AktualnościAkcja informacyjno – edukacyjna


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 20 marca 2015 roku dla pracowników Urzędu Gminy w Moszczenicy została zorganizowana akcja informacyjno – edukacyjna poświęcona tematyce antytytoniowej. Uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu „Wpływ dymu tytoniowego i nikotyny na zdrowie”, mieli możliwość wykonania pomiaru tlenku węgla w wydychanym powietrzu i pomiaru zawartości karboksyhemoglobiny we krwi. Prowadzone było także rozdawnictwo ulotek tematycznych. Akcja została zorganizowana w ramach Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-03-23

Informacja


  Dnia 1, 2, 3 kwietnia 2015r nie będą przyjmowane do badania próbki kału w/k nosicielstwa pałeczek Salmonella, Shigella

Autor: Ewa Litych
Data wprowadzenia: 2015-03-19

Hasło Roku ogłoszone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) to Bezpieczeństwo Żywności. Obchody przebiegać będą pod hasłem „Z pola na stół – uczyń jedzenie bezpiecznym”.


 

 informacja

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-03-18

Bezpieczeństwo żywności od pola do stołu


  W związku z ogłoszonym przez WHO tematem przewodnim roku 2015 - BEZPIECZEŃSTWO ŻYWNOŚCI OD POLA DO STOŁU Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Tryb. Informuje , iż w każdy wtorek miesiąca kwietnia 2015 r. w godz. 14:000 – 15:00 w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Piotrkowie Tryb. Al. 3- Maja 8 zorganizowany zostanie dyżur, w trakcie którego osoby zainteresowane bezpieczeństwem żywności będą mogły uzyskać informacje na interesujące je tematy w w/w zakresie.
Zapraszamy do pokojów nr 4 i 5.

Autor: Elżbieta Dobrzyńska
Data wprowadzenia: 2015-03-18

Ogólnopolska kampania społeczna realizowana w ramach "Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych"


 

 informacja

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-03-17

Akcja informacyjno – edukacyjna


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 11 marca 2015 roku w zakładzie pracy Drum – Clean - Recycling Sp. z o.o. w Woli Krzysztoporskiej została przeprowadzona akcja antytytoniowa. Jej celem było uświadomienie osobom palącym szkodliwego wpływu dymu tytoniowego i nikotyny na zdrowie. Zebrani wysłuchali wykładu, otrzymali pakiet ulotek o tematyce antytytoniowej i mogli wykonać badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Akcja została przeprowadzona w ramach realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-03-15

Komunikat


  W dniu 27.02.2015 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim na podstawie pozytywnych wyników badań wody dopuścił do użytkowania wannę jacuzzi basenu kąpielowego przy Centrum Kongresowo-Szkoleniowym MAGELLAN w Bronisławowie ul. Żeglarska 35/31.

Autor: Zofia Nolberek
Data wprowadzenia: 2015-02-27

Komunikat


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 20.02.2015r. została wydana decyzja wyłączająca z użytkowania wannę jacuzzi w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym w Gutowie Małym 3, gm. Grabica.
W zbadanych próbkach wody stwierdzono obecność bakterii chorobotwórczych /Escherichia coli/.

Autor: Zofia Nolberek
Data wprowadzenia: 2015-02-20

Komunikat


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 18.02.2015r. została wydana decyzja wyłączająca z użytkowania wannę jacuzzi Basenu kąpielowego przy Centrum Kongresowo-Szkoleniowym MAGELLAN w Bronisławowie ul. Żeglarska 35/31.
W zbadanych próbkach wody stwierdzono obecność bakterii chorobotwórczych /Escherichia coli/.

Autor: Zofia Nolberek
Data wprowadzenia: 2015-02-18

Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS zorganizowało akcję profilaktyczną z okazji Walentynek obchodzonych w dniu 14 lutego 2015 roku. Akcja przebiega pod hasłem Mój Walenty jest the best, idzie ze mną zrobić test”. Akcja ma zachęcić młode, pełnoletnie osoby do wykonania testu w kierunku HIV. Wykonanie testu jest wyrazem troski o zdrowie-zarówno swoje, jak i naszego Walentego lub Walentynki. Wierzę, że wspólnie uda nam się skutecznie zachęcić do testowania i tym samym promować prozdrowotne zachowania. Aktualna lista wszystkich punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których można bezpłatnie i anonimowo zrobić test w kierunku wykrycia wirusa HIV, znajduje się na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS : www.aids.gov.pl W załączeniu przedstawiamy projekt graficzny pocztówki i podkładki. Zachęcamy do przesyłania kartki walentynkowej drogą e-mailową.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Danuta Matusiak
Data wprowadzenia: 2015-02-10

