Aktualności



Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Tryb dotyczący dopalaczy


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Tryb. apeluje do rodziców i opiekunów dzieci o zapewnienie bezpiecznego spędzenia przez nich czasu wolnego od zajęć szkolnych szczególnie w okresie zbliżających się ferii zimowych . W Piotrkowie Tryb. pojawiły się w tym roku nowe punkty sprzedaży środków zastępczych tzw. dopalaczy.
Środki zastępcze, które sprzedawane były dotychczas zawierały substancje o działaniu psychoaktywnym, które po znowelizowaniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z dniem 1 lipca 2015r, zostały wpisane na listę narkotyków. Obecnie w sprzedaży oferowane są środki zastępcze, które mogą zawierać nowe niezidentyfikowane substancje psychoaktywne, stwarzają więc jeszcze większe zagrożenie dla życia i zdrowi ludzi.
W 2016r. funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Tryb. i pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej zabezpieczyli produkty o nowych nieznanych dotychczas nazwach: Sól piorąca Biała, Sól piorąca Niebieska, Talizman Ziel, które sprzedawane były zapakowane w przezroczyste woreczki foliowe w postaci proszku i suszu. Pamiętajmy również, że dopalacze sprzedawane są nie tylko w sklepach ale można je zamówić za pośrednictwem internetu. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Tryb. zwraca się ponownie z prośbą do osób wynajmujących lokale o dokładne sprawdzanie jaki rodzaj działalności będzie prowadzony w wynajmowanym lokalu oraz czy umowa najmu nie zawiera klauzuli pozwalającej podnajmowanie lokalu innym podmiotom.
Wszyscy wiemy jakim zagrożeniem dla osób młodych jest zażywanie dopalaczy dlatego wspólne działania w kierunku ograniczenia do ich dostępu prowadzone przez Komendę Miejską Policji w Piotrkowie, Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie, osoby prywatne i podmioty wynajmujące lokale użytkowe mogą przyczynić się do zapewnienia bezpiecznych warunków życia w naszym mieście, wolnym od dopalaczy.


Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego www.gis.gov.pl .
Poniżej numery telefonów ze strony internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego
Gdzie szukać pomocy ? Najważniejsze numery telefonów.

800 060 800

bezpłatna całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 11

Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100

Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

112

Numer alarmowy na terenie całej Unii Europejskiej


Data wprowadzenia: 2016-02-08

Informacja nt pedikulozy


 Ulotka

Autor: Danuta Szokalska
Data wprowadzenia: 2016-02-02

Komunikat Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 1 lutego 2016r


W okresie od 01.01.2016r. do 31.01.2016r. zgłoszono do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piotrkowie Trybunalskim 1514 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 506 u dzieci (do 14-tego roku życia ) i 1008 u osób dorosłych.
W analogicznym okresie sezonu 2014/2015 zarejestrowano 914 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowania grypopodobne, w tym 88 (do 14-tego roku życia ) u dzieci i 826 u osób dorosłych.

Autor: Hanna Kuryłowicz
Data wprowadzenia: 2016-02-02

Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży


W związku z rozpoczętym zimowym wypoczynkiem dzieci i młodzieży w powiecie piotrkowskim Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim prosi organizatorów wypoczynku, wypoczywającą młodzież i dzieci oraz ich rodziców o zapoznanie się z załączoną ulotką „Bezpieczny wypoczynek zimowy w powiecie piotrkowskim”.

 Ulotka

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2016-01-29

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu





Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że w dniu 14 stycznia 2016 roku w Przychodni Rejonowej Powiatowego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Wolborzu została przeprowadzona akcja informacyjno – edukacyjna w ramach kampanii społecznej „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu”. Pacjenci Przychodni byli informowani o celach prowadzonej kampanii, zachęcano młodych do prowadzenia zdrowego stylu życia, na który składa się zdrowa, zbilansowana dieta, codzienna aktywność fizyczna, nieużywanie alkoholu, tytoniu, narkotyków i innych środków psychoaktywnych. Uczestnicy akcji otrzymali broszury, ulotki i gadżety przygotowane na kampanię. Kampania społeczna realizowana jest w ramach Profilaktycznego programu w zakresie przeciwdziałania uzależnieniu od alkoholu, tytoniu i innych środków psychoaktywnych.

 

 zobacz galerię zdjęć

Autor: Wiesława Kozińska
Data wprowadzenia: 2016-01-14