<< AKTUALNA STRONA

 


ARCHIWUM 2008-2011


Spotkanie w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy

Treść komunikatu(pdf)


''Państwowa Inspekcja Sanitarna rozpoczęła realizację ogólnopolskiej edycji projektu "Odświeżamy nasze miasta". ''

Treść komunikatu(pdf)


''I Przegląd Małych Sztuk Teatralnych dot. Przygód Dinusia''

Treść komunikatu(pdf)


''17 listopad 2011r. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA''

Treść komunikatu(pdf)


''Zrób test na HIV!''

Treść komunikatu(doc)

Treść komunikatu(pdf)

Treść komunikatu(pdf)


27 sierpnia 2011 r. Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Łęczycy uczestniczyła w I Pikniku Złotej Rybki – Festyn na zakończenie lata.

Treść komunikatu(doc)


Światowy Tydzień Wody

21-27 Sierpień 2011 r.

W dniach 21-27 sierpień 2011 r. jak co roku obchodzony jest Światowy Tydzień Wody. Jest to akcja organizowana od 1991 roku przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny. W bieżącym roku obchodzony jest pod hasłem "W reakcji na globalne zmiany: woda w urbanizującym się świecie”.

Treść komunikatu(doc)


MAJÓWKA ZADROWIA 2011

Treść komunikatu(doc)


Światowy Dzień bez Tytoniu – 31 maj 2011 r

Treść komunikatu(doc)

02.06.2011


INFORMACJA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Brzydkie cery, brzydkie buzie – rzuć palenie Ty łobuzie”, który został ogłoszony w ramach realizowanego programu edukacji antytytoniowej „Znajdź właściwe rozwiązanie ”.

Treść komunikatu(pdf)

19.04.2011


Ocena Obszarowa Powiatu Łęczyckiego za 2010 rok

Ulotka do pobrania:

Treść komunikatu(pdf)

13.04.2011


INFORMACJA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Stop!!! tu się nie pali”, który został ogłoszony w ramach realizowanego programu edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie proszę”.

Treść komunikatu(doc)

08.04.2011


Światowy Dzień Zdrowia – 7 kwietnia

Ulotka do pobrania:

Treść komunikatu(pdf)

07.04.2011

Treść komunikatu(pdf)

07.04.2011


INFORMACJA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Nasz przyjaciel Dinuś”, który został ogłoszony w ramach realizowanego przedszkolnego programu edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”.

Treść informacji

21/03/2011


Ważny komunikat o odpadach medycznych

Ulotka do pobrania: Treść komunikatu(pdf)

07.03.2011


Ulotka do pobrania: Szkodliwośc soli (pdf)

01.03.2011


NIE DAJ SIĘ GRYPIE Ulotka do pobrania: Ulotka o grypie (pdf)

31-01-2011

================================================================

Wiedza ratuje życie - AIDS


19 listopada br. ruszyła społeczna kampania multimedialna "Wiedza ratuje życie", promująca testowanie w kierunku HIV, zwłaszcza w punktach konsultacyjno - diagnostycznych, w których można wykonać test anonimowo i bezpłatnie.
Kampania jest realizowana w ramach Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV i jak co roku - Główny Inspektor Sanitarny - objął nad tym przedsięwzięciem honorowy patronat.
Wg szacunków Komisji Europejskiej nawet 70% osób zakażonych w Polsce nie zna swojego statusu serologicznego. Kampania potrwa do wiosny 2011 roku.


Komunikat prasowy do pobrania: HIV-AIDS - komunikat prasowy (PDF 3MB)



jeżeli powyższy spot reklamowy nie wyświetla się, możesz go pobrać tutaj: Spot


• Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny przy Poradni Nabytych Niedoborów Odporności WSSz im. dr W. Biegańskiego w Łodzi
ul. Kniaziewicza 1/5, (parter - odrębne wejście z ulicy, oznaczone tablicą informacyjną, umieszczoną na furtce w murze szpitala)
91-347 Łódź

03-12-2010

================================================================

Edukacja antynikotynowa


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje iż z rozpoczęciem roku szkolnego 2010/2011 55% szkół podstawowych z terenu powiatu łęczyckiego przystępuje do realizacji pilotażowych edycji programów edukacji antynikotynowej.

