanieczyszczenie rzek, jezior i gleby zwiększają ryzyko suszy i powodzi w różnych regionach świata. Tylko powrót do rozwiązań opartych na naturalnych mechanizmach funkcjonowania przyrody, ponowne zalesianie przetrzebionych terenów, przywracanie naturalnych połączeń rzek z obszarami zalewowymi oraz odbudowa terenów podmokłych stwarza szanse przywrócenia utraconej równowagi w gospodarowaniu zasobami wodnymi świata. Oficjalna strona Światowego Dnia Wody 2019 dostęna jest pod linkiem.
http://www.worldwaterday.org/

Dodano: 20.03.2019

Wścieklizna to wirusowa, śmiertelna choroba układu nerwowego przenoszona przez ssaki. Wirus wścieklizny przenoszony jest ze śliną chorego zwierzęcia poprzez ugryzienie albo oślinienie uszkodzonej skóry lub błon śluzowych człowieka. Źródłem zakażenia wścieklizną są dzikie zwierzęta drapieżne, nietoperze, szopy pracze, zwierzęta domowe, np. psy, koty, rzadziej sarny, bydło, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną. W pierwszej kolejności mogą wystąpić rozdrażnienie, ból głowy, utrata apetytu. W miejscu ukąszenia odczuwa się mrowienie. W rozwiniętym stadium choroby występują wodowstręt, światłowstręt i niekiedy napady szału. Kolejnym etapem choroby są porażenia nerwów, prowadzące do śmierci. Choroba objawia się zapaleniem mózgu i rdzenia.

Źródłem zakażenia są:
- dzikie zwierzęta drapieżne, nietoperze, szopy pracze;
- zwierzęta domowe, np. psy, koty;
- czasami inne zwierzęta, nie mające znaczenia w łańcuchu epizootycznym wścieklizny (sarny, bydło, wiewiórki, gryzonie zakażone przypadkowo wścieklizną;
- małe gryzonie (myszy, wiewiórki, szczury, króliki) mogą być zakażone wirusem, ale rzadko przenoszą go na człowieka.

Jakie są OBJAWY wścieklizny? Na początku wścieklizna objawia się rozdrażnieniem, bólem głowy, utratą apetytu. W miejscu ukąszenia odczuwa się mrowienie. W rozwiniętym stadium choroby występują objawy tj. wodowstręt, światłowstręt i niekiedy napady szału. Kolejnym etapem choroby są porażenia nerwów, prowadzące do śmierci. Choroba objawia się zapaleniem mózgu i rdzenia.

Jak możemy się zabezpieczyć? W przypadku ugryzienia przez dzikie lub domowe zwierzę, należy jak najszybciej dokładnie przemyć wodą i mydłem ranę lub powierzchnię narażoną na kontakt ze zwierzęciem i udać się do lekarza. Pamiętajmy również o tym, by nie dotykać znalezionych nieżywych zwierząt. Skuteczną ochroną przed wścieklizną jest szczepionka, którą podaje się jak najszybciej po narażeniu na zakażenie wg określonego schematu, o czym decyduje lekarz kwalifikujący do szczepienia.
Wścieklizna jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, na którą nie ma leku i która w 100% przypadków kończy się zgonem chorego, Szczepienie skutecznie chroni przed zachorowaniem zarówno przed kontaktem z chorym zwierzęciem jak i po ekspozycji.

W krajach rozwiniętych wścieklizna została prawie całkowicie wyeliminowana dzięki szczepieniom zwierząt dzikich oraz domowych. Jednak w wielu regionach świata choroba ta często występuje i stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców oraz turystów. W Polsce wścieklizna występuje najczęściej u zwierząt dzikich - lisów, jenotów, kun, łasic, nietoperzy oraz zwierząt domowych (głównie psów i kotów). Ze względu na skuteczną profilaktykę wścieklizny, od wielu lat w Polsce nie odnotowuje się zachorowań na wściekliznę u ludzi.

O szczepionce
Ludzkie szczepionki przeciw wściekliźnie zawierają zabitego wirusa wścieklizny. Podawane są profilaktycznie osobom narażonym zawodowo na kontakt ze wściekłymi zwierzętami lub podróżującymi w tereny endemiczne. Stosuje się również szczepienia po narażeniu na kontakt z wirusem, np. u osób które zostały pogryzione lub miały kontakt ze śliną zakażonego lub potencjalnie zakażonego zwierzęcia. Szczepienia profilaktyczne stosowane są w trzech dawkach szczepienia podstawowego w odstępach 0, 7, 21-28 dni. Po 12 miesiącach podaje się dawkę uzupełniającą po 12 miesiącach, a następnie dawki przypominające co 5 lat. Po kontakcie ze zwierzęciem podejrzanym o zakażenie, osobom wcześniej niezaszczepionym podaje się 5 dawek szczepionki w odstępach czasu 0, 3, 7, 14 oraz 28 - 30 dni oraz immunoglobulinę z pierwszą dawką szczepionki. Osobom wcześniej zaszczepionym podajemy 2 dawki szczepionki w odstępach czasu 0, 3 dni, bez immunoglobuliny.

Po podaniu szczepionki mogą występować lekkie odczyny miejscowe, np. zaczerwienienie, obrzęk, bolesność lub świąd w miejscu podania szczepionki, ogólne odczyny, np. ból i /lub zawrót głowy, bezsenność, gorączka, ból brzucha, kołatanie serca. Sporadycznie zgłaszano ciężkie odczyny neurologiczne, ale brak jest dowodów na ich związek z podaniem szczepionki.

Postępowanie Państwowej Inspekcji Sanitarnej w przypadkach podejrzeń zakażeń ludzi wirusem wścieklizny

1. Lekarz, który powziął informację o podejrzeniu zakażenia człowieka wirusem wścieklizny zgłasza ten fakt na obowiązującym formularzu ,,Formularz zgłoszenia zachorowania bądź podejrzenia zachorowania na chorobę zakaźną" Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu właściwemu ze względu na miejsce powzięcia informacji.
2. Za podejrzane o zakażenie wirusem wścieklizny uważa się wszystkie osoby, które uległy pokąsaniu, podrapaniu bądź oślinieniu skóry i błon śluzowych przez zwierzęta dzikie i domowe, u których rozpoznano wściekliznę lub gdy nie jest możliwe przeprowadzenie badania w kierunku wścieklizny u zwierzęcia.
3. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny właściwy ze względu na miejsce podejrzenia/zakażenia przeprowadza dochodzenie epidemiologiczne, którego celem jest zebranie informacji o osobie pokąsanej, o okolicznościach pokąsania, zwierzęciu będącym sprawcą pokąsania oraz właścicielu zwierzęcia.
4. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje osobę pokąsaną o konieczności zgłoszenia się do punktu szczepień przeciwko wściekliźnie.
5. W przypadku gdy ustali się dane właściciela zwierzęcia, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny wysyła informację o pokąsaniu do Państwowego Powiatowego Inspektora Weterynarii, który obejmuje zwierzę nadzorem weterynaryjnym, a informację o jej wyniku przesyła do PPIS.
6. Decyzję o ewentualnym szczepieniu przeciwko wściekliźnie podejmuje lekarz Poradni Chorób Zakaźnych (najbliższą w naszym powiecie jest Poradnia Chorób zakaźnych w Piotrkowie Trybunalskim ul. Rakowska 15). Informacje o podjętych szczepieniach przesyłane są do PPIS.

W 2016r. na terenie powiatu tomaszowskiego zgłoszonych było 198 przypadków pokąsań, z czego 113 to pokąsania na wsi, a 85 w mieście. Na wsi były to głównie pokąsania przez psy (ponad 90), 1 przez szczura, 1 przez nietoperza, 2 - przez lisa oraz 13 przez koty. Zaś w mieście 71 pokąsań przez psy, 2 pokąsania przez chomika i królika oraz 12 - przez koty. W 2017r. na terenie powiatu tomaszowskiego zgłoszonych było 219 przypadków pokąsań, z czego 102 to pokąsania na wsi, a 117 w mieście. Na wsi były to przede wszystkim pokąsania przez psy i koty oraz 1 przez kunę, 2 - przez dzika. Zaś w mieście oprócz pokąsań przez psy i koty zdarzyły się 2 pokąsania przez chomika i królika.
W 2018r. na terenie powiatu tomaszowskiego zgłoszonych było 189 przypadków pokąsań, z czego 87 to pokąsania na wsi, a 102 w mieście. Na wsi były to przede wszystkim pokąsania przez psy i koty oraz 1 przez konia, 1 - przez jelenia, 1 - przez jastrzębia 1 - przez nietoperza. Zaś w mieście oprócz pokąsań przez psy i koty zdarzyły się pokąsania: 1 przez małpę, 1- przez świnkę wietnamską, 1- przez szczura.
W 2019r. na terenie powiatu tomaszowskiego do 18.03.2019r. zarejestrowano 21 pokąsań, z czego 13 pokąsań było w mieście, a 8- na wsi.
Dodano: 19.03.2019

24 marca przypada Światowy Dzień Chorych na Gruźlicę. Święto to zostało zainicjowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w celu podnoszenia świadomości oraz poszerzenia wiedzy na temat gruźlicy. Data 24 marca upamiętnia poinformowanie świata nauki przez Roberta Kocha o wyizolowaniu prątka gruźlicy w 1882 roku.

Czym jest gruźlica?
Jest to choroba zakaźna wywołana przez prątki należące do grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Wśród pacjentów najczęściej spotykana jest gruźlica płuc, co nie zmienia faktu, iż może się ona także znajdować w różnych narządach.
Zdaniem WHO w 2015 roku na tę chorobę zapadło ponad 10 milionów osób! Jest to zastraszająca liczba chorych. Ponad połowa przypadków została odnotowana w Indiach, Indonezji, Nigerii, Pakistanie, Chinach oraz w Afryce Południowej. Warto podkreślić, iż ok. 3 miliardów ludzi z całego świata należy do grupy osób zarażonych prątkiem gruźlicy. Wśród tej grupy zachoruje ok. 15% osób. Należy dodać, że osoby, które są nosicielami wirusa HiV znacznie częściej chorują na gruźlicę. Z danych zaczerpniętych z Internetu wynika, iż w 2014 roku w Polsce na gruźlicę zachorowało 6698 osób.
W przeszłości choroba ta dotyczyła głównie osób, które nie dbają o higienę osobistą, a także ludzi młodych. Ówcześnie kojarzona jest raczej z osobami dojrzałymi. W naszym kraju zapadają na nią przede wszystkim osoby starsze.

Jakie są objawy gruźlicy?
Jeśli chodzi o gruźlicę płuc to najbardziej typowym objawem jest kaszel. Na samym początku choroby jest suchy, jednakże z czasem zmienia się w mokry. Osoba zakażona odkrztusza tzw. plwocinę. Innymi niepokojącymi objawami, które mogą towarzyszy osobie chorej są m. in. osłabienie, senność, bóle w klatce piersiowej. Może pojawić się również nieznaczna gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. Chorzy skarżą się także na spadek wagi mimo braku zmian w odżywianiu. Jednym z ostatnich objawów (pojawiający się na końcu) może być odkrztuszanie wydzieliny z krwią. Należy dodać, iż choroba nie zawsze daje objawy. Istnieje wiele odmian gruźlicy, wśród których wyróżnia się:

- węzło- płucną,
- prosówkową ostrą,
- rozsianą podostrą,
- rozsianą przewlekłą
- guzkową,
- naciekową,
- włóknisto-jamistą przewlekłą.

Gruźlicę można wykryć za pomocą podstawowych badań takich jak np. RTG czy badanie bakterii, które wykonuje się z wykrztuszonej plowciny. Można także wykonać tzw. odczyn tuberkulinowy, dzięki któremu określa się reakcje alergiczną organizmu danej osoby w kontakcie z żywymi pałeczkami gruźlicy.

Jak wygląda leczenie?
Chorzy na gruźlicę, u których choroba została wykryta wcześniej muszą przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza, aby uniknąć pobytu w szpitalu. Jeśli istnieje ryzyko zakażenia to zostają skierowani na oddział nawet na kilka tygodni. Leczenie zależne jest od stadium choroby. Najczęściej pacjenci otrzymują kilka leków, które muszą regularnie zażywać. Absolutnie nie wolno przerywać kuracji, ponieważ może to spowodować nawrót choroby.
Gruźlica jest chorobą zakaźną, ale żyjemy w czasach, w których istnieją środki oraz metody sprzyjające całkowitemu wyleczeniu osoby chorej. Warto przyłączyć się do świętowania Światowego Dnia Gruźlicy i okazać swoje wsparcie osobom chorym. Nigdy nie wiadomo czy to my kiedyś nie znajdziemy się w podobnej sytuacji.
W 2018 roku w województwie łódzkim zarejestrowano 361 nowo wykrytych przypadków gruźlicy, natomiast w powiecie tomaszowskim - 19 przypadków gruźlicy w tym 16 potwierdzonych bakteriologicznie. Dla porównania w 2017roku zarejestrowano odpowiednio w województwie łódzkim - 418 przypadków gruźlicy, zaś na terenie powiatu tomaszowskiego - 13.
Dodano: 15.03.2019

Zarządzenie nr 67/2019 Wojewody Łódzkiego z dnia 8 marca 2019 zmieniające zarządzenie w sprawie nadania Statutu Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie MazowieckimDodano: 11.03.2019

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2018

InformacjaDodano: 7.03.2019

RAK - ROKOWANIA

Niedawno, 4- go lutego, obchodzony był Światowy Dzień Walki z Rakiem. Nowotwór to druga po chorobach układu krążenia przyczyna śmierci w Polsce. Lekarze cały czas apelują, aby nie lekceważyć objawów i regularnie się badać. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem opublikowała raport "Globocan 2018", zawierający szacunkowe prognozy na temat zachowań i zgonów spowodowanych przez 36 nowotworów, obejmujący 185 populacji. Według raportu w 2018 roku u 18,1 mln ludzi zostanie rozpoznany rak, a 9,6 mln umrze z z tego powodu. Nowotwór rozwinie się w ciągu życia u 1 na 5 mężczyzn oraz u 1 na 6 kobiet. Będzie przyczyną zgonu u 1 na 8 mężczyzn i 1 na 11 kobiet. Obecnie żyje na świecie ponad 40 mln ludzi z nowotworem rozpoznanym w ciągu ostatnich 5 lat. Gwałtowny wzrost zachorowalności i umieralności z powodu nowotworów przypisuje się wzrostowi liczby mieszkańców naszego globu oraz starzeniu się społeczeństw. Najczęstsze nowotwory pod względem częstości zachorowań to: rak płuca, piersi i jelita grubego. Pod względem zgonów zajmują one odpowiednio miejsca pierwsze, piąte i drugie. Rak płuca stanowi 11,6 % zachorowań na nowotwory i odpowiada za 18,4 % zgonów. Zachorowania na raka piersi , gruczołu krokowego i jelita grubego to odpowiednio 11,6 %, 7,1% oraz 6,1 % ogółu zachorowań.Dodano: 27.02.2019

Jak być zdrową i aktywną w czasie ciąży - wideo z poradami eksperta.Dodano: 26.02.2019

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w ramach akcji "Bezpieczny wypoczynek 2019" przeprowadziła spotkanie profilaktyczno-informacyjne dla uczestników wypoczynku zimowego w Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Tomaszowie Mazowieckim. Podczas spotkania pracownik OZ PSSE rozdał materiały edukacyjne dla dzieci i podczas wspólnego czytania i zabawy omawiał zagrożenia dla życia i zdrowia wynikające z palenia tytoniu. Podczas pogadanki profilaktycznej zostały omówione również zasady bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych oraz zabaw na śniegu.

Dodano: 19.02.2019

Konkurs "Szkoła wolna od używek"
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim uprzejmie informuje, że Główny Inspektor Sanitarny organizuje III edycję konkursu "Szkoła wolna od używek". Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym do uczniów szkół ponadpodstawowych, organizowanym w ramach programu edukacyjnego "ARS, czyli jak dbać o miłość?"
W tym roku zadaniem dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych będzie nagranie i zmontowanie filmu krótkometrażowego o tematyce dotyczącej profilaktyki uzależnień od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

I etap - powiatowy. Prace konkursowe należy przesłać do właściwych terenowo dla poszczególnych placówek oświatowych powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych w terminie do dnia 15 kwietnia 2019 r.

W załączeniu Regulamin konkursu wraz z załącznikami.

Regulamin Konkursu na Szkoła Wolna od Używek 2019
Zał. 1 - Deklaracja uczestnictwa
Zał. 2 - Formularz zgłoszeniowy szkoły
Zał. 3 - Zgoda na wykorzystanie wizerunku OSOBA PEŁNOLETNIA
Zał. 4 - Zgoda na udział w konkursie i wykorzystanie wizerunku OSOBA NIEPEŁNOLETNIA

Szczegółowe informacje, w tym regulamin konkursu, na stronie internetowej www.szkolawolnaoduzywek.pl

Dodano: 18.02.2019

W ramach akcji "Bezpieczny wypoczynek 2019" PSSE w Tomaszowie Mazowieckim przeprowadziła spotkanie profilaktyczno-informacyjne dla uczestników wypoczynku zimowego w Powiatowym Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie Mazowieckim. Wydarzenie to miało przede wszystkim na celu uświadamianie dzieci o zagrożeniach, jakie wynikają z nieodpowiedniego zachowania podczas zabaw na śniegu. Oprócz tego został poruszony temat palenia tytoniu, czyli jak bardzo dym tytoniowy wpływa na nasze zdrowie i wygląd zewnętrzny.

Dodano: 14.02.2019

Otyłość i nadwaga

Zjawisko otyłości oraz zaburzeń odżywiania Polaków, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży był głównym tematem IV Narodowego Kongresu Żywieniowego, zorganizowanego na Stadionie PGE Narodowym w Warszawie przez Instytut Żywności i Żywienia w dniach 25-26 stycznia 2019 roku.
Celem IV Narodowego Kongresu Żywieniowego było znalezienie odpowiedzi na pytanie: dlaczego nie udaje się powstrzymać narastania nadwagi i otyłości, szczególnie u dzieci i młodzieży. Ambicją organizatorów było także zainicjowanie debaty zebranych ekspertów na temat skutecznych rozwiązań problemu, możliwych do wdrożenia w Polsce. W ostatnich latach odnaleziono szereg nowych i bardzo istotnych czynników ryzyka nadwagi i otyłości. Czynniki te związane są ściśle z rozwojem cywilizacyjnym.
Należą do nich:

- powszechne i bardzo częste używanie urządzeń elektronicznych (telewizory, komputery, smartfony i gry wideo),
- zaburzenia snu (zbyt krótki i mało efektywny),
- narażenie na przewlekły stres w szkole czy miejscu pracy
- niewłaściwe nawyki żywieniowe rodziców,
- opuszczanie posiłków (zbyt mała ich ilość),
- łatwy dostęp do dań typu fast food, słodyczy i napojów słodzonych,
- zbyt niskie spożycie warzyw i owoców,
- niski poziom aktywności fizycznej,

oraz najprawdopodobniej zanieczyszczenia chemiczne występujące np. w opakowaniach plastikowych. Wszystkie wymienione czynniki powodują wzrost stężenia kortyzolu i zaburzeń hormonalnych, co prowadzi do nieprawidłowości gospodarki węglowodanowej i innych zaburzeń metabolizmu. Z tego powodu należy brać te czynniki pod uwagę w tworzeniu zaleceń dla populacji dotyczących żywienia i stylu życia.

Dodano: 11.02.2019

W dniu 11.02.2019 r. w ramach akcji "Bezpieczny Wypoczynek" Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeprowadziła spotkanie profilaktyczno-informacyjne w Szkole Podstawowej nr 10 im. Tomaszowskich Olimpijczyków dla uczestników wypoczynku zimowego tj. dzieci klas 1-3.

Spotkanie nosiło tytuł "Zasady zdrowego stylu życia" i obejmowało tematykę z zakresu:
-prawidłowego żywienia
-aktywności ruchowej
-bezpiecznego wypoczynku czynnego
-nałogów -palenia tytoniu i picia alkoholu
-higieny osobistej
Podczas spotkania, w którym dzieci brały czynny udział można było zaobserwować dużą świadomość i wiedzę u dzieci na temat zagrożeń wynikających z nieprawidłowego stylu życia.