Ograniczanie Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu – spotkanie w firmie Emerson


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 09.02.2015r. odbyło się w firmie Emerson spotkanie informacyjno-edukacyjne z tematyki antytytoniowej. Na spotkaniu omówiono szkodliwości zdrowotne wynikające z palenia tytoniu, palenia biernego, możliwych skutków ekonomicznych i sposobów wyjścia z uzależnienia. Ponadto uczestnicy spotkania mieli możliwość zbadania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-02-09

Kampania Społeczna dla kobiet


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 28 stycznia 2015 roku na Oddziale Położniczo – Ginekologicznym Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim z okazji Dnia Otwartego została przeprowadzona Kampania Społeczna dla kobiet w ramach realizacji „Ogólnopolskiego profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”. Przyszłe matki i pacjentki oddziału wraz z małżonkami wysłuchały prelekcji na temat skutków stosowania środków psychoaktywnych w ciąży.. Obejrzały film „Wieczne dziecko” i otrzymały pakiet ulotek o tematyce antytytoniowej.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-01-29

Szkolenie w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV”


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że na terenie województwa łódzkiego realizowane są szkolenia w ramach Projektu „Zapobieganie zakażeniom HCV” skierowane do pracowników studiów tatuażu, salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz pracowników sektora ochrony zdrowia w tym zwłaszcza lekarzy specjalności zabiegowych, pielęgniarek oddziałów zabiegowych i pielęgniarek epidemiologicznych, diagnostów laboratoryjnych i innych pracowników mających kontakt z krwią. W załączeniu informacja opracowana przez NIZP-PZH i Główny Inspektorat Sanitarny

 informacja

Autor: Bogusława Piasecka
Data wprowadzenia: 2015-01-26

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży


  W związku z rozpoczętym zimowym wypoczynkiem dzieci i młodzieży w powiecie piotrkowskim Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim prosi organizatorów wypoczynku, wypoczywającą młodzież i dzieci oraz ich rodziców o zapoznanie się z załączoną ulotką „Bezpieczny wypoczynek zimowy w powiecie piotrkowskim”.

 ulotka

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-01-26

Profilaktyka grypy


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim zachęca do obejrzenia filmu na temat grypy, groźnej choroby zakaźnej wywoływanej przez wirusy. Zachorowania na grypę występują najczęściej w okresie jesienno – zimowym. Objawiają się wysoką gorączką, bólem głowy, mięśni, ogólnym rozbiciem, nieżytem nosa, kaszlem. Grypa jest bardzo niebezpieczna ze względu na mogące powstać powikłania (zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia pracy serca, niewydolność nerek, zapalenie płuc, zaburzenia neurologiczne).
W profilaktyce zachorowań na grypę oprócz przestrzegania higieny osobistej, unikania kontaktów z osobami zakatarzonymi i kaszlącymi, diety, opartej na wartościowych produktach spożywczych z dużą ilością warzyw i owoców, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, odpowiedniej ilość snu i wypoczynku ważne są szczepienia przeciwko grypie sezonowej.

Link do filmu

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2015-01-19

Informacja


  Uprzejmie informujemy, że w dniach 22, 23, 24, 31 grudnia 2014r nie będą przyjmowane do badania próbki kału w/k nosicielstwa pałeczek Salmonella, Shigella

Autor: Ewa Litych
Data wprowadzenia: 2014-12-04

Obchody Światowego Dnia Aids


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że Światowy Dzień AIDS obchodzony jest co roku 1 grudnia. To wydarzenie, któremu w tym roku 2014 towarzyszy hasło „Dążymy do zera. Zero nowych zakażeń HIV. Zero dyskryminacji. Zero zgonów z powodu AIDS”, jest szansą, by zjednoczyć się w walce z HIV i pokazać swoje wsparcie dla osób żyjących z tym wirusem.
Tegoroczne obchody odbyły się w Gimnazjum w Gorzkowicach . Uczniowie szkoły przygotowali bogatą część artystyczną nawiązującą do tematyki HIV/AIDS. W trakcie uroczystości podsumowano konkurs plastyczny „Młodzi o HIV/AIDS” i wręczono nagrody laureatom. Nagrody zostały ufundowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Danuta Matusiak
Data wprowadzenia: 2014-12-02

Czym jest FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy)