  • „Nie pal przy mnie proszę”- program adresowany do uczniów klas I- III szkół podstawowych
  • „Znajdź właściwe rozwiązanie” – program adresowany do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych.
Programy mają na celu kształtowanie u dzieci i młodzieży postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego i biernego palenia tytoniu oraz zapobieganie paleniu tytoniu wśród młodzieży szkolnej.
21.10.2010 r. odbyło się szkolenie dla koordynatorów szkolnych odpowiedzialnych za realizację w/w programów. W trakcie szkolenia, przez lekarza medycyny został wygłoszony wykład na temat szkodliwego wpływu palenia tytoniu na zdrowie.

03-12-2010

================================================================

Podsumowanie konkursu


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o rozstrzygnięciu konkursu plastycznego „Żyjmy Zdrowo” mającego na celu kształtowanie prawidłowych postaw zdrowotnych wśród najmłodszych. Konkurs został ogłoszony w ramach obchodów Dni Zdrowia Publicznego. Autorami prac byli pacjenci Oddziału Dziecięcego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łęczycy oraz dzieci uczestniczące w IV obchodach Dnia Świętego Huberta w Łeczycy.
Pragniemy podziękować personelowi medycznemu za pomoc w przeprowadzeniu konkursu, a wszystkim uczestnikom za okazane zainteresowanie oraz za aktywny udział w konkursie.






















03-12-2010

================================================================

Szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne powiatu łęczyckiego


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że pod adresem www.stacjazdrowia.gov.pl w zakładce „Styl życia młodzieży” znajduje się informacja nt. badania dot. zwyczajów żywieniowych i zdrowotnych młodzieży z gimnazjów przeprowadzonego pod kierunkiem Głównego Inspektora Sanitarnego.

03-12-2010

================================================================

Poradnik do oceny higieny procesu nauczania-
uczenia się w szkole podstawowej


Do pobrania dokument: Poradnik do oceny higieny procesu nauczania (pdf 1 MB)

24-09-2010

================================================================

„Piknik Rodzinny w SP Nr 3”


W dniu 11 czerwca 2010 r. PSSE w Łęczycy uczestniczyła w Pikniku Rodzinnym organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 3 w Łęczycy. Była to impreza otwarta, skierowana do uczniów szkoły, rodziców, opiekunów uczniów oraz do społeczności lokalnej. OZ i PZ PSSE w Łęczycy w ramach obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa zorganizowała stoisko poświecone tematyce antynikotynowej . Uczniowie szkoły rozdawali uczestnikom Pikniku ulotki promujące zdrowy styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. Zorganizowano także dla uczniów szkoły quiz wiedzy nt. szkodliwości palenia tytoniu. Pedagog szkolny zorganizował dla uczniów szkoły test wiedzy oraz konkurs plastyczny dot. zdrowego odżywiania; odbył się także koncert piosenek o zdrowiu zorganizowany przez klasy I-III. NZOZ MMEDAR oferowały bezpłatne badania poziomu cukru oraz pomiar ciśnienia tętniczego.

15-06-2010

================================================================











„Zachowaj bezpieczeństwo podczas prac w gospodarstwie rolniczym”


8 czerwca 2010 r. w budynku Starostwa Powiatowego w łęczycy odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Zachowaj bezpieczeństwo podczas prac w gospodarstwie rolniczym” mającego na celu zwiększenie świadomości wśród dzieci w zakresie istniejących zagrożeń w gospodarstwie rolniczym. Konkurs został ogłoszony w ramach Wojewódzkiej Kampanii Profilaktycznej „Dzień dla Zdrowia” Organizatorem konkursu był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy, a partnerem KRUS Oddz. Regionalny w Łodzi. Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych powiatu łęczyckiego. Do konkursu przystąpiło 12 szkół – nadsyłając 58 prac. Jury powołane przez organizatorów wyłoniło 6 laureatów oraz przyznało 3 wyróżnienia. Atrakcją spotkania był występ uczniów Szkoły Podstawowej w Piątku oraz uczniów Szkoły Muzycznej w Łęczycy. Na koniec spotkania zorganizowano słodki poczęstunek dla uczestników konkursu. Uczestnikom konkursu składamy serdeczne podziękowania za spopularyzowanie idei konkursu, a w szczególności: Szkole Podstawowej w Piątku i Szkole Muzycznej w Łęczycy za zorganizowanie części artystycznej oraz Prezesowi Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Grabowie – Panu Arkadiuszowi Szczech za przygotowanie poczęstunku dla uczestników konkursu.