Dodano: 8.02.2019

Artykuł Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej na temat spożywania dużej ilości soli w naszej diecie.

https://ncez.pl/zywienie-w-placowkach-edukacyjnych/zasady-zdrowego-zywienia/sol-w-zywieniu-dzieci-i-mlodziezy--praktyczne-wskazowki

Dodano: 7.02.2019

Instytut Żywności i Żywienia zaktualizował Piramidę Zdrowego Żywienia i Stylu Życia Dzieci i Młodzieży. Wraz z postępem cywilizacyjnym a co za tym idzie zmianą sposobu życia nasze nawyki żywieniowe nie zawsze idą dobrą stronę. Prowadzimy zbyt szybki tryb życia, w którym nie zawsze znajdujemy czas na przygotowanie pełnowartościowego posiłku oraz nie mamy czasu na aktywność fizyczną, którą jest niezwykle ważnym elementem dla naszego organizmu. Zmiany jakie zostały wprowadzone w piramidę dotyczą m.in.
-myciu zębów
-snu
-Ograniczeniu oglądania telewizji, korzystania z komputera i innych urządzeń elektronicznych
-Pomiary wysokości i masy ciałaWięcej informacji na stronie Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej

Dodano: 6.02.2019Dodano: 5.02.2018

We współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi oraz Fundacją "Gwiazda Nadziei" podjęto realizacje programów edukacyjnych m. in. "Podstępne WZW" oraz "Znamię! Znam je?", których celem jest upowszechnianie wśród młodzieży wiedzy na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz nowotworu złośliwego skóry- czerniaka.Oba programy są adresowane do uczniów szkół ponadpodstawowych całego woj. Łódzkiego.
Dnia 6 lutego w Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi zostało zorganizowane szkolenie dla koordynatorów powiatowych i szkolnych podczas których wystąpili specjalnie zaproszeni goście, którzy zaprezentowali wykłady.
Byli to m.in.
dr hab. med. prof. nadzw. Uniwersytetu Medycznego Anna Piekarska z Katedry i Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Łodzi - "Zapobieganie zakażeniom HBV i HCV";
-dr hab. n. med. Dariusz Nejc z Kliniki Chirurgii Onkologicznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - "Nowotwory skóry. Profilaktyka, diagnostyka, leczenie";
-Barbara Pepke - Prezes Fundacji "Gwiazda Nadziei" - "Potrzeba realizacji programów edukacyjnych dotyczących profilaktyki czerniaka oraz wirusowego zapalenia wątroby - perspektywa ogólnopolska".

Więcej o programach na stronie internetowej Fundacji: www.gwiazdanadziei.pl

WZW plakat
Czerniak plakatDodano: 4.02.2018

Wszawica to choroba, którą należy leczyć i której nie należy się wstydzić. Może się pojawić na każdej głowie i w każdym wieku. Problem najczęściej dotyka dzieci przebywających w dużych skupiskach: szkołach i przedszkolach. Dzieci najczęściej nie zachowują odpowiedniego dystansu, podczas zabawy gdzie dotykają swoje głowy, wymieniają się czapkami lub pożyczają swoje przybory do włosów. Bezwzględnie należy pamiętać o tym, że wszawica może wystąpić w każdej rodzinie niezależnie od statusu ekonomicznego i społecznego a co za tym idzie nie wolno pod żadnym pozorem piętnować rodziny, którą ta choroba dotknęła. Główny Inspektor Sanitarny przedstawia najważniejsze informacje o wszawicy oraz kilka pomocnych rad jak sobie z nią radzić. Wszystkie informacje w załączeniu.

Broszura
Plakat
UlotkaDodano: 1.02.2019

Informacja na temat sytuacji epidemiologicznej odry.

Dodano: 31.01.2019

W ramach interwencji nieprogramowej "Żyj bez papierosa" Wydział Oświaty Zdrowotnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim wraz z Powiatowym Centrum Animacji Społecznej oraz Fundacją Poranek zorganizował spotkanie profilaktyczne, które odbyło się w dniu 30.01.2019r. w PCAS im. Witolda Pileckiego. Celem spotkania było podjęcie tematyki zagrożeń związanych z paleniem tytoniu a także omówienie wpływu na zdrowe i życie działania nikotyny i innych składników dymu tytoniowego. Ponadto uczestnicy spotkania mieli możliwość przespacerować się w alkogoglach, które imitowały stan nietrzeźwości 0,8 - 1,5 promila i 0,2-0,6 promila a także skorzystania z smokolajzera.


Dodano: 31.01.2019

Stanowisko krajowego konsultanta w dziedzinie zdrowia publicznego w sprawie obowiązku szczepień

Dodano: 29.01.2019

Bezpieczny wypoczynek zimowy - ulotka

Dodano: 29.01.2019

Zbliża się czas ferii, jest to szczególny okres, kiedy jesteśmy narażeni na różne urazy, wypadki oraz uszczerbki na zdrowiu. Bardzo ważną kwestią jest nie tylko szybka reakcja osobie pokrzywdzonej ale również umiejętne postępowanie z poszkodowanym tak aby mu jeszcze bardziej nie zaszkodzić.

Więcej:

https://www.gov.pl/documents/1764330/1771664/poradnik_bezpiecznego_wypoczynku_2018-2018-05.pdf/8458d8f3-3a9e-3972-f850-2334dd1bbf97?version=1.0

Dodano: 28.01.2019Dodano: 25.01.2019

#Bezpieczneferie2019 Ponad milion czterysta tysięcy uczniów (1 403 913) z pięciu województw w poniedziałek rozpocznie ferie zimowe. Jako pierwsi, w dwóch ostatnich tygodniach stycznia (14-27 stycznia 2019 r.) odpoczywać będą uczniowie z województw: kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. W sumie w tym roku szkolnym w całym kraju wolne od zajęć szkolnych będzie miało ponad 4,6 mln uczniów (4 638 564) z 23 598 szkół dla dzieci i młodzieży.

Więcej:

https://gis.gov.pl/wypoczynek/bezpieczneferie-wytyczne-i-zalecenia-gis/

https://gis.gov.pl/wp-content/uploads/2019/01/BEZPIECZNIE-FERIE-2019.pdf

Dodano: 24.01.2019Dodano: 23.01.2019

Główny Inspektorat Sanitarny oraz Komenda Głowna Policji apelują do osób, które mogą mieć kontakt z dopalaczami aby były świadome tego, iż jest to silna trucizna, której zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia oraz życia.

Niestety ostatnie doniesienia pokazują, że Polsce wzrasta liczba przypadków zatruć i śmierci z powodu użycia opioidów, zawartych w nowych narkotykach (tzw. "dopalaczach")

Pamiętajmy: Nie warto ryzykować własnego zdrowia i życia - nawet najmniejsza dawka dopalacza może okazać się śmiertelna!

Gdzie szukać pomocy:
800 060 800 Infolinia
Głównego Inspektora Sanitarnego
116 111 Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 100 100 Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci
800 12 12 12 Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Więcej:

https://gis.gov.pl/aktualnosci/wzrost-liczby-przypadkow-zatruc-i-smierci-z-powodu-uzycia-opioidow-zawartych-w-nowych-narkotykach-tzw-dopalaczach/

Dodano: 22.01.2019Dodano: 21.01.2019

Patent na bezpieczne ferie - ulotka

Dodano: 18.01.2019

Ferie zimowe rozpoczęły się już w pierwszych województwach. To dla uczniów upragniony czas wypoczynku.
Z myślą, aby te wolne dni przebiegały w sposób bezpieczny, Główny Inspektor Sanitarny oraz Komendant Główny Policji wystosowali specjalny list do rodziców, w którym przestrzegają przed niebezpieczeństwem zażywania substancji psychoaktywnych. Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zwróciła się z prośbą do dyrektorów szkół i placówek oświatowych o zapoznanie rodziców i opiekunów dzieci z treścią listu.

https://gis.gov.pl/aktualnosci/bezpieczneferie-list/

Dodano: 27.12.2018

Pamiętajmy! Nie tylko w Sylwestra, ale przez cały rok, o rozsądnym piciu alkoholu. Alkohol działa szkodliwie na niemal wszystkie tkanki i narządy. Badania dotyczące spożycia alkoholu z PARPA. Piłeś alkohol i chcesz sprawdzić czy jesteś trzeźwy! Według Światowej Organizacji Zdrowia alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia populacji. Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek ze spożywaniem alkoholu.Dodano: 27.12.2018

Główny Inspektor Sanitarny i Komenda Główna Policji ostrzegają: dopalacze kradną życie. Apelujemy do osób, które mogą mieć kontakt z dopalaczami, aby pamiętały, że jest to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia!
Więcej: https://gis.gov.pl/bez-kategorii/glowny-inspektor-sanitarny-i-komenda-glowna-policji-ostrzegaja-dopalacze-kradna-zycie/
Dodano: 18.12.2018

Zima to okres, w którym chętniej korzystamy z krytych pływalni Jaka jest jakości wody na pływalniach w Polsce? Przygotowaliśmy dla Was podsumowanie.
A po więcej zapraszamy na stronę:
https://gis.gov.pl/zywnosc-i-woda/jakosc-wody-na-plywalniach-raport/
Dodano: 18.12.2018

Grafiki Programu Szczepień Ochronnych na 2018 i 2019 rok w wersji polskiej i ukraińskiej

Program Szczepień Ochronnych na rok 2018 i 2019Dodano: 14.12.2018

Jeszcze tylko 3 dni zostały na zgłoszenie do "Konkursu wiedzy o zdrowym stylu życia Trzymaj Formę!". Konkurs skierowany jest do uczniów klas VII i VIII oraz gimnazjalistów. Do tej pory zgłosiło się 900 szkół oraz 4,5 tys. uczniów. Jesteś zainteresowany tematyką zdrowego stylu życia, nie zwlekaj! Termin rejestracji uczestników przedłużono do 21 grudnia 2018r.
Więcej o konkursie https://konkurs.trzymajforme.pl/o-konkursie
Dodano: 14.12.2018

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli czynny udział w realizacji Światowego Dnia AIDS. Nauczyciele i uczniowie otrzymali symboliczną czerwoną wstążeczkę oraz wzięli udział w Kampanii "Mam czas rozmawiać". Główne założenie Kampanii to podniesienie świadomości że zakażenie HIV/AIDS czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową dotyczy naprawdę wszystkich. Model kampanii w roku 2018, kładzie szczególny nacisk na promowanie dialogu międzypokoleniowego pomiędzy matkami a córkami, na temat konieczności testowania w kierunku HIV. Młodzi ludzie stali się najlepszymi edukatorami swoich koleżanek i kolegów w szkole. Koordynatorem działań szkolnych była p. pedagog Katarzyna Wilczak - Kowalska.Dodano: 11.12.2018

Zgodnie z Zarządzeniem Nr 17 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 sierpnia 2018 r. w sprawie ustalenia dnia 24 grudnia 2018 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej, dzień 24 grudnia 2018 r. (poniedziałek) będzie dniem wolnym od pracy dla pracowników PSSE w Tomaszowie Mazowieckim, a 15 grudnia br.(sobota) dniem pracy.

Dodano: 10.12.2018

Konkurs Powiatowy "Czyste Powietrze Wokół Nas" - Wyniki


Kliknij, aby powiększyćDodano: 4.12.2018

Listy Łódzkiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dot. zabezpieczeń dzieci przed skutkami zachorowań na choroby zakaźne w 4 wersjach językowych


List PWIS dot. zachorowoań na choroby zakaźne
List PWIS dot. zachorowoań na choroby zakaźne
List PWIS dot. zachorowoań na choroby zakaźne
List PWIS dot. zachorowoań na choroby zakaźneDodano: 4.12.2018

Młode pokolenie skazane na otyłość, cukrzycę i miażdżycę! Tylko co piąte dziecko w naszym kraju spełnia kryteria Światowej Organizacji Zdrowia dotyczące codziennej aktywności fizycznej.Należy podjąć gwałtowne środki przeciwdziałające epidemii, wyniki badań są zaskakujące
Dodano: 3.12.2018

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych? szczególny dzień, który ma przypomnieć społeczeństwu, że niepełnosprawni są jego integralną częścią Nie bądźmy obojętni, pomagajmy, wspierajmy zmieniać świat na bardziej przyjazny i dostępny dla każdego, nie tylko dla zdrowych i sprawnych
Dodano: 3.12.2018

Rozpoczyna się Europejski Tydzień Testowania na HIV, to inicjatywa realizowana w Europie na rzecz upowszechniania badań przesiewowych w kierunku HIV i zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z wczesnego testowania na obecność wirusa HIV. Może on dotyczyć każdego. Dlatego też zachęcamy, nie tylko w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania, do odwiedzenia Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych i wykonania testu w kierunku HIV,
więcej na: https://aids.gov.pl/pkd/


Dodano: 29.11.2018

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego i Krajowego Konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych dotyczące postępowania przeciwepidemicznego w związku z pojawieniem się w podmiocie leczniczym osoby z podejrzeniem zachorowania na odrę

Odra jest wysoce zakaźną chorobą wirusową szerzącą się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej nie chorowała na odrę i nie była szczepiona przeciw odrze jest podatna na zakażenie i w przypadku styczności z osobą chorą ulegnie zakażeniu z prawdopodobieństwem wynoszącym ok. 98%.

Osoba zakażona wirusem odry jest zakaźna dla otoczenia jeszcze przed wystąpieniem jakichkolwiek klinicznych objawów choroby (nawet do 5 dni przed wystąpieniem wysypki), z największym nasileniem zakaźności w okresie 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki odrowej, tj. w okresie występowania wstępnych niecharakterystycznych objawów: gorączki, nieżytu dróg oddechowych (nieżyt nosa i suchy kaszel) i zapalenia spojówek.

Po tym czasie zakaźność odry zmniejsza się, lecz utrzymuje się do 3 dni od pojawienia się wysypki odrowej. Rozpoznanie odry w okresie występowania wstępnych, prodromalnych objawów klinicznych oraz objawów ze strony układu oddechowego, wspólnych dla większości chorób wirusowych, jest trudne. Z tych powodów odra ma wysoki potencjał epidemicznego szerzenia się na osoby nieuodpornione, mające styczność z osobą chorą. Tym samym zaplanowanie i wdrożenie skutecznych procedur zapobiegających szerzeniu się odry, o których mowa w art. 11-13 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 151, z późn. zm.), jest trudne w warunkach lecznictwa ambulatoryjnego.

Uwzględniając powyższe:

1. W przypadku każdej osoby chorej z objawami wysokiej gorączki, nieżytu górnych dróg oddechowych, z zapaleniem spojówek, światłowstrętem, suchym kaszlem, następnie wysypką zaczynającą się za uszami kolejno na twarzy, w następnych dniach zajmującej tułów i kończyny (o zstępującym charakterze) grubo plamistej i ze skłonnością do zlewania się należy podejrzewać zakażenie wirusem odry.

2. Jeśli z treści rozmowy telefonicznej prowadzonej w celu uzgodnienia terminu udzielenia porady lekarskiej wynika możliwość zachorowania na odrę najlepszym rozwiązaniem jest udzielenie porady lekarskiej w warunkach wizyty domowej, w miejscu pobytu chorego.

3. W przypadku zgłoszenia się chorego bezpośrednio do lecznicy należy podjąć działania zmniejszające możliwość przeniesienia zakażenia na inne osoby jeszcze przed właściwym badaniem lekarskim.

W tym celu przy wejściu do lecznicy należy:

- w miejscu widocznym umieścić informację dla chorego o konieczności (jeśli chory podejrzewa u siebie odrę) wcześniejszego poinformowania personelu lecznicy o swoim przybyciu. Uzyskanie przez personel przychodni takiej informacji pozwala podjąć działania zmniejszające możliwość szerzenia się zakażenia wirusem odry przewidziane w opracowanej w tym celu procedurze wewnętrznej. Do powiadamiania personelu lecznicy można zastosować interkom, domofon przy wejściu do lecznicy lub połączenie telefoniczne na wskazany w informacji numer telefonu;

- dokonać wstępnej segregacji pacjentów podejrzewanych o chorobę zakaźną (w tym przypadku odrę). Osoba podejrzewana o odrę powinna zostać wprowadzona do pomieszczenia pełniącego funkcję filtra izolacyjnego, zlokalizowanego blisko wejścia do lecznicy, w którym będzie oczekiwać na udzielenie porady lekarskiej (obecnie nie istnieje prawny wymóg istnienia takiego pomieszczenia lecz budowane wcześniej lecznice posiadają takie pomieszczenia). W przypadku braku pomieszczenia filtra izolacyjnego może doraźnie zostać na ten cel przeznaczone inne pomieszczenie lecznicy;

- przemieszczanie się pacjenta podejrzewanego o odrę w obrębie lecznicy do gabinetu lekarskiego oraz innych gabinetów i pracowni lecznicy, a następnie po ich opuszczeniu, zorganizować wyłącznie w asyście personelu lecznicy i każdorazowo wcześniej ostrzec pozostałych pacjentów przebywających w lecznicy, w szczególności tych, którzy nie byli szczepieni przeciw odrze oraz którzy nie chorowali na odrę, aby do maksimum ograniczyć styczność osoby chorej z nieuodpornionymi;

- o ile jest to możliwe zaleca się rozdzielenie czasowe udzielania porad lekarskich i innych świadczeń zdrowotnych (tj. stosowanie odrębnych godzin przyjęć) osobom podejrzanym o zachorowanie lub chorym na odrę. Jeśli nie jest to możliwe to porada lekarska powinna tym osobom zostać udzielona w pierwszej kolejności tak, aby skrócić czas pobytu tych osób w lecznicy.

Pomieszczenia i wyposażenie lecznicy po udzieleniu świadczenia zdrowotnego osobie chorej na odrę nie wymagają szczególnych zabiegów dekontaminacyjnych. Dezynfekcji należy poddać wyłącznie powierzchnie zabrudzone wydzielinami lub wydalinami osoby chorej.

Wirus odry ginie samoistnie poza ustrojem człowieka i nie powoduje długotrwałej kontaminacji pomieszczeń i wyposażenia lecznicy, a tym samym nie przenosi się w wyniku styczności z powierzchniami w tych pomieszczeniach i ich wyposażeniem. Działaniem wystarczającym jest odczekanie ok. 20 minut po badaniu osoby chorej na odrę zanim do pomieszczenia zostanie wpuszczony kolejny pacjent. Wietrzenie pomieszczeń w tym czasie lub ich naświetlanie promieniami UV skutecznie prowadzi do oczyszczenia pomieszczeń z wirusa odry.

Pacjent, u którego rozpoznano odrę, jeżeli nie wymaga leczenia w warunkach szpitalnych, powinien zostać pouczony o konieczności pozostawania w izolacji w warunkach domowych do 3 dnia włącznie, liczonego od chwili pojawienia się wysypki.

Przewóz osoby chorej na odrę, w tym z lecznicy do miejsca zamieszkania, nie może odbywać się środkami zbiorowego transportu.

Osoby, które miały lub mogły mieć styczność z osobą chorą na odrę, a nie chorowały wcześniej na odrę i nie były przeciw odrze szczepione (lub nie pamiętają, czy były szczepione lub czy chorowały) powinny zostać poinformowane o możliwości wystąpienia u nich zachorowania na odrę w terminie 9-14 dni, liczonym od chwili styczności z osobą chorą oraz o konieczności skontaktowania się z lekarzem sprawującym nad nimi opiekę w celu rozważenia zastosowania wobec nich działań zapobiegawczych (np. zakwalifikowania do szczepienia przeciw odrze).

Lekarzu, zawsze pamiętaj!

O obowiązku[1] zgłoszenia, w ciągu 24 godzin, przypadku podejrzenia lub rozpoznania choroby zakaźnej (tu: odry) do państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, co pozwoli Inspekcji na bezzwłoczne wdrożenie nadzoru epidemiologicznego nad osobami z kontaktu, w celu skutecznego przerwania szerzenia się zakażenia.


[1] Art. 27 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r., poz. 151, z późn. zm.)Dodano: 23.11.2018

Krajowe Centrum ds. AIDS zachęca do odwiedzenia punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) gdzie przez cały rok można BEZPŁATNIE, ANONIMOWO I BEZ SKIEROWANIA wykonać test w kierunku HIV. W tym roku jesienna edycja Europejskiego Tygodnia Testowania odbywać się będzie od 23 do 30 listopada i będzie bezpośrednio poprzedzała datę 1 grudnia - który ustanowiony jest Światowym Dniem AIDS. Głównym celem wydarzenia jest umożliwienie jak największej liczbie osób wykonania testu diagnostycznego w kierunku HIV. W tym szczególnym czasie niektóre punkty konsultacyjno-diagnostyczne specjalnie wydłużyły swoje godziny pracy. Punkty zlokalizowane są w 26 miastach w Polsce. Informacje o godzinach pracy PKD w ramach Europejskiego Tygodnia Testowania w poszczególnych miastach w Polsce można znaleźć w tabeli na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. Aids w zakładce Informacja prasowa. Można tam sprawdzić aktualne godziny pracy oraz lokalizację danego punktu. W województwie łódzkim można zgłaszać się do Punktu Pobrań Diagnostyki ul. Tuszyńska 19 w Łodzi.

https://aids.gov.pl/pkd/

Zachęcamy wszystkich do wykonania testu - cała procedura nie jest ani bolesna, ani skomplikowana. Każdorazowo wykonanie badania poprzedza rozmowa z certyfikowanym doradcą, który w sposób nieoceniający i poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszystkie pojawiające się w tym czasie pytania. Następnie pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi. Wynik testu można odebrać wyłącznie osobiście w punkcie - na podstawie wcześniej ustalonego hasła. Wydawane one są podczas drugiej rozmowy z doradcą, który szczegółowo omawia każdy wynik.

PAMIĘTAJMY, ŻE HIV MOŻE DOTYCZYĆ KAŻDEGO!!!

Informacja prasowa
Godziny otwarcia punktów

Dodano: 20.11.2018

Dodano: 19.11.2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim gratuluje Uczniom II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim, zakwalifikowania do etapu Wojewódzkiego - Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS.
Do etapu wojewódzkiego Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS zostało zakwalifikowanych 25 zespołów, które zdobyły największą liczbę punktów. Powiat Tomaszowski będą reprezentować zespoły w składzie: Blanka Kolanko - Weronika Zmysłowska, Adam Świerzyński - Alicja Głowa oraz Hubert Borzuta - Jakub Kałużny, których przygotowywała pani Kinga Marcińczak - nauczyciel biologii.