  Tematykę alkoholowego zespołu płodowego przedstawiono w dniu 26 listopada 2014 roku osobom odwiedzającym Oddział Położniczo - Ginekologiczny Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim w ramach Dnia Otwartego. Zainteresowani obejrzeli film „Wieczne dziecko” i otrzymali ulotkę „Ciąża bez alkoholu”. Akcja informacyjna została zorganizowana w ramach realizowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną „Profilaktycznego programu przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych”.
Z alkoholowym zespołem płodowym w Polsce rodzi się około tysiąca noworodków. FAS spowodowane piciem alkoholu przez matkę w ciąży. Nie wiadomo jaka ilość alkoholu może zaszkodzić dziecku i jaka dawka jest dla niego toksyczna. Pierwsze objawy widoczne są już po urodzeniu. Noworodek mało waży, ma charakterystyczne rysy twarzy: małe, szeroko rozstawione oczy, płaską środkową część twarzy, wygładzoną rynienkę nosową, wąską górną wargę. Między 2 a 10 rokiem życia ujawnią się opóźnienia rozwojowe. Dziecko będzie miało trudności z uczeniem się, z komunikacją, nie będzie samodzielne. Zatem, jeśli kobieta chce urodzić zdrowe dziecko nie może pić alkoholu w ciąży, nawet małych ilości czerwonego wina czy piwa, takie jest stanowisko najwybitniejszych polskich ginekologów.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-11-27

Komunikat skierowany do konsumentów wody z wodociągu publicznego w Kacprowie na terenie Gminy Wola Krzysztoporska

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że jakość wody w wodociągu publicznym w Kacprowie pod względem mikrobiologicznym spełnia wymagania sanitarne – woda nadaje się do spożycia przez ludzi.

Autor: Zofia Nolberek
Data wprowadzenia: 2014-11-24

Światowy Dzień Rzucania Palenia

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w trzeci czwartek listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Według „Raportu ogólnopolskiego badania ankietowego na temat postaw wobec palenia tytoniu”, zrealizowanego przez TNS Polska dla Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w roku 2013 do codziennego palenia przyznało się 27% badanych respondentów. Powszechnie znana jest wiedza, że palenie zarówno czynne i bierne bardzo negatywnie wpływa na zdrowie i wywołuje wiele chorób (nowotwory krtani, płuc, nerek, pęcherza moczowego, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, miażdżycę).
20 listopada 2014 roku dla pacjentek Poradni K Przychodni Rejonowej Nr 5 w Piotrkowie Trybunalskim została zorganizowana akcja informacyjno – edukacyjna, której celem było zachęcenie kobiet do zerwania z nałogiem palenia. W tym celu prowadzono rozdawnictwo ulotek tematycznych, prowadzono badania tlenku węgla w wydychanym powietrzu, a w rozmowach indywidualnych z paniami starano się zachęcić do porzucenia palenia.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-11-20

Konkurs plastyczny „Młodzi o HIV i AIDS”.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 19 listopada 2014roku został rozstrzygnięty powiatowy konkurs plastyczny „Młodzi o HIV i AIDS”. Na konkurs plastyczny z 8 szkół gimnazjalnych powiatu piotrkowskiego wpłynęło 31 prac . Komisja konkursowa postanowiła przyznać:
I miejsce Alicji Krawiec uczennicy z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Czarnocinie,
II miejsce Milenie Pawlak uczennicy Gimnazjum Katolickiego Zespołu Szkół Świętego Jana Bosko w Piotrkowie Tryb.,
III miejsce Angelice Janowskiej uczennicy z Gimnazjum w Gorzkowicach,
IV miejsce Emilii Sobali z Gimnazjum w Moszczenicy

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Danuta Matusiak
Data wprowadzenia: 2014-11-20

Powiatowa Olimpiada o Racjonalnym Żywieniu

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 18 listopada 2014roku o godz. 11.00 w siedzibie Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Tryb. odbył się powiatowy etap III Wojewódzkiej Olimpiady Wiedzy o Racjonalnym Żywieniu.
Olimpiada skierowana była do młodzieży gimnazjalnej biorącej udział w IX edycji edukacyjnego programu „Trzymaj Formę!” w roku szkolnym 2014/2015. Do etapu powiatowego olimpiady przystąpiło 24 uczniów ze szkół gimnazjalnych z terenu powiatu piotrkowskiego pisząc test składający się z 35 pytań testowych w czasie 45 minut.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-11-20