09-06-2010

================================================================



























Konkurs „Trzymaj Formę”


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Trzymaj Formę”. Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych powiatu łęczyckiego realizujących program profilaktyczny „Trzymaj Formę”. Głównym celem programu jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.. Więcej informacji nt. programu można znaleźć na stronie www.trzymajforme.pl . Uczestnicy konkursu mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat roli zdrowego odżywiania w życiu młodego człowieka. Do konkursu przystąpiło 7 szkół; nadesłano 28 prac. Poziom wykonania i technika był różnorodny. Komisja konkursowa oceniała wartość merytoryczną, oryginalność projektu, sposób przekazu, a także formę artystyczną prac. Konkurs był rozstrzygany w dwóch kategoriach wiekowych: w kategorii klas IV-VI szkół podstawowych : I miejsce: Dominika Przybysz– Szkoła Podstawowa w Kadzidłowej II miejsce: Kamila Olejniczak – Szkoła Podstawowa w Siedlcu III miejsce: Monika Domałonżek – Szkoła Podstawowa w Witoni w kategorii szkół gimnazjalnych : I miejsce: Julia Morozińska – Gimnazjum w Łęczycy II miejsce: Mateusz Poniszewski – gimnazjum w Łęczycy Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy

27-05-2010

================================================================











„Dzień dla Zdrowia”


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łęczycy uczestniczy w realizacji Wojewódzkiej Strategii Prozdrowotnej „Dzień dla Zdrowia”. Powyższa Strategia jest skierowana do mieszkańców gmin województwa łódzkiego, instytucji, lokalnych społeczności, członków stowarzyszeń i organizacji pozarządowych działających w środowisku wiejskim. Główny cel naszych działań, to przede wszystkim aktywizacja środowisk wiejskich w działaniach na rzecz umocnienia zdrowia i propagowania zachowań prozdrowotnych. Dążymy do zwiększenia świadomości społecznej z zakresu zagrożeń ze strony chorób nowotworowych, schorzeń układu krążenia, cukrzycy, uzależnień, złego odżywiania itp. 26 maja 2010 r. OZ i PZ PSSE w Łęczycy uczestniczyła w spotkaniu "Dzień dla zdrowia mamy" Koła Gospodyń Wiejskich w Grabowie. Panie uczestniczące w spotkaniu mogły skorzystać z bezpłatnego badania poziomu cholesterolu oraz cukru we krwi, a także nauczyć się jak wykonywać poprawnie samobadanie piersi. Niezbędne paski do wykonania w/w badań zakupił Wójt Gminy Grabów. Na koniec spotkania rozdano ulotki z instruktarzem samobadania piersi, badania cytologicznego oraz nt. szkodliwości palenia tytoniu. W ramach podziękowania za przekazaną wiedzę członkinie koła przygotowały zdrowy poczęstunek.

27-05-2010

================================================================











„Majówka Zdrowia”


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”22 maja 2010 r. odbyła się XVII Powiatowa Majówka Zdrowia pod hasłem „Zadbaj o swoje płuca”. Jest to coroczna akcja organizowana przez Starostwo Powiatowe w Łęczycy wspólnie z organizacjami i jednostkami powiatowymi. Celem Majówki Zdrowia jest promowanie zdrowego stylu życia, sportu, rekreacji i czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz zachęcenie palaczy tytoniu do zerwania z nałogiem. W tym roku nasze działania skupiły się wokół profilaktyki chorób płuc. OZ i PZ PSSE w Łęczycy zorganizowała tego dnia szereg konkursów sprawnościowych oraz konkurs wiedzy o zdrowiu dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w Majówce Zdrowia. Wszyscy uczestnicy konkursów zostali nagrodzeni. W nawiązaniu do obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa OZ i PZ PSSE w Łęczycy wraz z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy oraz Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy przygotowali stoiska z materiałami edukacyjno – informacyjnymi o szkodliwości palenia tytoniu. Uczniowie rozdawali uczestnikom ulotki na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz jabłka jako symbol zdrowego stylu życia. Dodatkową atrakcja Majówki były występy zespołów tanecznych i muzycznych, stoiska ze zdrową żywnością oraz wyrobami sztuki ludowej. Uczestnicy Majówki Zdrowia mogli skorzystać z bezpłatnych badań: poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz pomiaru ciśnienia tętniczego krwi.