Zespoły zakwalifikowane do wojewódzkiego etapu Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS

Dodano: 18.11.2018

Dodano: 16.11.2018

Dodano: 15.11.2018

W siedzibie stacji, w dniu Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu, utworzony został punkt informacyjno-diagnostyczny. Akcja skierowana była do mieszkańców powiatu. Odwiedziła nas miedzy innymi młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wraz z opiekunami. Młodzież wzięła udział w niecodziennych zajęciach z wykorzystaniem alkogogli oraz smokolajzera. Poprzez zabawę w połączeniu z praktycznymi doświadczeniami uświadomili sobie jak trudno wykonywać proste czynności po zażyciu alkoholu. Uczniowie mieli możliwość skorzystania z badania jednego, spośród 4 tysięcy składników które występują w dymie tytoniowym, mianowicie tlenku węgla. Wykonywane ćwiczenia były zabawą, dawały sporo uśmiechu, jednak pokazały, jak ryzykowne zachowanie mogą wpływać na przyszłe życie młodego człowieka. Wszyscy otrzymali materiały edukacyjne.Dodano: 14.11.2018

Dodano: 13.11.2018

Światowy Dzień Rzucania Palenia
W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu, przypadającym w tym roku 15 listopada, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do odwiedzenia punktu informacyjno-diagnostycznego w siedzibie PSSE w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Majowej 1/13 w godzinach od 10 do 14. Będzie można otrzymać materiały edukacyjne, skorzystać z bezpłatnych badań smokaloayzerem, oznaczając tlenek węgla w wydychanym powietrzu oraz przespacerować się w alkogoglach imitujących zawartość alkoholu w zakresie od 0,5 do 1,5 promila. Serdecznie zapraszamy.

Według danych WHO co roku z powodu palenia papierosów i narażenia na oddziaływanie dymu tytoniowego umiera niemal 7 milionów osób (jeden zgon co sześć sekund). 63% zgonów jest spowodowanych przez choroby niezakaźne, których jednym z głównych czynników ryzyka jest palenie papierosów (niechlubne pierwsze miejsce należy do nadciśnienia tętniczego).

Apel Fundacji "Promocja Zdrowia" z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia

Dodano: 9.11.2018

Zgodnie z ustawą z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2018 r. poz. 2117), w dniu 12.11.2018r. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckm będzie nieczynna


Dodano: 9.11.2018

List intencyjny Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Mazowieckim do rodziców nie szczepiących swoich dzieci.

Dodano: 9.11.2018

Ulotka dot. odry (W języku rosyjskim)

Dodano: 6.11.2018


KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆDodano: 29.10.2018

W Szkole Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim im. Tomaszowskich Olimpijczyków wyświetlany jest spot dot. profilaktyki antydopalaczowej.

Zachęcamy inne szkoły do wykorzystania tego sposobu promocji profikatyki andydopalaczowej
Dodano: 26.10.2018

Dodano: 25.10.2018

Dodano: 24.10.2018

Dodano: 23.10.2018Dodano: 22.10.2018

Dodano: 19.10.2018

Dodano: 19.10.2018

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody korzystających z wodociągu lokalnego w Tomaszowie Maz., ul. Józefowska

Na podstawie sprawozdań z badań próbek wody pobranych w dniach : 08.10.2018 r. oraz 15.10.2018 r. z wodociągu lokalnego w Tomaszowie Maz., osiedle ul. Józefowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że po przeprowadzonych działaniach naprawczych skład mikrobiologiczny pobranych próbek wody spełnia wymagania sanitarne zawarte w rozp. Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Woda nadaje się do spożycia przez ludzi.

Dodano: 15.10.2018

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody korzystających z wodociągu lokalnego w Tomaszowie Maz., ul. Luboszewska 71

Na podstawie wyników badania próbek wody pobranej w dniach : 24.09.2018r., 01.10.2018 r., 08.10.2018 r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że po przeprowadzonych działaniach naprawczych w wodociągu lokalnym w Tomaszowie Maz., ul.Luboszewska 71 skład mikrobiologiczny pobranych próbek wody spełnia wymagania sanitarne zawarte w rozp. Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Woda nadaje się do spożycia przez ludzi.

Dodano: 8.10.2018

W Przedszkolu nr 2, w Szkole Podstawowej nr 14 oraz w Szkole Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim, dzieci i młodzież zapoznały się z treścią wystawki związanej z zagrożeniami zatruć grzybami.Dodano: 3.10.2018

Ulotki dot. "miesiąca ważenia tornistrów"

KLIKNIJ BY POWIĘKSZYĆDodano: 24.09.2018

"Czyste Powietrze Wokół Nas" to program profilaktyki antytytoniowej, realizowany przez Państwową Inspekcje Sanitarną od 2008 roku. Celem programu jest wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy oraz zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Logo programu to dinozaur Dinek, który przeprowadza dzieci przez kolejne etapy programu. W powiecie tomaszowskim już 30 placówek (przedszkola grupy 5, 6 letnie oraz szkoły podstawowe grupy 0) zgłosiły chęć udziału w programie. Ubogaceniem programu jest konkurs plastyczny.

Serdecznie zapraszamy.


KLIKNIJ ABY POWIĘKSZYĆDodano: 20.09.2018

15 września obchodziliśmy Europejski Dzień Prostaty celem zwiększenia społecznej świadomości na temat chorób gruczołu krokowego oraz zachęcenie mężczyzn do aktywnej profilaktyki o którym wspomina Krajowy Rejestr Nowotworów, na stronie: http://onkologia.org.pl/ Rak gruczołu krokowego jest w Polsce drugim co do liczby zachorowań (po raku płuca) nowotworem u mężczyzn.Dodano: 19.09.2018

Zbliża się czas złotej i pięknej jesieni, sprzyjającej spacerom oraz. GRZYBOBRANIU! To jeden z naszych ulubionych "sportów narodowych", a takie hobby wymaga odpowiedniego treningu i bazy teoretycznej Sprawdź jak przygotować się do bezpiecznego spaceru i szukania najlepszych okazów:
Dodano: 12.09.2018

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody korzystających z wodociągu lokalnego w Tomaszowie Maz. ul. Józefowska 22/24

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że w badaniach jakości wody stwierdzono zwiększoną ogólną liczbę bakterii. Bakterie te nie stwarzają istotnego zagrożenia zdrowia dla konsumentów. Woda nadaje się do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz mycia naczyń po uprzednim przegotowaniu (minimum przez 2 minuty). Zostały podjęte czynności mające na celu przywrócenie jakości wody odpowiadającej wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia . Po ich zakończeniu zostaną wykonane kontrolne badania wody potwierdzające uzyskanie akceptowalnych wyników.

Dodano: 12.09.2018

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody korzystających z wodociągu lokalnego w Tomaszowie Maz. ul. Luboszewska 71

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że w badaniach jakości wody stwierdzono ponadnormatywną ogólną liczbę bakterii. Bakterie te nie stwarzają istotnego zagrożenia zdrowia dla konsumentów. Woda nadaje się do spożycia, kąpieli noworodków, mycia zębów, owoców i warzyw spożywanych na surowo oraz mycia naczyń po uprzednim przegotowaniu (minimum przez 2 minuty). Zostały podjęte czynności mające na celu przywrócenie jakości wody odpowiadającej wymaganiom rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia. Po ich zakończeniu zostaną wykonane kontrolne badania wody potwierdzające uzyskanie akceptowalnych wyników.

Dodano: 10.09.2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim przekazuje informację o konferencji naukowo-szkoleniowej pn. "Szczepienia ochronne - jak zachęcić nieprzekonanych" zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Instytut Matki i Dziecka w ramach działań podejmowanych na rzecz promocji szczepień, skierowanej do lekarzy rodzinnych i pediatrów.

Więcej informacji na stronie Instytutu Matki i dziecka:
http://www.imid.med.pl/pl/aktualnosci/konferencja-szczepienia-ochronne-jak-zachecic-nieprzekonanych


Dodano: 4.09.2018

Państwowa Inspekcja Sanitarna realizuje szereg programów z zakresu edukacji zdrowotnej, dedykowanych przede wszystkim dzieciom i młodzieży. Dbamy o profilaktykę otyłości i uzależnień od tytoniu, alkoholu, narkotyków, substancji psychoaktywnych i tzw. dopalaczy. Wyrobienie prawidłowych nawyków znacznie sprzyja zachowaniu zdrowia na długie lata.
Z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego 2018/2019 wszystkim uczniom, nauczycielom, wychowawcom, rodzicom i opiekunom przekazujemy serdeczne pozdrowienia i życzymy wielu sukcesów!

Zachęcamy do skontaktowania się z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną i przystąpienia do naszych programów edukacji zdrowotnej. Więcej o programach edukacyjnych:
https://gis.gov.pl/kategoria/oswiata/edukacja/programy-edukacyjne/Dodano: 28.08.2018

W ramach profilaktyki antydopalaczowej w marketach, pubach i sklepach zostały rozwieszone plakaty "Powiedz Stop dopalaczom" oraz przekazano ulotki tematyczne.
Dodano: 13.08.2018

Co to jest bąblowica? Co ma wspólnego z lisami? Jak się z nią obchodzić i przed nią chronić? Odpowiada p. Beata Plich, kierownika Sekcji Nadzoru Epidemiologii w programie TV Amazing "Warto wiedzieć..." Zachęcamy do obejrzenia programu...Dodano: 10.08.2018

Wakacje? Wysokie temperatury? Idealny czas na bezpieczną kąpiel ! Sprawdź jakość wody w kąpielisku, do którego się wybierasz na serwis kąpieliskowy:
https://sk.gis.gov.pl/
Znajdziesz tam również wiele przydatnych i ciekawych informacji np. czy jest pomost albo molo, czy można wprowadzać psy, czy są miejsce do przewijania dzieci


Dodano: 10.08.2018

Lato, słońce, wypoczynek...i bzyczący, niepowołani goście. Szczególnie niebezpieczne jeśli owad zaatakował okolicę ust, gardła, języka lub osoba jest uczulona na jad.Jak się zachować, gdy dojdzie do użądlenia przez pszczołę u takiej osoby? #przepisGIS na bezpieczne wakacje Czytaj więcej na stronie GIS


Dodano: 10.08.2018

Sezon letni sprzyja spędzaniu dużej ilości czasu na świeżym powietrzu. Zobacz #przepisGIS na bezpieczne wakacje Przygotowując się do wyjścia na plażę, wycieczkę rowerową , czy dłuższą wędrówkę po lesie lub górach, należy zabrać ze sobą suchy prowiant oraz napój, aby nie tracić energii Czytaj więcej na stronie GIS


Dodano: 9.08.2018

W ramach akcji BEZPIECZNE WAKACJE 2018, odbyło się kolejne, profilaktyczne spotkanie wśród uczestników letniego wypoczynku. Tym razem dotarliśmy do harcerzy ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego "Zawisza", którzy stacjonują w lasach spalskich. Oprócz zadań kontrolnych z bloku żywieniowego, podjęto tematykę bezpieczeństwa przechowywania i przygotowania żywności oraz bezpieczeństwa w lesie oraz licznych zagrożeń na które narażeni są ludzie młodzi (tematyka chorób odkleszczowych, uzależnień i innych). Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w zajęciach bawiąc się w alkogoglach i poznając jak nieraz jedna nieodpowiedzialna decyzja może wpłynąć na ich zdrowie a nawet życie. Harcerze otrzymali ulotki tematyczne.

Dodano: 8.08.2018

Okres wakacji to czas wypoczynku ale również czas większej swobody, czas kiedy to szczególnie młodzi ludzie są narażeni na pierwszy kontakt z zagrożeniami jakie niosą alkohol, tytoń, narkotyki oraz dopalacze. Wychodząc naprzeciw problemom, szczególnie w ostatnim czasie problemowi zgonów w wyniku zażycia dopalaczy, staramy dotrzeć do jak najszerszej grupy młodzieży. Dlatego w pubach oraz klubach zostały utworzone punkty informacyjne z ww tematyki (PUB "Piwnica" oraz Klub "Navi"). Uczestnicy imprez oraz zabaw w Klubie Navi będą mogli obejrzeć spoty profilaktyczne z Kampanii Melanż pokazujące rozmiar problemu i zagrożeń jakie niesie używanie szczególnie dopalaczy ale też innych używek.

Dodano: 6.08.2018

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim, zaprasza na Wystawę Grzybów, którą można oglądać w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej, ul. Majowa 1/13 w Tomaszowie Mazowieckim od godziny 7.30 do 15.00 do końca sierpnia 2018 roku.

Celem wystawy jest profilaktyka zatruć grzybami poprzez zapoznanie społeczeństwa z cechami identyfikującymi najważniejsze grzyby jadalne i grzyby trujące, podobne do grzybów jadalnych i często z nimi mylone. Jak należy ubrać się na grzybobranie oraz jak postępować w przypadku zatruć grzybami.

Zapraszamy do obejrzenia wystawki

Dodano: 23.07.2018

LEGIONELOZA - INFORMACJE DLA OSÓB PODRÓŻUJĄCYCH


Dodano: 16.07.2018


Dodano: 16.07.2018


Dodano: 11.07.2018

Informacja o zmianie adresu siedziby

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim informuje że z dniem 16 lipca 2018 roku zmienia adres siedziby z dotychczasowego na:

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim
ul. Majowa 1/13
97-200 Tomaszów Mazowiecki
Pozostałe dane teleadresowe pozostają bez zmian

Dodano: 26.06.2018

W ramach akcji BEZPIECZNE WAKACJE 2018, w powiecie tomaszowskim, organizatorom wypoczynku przekazane zostaną materiały edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa, promocji zdrowia oraz zagrożeń na które narażeni są młodzi ludzie (środki psychoaktywne, tytoń, alkohol, choroby zakaźne itp.). Odbywać się będą również spotkania profilaktyczne podejmujące wyżej wymienioną tematykę.


Dodano: 22.06.2018

Ulotka GIS - "Patent na bezpieczne wakacje.

Dodano: 12.06.2018

"Mam czas rozmawiać" to kolejna edycja kampanii edukacyjnej Krajowego Centrum ds. AIDS. Kampania promująca dialog międzypokoleniowy pomiędzy matkami a córkami na temat konieczności testowania w kierunku HIV.

Więcej informacji na stronie kampanii Mam czas rozmawiać


Dodano: 29.05.2018

Włączając się w popularyzację działań związanych z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim inicjuje oraz organizuje akcje zachęcając do podejmowania tej tematyki. W ramach obchodów podjęto następujące działania:
1. Rozstrzygniecie konkursu antytytoniowego "Oddychamy czystym powietrzem z Dinusiem"

Lista nagrodzonych


Uczestnicy konkursu mieli za zadanie promować otoczenie wolne od dymu tytoniowego poprzez zaprojektowanie hasła antytytoniowego wraz z rodzicami. Hasła zostały odczytane na antenie radia FAMA przez uczniów klasy 7b ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim

2. "Mama, tata i ja" pod taką nazwą odbył się 27 maja br., festyn rodzinny skierowany do mieszkańców Chorzęcina i okolic. Pracownicy Powiatowej Stacji utworzyli punkt informacyjno-edukacyjny. W ramach Światowego Dnia bez Tytoniu podejmowano tematykę uzależnień od tytoniu, uczestnicy pikniku mogli zmierzyć zawartość CO w wydychanym powietrzu, uzyskać informacje na temat zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych oraz przespacerować się w alkogoglach, które imitowały stan nietrzeźwości 0,8-1,5 promila i 0,2-0,6 promila. W formie zabawy młodzież i dorośli spędzili czas podejmując tematykę zagrożeń.


3. Wystawka "Cała prawda o papierosie", którą obejrzeli uczniowie szkół powiatu tomaszowskiego (ZS w Komorowie, ZSP nr 6 w Tomaszowie Maz, ZS w Żelechlinku, Gimnazjum w Popielawach, SP nr 14 w Tomaszowie Maz., SP nr 10 w Tomaszowie Maz.)Dodano: 28.05.2018

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.

Światowa Organizacja Zdrowia stara się w tym dniu zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu, koncentrując się na aspekcie walki z tym nałogiem. Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 7 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 900 tysięcy to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia.
"Nie łam serca swojego i innych".

Więcej o tegorocznej kampanii na stronie internetowej WHO

Dodano: 28.05.2018

Informacja dla osób wybierających się na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018r. w Rosji

Osoby, które planują wyjazd na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które odbędą się między 14 czerwca a 15 lipca 2018 r. w Rosji powinny upewnić się, czy są w pełni zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych w ich kraju zamieszkania, żeby zabezpieczyć się przed takimi chorobami zakaźnymi, jak: odra, świnka, różyczka, błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, poliomyelitis, wirusowe zapalenie wątroby typu A i choroba meningokokowa.

Tak jak w przypadku innych imprez masowych, tak i w przypadku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 odbywających się w Rosji, należy brać pod uwagę częste ryzyko narażenia na zachorowanie na nieżyty żołądkowo-jelitowe i choroby zwalczane drogą szczepień. Ryzyko zachorowania na nieżyt żołądkowo-jelitowy można zmniejszyć przestrzegając standardowych zasad higieny takich , jak np. regularne mycie rąk wodą z mydłem, picie bezpiecznej wody (butelkowanej, chlorowanej lub wcześniej ugotowanej), spożywanie dokładnie ugotowanej żywności, odpowiednie mycie warzyw i owoców przed ich spożyciem z użyciem wody zdatnej do picia oraz korzystanie z odpowiednich urządzeń sanitarnych.

Zalecane jest stosowane przez uczestników Mistrzostw prezerwatyw w przypadku kontaktu seksualnego z nowo poznaną lub przypadkowo poznaną osobą w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych drogą kontaktu seksualnego w tym zakażenia HIV.Dodano: 26.04.2018

Zgodnie z Zarządzeniem nr 10 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2018r. w sprawie ustalenia dnia 4 maja 2018r dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej, w dniu 4 maja 2018r. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.

W związku z tym dzień 19 maja 2018r. (sobota) będzie dniem roboczym.

Zarządzenie nr 10 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2018r..Dodano: 19.04.2018

24-30 kwietnia 2018r. Europejski Tydzień Szczepień
W dniach 24 - 30 kwietnia 2018r. będziemy obchodzić kolejny Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez państwa na poziomie krajowym i lokalnym, wspierana przez organizacje międzynarodowe i pozarządowe. Stałym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepień ochronnych.
W tym roku Europejski Tydzień Szczepień obchodzony jest pod hasłem "Zapobiegaj. Chroń. Zaszczep".

Jednym z największych sukcesów masowo prowadzonych szczepień ochronnych jest wyeliminowanie na całym świecie zachorowań na ospę prawdziwą. Dzięki szczepieniom przestały nam zagrażać takie groźne choroby jak poliomyelitis, błonica czy tężec. Dla przykładu: w 1957 roku w Polsce na chorobę Heinego-Medina zachorowało 2418 osób, w 1995 roku, dzięki szczepieniom, tylko 2; w 1952 roku zarejestrowano 40654 przypadki błonicy - w 1995 - 2.
Obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w 1975 roku. Przed ich zastosowaniem liczba rejestrowanych przypadków odry kształtowała się od 70 tys. do 130 tys. rocznie w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 tys. do 200 tys. w latach epidemii, które powtarzały się regularnie co 2 - 3 lata. Dla porównania w 2017 roku na odrę zachorowały 63 osoby.
Przed wprowadzeniem szczepień przeciw różyczce choroba ta występowała w postaci epidemii co 4 - 6 lat. Wraz z wprowadzeniem szczepień ochronnych (w 1989 roku dla dziewczynek w trzynastym roku życia i w 2004 dla obojga płci) obserwowano spadek zachorowań.
Sukces, który osiągnięto poprzez zastosowanie szczepień dowodzi, że odrę i różyczkę, tak jak chorobę Heinego-Medina, można całkowicie wyeliminować we wszystkich krajach Regionu Europejskiego.
Rola szczepień ochronnych u osób w każdym wieku jest nie do przecenienia. Na przykład szczepienia przeciw grypie należą u osób starszych do kategorii ratujących życie ponieważ choroba ta może przebiegać z bardzo groźnymi powikłaniami, takimi jak: ciężkie zapalenie płuc, niewydolność oddechowa, zapalenie mięśnia sercowego itp.
W ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Św. Antoniego 24 w dniach od 24 - 26 kwietnia 2018 roku w godzinach 8 - 14 czynny będzie punkt konsultacyjny, w którym można będzie uzyskać informacje na temat szczepień ochronnych. Kontaktować można się osobiście w pokoju nr 3 lub telefonicznie pod nr telefonu 44 724 45 84, wew. 113 lub 115.

Plakat
Jak działają szczepionki?
Infografika - Odra
Infografika - Zwalczanie odry
Infografika - RóżyczkaDodano: 16.04.2018

Podjęte działania w ramach Światowego Dnia Zdrowia 2018 w powiecie tomaszowskim
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 13 i 14 z Tomaszowa Mazowieckiego, Zespołu Szkół w Żelechlinku, Szkoły Podstawowej w Łaznowie oraz Gimnazjum z Popielaw wzięli udział w spotkaniach profilaktycznych połączonych z rozwiązywaniem krzyżówki profilaktycznej związanej z realizacją założeń ŚDZ 2018.


