90-046 Łódź, ul. Wodna 40, tel.: +48 42 25 36 200, e-mail: wsselodz@pis.lodz.pl

AKTUALNOŚCI

10 lutego 2016
Wszystko to, co jest w Twoim kosmetyku

9 lutego br., o godz. 12.00, w auli Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łodzi – propozycja nie do odrzucenia. Każdy mógł nasmarować się wiedzą jak kremem na zimę. Około 100 mieszkańców woj. łódzkiego wysłuchało wykładu „Co jest w Twoim kosmetyku?”.

więcej »
8 lutego 2016
Bezpieczne ferie

Nadchodzą ferie dla uczniów szkół woj. łódzkiego (15–28 lutego br.). Formy wypoczynku zimowego dla dzieci i młodzieży podlegać będą nadzorowi powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. 

więcej »
4 lutego 2016
Uwaga, pneumokoki

Pneumokoki (Streptococcus pneumoniae) to bakterie, które mogą być przyczyną bardzo poważnych chorób. Szczególnie narażone są małe dzieci do 5 r.ż. i osoby dorosłe powyżej 50 r.ż. Drobnoustroje te osiedlają się w gardle lub nosie, często nie wywołując objawów choroby. Zakażenie przenosi się drogą kropelkową oraz przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem. Wyróżniamy pneumokokowe zakażenia nieinwazyjne (np. zapalenie płuc, zatok, ucha środkowego, spojówek) oraz inwazyjne, skutkujące poważnymi powikłaniami lub nawet śmiercią (np. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, posocznica, zapalenie wsierdzia, osierdzia, otrzewnej). Do zakażeń pneumokokowych dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym w związku z występowaniem grypy, która uszkadza nabłonek dróg oddechowych i ułatwia pneumokokom wnikanie w śluzówkę.  

więcej »
1 lutego 2016
Informacja nt. wirusa Zika dla osób podróżujących do Ameryki Południowej, w region Pacyfiku, do Afryki oraz Indonezji

Wirus Zika jest spokrewniony z wirusami wywołującymi m.in. gorączkę denga, gorączkę Zachodniego Nilu i japońskie zapalenie mózgu. Do zakażenia człowieka dochodzi na skutek ukłucia komarów należących do wybranych gatunków z rodzaju Aedes, które są przenosicielami (wektorami) wirusa.

więcej »
1 lutego 2016
Wykład „Co jest w Twoim kosmetyku?”

Kosmetyki – wcierane codziennie w każdą część ciała, w imię Zdrowia i Urody. A ważne hasła, takie jak „bezpieczeństwo” czy „przeczytaj etykietę”, często ulatują gdzieś ze sprayem do włosów. Warto nasiąknąć odpowiednią wiedzą. 9 lutego br., o godz. 12.00, zapraszamy do auli WSSE w Łodzi na wykład „Co jest w Twoim kosmetyku?”.

więcej »
GrypaSzczepienia ochronneDopalaczeHigiena rąkOstrzeżenia publiczneProfilaktyczny program w zakresie przeciwdziałania uzależnieniuOcena stanu sanitarnego woj. łódzkiego w 2014 r.