24-05-2010

================================================================

























INFORMACJE DLA POWODZIAN


INFORMACJA O ZAPOBIEGANIU CHOROBOM ZAKAŹNYM DLA POWODZIAN

Służba Sanitarno – Epidemiologiczna ostrzega
POWÓDŹ SPRZYJA ROZPRZESTRZENIANIU SIĘ CHORÓB ZAKAŹNYCH !!

Woda rozniosła i osadziła na terenie powodziowym zarazki zakaźnych schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego,czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych. W glebie orazpomieszczeniach chłodnych i wilgotnych mogą pozostawać zdolnedo zakażenia przez kilka tygodni. Zarazki należy zniszczyć wszędzie tamgdzie to tylko możliwe.

W tym celu trzeba:

  • odkazić wapnem chlorowanym zalane powodzią studnie i ujęciawodne
  • oczyścić z osadów i odkazić przy użyciu środków chemicznychpowierzchnię ścian, podłóg i sprzętów gospodarczych,
  • wywietrzyć, wysuszyć i odmalować pomieszczenia mieszkalnei gospodarcze, zwłaszcza te, w których przechowuje się żywnośći gdzie przebywają małe dzieci oraz osoby starsze i niedołężne,
  • oczyścić, wysuszyć i odkazić miejsca ustępowe; często powtarzaćodkażanie urządzeń sanitarnych i ustępów, zmywać je i utrzymywaćw czystości i suchości,
  • zakaźne schorzenia przewodu pokarmowego szerzą się poprzezzakażona wodę, żywność i brudne ręce.


TYLKO RYGORYSTYCZNE PRZESTRZEGANIE ZASAD HIGIENY CHRONI PRZED ZACHOROWANIEM

Wodę do picia, płukania owoców i warzyw spożywanych na surowo, do mycia zębów należy ZAWSZE GOTOWAĆ przed użyciem.
  • Surowe produkty pochodzenia zwierzęcego ( mięso, drób, jaja, ryby ) oraz warzywa należy traktować jako zakażone i nie dopuszczać do ich zetknięcia z produktami gotowymi do spożycia, zwłaszcza gotowanymi i przeznaczonymi do spożycia na zimno lub przechowywania.
  • Ręce myć dokładnie wodą i mydłem, czyszcząc również paznokcie po każdej bytności w ustępie, oporządzeniu zwierząt, oczyszczaniu warzyw mięsa oraz jaj.
  • W razie zachorowania należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza i poddać jego zaleceniom.
  • W przypadku konieczności zastosowań szczepień ochronnych przeciw durowi brzusznemu należy jak najszybciej zgłosić się do odpowiednich punktów szczepień.

Tekst: doc. dr hab. Hanna Stypułkowska-Misiurewicz

20-05-2010

================================================================

INFORMACJA DLA POWODZIAN O WODZIE DO SPOŻYCIA


Dokument do pobrania: Informacja o wodzie do spożycia

20-05-2010

================================================================

INFORMACJA DLA POWODZIAN O ŻYWNOŚCI


Dokument do pobrania: Informacja o żywności

20-05-2010

================================================================

„Nasz przyjaciel Dinuś”