W przychodniach "PROMYK" Śmietanka oraz Centrum Medycznym "KA-MED w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja celów ŚDZ 2018. Utworzony został punkt informacyjno-konsultacyjny wspólnie z Pracownikiem Nadzoru Epidemiologii. W interwencji udział wzięli pacjenci przychodni. Zainteresowani otrzymywali materiały edukacyjne.
Dodano: 22.03.2018

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2017

InformacjaDodano: 19.03.2017


(Kliknij, aby powiększyć)Dodano: 19.03.2018

W ramach działań profilaktyki uzależnień (alkohol, tytoń, środki psychoaktywne), miały miejsce niecodzienne zajęcia z wykorzystaniem alkogogli oraz smokolajzera. W celu lepszego zobrazowania oraz zrozumienia poruszanych tematów młodzież miała możliwość założenia alkogogli, które sprawiają, że otaczający nas świat wygląda podobnie jak po zażyciu alkoholu. Prezentowane okulary imitowały stan nietrzeźwości 0,8-1,5 promila i 0,2-0,6 promila. Okazało się, że założenie alkogogli skutkuje podwójnym widzeniem, problemem z ustaleniem odległości, pogorszeniem koordynacji ruchowej, zniekształceniem widzianego obrazu oraz spowolnieniem czasu reakcji. Wykonywane ćwiczenia były zabawą, dawały sporo uśmiechu, jednak pokazały pełną świadomość tego, jak trudno wykonywać proste czynności po spożyciu alkoholu i pokazały, że taki stan może doprowadzić do nieszczęścia krzywdząc innych i siebie. Ponadto uczniowie mieli możliwość skorzystania z badania jednego, spośród 4 tysięcy składników które występują w dymie tytoniowym, mianowicie tlenku węgla. Młodzież chętnie poddała się badaniom. Trzeba przyznać, że wiedza naszych uczniów na temat substancji uzależniających jest duża, a w połączeniu z praktycznymi doświadczeniami w alkogoglach będą potrafili dokonywać właściwych i bezpiecznych wyborów, gdyż od tego zależy ich przyszłość.
W zajęciach uczestniczyła młodzież z klasy II z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim oraz młodzież z klasy VI i VII Publicznej Szkoły w Brzustowie.

Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim


Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w BrzustowieDodano: 9.03.2018

Światowy Dzień Zdrowia 2018


Światowy Dzień Zdrowia 2018 - kluczowe założenia kampaniiDodano: 5.03.2017

NOWE ZASADY PROWADZENIA SOLARIÓW

Z dniem 16 lutego 2018 roku weszły w życie przepisy ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Wprowadza ona w szczególności całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia Podmiotami odpowiedzialnymi za przestrzeganie tego zakazu są osoby udostępniające solaria. Spoczywa na nich obowiązek wylegitymowania klienta, którego wiek budzi wątpliwości. Dopiero po potwierdzeniu daty urodzenia stosownym dokumentem, można wykonać usługę. Jeżeli klient nie będzie w stanie przedstawić dokumentu, potwierdzającego wiek, osoba udostępniająca solarium powinna odmówić udostępnienia solarium. Ograniczenie dostępności solariów dla osób małoletnich wynika ze zwiększonego ryzyka zachorowania na nowotwór skóry przez osoby młode, których skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na promieniowanie UV. Każdy podmiot prowadzący solarium zobowiązany jest do umieszczenia w miejscu udostępniania solarium czytelnej i widocznej informacji o treści:

"Zakaz udostępniania solarium osobom, które nie ukończyły 18 roku życia" oraz informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium. Od dnia 16 lutego 2018 r. obowiązuje również zakaz promocji i reklamy usług w zakresie udostępniania solariów. Reklamy tego rodzaju placówek i usług tam świadczonych nie pojawią się w szczególności:

- w telewizji, radiu, prasie, kinach, podmiotach leczniczych, szkołach i placówkach oświatowo- wychowawczych, na terenie obiektów sportowo-rekreacyjnych oraz w innych miejscach publicznych
- na plakatach, w tym plakatach wielkoformatowych
- środkach usług informatycznych.
Kontroli świadczenia usług w zakresie udostępniania solarium dokonują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej i inne organy w zakresie posiadanych kompetencji. Za nieprzestrzeganie zakazów oraz nieumieszczenie informacji o zakazie korzystania z solarium przez osoby małoletnie bądź informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium, a także utrudnianie przeprowadzenia kontroli, organ może nałożyć na podmiot świadczący usługi w zakresie udostępniania solarium karę pieniężną w wysokości od 1.000 zł. do 50 000 zł. Kara ta nakładana będzie w drodze decyzji, a jej wysokość organ dokonujący kontroli będzie ustalał uwzględniając w szczególności rodzaj i okoliczności naruszenia oraz jego potencjalny wpływ na zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Ustawa z dnia 15 września 2017 roku ( Dz. U. 2017 poz. 2111) o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solariumDodano: 21.02.2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim, uprzejmie informuję, że została ogłoszona II edycja konkursu "Szkoła wolna od używek". Głównym celem konkursu jest aktywna promocja i edukacja w zakresie profilaktyki przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych wśród młodzieży szkól ponadgimnazjalnych.
Konkurs jest wydarzeniem ogólnopolskim skierowanym do szkół ponadgimnazjalnych, które zrealizowały bądź realizują przed przesłaniem pracy konkursowej program edukacyjny "ARS, czyli jak dbać o miłość?"
Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu i opisaniu projektu edukacyjnego dotyczącego wymienionej tematyki oraz przesłaniu efektów swojej pracy do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim w terminie do 16 kwietnia 2018 r.
Prace konkursowe będą oceniane na trzech poziomach: powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim powoła jury które oceni prace konkursowe, a następnie w terminie do dnia 7 maja 2018 r. jury z PSSE w Tomaszowie Mazowieckim prześle do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi 1 pracę, która została najlepiej oceniona (poziom powiatowy). Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi ocenia pracę konkursowe nadesłane z powiatowych stacji i w terminie do 21 maja 2018 r., a następnie przesyła 1 najlepiej ocenioną pracę z województwa do Głównego Inspektoratu Sanitarnego (poziom wojewódzki). Główny Inspektor Sanitarny w terminie do dnia 21 maja 2018 r. powołuje komisje na poziomie krajowym. Komisja konkursowa na poziomowe krajowym w terminie do dnia 4 czerwca 2018 r. oceni prace konkursowe i wyłoni 3 laureatów.
Prezentacja prac konkursowych laureatów, wyłonienie zwycięzców przez komisję konkursową, ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród będzie miało miejsce w trakcie uroczystego finału konkursu 15 czerwca 2018 r. w Warszawie. Informacja o miejscu i godzinie uroczystej Gali Finałowej konkursu zostanie przekazana Laureatom do dnia 10 czerwca 2018 r.

Zapraszam do udziału w Konkursie.

Regulamin i niezbędne dokumenty, do przystąpienia do konkursu znajdują się w załączeniu oraz na stronie
www.szkolawolnaoduzywek.pl

RegulaminDodano: 13.02.2017

W powiecie tomaszowskim w ramach akcji wypoczynku zimowego przekazano organizatorom materiały edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa, promocji zdrowia oraz zagrożeń na które narażeni są młodzi ludzie (środki psychoaktywne, tytoń, alkohol, choroby zakaźne). Ponadto w jednej placówce wypoczynku zimowego odbyło się spotkanie przedstawiciela PSSE z uczestnikami półkolonii na którym omówiona została tematyka dotycząca bezpiecznych ferii oraz tematyka związana z zachorowaniem na infekcje wirusowe (grypa).
Dodano: 23.01.2017


(Kliknij, aby powiększyć)Dodano: 19.01.2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim, gratuluje Uczennicom Lenie Mędrak oraz Oliwii Snochowskiej ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, zakwalifikowania do etapu wojewódzkiego VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Kulinarnego "Jem smacznie zdrowo i kolorowo". Koordynatorem jest pani Ewa Kujda. Finał odbędzie się 23 lutego 2018r. w ZSP nr 4 w Łodzi. Życzymy powodzenia.Dodano: 18.01.2017


(Kliknij, aby powiększyć)

Ulotka - Patent na bezpieczne ferie (wersja do druku)Dodano: 28.12.2017

UWAGA
W dniu 2 stycznia 2018r. (wtorek) Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.


2 stycznia 2018r. w PSSE w Tomaszowie Mazowieckim jest dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę 6 stycznia 2018r. (art. 130 § 2 kp)Dodano: 1.12.2017

Informacja dotycząca profilaktyki i zwalczania wszawicy
Przebywanie osób w skupiskach podczas wyjazdów, w tym także wspólne przebywanie, zabawa i wypoczynek sprzyjają rozprzestrzenianiu się wszawicy.

W przypadku zauważenia jaj pasożytów (gnid) na włosach lub wszy we włosach (przy skórze) należy zastosować dostępne w aptekach preparaty, które skutecznie likwidują pasożyty i ich jaja. W obecnej dobie występujące w sprzedaży środki zwalczające wszawicę są wysoko skuteczne. W sytuacji wystąpienia wszawicy u dziecka, kuracji powinni się poddać wszyscy domownicy.

W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą podczas pobytu w przedszkolu czy szkole należy poinformować o powyższej sytuacji zawiadomić pielęgniarkę szkolną lub wychowawcę.

Folder
Plakat
UlotkaDodano: 1.12.2017

Antybiotyki stosuj rozważnie!
Antybiotyki stosowane są w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Nie leczą chorób wirusowych takich jak grypa, czy przeziębienie. Nadużywanie i przyjmowane ich bez potrzeby powoduje rozwinięcie się oporności na ich działanie. Antybiotyk wówczas nie będzie zabijał bakterii, a leczenie stanie się trudniejsze. Bakterie oporne na działanie antybiotyków mogą przenieść się na inne osoby bez względu na ich wiek i miejsce zamieszkania. Mogą również "nauczyć" inne bakterie jak bronić się przed antybiotykami.

Oporność bakterii na działanie antybiotyków jest obecnie jednym z podstawowym problemów zdrowia publicznego na świecie. Niezwykle ważne jest zwiększenie świadomości na temat prawidłowego stosowania antybiotyków wśród pacjentów oraz pracowników opieki zdrowotnej.

Informacja
Plakat
Ulotka - Plan LekcjiDodano: 27.11.2017

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia Departamentu Matki i Dziecka w sprawie możliwości kontynuacji rozpoczętych schematów szczepień przeciwko wściekliźnie szczepionką Rabipur u osób, u których rozpoczęto szczepienie ochronne szczepionką Verorap.Dodano: 23.11.2017

Krajowe Centrum ds. AIDS jest organizatorem ogólnopolskiej kampanii społecznej pod hasłem "Mam czas rozmawiać". Jest ona skierowana do rodzin wielopokoleniowych, których może dotyczyć zakażenie HIV i innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. Kampania potrwa od 17 listopada do 1 grudnia 2017.

Ma ona przede wszystkim wzmocnić świadomość, że zakażenie HIV/AIDS czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową dotyczy tak naprawdę wszystkich. Dodatkowo ma też na celu obalenie panującego powszechnie stereotypu, że w największym stopniu zakażeniem HIV/AIDS zagrożone są osoby świadczące usługi seksualne, zażywające narkotyki czy też osoby homoseksualne. Działania prowadzone pod hasłem "Mam czas rozmawiać" będą mieć zasięg ogólnopolski. Zaplanowano je od 17 listopada do 1 grudnia br. Mają obejmować internet, PR oraz emisję spotu na nośnikach reklamy zewnętrznej m.in. w komunikacji miejskiej, stołecznym metrze, placówkach medycznych i uczelniach.

"Mam czas rozmawiać" (#mamczasrozmawiac) to kampania edukacyjna promująca dialog międzypokoleniowy o zdrowiu, a zwłaszcza o tematach trudnych, takich jak choroby przenoszone drogą płciową, w tym HIV.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do zapoznania się z informacją prasową, plakatem oraz spotem telewizyjnym i radiowym.

Informacja prasowa
Plakat
Spot radiowy
Spot telewizyjnyDodano: 17.11.2017

W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu, który przypadał w 2017 roku 16 listopada w czwartek, w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Św. Antoniego 24 działał punkt informacyjno-konsultacyjny, gdzie można było uzyskać informacje oraz zapoznać się z ulotkami dotyczącymi palenia papierosów. Dodatkowo można było skorzystać z bezpłatnego badania smokerlyzerem, podczas którego mierzono poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Dodano: 17.11.2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 18 listopada obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Jest to coroczna europejska inicjatywa w zakresie zdrowia publicznego, przeprowadzana w celu podniesienia świadomości na temat zagrożenia dla zdrowia publicznego, jakim jest oporność na antybiotyki. Cały czas wzrasta liczba pacjentów zakażonych bakteriami opornymi, dlatego bardzo ważne jest ich racjonalne stosowanie. Antybiotyki coraz częściej tracą swoją skuteczność. Zignorowanie problemu może doprowadzić do sytuacji sprzed ery antybiotykowej.

http://antybiotyki.edu.pl/Dodano: 9.11.2017

UWAGA
W dniu 13 listopada 2017 r. (poniedziałek) Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.


13 listopada 2017r. w PSSE w Tomaszowie Mazowieckim jest dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2017r. (art. 130 § 2 kp)Dodano: 14.11.2017

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU - 16.11.2017r.

W roku 2017 Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu przypada na 16 listopada (czwartek).

Dzień ten, przypadający w trzeci czwartek listopada, ma już ponad 30-letnią tradycję. Pomysł zrodził się w USA w Californii, gdzie w 1974 roku zachęcono ponad milion palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Oczywiście 24 godziny nie wystarczą - mają jedynie zachęcić do całkowitego porzucenia nałogu. Z czasem do walki z tytoniem dołączył cały świat - zaczęły pojawiać się podobne inicjatywy, jak na przykład Dzień bez Papierosa (obchodzony 31 maja). Na całym świecie tytoń zabija ponad 6 milionów osób każdego roku - w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt, iż papierosy zabijają powoli - palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat. Niestety, kiedy już się pojawią, często bywa za późno. Choć ostrzeżenia "Palenie zabija" widoczne jest na każdej paczce papierosów, informacja ta - z racji swojej powszechności - szybko traci swój wydźwięk. Jak się jednak okazuje, dość skuteczne są "odstraszacze" graficzne - na przykład zdjęcia, nieraz makabryczne, zniszczonych organów wewnętrznych skutecznie zniechęcają młodzież do sięgania po papierosy oraz zwiększają liczbę palaczy, którzy decydują się zerwać z nałogiem. W wielu krajach - również w Polsce - wprowadza się współcześnie zakazy palenia w miejscach publicznych. Niestety, jak wskazuje badanie CBOS-u, zmiany te nie wpłynęły na zmniejszenie liczby palaczy. Zakazy odgórne ogrywają zwykle niewielką rolę - znacznie lepiej działa bowiem motywacja wewnętrzna, którą każdy powinien odnaleźć w sobie. W związku ze Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu, przypadającym w tym roku 16 listopada, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do odwiedzenia punktu informacyjno-konsultacyjnego w siedzibie PSSE w Tomaszowie Mazowieckim przy ul. Św. Antoniego 24 w godzinach 12-14, gdzie będzie można uzyskać informacje oraz zapoznać się z ulotkami dotyczącymi palenia papierosów. Dodatkowo będzie można skorzystać z bezpłatnego badania smokerlyzerem, podczas którego mierzy się poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.
Dodano: 9.11.2017

UWAGA
W dniu 13 listopada 2017 r. (poniedziałek) Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie nieczynna.


13 listopada 2017r. w PSSE w Tomaszowie Mazowieckim jest dniem wolnym od pracy w zamian za święto przypadające w sobotę 11 listopada 2017r. (art. 130 § 2 kp)Dodano: 24.10.2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że ruszyła II edycja programu profilaktyki antytytoniowej ,,Bieg po zdrowie". Grupa, do której skierowany jest program, to dzieci w IV klasie szkoły podstawowej (grupa wiekowa 9-10 lat). Głównym celem programu jest opóźnienie lub zapobieżenie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego.Bieg po zdrowie - Podsumowanie I edycji
Bieg po zdrowie - raport z ewaluacji I edycja
Bieg po zdrowie - założenia II edycjaDodano: 23.10.2017

21 października 2017r na terenie Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED. odbył się bieg profilaktyczny pod hasłem "Ubiegamy się o zdrowie... bieg z Wandą Panfil" promujący zdrowy styl życia wolny od uzależnień. Bieg był zorganizoway pod patronatem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego.
W ramach działań Oświaty Zdrowotnej i Promocji zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej zorganizowano punkt informacyjny dotyczący profilaktyki antydopalaczowej, antynikotynowej oraz szczepień ochronnych. Można było skorzystać z bezpłatnego badania smokerlayzerem mierząc poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

Dodano: 13.10.2017


(Kliknij, aby powiększyć)Dodano: 3.10.2017

"Dopalacze życia wypalacze"pod taką nazwą odbył się 30 września br., w Tomaszowie Mazowieckim, pod patronatem Prezydenta Miasta Tomaszowa Mazowieckiego, piknik rodzinny skierowany do społeczności lokalnej. Pracownicy Powiatowej Stacji utworzyli punkt informacyjno-edukacyjny. Uczestnicy pikniku mogli uzyskać informacje na temat zagrożeń związanych z używaniem środków psychoaktywnych, paleniem tytoniu, zmierzyć zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu.


Dodatkowo Pracownik Sekcji Nadzoru Epidemiologii odpowiadał na pytania związane z koniecznością szczepień ochronnych. Celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi, którym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepień.


Zainteresowani mogli otrzymać ulotki z wyżej wymienionych tematów. Z problemem tym od kilku lat zderzają się polskie samorządy i rodziny dlatego priorytetowe staje się podejmowanie działań w jak najszerszym zakresie. Do udziału zaproszono wiele placówek i instytucji w ramach programu "Razem Bezpieczniej"Dodano: 28.09.2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do udziału w Pikniku Rodzinnym "Dopalacze - życia wypalacze" organizowanym przez Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim w dniu 30.09.2017r. (sobota) o godzinie 14:00 przy ul. Farbiarskiej 20.
Pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim będą obsługiwali punkt informacyjno - konsultacyjny, gdzie będzie można nabyć ulotki dotyczące profilaktyki antydopalaczowej, antytytoniowej oraz szczepień ochronnych.
Dodatkowo osoby palące tytoń będą mogły skorzystać z badań smokolayzerem w celu oznaczenia zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.Dodano: 13.09.2017

Bezpieczeństwo zdrowotne osób przebywających w otoczeniu fontann.

Fontanny znajdujące się poza budynkami (parki, ulice) mogą stwarzać zagrożenie dla osób przebywających w ich otoczeniu. Zagrożenia dla zdrowia mogą wiązać się przede wszystkim z piciem wody z fontann, a także z kąpielą lub zabawą w wodzie.
Źródłem zanieczyszczeń są w dużej mierze mikroorganizmy pochodzące od zwierząt np. ptaków, kotów, psów. Mogą znajdować się w niej chorobotwórcze drobnoustroje np. bakterie gronkowca, bakterie kałowe, salmonella, pałeczki ropy błękitnej.
Aerozole wokół fontann mogą być źródłem zakażenia bakteriami z rodzaju legionella, które powodują tzw. legionellozę (przebiegającą jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiac). Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann odpowiedzialni są właściciele, lub zarządcy tego rodzaju obiektami. Zgodnie z art.7 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016r. poz. 446 ze zm.) utrzymanie gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej należy do zadań własnych gminy. Ponadto organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów użyteczności publicznej, np. stanowiące załącznik do uchwał - regulaminy korzystania z fontann.
Istotnym byłoby akcentowanie wśród właścicieli i zarządców fontann dużego znaczenia wykonywania badań wody w kontekście bezpieczeństwa zdrowotnego osób przebywających w ich otoczeniu.Dodano: 13.09.2017

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do zapoznania się z nową odsłoną portalu szczepienia.info, gdzie można uzyskać wszelkie informacje dotyczące szczepień ochronnych


Portal szczepienia.infoDodano: 29.08.2017

WZW A - wirusowe zapalenie wątroby typu A

Na terenie Polski w okresie od 1 stycznia do 15 sierpnia 2017r. odnotowano 912 zachorowań na WZW A. Największa ich część wystąpiła w województwach wielkopolskim, mazowieckim, zachodnio-pomorskim, dolnośląskim oraz kujawsko-pomorskim. W województwie łódzkim, w analogicznym okresie, odnotowano 109 przypadków. Zachorowania dotyczą zarówno mężczyzn jak i kobiety oraz dzieci i młodzieży uczęszczającej do skupisk takich jak szkoły, przedszkola, internaty. Wirusowe zapalenie wątroby typu A to ostra choroba zakaźna wywoływana przez wirus zapalenia wątroby typu A (HAV), odpowiedzialny za ostre stany zapalne i uszkodzenie miąższu wątroby. Ludzie są jedynym rezerwuarem tego wirusa. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez:

 • kontakt bezpośredni z zakażonym człowiekiem (np. przeniesienie wirusa znajdującego się na nieumytych po wyjściu z toalety rękach);
 • spożycie skażonego pożywienia (np. niemytych owoców) i skażonej wody;
 • kontakt seksualny z osobą zakażoną lub chorą.

Okres wylęgania choroby wynosi przeciętnie 30 dni. Choroba zaczyna się nagle, a jej przebieg zależy od wieku chorego. Łagodniej przebiega u dzieci, ciężej u dorosłych. Główne objawy to osłabienie, bóle głowy, nudności, wymioty, stany podgorączkowe, bóle stawowe, objawy grypopodobne. Następnie pojawia się najbardziej charakterystyczny i widoczny objaw choroby - żółtaczka (zżółknięcie skóry i twardówek oczu), której może towarzyszyć powiększenie wątroby. Żółtaczka utrzymuje się od 1 do kilku tygodni.

