MENU
TELEFON ALARMOWY
607-880-455
BIP
BIP
Serwis kąpieliskowy
Serwis kąpieliskowy
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
12 kwietnia 2019r. pracownice PSSE w Poddębicach, OZiPZ Marta Bukowska oraz SHŻŻiPU Ola Kwiecień, podczas spotkania z czytelnikami Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej im. Ziemowita Skibińskiego w Poddębicach propagowały treści związane z tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia "Zdrowie dla wszystkich" - powszechna opieka zdrowotna wszędzie dla każdego. Podczas spotkania poruszano tematy żywieniowe:

- dieta w chorobach żołądka – ostry i przewlekły nieżyt,
- produkty zalecane i zabronione w chorobach żołądka,
- dieta lekkostrawna,
- walory kaszy jaglanej, na czym polega jaglany detoks,
- żywienie w chorobach wrzodowej żołądka,
- Polska Super Food.

Zdjęcia:Zdjecie1,Zdjecie2
Europejski Tydzień Szczepień 2019
"Vaccines work-Szczepienia działają"
Powiatowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poddębicach informuje, że w dniach 24-30 kwietnia 2019 r. obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień.

W tym roku motywem przewodnim są hasła: Poznaj i udostępnij fakty na temat szczepień oraz Bohaterowie szczepień. Temat tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień dotyczy przekazu oraz udostępniania faktów na temat szczepień. Europejski Tydzień Szczepień jest okazją do podkreślenia znaczenia osób, które w różny sposób na co dzień umożliwiają i wspierają szczepienia. Nazwano ich "Bohaterami szczepień". Należy tu wymienić naukowców, którzy opracowują bezpieczne i skuteczne szczepionki, pracowników ochrony zdrowia, którzy są wiarygodnym źródłem informacji na temat szczepień dla swoich pacjentów, rodziców którzy decydując się na szczepienia swoich dzieci, chronią również tych których nie można zaszczepić, decydentów, których działania zapewniają jak najszerszy dostęp do szczepień oraz każdego kto poszukuje i udostępnia oparte na faktach naukowych informacje na temat szczepień.

Europejski Tydzień Szczepień - jest inicjatywą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), która jest realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym. Stałym celem tej inicjatywy jest podkreślanie znaczenia szczepień dla ochrony przed chorobami zakaźnymi. W tym roku WHO zwraca szczególną uwagę na potrzeby i korzyści wynikające ze szczepień na każdym etapie życia, ze szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup.

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można będzie uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poddębicach przy ul. Mickiewicza 16 tel. 43 678-86-01 w godzinach od 8.00-15.00 oraz w punktach szczepień Poradni POZ.

Szczegółowe informacje o szczepieniach ochronnych oraz o obchodach Europejskiego Tygodnia Szczepień dostępne są również na stronach internetowych:

http://szczepienia.gis.gov.pl/

http://www.euro.who.int/en/media-centre/events/events/2017/04/european-immunization-week-2017
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Poddębicach w związku ze zwiększoną liczbą zachorowań na odrę i podejrzeń zachorowań na odrę w całym kraju podaje do wiadomości co następuje:
Odra to wirusowa choroba zakaĽna, której pierwsze objawy mogą być mylone z przeziębieniem lub grypą. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową (kaszel, kichanie) oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną z nosa, gardła lub moczem osoby chorej. 

ZakaĽność tej choroby jest bardzo wysoka. Szacuje się, iż 90% osób, które nie były szczepione, bądĽ nie chorowały wcześniej na odrę, zachoruje na nią po kontakcie z osobą zakażoną wirusem. Statystycznie jeden chory jest w stanie zakazić kolejnych 12-18 osób. 

Odra najgroĽniejsza jest dla małych dzieci, osób starszych i z obniżoną odpornością. Szczególnie niebezpieczne są powikłania tej choroby – m.in. zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie mózgu.

Skuteczną ochronę przed odrą stanowi profilaktyczne podanie szczepionki osobom nieuodpornionym. Mogą ją otrzymać dzieci od 1 roku życia, jak również młodzież i dorośli z grupy ryzyka – potencjalnie narażeni na kontakt z chorymi na odrę, nieszczepieni przeciwko tej chorobie w dzieciństwie lub nie mający udokumentowanego szczepienia.

Szczepienia poekspozycyjne przeprowadza się natomiast do 72 godzin po kontakcie z osobą zakażoną wirusem odry. Szczepionka zapobiegnie wówczas zachorowaniu lub złagodzi jego przebieg.

http://www.pis.lodz.pl/page/1,strona-glowna.html?id=1308

http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/odra/
Czyste powietrze wokół nas
29.11.2018 r. Pracownik Oświaty Zdrowotnej Promocji Zdrowia PSSE w Poddębicach Marta Bukowska przeprowadziła zajęcia w ramach realizowanego programu pt. "Czyste powietrze wokół nas" oraz Światowego Dnia Rzucania Palenia 2018r., które na całym świecie każdego roku obchodzone jest w listopadzie. Podczas zajęć przedszkolaki dowiedziały się o szkodliwości biernego palenia, z jakich substancji składa się papieros, a także jak umiejętnie radzić sobie w sytuacjach, w których inne osoby przy nich palą. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem uczestniczyły w zajęciach, na podsumowanie których wykonały znak zakazu palenia.

Zdjęcia:
https://przedszkoleuniejow.szkolnastrona.pl/art,623,papierosom-mowimy-nie
Spotkania na temat zdrowego stylu życia
W dniach 20-23 listopad 2018 r. w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Poddębicach pracownice Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poddębicach Ola Kwiecień HŻŻiPU, Dorota Urbaniak-Kuster HDiM i Marta Bukowska OZiPZ przeprowadziły cykl spotkań na temat zdrowego stylu życia.
Poruszana tematyka:
- składniki odżywcze i ich rola w organiĄmie,
- 10 zasad zdrowego żywienia,
- czy cukier szkodzi,
- produkty, których nie warto jeść,
- szkodliwość palenia papierosów.
W spotkaniach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej w Poddębicach oraz emeryci z powiatu poddębickiego. Młodzież miała okazję podczas ćwiczeń m.in. samodzielnie złożyć piramidę zdrowego żywienia i aktywności fizycznej, posegregować żywność dobrą i śmieciową. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży i dorosłych.
Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS jest świętem obchodzonym corocznie 1 grudnia od 1988 roku z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem zakażenia wirusem HIV oraz solidaryzowanie się z ludĄmi dotkniętymi AIDS.
Światowy Dzień AIDS przypomina, że epidemia to problem wciąż aktualny. Warto działać na rzecz jego rozwiązania także przez pozostałe dni w roku – poznając i upowszechniając informacje na temat HIV/AIDS, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, testując się w kierunku HIV
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poddębicach
99-200 Poddębice ul. Mickiewicza 16
tel./fax (0)43 678-86-00
e-mail: poddebice@pis.lodz.pl