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”Został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Nasz przyjaciel Dinuś”, ogłoszony w ramach przedszkolnego programu edukacji antynikotynowej „Czyste powietrze wokół nas”Program adresowany jest do dzieci wieku 5 – 6 lat uczęszczających do przedszkoli oraz ich rodziców i opiekunów . Cele główne programu to przede wszystkim wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy, także zwiększenie umiejętności dzieci w zakresie radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach, lub gdy dorośli palą przy nich tytoń. Komisja konkursowa przyznała: I miejsce: Dżesika Pacholczyk Oddział Przedszkolny w Siedlcu II miejsce: Paulina Kaźmierczak Oddział Przedszkolny w SiedlcuIII miejsce: Sara Darmach Przedszkole Niepubliczne Sióstr Urszulanek w Łęczycy Wyróżniono: Ola Okonkowska – Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Aleksandra Oleksiewicz - Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Julia Pachlińska – Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Wiktoria Lewandowska – Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Weronika Pokorska – Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Aleksandra Brygier – Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Aleksandra Śmiechowska - Oddział Przedszkolny w Siedlcu, Aleksandra Erland – Przedszkole nr 4 w Łęczycy, Iza Rosiak – Oddział Przedszkolny w Leźnicy Małej, Paweł Barylski – Gminne Przedszkole w Górze Św. Małgorzaty, Bartek Goracy Gminne Przedszkole w Piątku, Łukasz Bieda – Gminne Przedszkole w Piątku, Eliza Radecka - Przedszkole Niepubliczne Sióstr Urszulanek w Łęczycy, Agata Szymczak - Przedszkole Niepubliczne Sióstr Urszulanek w Łęczycy. Dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy.

07-05-2010

================================================================

















„Zadbaj o Swoje Płuca”


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczycy informuje, że został rozstrzygnięty etap powiatowy konkursu plastycznego „Zadbaj o Swoje Płuca”. Konkurs kierowany był do uczniów szkół podstawowych powiatu łęczyckiego realizujących program profilaktyki i wczesnego wykrywania gruźlicy i chorób płuc „Zadbaj o Swoje Płuca”Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy o chorobach płuc wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wzmocnienie zachowań zdrowotnych poprzez umiejętne jej wykorzystanie i przekazywanie innym. Adresatami Programu są uczniowie szkół podstawowych, rodzice i opiekunowie oraz grono pedagogiczne.Do konkursu „Zadbaj o Swoje Płuca” przystąpiły wszystkie szkoły realizujące program; nadesłano 21 prac. Komisja konkursowa dokonując oceny prac brała pod uwagę wartość merytoryczną, oryginalność projektu, sposób przekazu, a także formę artystyczną prac. Wyróżniono 6 prac:W kategorii klas I – III :Katarzyna Dąbrowska – Szkoła Podstawowa w Świnicach Warckich Weronika Osiecka – Szkoła Podstawowa w PiątkuWiktoria Kasińska – Szkoła Podstawowa w PiątkuW kategorii klas IV- VI:Anna Spychała – Szkoła Podstawowa nr 3 w ŁęczycyPaula Raczkiewicz - Szkoła Podstawowa nr 3 w ŁęczycyZuzanna Wawrzyniak - Szkoła Podstawowa nr 3 w ŁęczycyPrace osób wyróżnionych zostały zakwalifikowane do wojewódzkiego etapu konkursu plastycznego „Zadbaj o swoje płuca” Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a osobom wyróżnionym gratulujemy.

27-04-2010

================================================================







„Miasto i Człowiek”


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że konkurs plastyczny „Miasto i Człowiek” . Konkurs plastyczny został ogłoszony w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia. Celem konkursu była edukacja dzieci w zakresie wpływu środowiska na zdrowie człowieka oraz ochrony środowiska naturalnego. Konkurs kierowany był do przedszkoli i szkół podstawowych z terenu miasta Łęczyca. Do konkursu przystąpiły 3 przedszkola i 2 szkoły podstawowe, nadsyłając 34 prace. Komisja konkursowa dokonując oceny prac brała pod uwagę wartość merytoryczną, oryginalność projektu, sposób przekazu, a także formę artystyczną prac. W kategorii klas I-III wyróżniono 3 prace:Magdalena Mazur Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy - kl. I c, Maja Woźniak Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy - kl. III b, Marta Iwińska Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy – kl. III c w kategorii IV-VI wyróżniono 3 prace:Michał Grzyb Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy – kl. IV, Julia Owczarek Szkoła Podstawowa nr 3w Łęczycy - Vc, Paula Gałamon Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęczycy – IV c. w kategorii przedszkoli wyróżniono 15:Wiktoria Kałuzska - Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Wiktoria Lewandowska - Przedszkole nr 2 w Łęczycy, , Damian Psiarski - Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Julia Pachlińska - Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Szymon Nawrocki - Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Oliwia Grabarczyk - Przedszkole nr 1 w Łęczycy, Nina Fijałkowska - Przedszkole nr 1 w Łęczycy, Krzysztof Kamiński - Przedszkole nr 1 w Łęczycy, , Julia Kołdrzak Przedszkole nr 1 w Łęczycy, Patrycja Pietrzak - Przedszkole nr 1 w Łęczycy, Marysia Bojanowska – Przedszkole nr 1 w Łęczycy, Wiktoria Jaworska - Przedszkole nr 4 w ŁęczycyWanesa Okupska – Przedszkole nr 4 w Łęczycy, Katarzyna Mieczkowska – Przedszkole nr 4 w Łęczycy, Natalka Pachnowska - Przedszkole nr 4 w Łęczycy, Karolina Witkowska – Przedszkole nr 4 w Łęczycy. Dziękujemy za udział w konkursie, a osobom wyróżnionym gratulujemy.