Metody zapobiegania WZW A:

 • przestrzeganie zasad higieny osobistej: mycie rąk po wyjściu z toalety, przed przygotowywaniem posiłków i przed jedzeniem;
 • szczepienie osób zatrudnionych przy dystrybucji i produkcji żywności, usuwaniu odpadów komunalnych i płynnych nieczystości oraz przy konserwacji urządzeń służących temu celowi;
 • szczepienie młodzieży oraz dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, które nie chorowały na WZW A;
 • szczepienie osób, które wybierają się do krajów o wysokim stopniu zachorowalnościDodano: 19.07.2017

W dniu 18 lipca 2017 roku w siedzibie Stowarzyszenia Diabetyków w Tomaszowie Mazowieckim odbyła się prelekcja na temat zagrożeń związanych z ukąszeniami przez kleszcze. Omówiono objawy takich chorób jak bolerioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Przedstawiono sposoby ochrony przed kleszczami oraz postępowanie po ukąszeniu przez tego pajęczaka. W drugiej części spotkania podjęto tematykę z zakresu profilaktyki antytytoniowej. Zaprezentowano smokolayzer, była możliwość zmierzenia CO w wydychanym powietrzu. Jak się okazało Diabetycy dbają o swoje zdrowie, wśród uczestników spotkania nie było osób palących. Przekazano ulotki związane z ww. tematami.
Dodano: 17.07.2017

Harcerze z Hufca Legionowo "Puszcza" stacjonujący w Karolinowie, gmina Tomaszów Mazowiecki uczestniczyli w spotkaniu z tematyki bezpieczeństwa podczas wypoczynku oraz różnego rodzaju zagrożeń (w lesie, zagrożeń epidemiologicznych, uzależnień itp.) na które są narażeni ludzie młodzi. Przekazano ulotki związane z ww. tematyką.


Kolejne spotkanie w ramach AKCJI BEZPIECZNE WAKACJE 2017 odbyło się wśród uczestników II turnusu półkolonii zorganizowanej w Szkole Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim. Oprócz ogólnych zasad bezpieczeństwa młodzież obejrzała wystawkę "Cała prawda o papierosie".
Dodano: 06.07.2017

Ulotka - Patent na bezpieczne wakacjeDodano: 06.07.2017

Uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym. Podjęto ważny temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego, zagrożeń chorób odkleszczowych (projekcja filmu) oraz zagrożeń związanych z łamaniem ustawowego zakazu palenia narażając dzieci na bierne palenie. Przekazano ulotki związane z wyżej wymienioną tematyką.
Dodano: 30.06.2017

W ramach akcji BEZPIECZNE WAKACJE 2017, w powiecie tomaszowskim, organizatorom wypoczynku przekazane zostaną materiały edukacyjne z zakresu bezpieczeństwa, promocji zdrowia oraz zagrożeń na które narażeni są młodzi ludzie (środki psychoaktywne, tytoń, alkohol, choroby zakaźne itp.). Odbywać się będą również spotkania profilaktyczne podejmujące wyżej wymienioną tematykę.

Uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym. Podjęto tematykę bezpieczeństwa, zagrożeń chorób odkleszczowych (projekcja filmu), profilaktyki antytytoniowej.
Dodano: 22.06.2017

10 ZASAD BEZPIECZNYCH WAKACJI

dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnychDodano: 1.06.2017

Akcja antytytoniowa 31 maja 2017 roku


Dziękujemy za czynny udział w realizacji Światowego Dnia bez Tytoniu 2017r.Dodano: 31.05.2017

Prace można oglądać w Miejskim Centrum Kultury "TKACZ" ul. Niebrowska 50 w Tomaszowie Mazowieckim.
Dodano: 29.05.2017

Hasło Światowego Dnia bez Tytoniu 2017 - "Tytoń - Zagrożenie dla rozwoju"

Informacja prasowa
Ulotka 1
Ulotka 2Dodano: 24.05.2017

W dniu 31 maja 2017r. w Galerii Tomaszów zostanie uruchomiony punkt informacyjno-diagnostyczny. Osoby palące tytoń będą mogły skorzystać z badań smokaloyzerem, w celu oznaczenie zawartości CO w wydychanym powietrzu oraz z pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, które wzrasta podczas palenia tytoniu. Do akcji zostali zaproszeni Uczniowie Klasy Pożarniczej z Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 pod oraz z Zespołu Szkół nr 4 z Tomaszowa Mazowieckiego. Uczniowie swoim strojem, przygotowanymi transparentami i plakatami będą zachęcać do bezpłatnych badań oraz rozdawać ulotki antytytoniowe.


Dodano: 23.05.2017

31 maja obchodzimy Światowy Dzień bez Tytoniu.
Światowa Organizacja Zdrowia stara się w tym dniu zwrócić uwagę społeczeństwa na kwestię zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych skutków palenia tytoniu, koncentrując się na aspekcie walki z tym nałogiem. Globalna epidemia palenia tytoniu zabija prawie 6 milionów ludzi rocznie, z czego ponad 600 tysięcy to niepalący, którzy umierają z powodu tzw. biernego palenia.

Priorytetowe stają się działania edukacyjne dotyczące zagadnień związanych z paleniem tytoniu. Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi społeczeństwa na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywnych skutków zdrowotnych. Dzień ten ma również zachęcić do 24-godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie. Włączając się w popularyzację działań związanych z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim inicjuje oraz organizuje akcje zachęcając do podejmowania tej tematyki.Mieszkańcy Bursy przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w realizacji działań profilaktyki antytytoniowej poprzez obejrzenie wystawki "Cała prawda o papierosie". Koordynatorem akcji był pan Eligiusz Lasota, wychowawca.
Dzieci z Przedszkola Samorządowego z Ujazdu wzięły udział w spotkaniu profilaktycznym, podczas którego zapoznały się z zagrożeniami związanymi z biernym paleniem. Zaprezentowany został smokolayzer oraz otrzymały materiały edukacyjne. Koordynatorem spotkania była pani Paulina Dębiec.
Uczniowie Gimnazjum z Popielaw uczestniczyli w spotkaniu antytytoniowym w ramach Światowego Dnia bez Tytoniu. Młodzież wysłuchała informacji nt zagrożeń wynikających z prób palenia tytoniu, otrzymała materiały edukacyjne. Koordynatorem spotkania była pani pedagog Beata Tomczyk-Milczarek.
Dzieci z Przedszkola nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach zbliżającego się święta - Dnia bez Tytoniu, wzięły udział w spotkaniu profilaktycznym, podczas którego zapoznały się z zagrożeniami związanymi z biernym paleniem. Zaprezentowany został smokolayzer oraz otrzymały materiały edukacyjne dla rodziców. Koordynatorem spotkania była pani Renata Karbownik
Dodano: 28.04.2017

Plan higieny salonu fryzjerskiego
Plan higieny salonu kosmetycznego
Plan higieny salonu tatuazu
Ulotka 1
Ulotka 2
Ulotka 3

Więcej informacji:

HCV jestem świadom
Co udało nam się osiągnąć w obszarze HCV?Dodano: 24.04.2017

Uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej w Łaznowie wzięli udział w spotkaniu profilaktycznym z tematyki antytytoniowej i antydopalaczowej. Zaprezentowany został smokolayzer, uczestnicy spotkania otrzymali ulotki a dla rodziców, do przekazania, broszurki z Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". Uczniowie całej szkoły wraz z rodzicami obejrzeli wystawkę "Cała prawda o papierosie".
Dodano: 10.04.2017

Obszarowa ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia na terenie powiatu tomaszowskiego w 2016r.Dodano: 6.04.2017

W ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Św. Antoniego 24 w dniach 24 - 26 kwietnia 2017 roku, w godzinach 8 - 14 czynny będzie punkt konsultacyjny, w którym można będzie uzyskać informacje na temat szczepień ochronnych. Kontaktować można się osobiście w pokoju nr 3 lub telefonicznie pod nr telefonu 44 724 45 84, wew. 113 lub 115.

InformacjaDodano: 6.04.2017

Otaczająca nas rzeczywistość, szybkie tempo życia, wysokie wymagania stawiane dzieciom i młodzieży przez otoczenie, traumatyczne przeżycia i brak wsparcia ze strony rodziców i otoczenia sprzyjają występowaniu zaburzeń nastroju u dzieci i młodzieży. Głównym założeniem obchodów Światowego Dnia Zdrowia jest wskazanie, jak ważne jest mówienie o depresji, ponieważ sama rozmowa o niej stanowi istotny element procesu dochodzenia do zdrowia. Poruszenie tematu depresji i rozmowa z członkiem rodziny, przyjacielem czy też w większej grupie, na przykład w szkole, miejscu pracy, w przestrzeni publicznej, czy w mediach społecznościowych, pomaga zachęcić większą liczbę osób do szukania pomocy. W dniu 05.04.2017 roku w Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim zostało zorganizowane spotkanie dotyczące depresji. Wykład wygłosił pan Hubert Cabała, psycholog z Przychodni Psychologiczno-Pedagogicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Uczniowie wysłuchali wykładu, następnie podczas zajęć warsztatowych, wypełniali tabelę objawów depresyjnych, które zostały omówione. Po spotkaniu młodzież gimnazjalna opowiedziała o swoich spostrzeżeniach na podjęty temat, z czego powstało nagranie do lokalnego radia Fama.
Dodano: 03.04.2017

Fotorelacja z realizacji programu "Bieg po zdrowie"

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim są uczestnikami programu antytytoniowego "Bieg po zdrowie". Koordynatorem jest p. Beata Sroczyńska, pedagog szkolny.


Uczniowie klasy IVc ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim realizują w br. szkolnym 2016/2017 I edycję programu edukacji antytytoniowej "Bieg po zdrowie". Koordynatorem programu jest p. Izabela Jakuszenkow, nauczyciel wychowania fizycznego, a realizatorem p. Katarzyna Duczyńska, wychowawca klasy.


Realizacja programu przez uczniów Szkoły Podstawowej w Rokicinach. Koordynator p. Karolina Kryczka.Dodano: 24.03.2017

Młodzież gimnazjalna z Zespołu Szkół w Wiadernie wzięła udział w spotkaniu profilaktycznym z zakresu profilaktyki antytytoniowej i antydopalaczowej. Zaprezentowany został smokolayzer oraz podjęto problem zagrożeń wynikających z prób stosowania używek. Młodzież aktywnie uczestniczyła w zajęciach podejmując również tematykę innych zagrożeń, na które są narażeni. Przekazano materiały edukacyjne z tematyki antydopalaczowej.Dodano: 24.03.2017

W ramach realizacji Programu Ograniczania Następstw Palenia Tytoniu w Polsce podjęte zostały następujące działania profilaktyczne z palcówkami szkolnymi:

 1. Wystawka antytytoniowa "Cała prawda o papierosie" w Zespole Szkół w Wiadernie.
 2. Utworzenie punktu informacyjno-diagnostycznego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim podczas szkolnej akcji profilaktycznej pod hasłem "Lepiej zapobiegać niż leczyć". Młodzież otrzymała ulotki tematyczne oraz miała możliwość skorzystać z bezpłatnych badań oznaczając zawartość CO w wydychanym powietrzu. Szkoła zorganizowała dodatkowe prozdrowotne atrakcje.
 3. Wystawka antytytoniowa "Cała prawda o papierosie" w Szkole Podstawowej nr 8 w Tomaszowie Mazowieckim połączona z akcją profilaktyczną zorganizowana przez szkołę.


Dodano: 24.03.2017

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuję, iż w związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 2015 r. poz. 298 raz z 2016 r. poz. 960, 1331), mówiącej m.in. o zakazie używania e-papierosów powstała potrzeba stworzenia nowego znaku zakazu palenia. Zgodnie z art. 5, ust. 1a: "Właściciel lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, w którym obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych, jest obowiązany umieścić w widocznych miejscach odpowiednie oznaczenie słowne i graficzne informujące o zakazie palenia wyrobów tytoniowych i palenia papierosów elektronicznych na terenie obiektu lub w środku transportu, zwane dalej "informacją o zakazie palenia".Dodano: 21.03.2017

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2016

InformacjaDodano: 20.03.2017

Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo - warsztaty dla seniorów

Państwowa Inspekcja Sanitarna wiele uwagi poświęca kształtowaniu prawidłowych nawyków w życiu codziennym oraz promowaniu zdrowego stylu życia w każdej grupie wiekowej. 15 marca 2017r., w Gminnym Ośrodku Kultury w Niewiadowie, odbyły się warsztaty edukacyjne dla seniorów pod hasłem "Masz wpływ na swoje bezpieczeństwo". Pani Iwona Sarwa, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny z Tomaszowa Mazowieckiego, przybliżyła seniorom praktyczne wskazówki dotyczące codziennego życia, a szczególnie podczas podróży. Pozytywny wpływ na zdrowie ma m.in. aktywność fizyczna, prawidłowy sposób odżywiania się, zaszczepienie się oraz radzenie sobie ze stresem. Podczas warsztatów poruszono szeroki zakres związany z bezpieczeństwem w codziennym życiu dla seniorów, który zaprezentowali zaproszeni goście z wielu instytucji, z którymi Seniorzy mają styczność w swoimi codziennym życiu. Organizatorem spotkania był Komendant Powiatowy Policji w Tomaszowie Mazowieckim insp. Szymon Herman i Wójt Gminy Ujazd p. Artur Pawlak. Gościem specjalnym był Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi insp. Andrzej Łapiński. Tego typu spotkania pozwalają na dostarczenie informacji merytorycznych na temat bezpieczeństwa, a przede wszystkim dostarczają informacji, gdzie i do kogo należy się udać by uzyskać pomoc w sytuacji gdyby była taka potrzeba.
Dodano: 10.03.2017

9 marca 2017r., w Gimnazjum nr 6, ul. Jałowcowa w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się w spotkanie profilaktyczne dla emerytów i rencistów zrzeszonych w Klubie Seniora 50+ z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Pracownice Sekcji Nadzoru Epidemiologii przedstawiły temat "Promowanie zdrowego trybu życia". Omówiono czynniki, które mają wpływ na zdrowie: styl życia, czynniki genetyczne, środowiskowe, opiekę zdrowotna. Przekazano wskazówki i zalecenia pomagajace przeciwdziałaniu chorobom i ich skutkom.Dodano: 9.03.2017

Informacje związane z tą tematyką można zaleźć na stronach:
. Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) www.who.int
. Biura WHO w Polsce www.who.un.org.pl
. Kampania - prezentacja "Depresja porozmawiajmy o niej"Dodano: 1.03.2017

"Melanż. Oczekiwania vs. rzeczywistość" to ogólnopolska kampania realizowana przez Główny Inspektorat Sanitarny w ramach Projektu "Profilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi młodzieży na negatywne skutki korzystania z używek. Kampania potrwa do końca marca 2017 r.

Zobacz:

Informacje o kampanii
Informację prasową
Stronę kampanii
Kanał YouTube.Dodano: 15.02.2017

14 lutego 2017r., w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się niecodzienna akcja walentynkowa pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". W wielu badaniach okazuje się, że to, co młodzi ludzie cenią najbardziej i co chcieliby w życiu osiągnąć, ma zawsze coś wspólnego z miłością i przyjaźnią. MIŁOŚĆ wymaga rozwijania postawy ODPOWIEDZIALNOŚCI , czyli brania na siebie skutków swoich działań. Dlatego właśnie to spotkanie w dniu św. Walentego miało uświadomić młodym ludziom że każde ryzykowne zachowanie może mieć wpływ na ich zdrowie i życie a także zdrowie przyszłych pokoleń. Wśród głównych czynników mających wpływ na zdrowie to unikanie alkoholu, tytoniu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych. W tym dniu młodzież szczególnie zaakcentowała prowadzenie zdrowego trybu życia wolnego od uzależnień. Utworzony został punkt informacyjno-diagnostyczny gdzie można było zmierzyć zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz otrzymać materiały edukacyjne.
Dodano: 23.01.2017

W powiecie tomaszowskim, podczas ferii zimowych, prowadzone były działania z zakresu bezpieczeństwa i promocji zdrowia. Spotkania dotyczyły profilaktyki chorób zakaźnych, grypy i profilaktyki antytytoniowej. Uczestnikom został zaprezentowany smokolayzer, który na co dzień jest wykorzystywany do oznaczania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu u palaczy. Dzieci zapoznały się też z nową ustawą dotyczącą zakazu używania e-papierosów w miejscach publicznych. Spotkania takie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12 oraz nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim oraz w Fundacji NSJ "Rodzina", która działa przy Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Działania profilaktyczne w Fundacji były prowadzone wspólnie z Komendą Powiatową Policji, gdzie podjęty został temat bezpieczeństwa w internecie. Wszyscy uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne związane z tematyka zdrowego odżywiania i uzależnień.
Dodano: 16.01.2017

Okres ferii zimowych to czas odpoczynku, pamiętajmy również o bezpieczeństwie.

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej


Dodano: 16.12.2016

Ruszyła I edycja programu "Bieg po zdrowie"

"Bieg po zdrowie" to nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej skierowany do uczniów 9-10 letnich. W dniu 15 grudnia 2016 roku w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się szkolenie dla szkolnych koordynatorów programu. Omówione zostały cele i założenia do realizacji I edycji programu.Dodano: 5.12.2016

1 grudnia w Gimnazjum nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie profilaktyczne promujące hasło "Jestem sobą nie uzależniam się, potrafię nałogom powiedzieć nie". Młodzież przedstawiła w formie spektaklu problematykę ryzykownych zachowań, które mogą mieć wpływ na ich przyszłe życie. Podjęto tematykę zagrożeń związanych z dopalaczami, tytoniem, alkoholu, zakażeń HIV podczas niekontrolowanych zachowań.
Dodano: 2.12.2016

30 listopada, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Tomaszowie Mazowieckim, Nina Bednarek, Piotr Nakiela, i Anna Świerzyńska reprezentowali powiat tomaszowski w finale Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. Miło nam poinformować że laureatką 2 miejsca została Nina Bednarek. Pozostali uczniowie również zdobyli wysokie miejsca w województwie. Opiekunem uczniów była nauczycielka biologii p. Kinga Marcińczak. Gratulujemy.Dodano: 21.11.2016

1 grudnia Światowy Dzień Walki z AIDS - święto obchodzone od 1988 r. z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim realizuje Krajowy program Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV. W ramach tegorocznych obchodów święta odbyła się Wojewódzka Olimpiada Wiedzy HIV/AIDS.
Do grona 20 finalistów etapu wojewódzkiego, który odbędzie się 30 listopada 2016 roku zakwalifikowali się: Nina Bednarek, Anna Świerzyńska oraz Piotr Nakiela, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, których przygotowywała p. Kinga Marcińczak, nauczyciel biologii. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w Finale.

HIV i AIDS w Polsce - dane od początku epidemii (1985 r.) do 31 sierpnia 2016 r. roku

 • 20 756 zakażonych ogółem
 • co najmniej 6 187 zakażonych w związku z używaniem narkotyków
 • 3 348 zachorowań na AIDS
 • 1 348 chorych zmarło

Na 31 lipca 2016 r. leczeniem ARV objętych było około 9 149 pacjentów, w tym 113 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia "Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce na lata 2012 - 2016".
(dane KC ds. AIDS)
Bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV/AIDS można wykonać w Poradni Nabytych Zaburzeń Odporności przy Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. Wł. Biegańskiego w Łodzi, ul. Kniaziewicza 1/5, tel. (42) 251 61 24, w poniedziałki i czwartki, w godzinach 15.30-18.00.Dodano: 18.11.2016

Tydzień profilaktyczny pod hasłem "Wolni od uzależnień" zakończono 17 listopada w Ośrodku Kultury "Tkacz" w Tomaszowie Mazowieckim.

Urząd Miasta, Komenda Powiatowa Policji, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna oraz lokalne media (radio Fama, telewizja Amazing, Tomaszowski Informator Tygodniowy) podjęli wspólne działania profilaktyczne, zorganizowali oraz promowali przedsięwzięcia propagujące życie wolne od uzależnień. Młodzież oraz zaproszeni goście obejrzeli spektakl "Droga donikąd" w wykonaniu Młodzieżowego Teatru ds. Ciężkich-Tomaszowskiego Forum Trzeźwości, pod kierownictwem Janusza Dziubałtowskiego.
Dodano: 16.11.2016

Zaproszenie do realizacji Programu "Bieg po zdrowie"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza do realizacji programu edukacyjnego "Bieg po zdrowie". Głównym celem programu jest opóźnienie lub zapobieżenie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży (9-10 lat) oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów. Zajęcia w programie "Bieg po zdrowie" realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci przeprowadzają wywiady z osobami niepalącymi, liczą koszty, jakie generuje palenie papierosów, pracują w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów lub tworzą komiks z bohaterami programu. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Uczniowie są zachęcani do aktywnego udziału poprzez dyskusje, wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, refleksji czy pomysłów. Aktywny udział sprzyja identyfikowaniu się z omawianą tematyką i motywuje do tego, aby zdobytą wiedzę i umiejętności stosować w codziennym życiu.

Do programu przygotowano atrakcyjne, bogato ilustrowane materiały: podręcznik dla nauczyciela, zeszyt ćwiczeń dla ucznia, plakaty, ulotkę informacyjną dla rodziców, filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli.