Jeden test – Dwa życia


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że od 20 listopada 2014 roku rusza Kampania Społeczna „Jeden test – Dwa życia”, której autorem jest Krajowe Centrum ds. AIDS. Celem Kampanii jest zachęcenie kobiet w ciąży i planujących macierzyństwo do wykonania testu w kierunku HIV. Kampania ma także zobowiązać lekarza ginekologa do dwukrotnego zaproponowania każdej pacjentce oczekującej dziecka wykonanie testu na HIV ( do 10. tygodnia ciąży oraz między 33. a 37. tygodniem). Kampania trwać będzie do końca 2015 roku. Kobieta zakażona HIV, która w czasie ciąży przyjmuje leki antyretrowirusowe, ma ok. 99% szans na urodzenie zdrowego dziecka. Dlatego tak ważne jest wykonanie testów w kierunku HIV przez pacjentki w ciąży.
Ryzyko wertykalnego zakażenia HIV istnieje zarówno w czasie ciąży, jak i podczas porodu. Także karmienie piersią przez kobietę zakażoną HIV powoduje ryzyko przeniesienia zakażenia na dziecko. Rozpoznanie zakażenia (najlepiej w pierwszym trymestrze ciąży) i włączenie leczenia antyretrowirusowego u matki sprawia, że ryzyko zakażenia wertykalnego zmniejsza się do ok. 1%.

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-11-19

Rzuć palenie razem z nami

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że z okazji zbliżającej się ogólnoświatowej akcji „Rzuć palenie razem z nami” w dniu 17 listopada 2014 roku dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowano spotkanie informacyjno – edukacyjne. Młodzież wysłuchała wykładu „Wpływ dymu tytoniowego i nikotyny na zdrowie człowieka”, palący tytoń uczniowie mieli okazję wykonać badanie zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. W czasie akcji prowadzono rozdawnictwo ulotek tematycznych.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-11-17

Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności: Stwierdzenie obecności składnika alergennego - glutenu w produkcie: „Melvit Mąka kukurydziana” 400 g


  źródło: GIS

 informacja szczegółowa

Autor: Elżbieta Dobrzyńska
Data wprowadzenia: 2014-11-13

Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że 18 listopada obchodzimy Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach. Odkrycie antybiotyków zrewolucjonizowało medycynę i znacząco ograniczyło śmiertelność u chorych z zakażeniami. Od prawie 70 lat antybiotyki stanowią doskonałą broń w walce z bakteryjnymi zakażeniami i chorobami zakaźnymi. Jednak w ostatnich dekadach skuteczność antybiotyków uległa znacznemu zmniejszeniu w związku z dynamicznie rozwijającą się odpornością drobnoustrojów na leki. Antybiotykooporność stanowi narastające zagrożenie dla zdrowia publicznego, a skala problemu stanowi poważne wyzwanie globalne.
Niepotrzebne lub niewłaściwe stosowanie antybiotyków powoduje, że wśród bakterii pojawiają i rozprzestrzeniają się mechanizmy oporności na antybiotyki. Dlatego antybiotyki coraz częściej tracą swoją skuteczność. Zignorowanie problemu może doprowadzić do sytuacji sprzed ery antybiotykowej.
Zatem, jeśli stosujemy antybiotyki róbmy to odpowiedzialnie, zawsze zgodnie z zaleceniem lekarza. Nie odstawiajmy antybiotyku, jeśli poczujemy się lepiej, przyjmujmy wszystkie dawki przepisane przez lekarza. Niewykorzystanego antybiotyku nie przekazujmy innym osobom, które nie miały leku zleconego przez lekarza.
Antybiotyki działają na zakażenia bakteryjne, nie działają w zakażeniach wirusowych takich jak przeziębienie czy grypa. Niewłaściwe stosowanie antybiotyku może spowodować pojawienie się oporności wśród bakterii. W ten sposób antybiotyki mogą okazać się nieskuteczne, kiedy naprawdę będą potrzebne.

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-11-12

Informacja

  Informujemy, że 10 listopada 2014 r. będzie dniem wolnym od pracy w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim w zamian za święto przypadające w sobotę (Art. 130 § 2 Kodeksu pracy).