Dodano: 14.11.2016

W ramach realizacji "Tygodnia profilaktyki" (10 - 17. 11 2016r.), w dniu 11.11.2016r. został utworzony punkt konsultacyjno-diagnostyczny, w Punkcje Obsługi Turystycznej na Placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. Dyżur pełnili pracownicy tutejszej Stacji oraz przedstawiciel Komendy Policji, którzy udzielali porad i konsultacji w zakresie profilaktyki antydopalaczowej oraz antytytoniowej. W związku z realizacją założeń "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" oraz zbliżającego się Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. Była możliwość skorzystania z badań smokolayzerem, rozdawane były ulotki tematyczne oraz materiały z Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". Akcja skierowana była do ogółu społeczeństwa.

Działania podjęte przez Powiatowa Stacje Sanitarno-Epidemiologiczną w związku z realizacją Programu Ograniczania Następstw Palenia Tytoniu w Polsce - Światowy Dzień Rzucania Palenia 2016

Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w realizacji działań profilaktyki antytytoniowej poprzez obejrzenie wystawki "Cała prawda o papierosie".

Rodzice, nauczyciele, dzieci z Przedszkola Samorządowego w Ujeździe wzięli udział w akcji prozdrowotnej. Utworzony został punkt informacyjny oraz wystawka "Cała prawda o papierosie".

Uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim zapoznali się z zagrożeniami związanymi z paleniem tytoniu poprzez obejrzenie wystawki.

Uczniowie Zespołu Szkól Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim zapoznali się z zagrożeniami związanymi z paleniem tytoniu poprzez obejrzenie wystawki.


Dodano: 10.11.2016Dodano: 8.11.2016

8.11.2016r. w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się etap powiatowy Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. W Olimpiadzie wzięło udział 9. uczniów z 3 szkół ponadgimnazjalnych, tj. z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6. Uczestników Olimpiady i gości powitała pani Iwona Sarwa, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim. Młodzież rozwiązywała test składający się z 20 pytań wielokrotnego wyboru oraz 5 pytań problemowych. Komisja konkursowa dokona oceny merytorycznej prac do dnia 21 listopada 2016 r. Na stronach internetowych organizatorów www.pis.lodz.pl ukaże się informacja o uczestnikach zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego Olimpiady, a także program tego etapu.Dodano: 7.11.2016

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, Sekcja Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia, w Tomaszowie Mazowieckim zorganizowała w dniu 4 listopada 2016r. panel szkoleniowy skierowany do Koordynatorów przedszkolnych, szkolnych programów profilaktycznych, który odbył się w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim.

1. "Czyste powietrze wokół nas" - skierowany do Przedszkoli oraz Szkół Podstawowych. W trakcie szkolenia głos zabrała pani Paulina Dębiec, przedstawicielka Samorządowego Przedszkola w Ujeździe, która przedstawiła sposób realizacji programu w placówce.

2. "Trzymaj Formę" - skierowany do V-VI klas Szkól Podstawowych oraz Gimnazjów. Na ten panel zaproszona została pani Ewa Belica, kierownik Żywności, Żywienia i Pożytku Publicznego, która przybliżyła temat "Jak czytać etykiety żywnościowe".

3. "Dopalaczom mówimy stop. Wybieramy zdrowie" - program skierowany do uczniów gimnazjów. Prelegentem był Pan Hubert Cabała z Niepublicznej Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej "Anima", który zaprezentował temat "Dopalacze a zdrowie psychiczne".


Programy profilaktyczne stanowią bardzo ważny czynnik mający na celu promowanie zdrowego stylu życia oraz podnoszenie świadomości zdrowotnej dzieci i młodzieży.
Serecznie dziękujemy za udostępnienie sali konferencyjnej panu Jerzemu Kowalczykowi oraz prelegentom za włączenie się w propagowanie działań prozdrowotnych.Dodano: 24.10.2016

Profilaktyka zatruć grzybami

Zbieranie grzybów w naszym kraju było i jest nadal bardzo popularne. Grzyby są chętnie spożywane przez ludzi ze względu na ich walory smakowe i zapachowe. Jednak grzyby mają iewielką wartość odżywczą. Gdyż takie składniki jak: białko, składniki mineralne i tłuszcz występują w niewielkich ilościach, ponieważ tkanki grzybów wypełnione są w 87% wodą. Pobyt w lesie jest bardzo dobrą formą spędzania czasu wolnego. Jednak należy pamiętać, że w naszych lasach występuje wiele gatunków grzybów, które mają działanie toksyczne. Wśród nich występują jeszcze grzyby trujące, jadalne i niejadalne. Najbardziej niebezpieczne są grzyby trujące, które mogą powodować śmiertelne zatrucia pokarmowe. Aby uniknąć poważnych zagrożeń dla zdrowia i życia należy zbierać tylko te grzyby, które dobrze znamy.

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim, młodzież zapoznała sięz treścią wystawki wypożyczonej z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łodzi.

Dzieci, młodzież i rodzice ze Szkoły Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowieckim, również zapoznali się z wystawką.Dodano: 24.10.2016

Kampania Rzecznik Praw Pacjenta Przypomina


Dodano: 13.10.2016

Zaproszenie do udziału w konferencji pn. "Dopalacze - dlaczego są tak niebezpieczne" która odbędzie sie 28 października 2016r. w andel's Hotel Łódź, ul. Ogrodowa 17.


Pismo zapraszające
Karta zgłoszenia
Program konferencji


Dodano: 13.10.2016

Na życzenie szkół przedłużona została realizacja konkursu Oddal to do 31 października. W związku z powyższym uprzejmie proszę o poinformowanie zainteresowanych o przedłużonym terminie na przesyłanie prac. Konkurs został przedłużony zarówno w kategorii indywidualnej jak i skierowanej do szkół. Informacje na temat konkursu dostępne są na stronie www.gis.gov.pl oraz www.pth.plDodano: 5.09.2016

Oferta pracy

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim poszukuje pracownika na stanowisko pracy w zapobiegawczym nadzorze sanitarnym, obejmujące:

- opiniowanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz uzgadnianie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych,

- wydawanie opinii, co do konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanych przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko i uzgadnianie warunków realizacji w/w przedsięwzięć na etapie poprzedzającym wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przez właściwy organ,

- uzgadnianie dokumentacji projektowej pod względem wymagań higienicznych i zdrowotnych dotyczących budowy oraz zmiany sposobu użytkowania obiektów budowlanych,

- przeprowadzanie kontroli obiektów w trakcie realizacji,

- uczestniczenie w dopuszczeniu do użytkowania obiektów budowlanych w zakresie wymagań sanitarnohigienicznych.


Wszelkie informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Św. Antoniego 24, tel. 44 724-45-84

Dodano: 26.08.2016

Profilaktyka grypy w ramach Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy - OPZGDodano: 25.08.2016

Komunikat Ministra Zdrowia w sprawie realizacji Programu Szczepień Ochronnych u dzieci do 2 roku życia, które mają wskazania do szczepienia szczepionką z bezkomórkowym komponentem krztuśca (DTaP).
Dodano: 21.07.2016

21.07.2016r., w Centrum Medycznym SALUS, ul. Reymonta 8 oraz przychodni POZ AMICUS-MED, przy ul Reymonta 5 w Będkowie, w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych", przeprowadzono Kampanię Społeczną pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". Kampania skierowana była do pacjentów, którzy tego dnia zgłosili się do lekarza. We współpracy z Sekcją Nadzoru Epidemiologii utworzono punkt konsultacyjno-diagnostyczny, w którym można było skorzystać z badań smokaloazerem (oznaczając CO w wydychanym powietrzu), otrzymać pakiet ulotek, broszur oraz uzyskać informację na temat skutków związanych z uzależnieniami.Dodano: 19.07.2016

W ramach akcji BEZPIECZNE WAKACJE 2016, w powiecie tomaszowskim, odbyły się następujące spotkania z dziećmi i młodzieżą:

19.07.2016r. z uczestnikami obozu harcerskiego, zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - Okręg Mazowiecki stacjonujący w Karolinowie, gmina Tomaszów Mazowiecki.

7.07.2016r. z uczestnikami półkolonii w Szkole Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim.

01.07.2016r. z uczestnikami półkolonii zorganizowanej w Zespole Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim (dwie grupy wiekowe).

16.06.2016r. z uczniami Szkoły Podstawowej w Gliniku, gmina Lubochnia.

15.06.2016r. z uczniami z Zespołu Szkół w Zawadzie.

Tematyka spotkań dotyczyła zasad bezpiecznego i zdrowego spędzania czasu podczas wakacji. W grupach młodszych podjęto tematykę zagrożeń związanych w wypoczynkiem nad wodą, w lesie, bezpieczeństwem w domu i na ulicy oraz problemem biernego palenia. W grupach starszej młodzieży dodatkowo przedstawiono zagrożenia związane ze stosowaniem "nowych narkotyków" - dopalaczy oraz paleniem tytoniu. Wszyscy uczestnicy otrzymywali materiały edukacyjne.Dodano: 7.07.2016

Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 25 maja 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie obowiązkowych szczepień ochronnych
Dodano: 30.06.2016

Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczący kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieliDodano: 24.06.2016

Informacja dot. ogólnych zaleceń i warunków udostępniania wody do piciaDodano: 20.06.2016

10 ZASAD BEZPIECZNYCH WAKACJI

dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów

dla uczniów szkół ponadgimnazjalnychDodano: 16.06.2016

Konkurs "Oddal to wszystko, co szkodzi zdrowiu!"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do udziału w konkursie organizowanym przez Główny Inspektorat Sanitarny i Polskie Towarzystwo Higieniczne pt. "Oddal to". Konkurs skierowany jest do ogółu społeczeństwa oraz szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jest to konkurs na najlepsze zdjęcie poruszające tematykę profilaktyki zdrowotnej i zdrowego stylu życia, wolnego od używek.

Konkurs organizowany jest w dwóch kategoriach:

1. Dla ogółu społeczeństwa (również uczniów) - termin do 30 czerwca 2016 r.
2. Dla gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych - do 30 września 2016 r.


Formularz zgłoszeniowy
Oświadczenie
Oświadczenie rodzica
Regulamin konkursu "Oddal to" dla szkół


Dodano: 13.06.2016

Instrukcja w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych dla stacjonarnych obozów pod namiotami
Dodano: 2.06.2016

Działania podjęte w związku z realizacją interwencji nieprogramowej "Światowego Dnia bez Tytoniu 2016r." przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Tomaszowie Mazowieckim

1 czerwca 2016 roku, utworzony został punkt informacyjno-diagnostyczny podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka zorganizowanego na boisku szkolnym w Zespole Szkół nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim. Młodzież wysłuchała informacji na temat zagrożeń związanych z paleniem tytoniu, jak tez przebywania w otoczeniu osób palących. Osoby dorosłe zaprezentowały działanie smokolayzera wykonując badanie na zawartość CO w wydychanym powietrzu.

W dniu 31 maja 2016r. uczniowie Zespołu Szkół nr 4 z Tomaszowa Mazowieckiego, wraz z nauczycielami, uczestniczyli w happeningu zorganizowanym na ulicach osiedla. Podczas przejścia ze szkoły do marketu "Biedronka", młodzież zachęcała do udziału w akacji profilaktycznej w markecie, rozdawała ulotki oraz zachęcała do rzucania palenia. Osoby palące mogły w markecie wykonać badanie na zawartość CO w wydychanym powietrzu i obejrzeć punkt informacyjno-diagnostyczny w związku z realizacja założeń "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych"

19 maja 2016r., młodzież i nauczyciele z Zespołu Szkół w Komorowie, uczestniczyli w akcji antytytoniowej. Ustawiony został punkt informacyjny (plakaty, ulotki antytytoniowe). W tym dniu uczniowie jednej klasy gimnazjum uczestniczyli w Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu".Dodano: 25.05.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, iż tematem tegorocznego Światowego Dnia bez Tytoniu, obchodzonego 31 maja, jest "Jednolite opakowania wyrobów tytoniowych - Fakty i wyzwania." Światowy Dzień bez Tytoniu to akcja, którą zainicjowano na Konferencji WHO w roku 1988 w Madrycie.


Informacja
Dodano: 24.05.2016

Kolejna akcja w ramach realizacji Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", odbyła się 19.05.2016r. Uczestnikami była 30 osobowa klasa gimnazjalistów z Zespołu Szkół z Komorowa. Młodzież obejrzała spot z Kampanii, otrzymała książeczki i broszurki. Podczas godziny lekcyjnej wysłuchali informacji na temat uzależnień oraz zapoznali się z działaniem smokolayzera. Pod koniec lekcji młodzież rozwiązywała krzyżówki profilaktyczne.Dodano: 19.05.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 27. maja 2016r. (piątek) będzie dniem wolnym od pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Dniem pracy będzie sobota, 4. czerwca 2016r., w godz. 7:30 - 15:05.Dodano: 19.05.2016

Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Łodzi

Urszula Sztuka-Polińska

z a p r a s z a

do udziału w Konferencji "Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego", organizowanej w ramach Kampanii "Bezpieczni na starcie , zdrowi na mecie", która odbędzie się w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej Urzędu Miasta Łodzi, ul. Piotrkowska 104 w dniu 9 czerwca 2016 r., w godzinach 10:00 - 13:00.

Konferencja adresowana jest do pracodawców, osób zarządzających bezpieczeństwem i higieną pracy, samorządów lokalnych, służby zdrowia i innych zainteresowanych poruszaną tematyką. Celem konferencji jest wzrost świadomości pracodawców i pracowników w zakresie dbałości o własne zdrowie w perspektywie wydłużającej się aktywności zawodowej, promowanie zrównoważonej pracy od początku życia zawodowego, a także zdrowego starzenia się oraz podejmowania działań służących poprawie zdrowia pracujących Formularze zgłoszeniowe do udziału w Konferencji należy przesłać do dnia 1 czerwca 2016 r. drogą elektroniczną na adres e-mail: nshp@pis.lodz.pl, faksem (42) 25 36 324 lub pocztą na adres Organizatora Konferencji:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Oddział Nadzoru Higieny Pracy
90-046 Łódź, ul. Wodna 40,
tel. (42) 25 36 325; fax (42) 25 36 324

Udział w Konferencji jest bezpłatny

Formularz zgłoszeniowy
Program konferencjiDodano: 16.05.2016

Konferencja "Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" organizowana w ramach Kampanii "Bezpieczni na starcie zdrowi na mecie"

Łódź, dn. 09.06.2016 r.


"Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" - Zaproszenie
"Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" - Karta zgłoszenia
"Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego" - ProgramDodano: 25.04.2016

Kampania "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie"

W kwietniu br. rozpoczęła się nowa kampania informacyjna Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) - "Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie". Przypadająca na lata 2016-2017, koncentruje się wokół zagadnień związanych z zarządzaniem wiekiem w pracy. W Polsce koordynatorem kampanii jest Centralny Instytut Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy. Jej główne zadania to:

 • promowanie zrównoważonej pracy i zdrowego starzenia się od początku życia zawodowego,
 • zapobieganie problemom zdrowotnym na przestrzeni całego życia zawodowego,
 • umożliwianie pracodawcom i pracownikom zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w kontekście starzenia się siły roboczej,
 • wspieranie wymiany informacji i dobrych praktyk.

Częścią kampanii jest Konkurs Dobrych Praktyk, który ma na celu wyróżnienie przedsiębiorstw i organizacji aktywnie zarządzających bezpieczeństwem i higieną pracy w kontekście starzenia się pracowników. Wskazanie rozwiązań holistycznych, zgodnych z cyklem życia człowieka, zapewniających dobre warunki pracy w ciągu całego życia zawodowego oraz zdrowe starzenie się.


strona internetowa EU-OSHA
Link do strony Kampanii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy
Link do strony z materiałami w języku polskim

Dodano: 21.04.2016

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ 2016

W dniach od 24 do 30 kwietnia 2016r., już po raz kolejny, będziemy obchodzić Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) realizowana i koordynowana przez państwa na poziomie lokalnym. Jej głównym celem jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat szczepień ochronnych.
W 2016r. WHO szczególną uwagę poświęca działaniom dążącym do wyeliminowania odry i różyczki. Są to choroby wirusowe, których przebieg jest zazwyczaj łagodny, jednak ich powikłania bywają bardzo groźne. W przypadku odry może dojść do zapalenia płuc, oskrzeli, ucha środkowego, biegunki. Groźne są powikłania neurologiczne: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną.
Różyczka jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży wrażliwych na zakażenie, czyli nie uodpornionych. We wczesnej ciąży wirus może doprowadzić do obumarcia płodu lub licznych wad wrodzonych, między innymi, do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego, a także wzroku i słuchu.
Chorobom tym można zapobiegać poprzez stosowanie szczepień ochronnych. Obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w 1975r. Przed ich zastosowaniem liczba rejestrowanych przypadków odry kształtowała się od 70 000 do 130 000 rocznie w latach pomiędzy epidemiami oraz od 135 000 do 200 000 w latach epidemii, które powtarzały się regularnie co 2 - 3 lata. Dla porównania, w 2015r. na odrę zachorowało w Polsce 49 osób.
Przed wprowadzeniem szczepień przeciwko różyczce choroba ta występowała w postaci epidemii co 4 - 6 lat. Wraz z wprowadzeniem szczepień ochronnych (w 1989r. dla dziewczynek w trzynastym roku życia i w 2004r. dla obojga płci) obserwowano spadek liczby zachorowań. W latach 2003 - 2012 odnotowano zaledwie 4 przypadki różyczki wrodzonej.
Sukces, który osiągnięto poprzez zastosowanie szczepień dowodzi, że odrę i różyczkę można całkowicie wyeliminować we wszystkich krajach Regionu Europejskiego.
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. W dniach od 25 do 27 kwietnia 2016r., w naszej siedzibie przy ulicy Św. Antoniego 24, w pok. nr 3 będzie uruchomiony punkt konsultacyjny, w którym pracownice Sekcji Nadzoru Epidemiologii udzielać będą informacji na temat szczepień ochronnych. Można kontaktować się również telefonicznie pod nr 44 724 45 84, wew. 113 lub 115.Dodano: 21.04.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 20 kwietnia 2016 roku odbyło się losowanie nagród wśród uczniów, którzy wzięli czynny udział w realizacji założeń obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2016. Wystarczyło w terminie do 14 kwietnia 2016r. przesłać prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę. Przekazano 329 krzyżówek z 14 szkół powiatu tomaszowskiego. W obecności Komisji odbyło się losowanie nagród.
Nagrody główne otrzymują:
Kacper Rudziński, Szkoła Podstawowa w Rokicinach,
Martyna Barbarska, Gimnazjum nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim,
Szymon Kosylak ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

Lista nagrodzonych


Dziękujemy Pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim oraz Pracownikom Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim za pomoc przy realizacji działań prozdrowotnych.

Dodano: 19.04.2016

18.04.2016r. w Szkole Podstawowej nr 14 w Tomaszowie Mazowiecki odbyło się spotkanie z młodzieżą w zakresie profilaktyki antytytoniowej. Celem spotkania było uświadomienie zagrożeń związanych z czynnym i biernym paleniem. Uczniowie obejrzeli prezentację o skutkach palenia tytoniu, jak i wpływie dymu tytoniowego na organizm osób niepalących. Podjęto tematykę konsekwencji palenia w miejscach ustawowo objętych zakazem oraz asertywnego egzekwowania prawa do przebywania w otoczeniu wolnym od dymu tytoniowego. Młodzież rozwiązywała krzyżówki profilaktyczne oraz otrzymała ulotki tematyczne. Pracownicy Szkoły uczestniczyli w badaniu na zawartość CO w wydychanym powietrzu, prezentując w ten sposób działanie smokolayzera. Dzieci otrzymały książeczki i ulotki z Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", które mogą przekazać rodzicom.


Dodano: 15.04.2016

13 kwietnia o godzinie 11:00, w Zespole Szkól w Smardzewicach odbyła się debata pod hasłem "Nowe Narkotyki. Czy znasz prawdę o dopalaczach?". Do udziału w debacie zostali zaproszeni nauczyciele oraz młodzież szkół gimnazjalnych z terenu Gminy Tomaszów Mazowiecki (ZSiP ze Smardzewic, ZS z Wiaderna, ZS z Zawady oraz ZS z Komorowa) . Prelegentami byli: pan Hubert Cabała psycholog, policjanci KPP z Tomaszowa Mazowieckiego podinsp. Arkadiusz Knap i asp. Agnieszka Jankowska oraz przedstawiciel tutejszej Stacji. Prowadzącymi debatę były pani Katarzyna Wosińska, zastępca Dyrektora Szkoły w Smardzewicach i nadkom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska, oficer prasowy KPP w Tomaszowie Mazowieckim. Podjęta tematyka dogtycząca dopalaczy, związana z zażywaniem, posiadaniem, wprowadzaniem do obrotu oraz skutkami zdrowotnymi, spowodowała burzliwą dyskusje wśród zgromadzonej młodzieży, którą nagrano i wyemitowano na antenie radia Fama. W dyskusji udział wzięli uczniowie - uczestnicy debaty oraz zaproszeni prelegenci. Utworzony został punkt edukacyjny, w którym można było otrzymać ulotki tematyczne oraz książeczki z Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu".Dodano: 15.04.2016

Uwaga kleszcze! - ulotkaDodano: 8.04.2016

01 kwietnia 2016r., młodzież z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, uczestniczyła w Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!". Młodzi ludzie wysłuchali pogadanki na temat szkodliwości używania dopalaczy oraz wpływie palenia tytoniu na zdrowie. Obejrzeli fragment filmu "Dopalaczom mówimy stop. Wybieramy zdrowie". Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książeczki i ulotki z Kampanii. Pracownicy szkoły zaprezentowali smokolayzer, wykonując badanie na zawartość CO w wydychanym powietrzu.