Autor: Bartłomiej Głowacki
Data wprowadzenia: 2014-11-04

Lokalny program edukacyjny „Profilaktyka zakażeń HIV/AIDS”

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Tryb. informuje, że w dniu 24 października 2014r. odbyło się w PSSE w Piotrkowie Tryb. szkolenie koordynatorów szkolnych lokalnego programu edukacyjnego „Profilaktyka zakażeń HIV/AIDS”. Z uwagi na duże zapotrzebowanie społeczne na wiedzę z tego tematu podjęto decyzję o realizacji VIII edycji powyższego programu. W powiecie piotrkowskim i w samym mieście Piotrkowie Tryb. do realizacji programu przystąpiły wszystkie szkoły gimnazjalne.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Anna Kańska
Data wprowadzenia: 2014-10-27

Informacja

  W dniach 05, 06, 07 listopada 2014r nie będą przyjmowane do badania próbki kału w/k nosicielstwa pałeczek Salmonella Shigella

Autor: Ewa Litych
Data wprowadzenia: 2014-10-27

Ostrzeżenie publiczne dotyczące wyrobu do kontaktu z żywnością: Stwierdzenie migracji ołowiu na poziomie 4,4 mg/kg z wyrobu do kontaktu z żywnością pn. „Herz-Springform” („Tortownica w kształcie serca”)

  źródło: GIS

 informacja nt wyrobu do kontaktu z żywnością pn. „Herz-Springform”

Autor: Elżbieta Dobrzyńska
Data wprowadzenia: 2014-10-21

Zadbaj o swoje płuca

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że dnia 16 października 2014roku w świetlicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej odbyło się szkolenie dla koordynatorów programu „Zadbaj o swoje płuca”. Program adresowany jest do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu piotrkowskiego. Celem programu jest pogłębienie wiedzy na temat zagrożeń wpływających na powstawanie chorób układu oddechowego i możliwości zapobiegania im przez odpowiedni styl życia. Program w roku szkolnym 2014/2015 będzie realizowany od października 2014r. do marca 2015r.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Danuta Matusiak
Data wprowadzenia: 2014-10-16

Informacja dotycząca przestrzegania zaleceń Ministra Zdrowia w sprawie postępowania w przypadku identyfikacji szczepów bakteryjnych Enterobacteriaceae wytwarzających karbapenemazy.


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim, w związku z pismem Głównego Inspektora Sanitarnego znak: GIS-EP-NE-401-2/AR/14 z dnia 26.09.2014r. dotyczącym narastania lekooporności drobnoustrojów szpitalnych, przypomina kierownikom podmiotów wykonujących działalność leczniczą o konieczności przestrzegania zaleceń Ministra Zdrowia w sprawie postępowania w przypadku identyfikacji szczepów bakteryjnych Enterobacteriaceae wytwarzających karbapenemazy typu KPC, MBL lub OXA-48, zamieszczonych na stronie: www.antybiotyki.edu.pl

- Zalecenia MZ

Autor: Bogusława Piasecka
Data wprowadzenia: 2014-10-09

Komunikat skierowany do konsumentów wody z wodociągu publicznego w Kacprowie gm. Wola Krzysztoporska


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim na podstawie wyników badania próbek wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, pobranych w ramach nadzoru nad jakością wody z wodociągu w Kacprowie stwierdził pogorszenie jej jakości – obecność bakterii grupy coli.
W związku z powyższym woda jest warunkowo przydatna do spożycia. Woda do spożycia nadaje się po przegotowaniu (gotować minimum 1 minutę). Do celów sanitarno-bytowych woda może być używana bez ograniczeń.
Zobowiązano właściciela wodociągu, Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej do natychmiastowego podjęcia działań naprawczych w celu doprowadzenia jakości wody do zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007r. Nr 61, poz. 417 późniejszymi zmianami).
Liczba ludności zaopatrywanej w wodę z w/w wodociągu – ok. 3382 osób. Wodociąg obsługuje miejscowości: Kacprów, Wola Krzysztoporska, Radziątków, Krężna, Kol. Krężna, Kozierogi, Kol. Bogdanów.
Informacje dotyczące jakości wody będą na bieżąco aktualizowane i umieszczane na stronie internetowej Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Tryb.

Autor: Zofia Nolberek
Data wprowadzenia: 2014-10-03

Informacje dotyczące gorączki krwotocznej Ebola w Afryce

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego w zakładce „ Epidemia gorączki krwotocznej Ebola w Afryce” do materiałów, zaleceń i wytycznych dodane zostały materiały przygotowane przez Konsultanta Krajowego ds. Medycyny Morskiej i Tropikalnej oraz lekarzy chorób zakaźnych, „Co powinniśmy wiedzieć o zakażeniu wirusem Ebola” i „ Zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola”
Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim przypomina podmiotom leczniczym znajdującym się na nadzorowanym terenie o obowiązku wynikającym z art. 28 i 35 ustawy z dnia 5 grudnia 2008r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tj. Dz. U. z 2013 r. poz.947, z późniejszymi zmianami) w tym konieczności niezwłocznego powiadomienia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim o podejrzeniu/rozpoznaniu gorączki krwotocznej Ebola oraz o podjętych działaniach, a także o konieczności izolowania chorego od momentu powzięcia podejrzenia choroby do czasu transportu do szpitala specjalistycznego i konieczności ustalenia osób, które kontaktowały się z chorym od czasu wystąpienia u niego objawów chorobowych (imię, nazwisko, numer telefonu kontaktowego).


- Co powinniśmy wiedzieć o zakażeniu wirusem Ebola

- Zasady postępowania z pacjentem hospitalizowanym z powodu gorączki krwotocznej Ebola

Autor: Bogusława Piasecka
Data wprowadzenia: 2014-09-30

Nie pal przy mnie, proszę

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 19 września 2014roku w świetlicy PSSE w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się szkolenie koordynatorów programu edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę” . Program adresowany jest do uczniów klas I-III Szkół Podstawowych w powiecie piotrkowskim. Celem programu jest uwrażliwienie dzieci na szkodliwe oddziaływanie dymu papierosowego związanego z biernym paleniem. Program realizowany będzie od 1 października 2014r. do 1 kwietnia 2015r.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Danuta Matusiak
Data wprowadzenia: 2014-09-23

„Znajdź właściwe rozwiązanie”

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 22 września 2014r. w PSSE w Piotrkowie Tryb. odbyło się szkolenie koordynatorów programu profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”.
Program adresowany jest do uczniów starszych klas szkół podstawowych i gimnazjów w powiecie piotrkowskim. Celem głównym programu jest upowszechnienie wiedzy wśród uczniów na temat szkodliwości palenia tytoniu i uczenie zachowań asertywnych w stosunku do osób palących tytoń.
Program będzie realizowany od 1 października 2014r. do 1 kwietnia 2015r.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Danuta Matusiak
Data wprowadzenia: 2014-09-23

Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” – IX edycja programu

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 23 września 2014r. Odbyło się szkolenie dla szkolnych koordynatorów programu „Trzymaj Formę!”. W programie szkolenia uwzględniono podsumowanie VIII edycji , omówiono nowe propozycje realizacji i sposób wdrożenia konkursów: wiedzy i na film promujący program oraz sprawozdania i terminy obowiązujące w programie.
Należy zaznaczyć, że program „Trzymaj Formę!” cieszy niesłabnącym powodzeniem od 2006roku, gdzie działaniami programowymi zostało już objętych 6 021 875 uczniów. Hasłem przewodnim tej edycji programu jest „Rodzino Trzymaj Formę!”, a celem zwiększenie zaangażowania rodziców i opiekunów w działania programowe. Realizacja programu w szkołach powinna przekładać się na stosowanie zasad zdrowego odżywiania się i aktywności fizycznej w domach rodzinnych dzieci.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Anna Kańska
Data wprowadzenia: 2014-09-23

Kampania społeczna "Rzuć dymka"

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że Główny Inspektor Sanitarny rozpoczął kampanię edukacyjno-informacyjną realizowaną od września 2014roku skierowaną do kobiet, które palą tytoń. Główną grupę odbiorców stanowią kobiety w wieku 40 lat i więcej.
Kampania jest elementem Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce, których cele i zadania są na lata 2014-2018.
Celem kampanii jest zachęcenie palących kobiet do podjęcia próby rzucenia palenia oraz ukazanie korzyści z życia bez nałogu.- Link do filmiku promującego kampanię