Kolejna akcja w ramach realizacji Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", odbyła się 08 kwietnia 2016r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim. Utworzony został punkt informacyjno-diagnostyczny, w którym można było zmierzyć zawartość CO w wydychanym powietrzu oraz otrzymać pakiet ulotek.Dodano: 6.04.2016

Światowy Dzień Zdrowia 2016 - Pokonaj cukrzycę!

Cukrzyca - Ulotka
Czy grozi Ci cukrzyca - Ulotka
Światowy raport na temat cukrzycy
Krajowy profil cukrzycy - wykresy
Informacja prasowa
Ulotka informacyjna
Dodano: 1.04.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 23 do 31 marca 2016 r. wg wieku i województwDodano: 21.03.2016

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza uczniów Szkół Podstawowych (klas IV - VI) oraz Gimnazjów powiatu tomaszowskiego do udziału w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2016. Wystarczy jedynie w terminie do 14 kwietnia 2016r. przysłać rozwiązaną krzyżówkę na adres Stacji lub drogą mailową na adres tomaszow@pis.lodz.pl Wśród wszystkich uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody i gadżety.

Krzyżówka
Dodano: 17.03.2016


(Kliknij, aby powiększyć)


Program Spotkania

Dodano: 17.03.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 8 do 15 marca 2016 r. wg wieku i województwDodano: 17.03.2016

Światowy Dzień Gruźlicy - 24 marca 2016

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą przypada w rocznicę odkrycia przez Roberta Kocha bakterii odpowiedzialnej za tę chorobę. Niemiecki uczony opublikował wyniki swoich badań nad prątkiem gruźlicy 24 marca 1882 roku. Gruźlica płuc przez wieki zabijała miliony ludzi na całym świecie. Dziś, dzięki powszechnie stosownym szczepieniom ochronnym oraz postępowi w medycynie, a przede wszystkim dostępnej diagnostyce, jest w pełni wyleczalna.

Ulotka


Dodano: 16.03.2016

16.03.2016r., w Centrum Medycznym, NZOZ "MULTIMED", ul. Wąwalska 19a w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". W Kampanii udział wzięli pacjenci przychodni. Utworzony został puinkt informacyjny w celu przekazywania materiałów z kampanii.


Dodano: 9.03.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 1 do 7 marca 2016 r. wg wieku i województwDodano: 2.03.2016

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 23 do 29 lutego 2016 r. wg wieku i województwDodano: 29.02.2016

19.02.2016r. uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w akcji "Bezpieczne Ferie 2016", podczas której odbyła się pogadanka profilaktyczna oraz projekcja filmów na temat grypy i biernego palenia. Dzieci wzięły udział w konkursie i zostały nagrodzone gadżetami. Wychowawca wypoczynku zaprezentował działanie smokolayzera. Przekazano pakiet ulotek.

25.02.2016r. uczestnicy półkolonii zimowej zorganizowanej przez Fundację NSJ "Rodzina" wzięli udział w zajęciach profilaktycznych. Odbyła się pogadanka na temat grypy, biernego palenia oraz WZW typu A. Odbyły się także projekcje filmów. Ponadto dzieci bawiły się w rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych. Do akcji o bezpieczeństwie został zaproszony przedstawiciel Komendy Powiatowej Policji. Kolejnym realizatorem akcji była redakcja radia Fama. Dzieci nagrały audycję profilaktyczną i piosenkę o zdrowiu, która została wyemitowana "na żywo" na antenie radia.Dodano: 17.02.2016

Informacja GIS dotycząca aktualnej sytuacji epidemiologicznej grypy

http://gis.gov.pl/o-nas/aktualnosci/308-informacja-gis-dotyczaca-aktualnej-sytuacji-epidemiologicznej-grypy

Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w okresie od 8 do 15 lutego 2016 r. wg wieku i województw

Dodano: 17.02.2016

16.02.2016r., w Centrum Medycznym, NZOZ "Almed", ul. Ogrodowa 53 w Tomaszowie Mazowieckim, w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" przeprowadzono Kampanię Społeczną pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". Kampania skierowana była do pacjentów - rodziców oraz dzieci zdrowych, którzy zgłosili się tego dnia do punktu szczepień. We współpracy z Sekcją Nadzoru Epidemiologii utworzono punkt konsultacyjno-diagnostyczny, gdzie można było skorzystać z badań smokaloazerem (oznaczając CO w wydychanym powietrzu), otrzymać pakiet ulotek, broszur oraz uzyskać informację na temat skutków związanych z uzależnieniami.Dodano: 15.02.2016

W związku z realizacją, przez Samorządowe Przedszkole w Ujeździe, projektu "Woda źródłem życia", w dniu 12 lutego 2016r., odbyła się pogadanka na temat jakości wody pitnej, zanieczyszczeń oraz roli wody w życiu człowieka. Dzieci obejrzały film o przygodach czystej oraz brudnej kropelki wody, zapoznały się podstawowymi zasadami ochrony i zagrożeń wód powierzchniowych. Zajęcia były prowadzone przez p. Katarzynę Kielską, Kierownika Oddziału Nadzoru Sanitarnego oraz p. Dorotę Ignasiak, pracownika Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia. Pracownicy Stacji wzięli również udział w Kampanii głośnego czytania "Cała Polska czyta dzieciom", podczas którego czytali wiersze związane z ww. tematyką.Dodano: 15.02.2016

Bezpieczny wypoczynek podczas ferii zimowych

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej

Każdy organizator wypoczynku ma obowiązek zgłosić wypoczynek do kuratorium oświaty. Szczegółowe informacje dotyczące wypoczynku dzieci i młodzieży na wybranym terenie dostępne są w bazie wypoczynku, na stronie internetowej http://wypoczynek.men.gov.pl/


Dodano: 12.02.2016

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2015

InformacjaDodano: 04.02.2016

Broszura dot. wszawicy


Pedikuloza, czyli co Twoje dziecko może mieć na głowie

Dodano: 19.01.2016

15.01.2016r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tomaszowie Mazowieckim odbyło się spotkanie w ramach Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!". Młodzi ludzie wysłuchali prezentacji związanej ze stosowaniem dopalaczy oraz wpływie palenia tytoniu na młody organizm. Obejrzeli fragment filmu "Dopalaczom mówimy stop. Wybieramy zdrowie" oraz skorzystali z badań smokolayzerem oznaczając zawartość tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książeczki i ulotki z Kampanii.

Kolejna akcja w ramach realizacji Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", odbyła się 19.01.2016r. w Gimnazjum nr 6 w Tomaszowie Mazowieckim.
Dodano: 12.01.2016

11.01.2016r., w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz., odbyło się rozstrzygnięcie konkursu skierowanego do dzieci, biorących udział w ogólnopolskim programie antytytoniowym "Czyste powietrze wokół nas". W tym roku temat konkursu przebiegał pod hasłem "Oddychamy czystym powietrzem z Dinusiem". Polegał on na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej zagrożenia związane z czynnym i biernym paleniem oraz promował zasady zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Ze względu na dużą liczbę prac oraz pomysłowość uczestników, komisja przyznała po 2 miejsca premiowane i 10 wyróżnień.


Wyniki konkursu

Dodano: 21.12.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 24 grudnia (wigilia) Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim będzie NIECZYNNADodano: 2.12.2015

Kampania Krajowego Centrum ds. AIDS "Coś was łączy? Zrób teest na HIV"Strona Kampanii
Informacja prasowaDodano: 26.11.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim przypomina o kampanii edukacyjnej "Jeden test. Dwa życia. Zrób test na HIV. Dla siebie i swojego dziecka". Kampania kierowana jest do kobiet w wieku prokreacyjnym, a także do lekarzy ginekologów - czytaj całość


Dodano: 25.11.2015

24.11.2015r., w Centrum Medycznym, NZOZ "MED.-KOM", ul. Fabryczna 36 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja celów kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". W Kampanii udział wzięli pacjenci przychodni (rodzice i dzieci), którzy tego dnia przebywali w przychodni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet ulotek i broszur informacyjnych związanych z tematyką uzależnień, a najmłodsi pacjenci gadżety.
Dodano: 24.11.2015

Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce w 2015 roku - Kampania Głównego Inspektora Sanitarnego

Informacja
UlotkaDodano: 19.11.2015

W ramach obchodów Światowego Dnia AIDS, który będziemy obchodzić 1 grudnia, odbył się etap powiatowy Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS.
W etapie powiatowym Olimpiady wzięło udział 177 uczestników z 62 szkół ponadgimnazjalnych woj. łódzkiego. Powiat tomaszowski reprezentowali uczniowie z II Liceum Ogólnokształcące oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Młodzież w czasie godziny odpowiadała na 20 pytań testowych, wielokrotnego wyboru na 5 pytań problemowych. Do grona 20 finalistów zakwalifikowali się Anna Świerzyńska oraz Daniel Zakaszewski, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego, których przygotowywała p. Kinga Marcińczak, nauczyciel biologii. Etap finałowy odbędzie się 30 listopada br. w Auli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w Finale.Dodano: 19.11.2015

Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu - trzeci czwartek listopada, w tym roku będzie to 19 listopada.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do 24-godzinnego okresu abstynencji palenia tytoniu, bądź całkowitego rzucenia tego nałogu. Pomoc w rzucaniu palenia można uzyskać pod numerem Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym 801-108-108. Działania edukacyjne prowadzone są w szkołach powiatu tomaszowskiego, dostępna jest wystawka antytytoniowa "Cała prawda o papierosie", którą mieli możliwość obejrzeć uczniowie w szkołach na terenie powiatu tomaszowskiego. Mamy nadzieję, że przekazane informacje zniechęcą młodzież do sięgania po papierosy, a mieszkańcy naszego powiatu, w tym dniu, nie zapalą papierosa, a może nawet rzucą palenie. Czego wszystkim życzymy.

W dniu, kiedy obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu, w tym roku to 19 listopada odbyła się akcja antytytoniowa w Gimnazjum w Popielawach. Na Sali gimnastycznej rozłożona została wystawka "Całą prawda o papierosie" oraz utworzony punkt informacyjno-diagnistyczny. W akcji uczestniczyła cała szkoła. Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat skutków palenia oraz przeczytali informacje zawarte na banerach. Pani pedagog zaprezentowała działanie smokolayzera, sama poddała się badaniu. Młodzież chętnie uczestniczyła w akcji wykonując badania smokolayzerem. Wszyscy przebadani mieli wynik 0,0 ppm CO w wydychanym powietrzu. Młodzież otrzymała ulotki tematyczne oraz książeczki z kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu".12.11.2015r. w Zespole Szkół w Żelechlinku odbyło się spotkanie z młodzieżą w zakresie profilaktyki antytytoniowej i antydopalaczowej. Wszyscy uczniowie obejrzeli wystawkę "Cała prawda o papierosie", wysłuchali informacji na temat skutków czynnego i biernego palenia oraz poznali działanie smokolayzera. Dodatkowo uczniowie klas gimnazjalnych obejrzeli film "Dopalaczom Mówimy Stop", rozwiązywali krzyżówki profilaktyczne oraz otrzymali ulotki tematyczne.16 i 17 listopada 2015 roku uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w realizacji działań profilaktyki antytytoniowej poprzez obejrzenie wystawki "Cała prawda o papierosie".


Dodatkowe informacje
Postawy Polaków wobec palenia tytoniu oprac. przez GISDodano: 9.11.2015

6.11.2015 r., o godzinie 10, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, odbył się etap powiatowy Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS. W Olimpiadzie wzięło udział 5. uczniów z 2. szkół ponadgimnazjalnych, tj. z II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3. Uczestników Olimpiady i gości powitała pani Beata Plich, Główny Specjalista ds. Jakości, która poprowadziła Olimpiadę.
Komisja konkursowa dokona oceny merytorycznej prac do dnia 16 listopada 2015 r. Na stronach internetowych organizatorów www.pis.lodz.pl ukaże się informacja o uczestnikach zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego Olimpiady, a także program tego etapu.Dodano: 6.11.2015

05 listopada 2015r., w Gimnazjum nr 6, ul. Jałowcowa w Tomaszowie Mazowieckim, odbyło się w Klubie Seniora 50+ spotkanie profilaktyczne emerytów i rencistów z pracownikami Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Maz. Pani Ewa Belica, kierownik Sekcji Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku, omówiła najważniejsze informacje dotyczące dodatków do żywności i umiejętność czytania etykiet żywnościowych, by zdrowo i bezpiecznie się odżywiać. Poprowadziła wykład nt. "Kupuj zdrowie, czyli jak czytać etykiety żywnościowe". Dodatkowo odbyła się akcja antytytoniowa, podczas której pracownik Oświaty Zdrowotnej opisał składniki dymu tytoniowego oraz zagrożenia związanie z paleniem czynnym i biernym. Dla chętnych przeprowadzono badania zawartości CO w wydychanym powietrzu oraz rozdano ulotki antytytoniowe.
Dodano: 4.11.2015


Komunikat w sprawie zapewnienia szczepień ochronnych dzieciom w związku z problemem z produkcją i dystrybucją szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi

Dodano: 30.10.2015

29.10.2015r. w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Łaznowie odbyło się spotkanie z młodzieżą w zakresie profilaktyki antytytoniowej i antydopalaczowej. Celem spotkania było uświadomienie zagrożeń związanych z zażywaniem "nowych narkotyków". Uczniowie obejrzeli prezentację o skutkach palenia tytoniu, jak i wpływie dymu tytoniowego na organizm osób niepalących. Poruszono tematy konsekwencji prawnych posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających. Młodzież obejrzała film "Dopalaczom Mówimy Stop", rozwiązywała krzyżówki profilaktyczne oraz otrzymała ulotki tematyczne. Pracownicy Szkoły uczestniczyli w badaniu na zawartość CO w wydychanym powietrzu, prezentując w ten sposób działanie smokolayzera. Dzieci z klas młodszych uczestniczyły w pogadance na temat wpływu biernego palenia na organizm człowieka.
Dodano: 27.10.2015

26.10.2015r., w Centrum Medycznym, NZOZ "Almed", ul. Dzieci Polskich 19 w Tomaszowie Mazowieckim, została przeprowadzona Kampania Społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu". Kampania jest częścią programu "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Kampania skierowana była do pacjentów, którzy tego dnia przebywali w przychodni. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet ulotek i broszur informacyjnych związanych z tematyką uzależnień oraz mieli możliwość skorzystać z badań zawartości CO w wydychanym powietrzu.
Dodano: 9.10.2015

W dniu 06.10.2015r., w Sali Kina Włókniarz, przy ul. Mościckiego 6 w Tomaszowie Mazowieckim, została zorganizowana akcja pod hasłem "Dopalacze kradną życie", w której uczestniczyła młodzież z tomaszowskich szkół ponadgimnazjalnych. Spotkanie rozpoczęli nadkom. Katarzyna Dutkiewicz - Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej policji oraz insp. Gabriel Olejnik, Komendant Powiatowy Policji, którzy omówili konsekwencje prawne posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu nowych narkotyków. Zaproszeni goście, psychotraumatolog Katarzyna Babczyńska, podjęła tematykę zaburzeń zachowania po zażyciu dopalaczy, natomiast pracownik Stacji - rolę Inspekcji Sanitarnej w przeciwdziałaniu używania i sprzedaży dopalaczy. W spotkaniu uczestniczył 21. letni mężczyzna, który podzielił się swoimi doświadczeniami związanymi z odurzaniem się substancjami psychoaktywnymi. Sięgnął on po dopalacze 3 lata temu. Od roku już nie bierze, jednak negatywne skutki ich zażywania odczuwa nadal. Na swoim przykładzie pokazał, jak dopalacze niszczą życie.
Dodano: 7.10.2015


Zasady udostępniania wody wodociągowej dzieciom w placówkach szkolno-wychowawczych. Bezpieczne formy i zalecenia higieniczno - sanitarne

Dodano: 18.09.2015

W dniu 17.09.2015r., w Sali Kina Włókniarz, przy ul. Mościckiego 6 w Tomaszowie Mazowieckim, została zorganizowana akcja pod hasłem "Wspólne "NIE" dopalaczom", na którą została zaproszona młodzież z tomaszowskich gimnazjów. Spotkanie otworzyli i zakończyli pani Zofia Szymańska, wiceprezydent Tomaszowa Mazowieckiego oraz insp. Gabriel Olejnik, Komendant Powiatowy Policji. Zaproszeni goście, psychotraumatolog Katarzyna Babczyńska podjęła tematykę zaburzeń zachowania po zażyciu dopalaczy, p. Jacek Stępnicki - przedstawiciel Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej Numed omówił wpływ dopalaczy na choroby nowotworowe, natomiast pracownik Stacji działania Inspekcji Sanitarnej w przeciwdziałaniu używania i sprzedaży dopalaczy. Prowadzącym była nadkom. Katarzyna Dutkiewicz - Pawlikowska, oficer prasowy tomaszowskiej policji, która omówiła konsekwencje prawne posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających. Odbyła się również projekcja filmu "Dopalaczom Mówimy Stop".


Dodano: 15.09.2015

14.09.2015r. w Zespole Szkół w Budziszewicach w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych" odbyło się spotkanie z młodzieżą. Prelegentami był Komendant Komisariatu w Rokicinach podinsp. Rafał Goszczyński, oficer prasowy KPP nadkom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska oraz pracownik Sekcji Działu Oświaty Zdrowia Powiatowej Stacji Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Celem spotkania było uświadomienie zagrożeń związanych z zażywaniem "nowych narkotyków" oraz zminimalizowanie zachowań ryzykownych na które jest narazona młodzież. Poruszono tematy konsekwencji prawnych posiadania, produkcji oraz wprowadzania do obrotu środków odurzających. Młodzież obejrzała film "Dopalaczom Mówimy Stop" oraz otrzymała ulotki tematyczne.

Dodano: 14.09.2015

HIVokryzja - Ulotka 1
HIVokryzja - Ulotka 2


Więcej informacji na stronie: www.hivokryzja.pl

Dodano: 07.08.2015

W dniu 06.08.2015r., w Centrum Chrześcijańskim Proem w Zakościelu, dla uczestników letniego wypoczynku, zostało zorganizowane spotkanie w ramach profilaktyki stosowania "nowych narkotyków" - dopalaczy. Akcja odbyła się we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Oficer prasowy nadkom. Katarzyna Dutkiewicz-Pawlikowska oraz pracownik tutejszej Stacji, przedstawili zagrożenia zdrowotne i konsekwencje prawne związane z używaniem, produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu tzw. dopalaczy. Młodzież obejrzała film Wojewódzkiej Kampanii Edukacyjnej "Dopalaczom Mówimy - Stop. Wybieramy Zdrowie" oraz film "Mocarz", otrzymała także materiały informujące o skutkach zażywania substancji psychoaktywnych.


Dodano: 06.08.2015

W dniu 26.07.2015r. uczestnicy kolonii letniej zorganizowanej przez Fundację NSJ "Rodzina" działającej przy parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w zajęciach profilaktycznych. W dwóch grupach wiekowych omówiono następujące tematy: bezpieczeństwo podczas wypoczynku letniego, profilaktykę chorób odkleszczowych, zagrożeń związanych z chorobą "brudnych rąk", profilaktyką wszawicy oraz licznych zagrożeń związanych z uzależnieniami, na które narażone są zarówno dzieci jak i młodzież. W grupie młodszej podjęto tematykę zagrożeń związanych z biernym paleniem, odbyły się także projekcje filmów. Ponadto dzieci bawiły się w rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych.


W grupie starszej, oprócz wyżej wymienionych tematów, omówiona została profilaktyka związana z używaniem przez młodzież "nowych narkotyków" (dopalaczy). Z konsekwencjami ich stosowania, zarówno zdrowotnymi jak i prawnymi. Młodzież zapoznała się ze znowelizowaną ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, co pozwoliło jej na szersze zrozumienie tego problemu społecznego.


Dodano: 17.07.2015

W dniu 16.07.2015r. uczestnicy obozu harcerskiego pod namiotami w Karolinowie, gmina Tomaszów Mazowiecki, zorganizowanego przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Okręg Lubelski, wzięli udział w spotkaniu pod hasłem "Narkotykom - nie". Pracownik tutejszej Stacji przedstawił nformacje na temat zagrożeń związanych z używaniem niebezpiecznych substancji, tj. tytoniu, alkoholu i narkotyków oraz innych zagrożeń, na które narażeni są wypoczywający w lesie pod namiotami, np. choroby odkleszczowe. Poruszono także temat zdrowego, bezpiecznego odżywiania się i zachowania odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Zaprezentowany został smokolayzer, a dorosły opiekun zastępu poddał się badaniu na zawartość CO w wydychanym powietrzu - wynik 0,0 ppm CO. Harcerze otrzymali ulotki tematyczne oraz chętnie włączyli się w rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych. Akcja odbyła się w ramach bezpiecznego letniego wypoczynku.


Dodano: 16.07.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Spała COS OPO.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że w próbkach wody pobranej do badania z wodociągu sieciowego Spała COS OPO zawartość żelaza oraz mętność wodry odpowiadają wymaganiom sanitarnym. Działa naprawcze podjęte przez producenta wody przyniosły pozytywny rezultat. Woda nadaje się do spożycia.
Dodano: 5.07.2015

W dniu 03.07.2015r. uczestnicy półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim wzięli udział w akcji "Bezpieczne i zdrowe wakacje", zorganizowanej przez pracownika Sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim. Tematyka spotkania dotyczyła zasad bezpiecznego i zdrowego spędzania czasu podczas wakacji. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o zdrowie, o higienę rąk, oraz unikać zagrożeń związanych z okresem letnim tj. zatruć pokarmowych, bezpiecznego zachowania się w domu, nad wodą i w lesie (zagrożenia chorobami odkleszczowymi) oraz jaki wpływ na ich zdrowie ma wdychanie dymu papierosowego. Dużą atrakcją była możliwość obejrzenia smokolayzera oraz wspólne rozwiązywanie krzyżówek profilaktycznych.

Dodano: 1.07.2015

W dniu 13 czerwca 2015r., podczas Festynu Rodzinnego, przy Szkole Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja Kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!". W akcji udział wzięły całe rodziny (dorośli odwiedzali punkt informacyjno-diagnostyczny, skorzystali z badań oznaczając zawartość CO w wydychanym powietrzu oraz otrzymali materiały tematyczne, dzieci natomiast rozwiązywały krzyżówki profilaktyczne). Podczas imprezy zachęcano do prowadzenia zdrowego stylu życia wolnego nałogów, zgodnie z hasłem Kampanii "Zdrowie bywa ulotne niczym balonik, wystarczy chwila nieuwagi i można je stracić".

Dodano: 30.06.2015

Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Informacja dotycząca groźnej dla zdrowia rośliny - barszczu Sosnowskiego

Dodano: 19.06.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zachęca do zapoznania się ze spotami w ramach projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV"


Strona projektu


Dodano: 11.06.2015

W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną zakażeń wywołanych przez nowy koronawirus MERS-CoV w rejonie Bliskiego Wschodu oraz związanego z tym nowego ogniska zachorowań w Korei Południowej publikujemy "Informacje dla podróżujących"

Informacja nt. nowego koronawirusa MERS-CoV dla osób podróżujących w rejon Bliskiego Wschodu i do Korei Południowej

Dodano: 5.06.2015

Działania podjęte w związku z realizacją interwencji nieprogramowej "Światowego Dnia bez Tytoniu 2015r." przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Tomaszowie Mazowieckim

W dniu 29 maja 2015r., młodzież z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Tomaszowie Mazowieckim, uczestniczyła w akcji antytytoniowej. Pracownik tutejszej Stacji wykonywał badania smokolayzerem, a także przeprowadził pogadankę dotyczącą wpływu palenia tytoniu na zdrowie młodego człowieka. Zorganizowany został happening szkolny, podczas którego młodzież rozdawała w szkole ulotki swoim kolegom.


W dniu 30 maja 2015r. podczas Festynu Rodzinnego przy Zespole Szkół w Komorowie, ul. Tomaszowska 1, został uruchomiony punkt informacyjno diagnostyczny, który odwiedzały całe rodziny. Osoby palące tytoń mogły skorzystać z badań smokaloyzerem, w celu oznaczenie zawartości CO w wydychanym powietrzu. Dodatkowo były wykonywane badania ciśnienia tętniczego krwi oraz pomiar zawartości glukozy we krwi (badanie wykonywała pielęgniarka szkolna). Największą atrakcją dla dzieci i młodzieży oraz rodziców, był udział w rozwiązywaniu krzyżówek z tematyki antytytoniowej. Uczestnicy otrzymali nagrody i gadżety. Prowadzono również rozdawnictwo ulotek tematycznych.


Podobna akcja, w związku z obchodami Światowego Dnia bez Tytoniu, odbyła się w dniu 31 maja 2015r. przy parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim, ul. ks. Popiełuszki 2. Tam również został utworzony punkt konsultacyjno-diagnostyczny. Były wykonywane badania CO w wydychanym powietrzu, pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz zawartości glukozy we krwi (przy współpracy z Przychodnią "Mirmed"). Całe rodziny bawiły się w rozwiązywanie krzyżówek i wykreślanek, a młodzież rozdawała ulotki antytytoniowe wszystkim uczestnikom Festynu.

Dodano: 27.05.2015


Ulotka dotycząca szkodliwości palenia.

Dodano: 20.05.2015


(Kliknij, aby powiększyć)


Informacja WHO

Dodano: 6.05.2015


Informacja o konkursie
Dodano: 5.05.2015

30 kwietnia 2015r., w Szkole Rodzicielstwa, ul. Jana Pawła II 37 w Tomaszowie Mazowieckim, została przeprowadzona Kampania Społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu" w ramach realizacji "Ogólnopolskiego profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Kampania skierowana była do przyszłych rodziców, którzy są uczestnikami szkoły rodzenia. Uczestnicy spotkania wysłuchali prezentacji multimedialnej, obejrzeli film "Wieczne dziecko" oraz mieli możliwość skorzystać z badań zawartości CO w wydychanym powietrzu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pakiet ulotek i broszur informacyjnych związanych z tematyką uzależnień, zagrożeń oraz zdrowego stylu życia podczas ciąży i w okresie poporodowym.


Dodano: 22.04.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie ogłosił konkurs związany z profilaktyką antytytoniową, który skierowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów powiatu tomaszowskiego. Celem konkursu było uatrakcyjnienie realizacji programów edukacji antytytoniowej w szkołach oraz zwiększenie identyfikacji dzieci z celami programu poprzez formę wizualną.

Tematem konkursu było wykonanie pracy plastycznej, przedstawiającej promowanie zasad zdrowego stylu życia bez papierosa, zagrożeń związanych z biernym i czynnym paleniem oraz wykształcanie świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich tytoń, zgodnie z założeniami programów. Do tutejszej Stacji wpłynęło 107 prac w trzech kategoriach wiekowych.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim z przyjemnością informuje, że Komisja Konkursowa wyłoniła następujących zwycięzców:

W kategorii Szkoły Podstawowe (kl. I -III):

I miejsce - Anna Kagankiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Iwona Michalczyk,

II miejsce - Anna Staśkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Łakomska,

III miejsce - Amelia Plichtowicz ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Sobczyk.

Przyznano również wyróżnienia dla:

 • Wiktorii Kobackiej ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Bożena Szadkowska,
 • Niny Kociuckiej ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Alicja Łakomska,
 • Julii Heleniak ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Iwona Michalczyk,
 • Weroniki Trzcińskiej ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Małgorzata Olkowska,
 • Agaty Suskiej ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Anna Iskierka.

W kategorii Szkoły Podstawowe (kl. IV -VI):

I miejsce - Magdalena Nowak ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie, opiekun p. Bibianna Wojciechowska,

II miejsce - Maja Kasprzyk ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,

III miejsce - Jakub Królak ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Wioletta Szafran.

Wyróżnienia otrzymali:

 • Antoni Szczepański ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,
 • Bartosz Tracz z Zespołu Szkół i Przedszkola w Czerniewicach, opiekun p. Agata Koścista,
 • Aleksandra Drzymalska ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Beata Młynarczyk,
 • Aleksandra Lewandowska ze Szkoły Podstawowej w Lipiu, opiekun p. Wioletta Szafran,
 • Wiktoria Szulc Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, opiekun p. Ewa Godlewska,
 • Adrian Olejniczak ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

W kategorii Szkoły Gimnazjalne:

I miejsce - Anna Bida z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Marzena Zwolska,

II miejsce - Zuzanna Wójciak z ZS nr 4 w Tomaszowie Mazowieckim, opiekun p. Łukasz Jasiński,

III miejsce - Natalia Bąk z Gimnazjum w Rzeczycy, opiekun p. Małgorzata Szczur.

Gratulujemy!
Dodano: 16.04.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim informuje, że 16 kwietnia 2015 roku odbyło się losowanie nagród wśród uczniów, którzy wzięli czynny udział w realizacji założeń obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015. Wystarczyło w terminie do 15 kwietnia 2015r. przesłać prawidłowo rozwiązaną krzyżówkę. Przekazano 336 krzyżówek z 16 szkół powiatu tomaszowskiego. W obecności Komisji odbyło się losowanie nagród. Nagrody otrzymują: Mikołaj Hajkowski ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Tomaszowa Mazowieckiego, Michał Korzatka z Publicznego Gimnazjum z Popielaw oraz Agata Bykowska ze Szkoły Podstawowej w Łaznowie.

Dziękujemy Pracownikom Wydziału Kultury i Promocji Powiatu w Tomaszowie Mazowieckim oraz Pracownikom Wydziału Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim za pomoc przy realizacji działań prozdrowotnych.

Lista nagrodzonych
Dodano: 15.04.2015

W dniach 20-25 kwietnia 2015r. po raz 10. obchodzić będziemy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez państwa. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień rutynowych, które chronią społeczeństwa przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi.

Tegoroczny Tydzień obchodzony będzie pod hasłem "Zaszczep w sobie chęć szczepienia" W województwie łódzkim wykonywanie obowiązkowych szczepień ochronnych utrzymuje się na zadowalającym poziomie, jednakże od kilku lat daje się zaobserwować zwiększenie liczby osób uchylających się od szczepień ochronnych.

Pamiętać należy, że szczepienia. to jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny, jeden z najważniejszych czynników przeciwepidemicznych. Systematyczne ich stosowanie, na masową skalę, ma duży wpływ na zahamowanie krążenia zarazków w przyrodzie, co ogranicza rozprzestrzenianie się groźnych chorób zakaźnych. W 1980r. WHO uznała za wykorzenioną ospę prawdziwą. Ostatni przypadek tej choroby zanotowano w 1978r.

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień. W dniach 20, 22, 24 kwietnia, w siedzibie tutejszej Stacji przy ul. św. Antoniego 24, pok. nr 3, w godz. 8:00-9:30, uruchomiony będzie punkt konsultacyjny, w którym pracownicy Sekcji Nadzoru Epidemiologii udzielać będą informacji na temat szczepień ochronnych. Kontaktować można się osobiście lub telefonicznie pod nr 44 724 45 84 wew. 112 lub 115.

Europejski Tydzień Szczepień powinien zainspirować ludzi, a zwłaszcza rodziców małych dzieci, do zdobywania rzetelnej wiedzy na temat szczepień ochronnych. Główny Inspektorat Sanitarny przygotował poradnik "ABC Szczepienia Ochronne. Praktyczny poradnik dla rodziców dzieci do 2. roku życia." Jest on udostępniony w wersji elektronicznej na stronie internetowej akcji informacyjnej pod nazwą: "Zaszczep w sobie chęć szczepienia"

www.szczepienia.gis.gov.pl

Ulotka
Broszura
Dodano: 09.04.2015

Już po raz 30. startuje akcja Żółty Tydzień, która trwa od 13. do 24. kwietnia 2015 r. Głównym celem jest uświadomienie społeczeństwu zagrożeń zdrowotnych związanych z wirusowymi zapaleniami wątroby typu A i B, przeciwko którym można zabezpieczyć się poprzez szczepienia ochronne. Niezwykle ważna jest także edukacja na temat profilaktyki tych chorób.

Informacja prasowa
Infografika

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Tomaszowie Mazowieckim włącza się w obchody Żółtego Tygodnia. W dniach 20 i 22 kwietnia br., w godzinach 9.00 do 13.00, organizuje punkt konsultacyjny związany z tematyką profilaktyki zagrożeń WZW oraz szczepień. Kontaktować się można osobiście w pokoju nr 3 Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tomaszowie Mazowieckim, ul. Św Antoniego 24 lub telefonicznie pod numerem 44 724 45 84 wew. 112 lub 115.
Dodano: 1.04.2015

Działania podjęte w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015:

W dniu 27 marca 2015r., w Zespole Szkół nr 8, ul. Gminna 5/9, odbył się wykład "Kupuj zdrowie, czyli jak czytać etykiety żywnościowe". Prelegentem była p. Ewa Belica, kierownik Sekcji Żywności, Żywienia i Przedmiotów Użytku. Młodzież gimnazjalna zapoznała się z nowymi wymaganiami, które powinny znajdować się na etykietach, by produkty były bezpieczne dla wszystkich konsumentów. Po wykładzie młodzież rozwiązywała krzyżówkę, za którą można było otrzymać drobne upominki i gadżety.Do pobrania:
Ulotka dotycząca znakowania żywności


Dodano: 23.03.2015

Światowy Dzień Walki z Gruźlicą - 24 marca

Dzień ten został ustalony przez Światową Organizację Zdrowia na pamiątkę odkrycia przez niemieckiego bakteriologa, Roberta Kocha, bakterii wywołującej chorobę, nazwanej później prątkiem Kocha. Choroba ta wciąż jest dużym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, pomimo intensywnych działań w zakresie jej zapobiegania i leczenia. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2013 r. na całym świecie, zachorowało na gruźlicę 9 mln osób, a 1,5 mln spośród nich zmarło. Gruźlica pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób świata. Zachorowania na gruźlicę są pod szczególnym nadzorem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którego zasady reguluje ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gruźlica - najczęściej zadawane pytania
Sytuacja epidemiologiczna gruźlicy w Polsce
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego Spała COS OPO.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranej z wodociągu sieciowego w Spale COS OPO, stwierdzono ponadnormatywną zawartość żelaza oraz zwiększoną mętność wody. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia w tym wodociągu. Producent wody podejmie działania naprawcze zmierzające do obniżenia zawartości żelaza i mętności zgodnie z obowiązującymi wymaganiami.
Dodano: 23.03.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Na podstawie wyników badania wody pobranej w dniu 16.03.2015 r., Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że po przeprowadzonych działaniach naprawczych w wodociągu sieciowym Biała Góra, skład mikrobiologiczny wody spełnia wymagania sanitarne. Woda nadaje się do spożycia przez ludzi.
Dodano: 18.03.2015

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Mazowieckim zaprasza uczniów Szkół Podstawowych (klas IV - VI) oraz Gimnazjów powiatu tomaszowskiego do udziału w obchodach Światowego Dnia Zdrowia 2015. Wystarczy jedynie w terminie do 15 kwietnia 2015r. przysłać rozwiązaną krzyżówkę na adres Stacji lub drogą mailową na adres tomaszow@pis.lodz.pl Wśród wszystkich uczestników konkursu zostaną rozlosowane nagrody i gadżety.

Krzyżówka
Dodano: 6.03.2015

W dniu 6 marca 2015 roku, w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, odbył się etap powiatowy IV edycji "Konkursu Wiedzy o zdrowym stylu życia", zorganizowany w ramach ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę". Powiat tomaszowski reprezentowały uczennice Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim: Aleksandra Doryń i Zuzanna Dziubek, opiekun pani Izabela Kolanko, nauczyciel wychowania fizycznego. Wyniki zostaną umieszczone na stronie www.trzymajforme.pl do dnia 27 marca 2015r.

Dodano: 4.03.2015

W dniu 3 marca 2015r., w Tomaszowskim Centrum Zdrowia w Tomaszowie Mazowieckim, na Oddziale Położniczo - Ginekologicznym, odbyła się Kampania społeczna pod hasłem "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu", w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych". Pacjentki oddziału obejrzały film pt. "Wieczne dziecko", wysłuchały prelekcji na temat skutków stosowania środków psychoaktywnych, mogły także zmierzyć smokolayzerem zawartość CO w wydychanym powietrzu. Wszystkie panie przebywające na Oddziale otrzymały broszurki i ulotki dla kobiet w ciąży - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu. Broszura zawiera podstawowe wskazówki i rady dotyczące zasad zdrowego stylu życia oraz informacje o zagrożeniach wynikających z ryzykownych zachowań.

W dniu 4 marca 2015r., w Szkole Rodzenia, przy przychodni "Mirmed" w Tomaszowie Mazowieckim, odbyła się realizacja kampanii "Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu"


Dodano: 2.03.2015

Jak co roku, 7 kwietnia, obchodzony będzie Światowy Dzień Zdrowia.


Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do przypomnienia i podkreślenia roli jaką spełniają ustawodawcy, rolnicy, producenci i sprzedawcy żywności oraz każdy z nas, jako konsument, w zapewnieniu bezpieczeństwa tego, co trafia "z pola na nasz stół". Jakość spożywanych pokarmów znacząco wpływa na zdrowie ludzkości. Żywność, zawierająca szkodliwe bakterie, wirusy i pasożyty lub niebezpieczne chemiczne substancje, może być przyczyną wielu chorób, począwszy od biegunki aż do nowotworów. W związku z dużą potrzebą edukacji społeczeństwa, w celu zapobiegania chorobom odżywnościowym, WHO opracowała 5 kluczy bezpieczeństwa dla żywności, czyli zestaw praktycznych zaleceń dotyczących przygotowywania i przechowywania żywności, tj.: utrzymywania czystości, oddzielania żywności surowej od gotowanej, dokładnego gotowania, utrzymywania żywności w odpowiedniej temperaturze, używania bezpiecznej wody.

W myśl tegorocznego hasła będziemy podejmować różne działania promujące bezpieczną i zdrową żywność.

Poradnik Obchodów Światowego Dnia Zdrowia 2015
Bezpieczeństwo Żywności - ulotka informacyjna
5 kroków do bezpieczniejszej żywności - Ulotka WHO

Dodano: 27.02.2015

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Tomaszowie Maz. skierowany do konsumentów wody z wodociągu sieciowego w Białej Górze.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. informuje, że na podstawie wyników badań próbek wody pobranych z wodociągu sieciowego w Białej Górze, stwierdzono ponadnormatywną liczbę bakterii grupy coli, w związku z czym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Tomaszowie Maz. stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia. Do czasu uzyskania poprawy składu mikrobiologicznego wody, po wprowadzeniu okresowej jej dezynfekcji, ze względów profilaktycznych, zaleca się spożywanie wody po przegotowaniu.

Dodano: 24.02.2015

Spot GRYPA Chroń siebie i innych.
Chroń przed grypą siebie i innych.
Co robić aby zmniejszyć ryzyko zachorowania

Dodano: 18.02.2015


(Kliknij, aby powiększyć)

Informacja prasowa
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Rodzina
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - Rodzina
Broszura - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu - Ciąża
Ulotka - Nie pozwól odlecieć swojemu szczęsciu - CiążaDodano: 16.02.2015

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności:

Obecność bakterii Salmonella w produkcie pn. "Rapunzel Tahin Seasamus"
Zagrożenie:
Zanieczyszczenie produktu potencjalnie chorobotwórczą bakterią SalmonellaDodano: 13.02.2015

Zdrowo i bezpiecznie podczas wypoczynku zimowego.

W powiecie tomaszowskim prowadzone były działania z zakresu bezpieczeństwa i promocji zdrowia. Podczas wypoczynku zimowego odbyły się spotkania z uczestnikami półkolonii, na których omawiano profilaktykę zachorowań na choroby zakaźne (grypa, WZW typu A, B i C, KZM i inne) oraz zagrożenia zdrowotne, jakie niosą niewłaściwe zachowania, brak higieny i profilaktyki antytytoniowej. Uczestnicy wypoczynku wysłuchali prezentacji, pogadanek, obejrzeli krótkie filmy, co pozwoliło im na udział w konkursach (krzyżówki i wykreślanki). Spotkania takie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 12 oraz nr 10 w Tomaszowie Mazowieckim (podczas dwóch turnusów) oraz w Fundacji NSJ "Rodzina", która działa przy Parafii NSJ w Tomaszowie Mazowieckim. Działania profilaktyczne w Fundacji uświetnił udział p. Ewy Dworak z Przychodni "Mirmed", która przybliżyła problem, na który szczególnie narażone są dzieci, tj. chorobę tzw. "brudnych rąk". Dzieciom i młodzieży, za aktywny udział w zajęciach, wręczono pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Dodano: 13.02.2015

MÓJ WALENTY JEST THE BEST, IDZIE ZE MNĄ ZROBIĆ TEST - AKCJA KRAJOWEGO CENTRUM DS. AIDS

Zbliżają się WALENTYNKI, święto zakochanych obchodzone 14 lutego. Z tej okazji Krajowe Centrum ds. AIDS we współpracy z młodymi artystami przygotowało oryginalną akcję, która ma zachęcać przede wszystkim młode, ale pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV.

W województwie łódzkim punkt konsultacyjno-diagnostyczny znajduje się przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Dr. W. Biegańskiego ul. Kniaziewicza 1/5, otwarty w poniedziałek i czwartek w godzinach 15.30 - 18.00. Można tam bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku HIV oraz skorzystać z profesjonalnego poradnictwa.

Jednym z elementów walentynek jest wzajemne wręczanie sobie upominków. W związku z tym Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało pocztówkę z krótką informacją o testowaniu, którą można wysłać wybranej osobie.

Załącznik:
Karta walentynkowaDodano: 12.02.2015

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu tomaszowskiego w roku 2014

InformacjaDodano: 2.02.2015

Okres ferii zimowych to czas odpoczynku, pamiętajmy również o bezpieczeństwie.

Ulotka dla rodziców
Ulotka dla uczestników
Działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej
Dodano: 27.01.2015

Pismo dotyczące szkoleń pracowników sektora ochrony zdrowia oraz pracowników studiów tatuażu, salonów kosmetycznych i fryzjerskich w ramach Projektu "Zapobieganie zakażeniom HCV".Dodano: 12.01.2015
ARCHIWUM WIADOMOŚCI

opracowanie i treść: PSSE TOMASZÓW MAZ.

Aktualizacja: 2019-07-04