Autor: Danuta Matusiak
Data wprowadzenia: 2014-09-18

Szczepienia przeciwko grypie sezonowej 2014/2015

  Zbliżająca się jesień rozpoczyna sezon epidemiczny zachorowań na grypę i infekcje grypopodobne. Warto zatem pomyśleć o szczepieniu przeciwko grypie. Szczepionki są już dostępne w aptece, szczepienia rozpoczęły też przychodnie lekarskie. Lekarze radzą, by szczepić się jak najwcześniej. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, na bieżący sezon grypowy, jak co roku, przygotowano szczepionki przeciwko grypie o zmienionym składzie w porównaniu z sezonem poprzednim, by zapewnić skuteczną ochronę przed aktualnie występującymi szczepami wirusa grypy. Według "Programu Szczepień Ochronnych na rok 2014", szczepienia przeciwko grypie zalecane są dla osób z przewlekłymi chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Wskazane są również dla cukrzyków i osób z zaburzeniami odporności, otyłością, dysfunkcją nerek, a także dla osób w wieku powyżej 55 lat, kobiet ciężarnych, dzieci od 6 miesiąca życia oraz osób, których praca wymaga stałego kontaktu z ludźmi. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny wynika, że liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w Polsce w sezonie 2013/2014 wyniosła ponad 2,2 mln przypadków. Odnotowano ponad 9 tys. hospitalizacji oraz 16 zgonów. W powiecie piotrkowskim zarejestrowano 19486 zachorowań na grypę i zachorowania grypopochodne. Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na bieżący sezon grypowy, jak co roku, przygotowano szczepionki przeciwko grypie o zmienionym składzie w porównaniu z sezonem poprzednim, by zapewnić skuteczną ochronę przed aktualnie występującymi szczepami wirusa grypy.

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-09-17

Ostrzeżenie


  Na stronach internetowych Służby Celnej Republiki Czeskiej ukazała się informacja dotycząca alkoholu o nazwie Absinth, który zawierał w swoim składzie niebezpieczny dla zdrowia i życia konsumentów alkohol metylowy. Podczas kontroli zakładów w miejscowości Bystrzyca ujawniono 500 butelek zakwestionowanego alkoholu, którego producentem jest firma VAPA DRINK s.r.o.
Butelki posiadają zieloną etykietę z wyraźnym czerwonym napisem: ABSINTH 60%. Celnicy na razie nie wiedzą, ile skażonego absyntu znajduje się w punktach sprzedaży.
W związku z powyższym Główny Inspektor Sanitarny ponownie przypomina, że spożywanie alkoholu niewiadomego pochodzenia, nawet w butelkach łudząco przypominających oryginalne produkty, może powodować poważny uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć.
-4-15 ml (1/2 kieliszka do wódki) alkoholu metylowego uszkadza nerw wzrokowy
- 30 ml (ok. 1 kieliszek wódki) alkoholu metylowego to dawka śmiertelna !

W pierwszych godzinach od wypicia alkoholu metylowego objawy są identyczne jak po wypiciu alkoholu spożywczego, charakterystyczne dla stanu upojenia (euforia, zaburzenia równowagi, wydłużenie czasu reakcji, zaburzenia koordynacji ruchowej). Po kilku godzinach od zatrucia (czas ten jest zależny od ilości spożytego metanolu) dochodzi do senności, śpiączki i głębokich zaburzeń świadomości (utrata przytomności, bez możliwości dobudzenia).
Dochodzi do zaburzeń oddychania, oddech jest przyśpieszony, głęboki. Występują nudności, wymioty i bóle brzucha. Ciężkie zatrucie metanolem może doprowadzić do uszkodzenia nerek i wątroby, ostrego zapalenia trzustki, obrzęku siatkówki w tym do całkowitej nieodwracalnej (najczęściej) ślepoty oraz obrzęku mózgu.

źródło
http://www.gis.gov.pl/

Autor: Elżbieta Dobrzyńska
Data wprowadzenia: 2014-09-16

Czyste powietrze wokół nas


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 10 września 2014 roku odbyło się szkolenie dla koordynatorów programu "Czyste powietrze wokół nas". Podsumowano realizację w poprzednim roku szkolnym, omówiono wpływ palenia biernego na zdrowie dzieci, przedstawiono dane statystyczne dotyczące problemu palenia tytoniu, zaprezentowana została struktura programu i metodyka jego realizacji. Program realizowany będzie od 1 października 2014 roku do 30 kwietnia 2015 roku, jest to już siódma edycja . Program adresowany jest do dzieci 5 i 6 letnich uczęszczających do przedszkoli i do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz ich rodziców. Celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2014-09-10

Program edukacyjny "Moje dziecko idzie do szkoły"


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w roku szkolnym 2014/2015 będzie realizowany, już po raz trzeci, program edukacyjny "Moje dziecko idzie do szkoły". Do programu przystąpiły trzy szkoły podstawowe z Piotrkowa Trybunalskiego. Program ma na celu stworzenie przyjaznych warunków dla pierwszoklasistów w szkole, zapobieganie stresowi szkolnemu oraz nawiązanie ścisłej współpracy z rodzicami w celu propagowania zdrowego stylu życia w środowisku rodzinnym. Program został zainaugurowany w szkołach poprzez spotkania z rodzicami w celu omówienia jego założeń i sposobu realizacji. Spotkania odbyły się w dniach od 3 do 8 września 2014 roku.

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Anna Kańska
Data wprowadzenia: 2014-09-09

Gorączka krwotoczna Ebola


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim przekazuje materiały otrzymane w dniu dzisiejszym z Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dotyczące zasad postępowania w przypadku wystąpienia podejrzenia zachorowania na gorączkę krwotoczną Ebola .

- GORĄCZKA KRWOTOCZNA EBOLA - DEFINICJA PRZYPADKU

- INFORMACJA DLA SŁUŻB MEDYCZNYCH

- ULOTKA DLA PODRÓŻUJĄCYCH

- SPOSÓB POSTĘPOWANIA DYSZPOZYTORA PRM W PRZYPADKU ZGŁOSZENIA ZACHOROWANIA OSOBY

- UZUPEŁNIENIE INFORMACJI DO SCHEMATU DLA DYSPOZYTORA_PRM.pdf

- INFORMACJA DLA OSÓB MAJĄCYCH KONTAKT Z OSOBĄ CHORĄ NA WIRUSOWĄ GORĄCZKĘ EBOLA

- ZAŁĄCZNIK NR 1

- ZAŁĄCZNIK NR 2

- ZAŁĄCZNIK NR 3

Autor: Bogusława Piasecka
Data wprowadzenia: 2014-09-03

Komunikat skierowany do konsumentów wody z wodociągu publicznego w Lubieniu na terenie Gminy Rozprza.


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że jakość wody w wodociągu publicznym w Lubieniu pod względem mikrobiologicznym spełnia wymagania sanitarne - woda nadaje się do spożycia przez ludzi.

Autor: Zofia Nolberek
Data wprowadzenia: 2014-09-02

Warsztaty „ Szpitalne ogniska epidemiczne”


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 23.09.2014r. odbędą się warsztaty pt. „ Szpitalne ogniska epidemiczne” organizowane w ramach Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków oraz w dniach 17-18 października 2014r. warsztaty szkoleniowe dla przewodniczących zespołów zakażeń szpitalnych „ Profilaktyka zakażeń szpitalnych” organizowane przez Narodowy Instytut Leków i Główny Inspektorat Sanitarny.

- Więcej informacji
- Pismo GIS
- Karta zgłoszenia uczestnika

Autor: Bogusława Piasecka
Data wprowadzenia: 2014-09-01

Informacja dotycząca epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei oraz państwach sąsiadujących


  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje , że do Głównego Inspektoratu Sanitarnego wpływają informacje dotyczące epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Gwinei oraz państwach sąsiadujących.
Do 30 marca 2014r. w Gwinei potwierdzono wystąpienie127 przypadków gorączki krwotocznej Ebola w tym 83 śmiertelnych ( współczynnik śmiertelności wynosi 65%). Zachorowania wystąpiły w regionach: Conakry, Guekedou, Macsnta, Kissidougou, Dabalaand, Djingaraye. Zgłoszono również przypadki gorączki w Liberii, na terenie graniczącym z Gwineą oraz Sierra Leone. Sytuacja epidemiologiczna w tych krajach jest obecnie zmienna, a liczba chorych jak i osób podejrzanych o zakażenie ulega dynamicznym zmianom. Ministerstwa Zdrowia Gwinei, Liberii oraz Sierra Leone współpracują ze Światową Organizacją Zdrowia oraz innymi organami zakresie prowadzonych działań zapobiegających szerzeniu się zachorowań na gorączkę Ebola. Podejmowane są działania w oparciu o Międzynarodowe Przepisy Zdrowotne, które szczegółowo regulują zasady postępowania Stron w przypadku wybuchu i szerzeniu się epidemii chorób szczególnie niebezpiecznych i o wysokiej zakaźności , a do których należą gorączki krwotoczne. Epidemie i przypadki gorączki krwotocznej Ebola występowały dotychczas głównie w Afryce. Istnieje jednak ryzyko zawleczenia tej choroby również na inne tereny , w tym także do Europy np. wraz z podróżnymi z rejonu epidemicznego występowania gorączek krwotocznych Ebola w okresie inkubacji.
W związku z powyższym , w załączeniu przekazuję:

- informację dla podróżujących dotyczącą epidemii gorączki krwotocznej Ebola w Afryce

- informacje ogólne na temat gorączki krwotocznej Ebola

Autor: Bogusława Piasecka
Data wprowadzenia: 2014-04-10