22-04-2010

================================================================











Europejska kampania na rzecz bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków




Ulotka informacyjna: Europejska kampania na rzecz bezpieczeństwa eksploatacji maszyn, urządzeń i budynków

18-04-2010

================================================================

Ocena stanu sanitarnego powiatu łęczyckiego w 2009 roku


Odnośnik do dokumentu: Ocena stanu sanitarnego powiatu w 2009 roku.doc (43 MB)

17-03-2010

================================================================

„Czyste powietrze wokół nas”


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”11 marca 2010 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy zorganizował szkolenie dla realizatorów programu przedszkolnej edukacji antytytoniowej „Czyste powietrze wokół nas”.Program stanowi pierwsze ogniwo w cyklu programów antytytoniowych. Skierowany jest do dzieci przedszkolnych z udziałem rodziców i opiekunów. Ma charakter profilaktyczny, ale przede wszystkim ma na celu wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności postawy ochrony własnego zdrowia w sytuacjach, gdy są skazane na bezpośredni kontakt z palącymi.Od stycznia 2010 r. program został objęty honorowym patronatem Starosty Powiatu Łęczyckiego. Jest to druga edycja programu, w którym uczestniczy 30% przedszkoli z terenu powiatu łęczyckiego. Dla realizatorów programu ogłoszono konkurs plastyczny pod hasłem „Nasz przyjaciel Dinuś”Uczestnicy szklenia wysłuchali:- wykładu lek. med. Piotra Kozińskiego nt. zdrowotnych skutków biernego palenia, a także zapoznali się z formami realizacji programu, - wywiadu telewizyjnego dot. programu  „Czyste powietrze wokół nas” W trakcie szkolenie uczestnikom przekazano materiały edukacyjne przeznaczone do realizacji programu.

11-03-2010

================================================================











Szkolenie dla koordynatorów szkolnych programu profilaktycznego „Trzymaj Formę”.


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że w dniu 03.03.2010 r. w budynku Urzędu Miasta odbyło się szkolenie dla koordynatorów szkolnych programu profilaktycznego „Trzymaj Formę”. Głównym celem programu jest poprawa sposobu odżywiania się dzieci i młodzieży.Program na terenie powiatu łęczyckiego realizowany jest już od 3 lat w szkołach gimnazjalnych. W tym roku szkolnym do uczestnictwa w programie zaproszono sześć szkół podstawowych z terenu naszego powiatu oraz Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Łęczycy. W trakcie szkolenia uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładu połączonego z prezentacją multimedialną na temat „Trzymaj Formę – dlaczego i jak?!”. Wykład wygłoszony został przez dr n. med. Joanna Sawer – Szewczyk – diabetolog z – cę ordynatora Oddz. Wewnętrznego ds. Diabetologii i Chorób Metabolicznych Szpitala w Łęczycy. W trakcie szkolenia przedstawiono także formy realizacji programu zastosowane przez szkoły realizujące go w poprzednich edycjach. W ramach programu został ogłoszony konkurs plastyczny pod hasłem „Trzymaj Formę”. Na koniec szkolenia uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne.

03-03-2010

================================================================





Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”.


Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas”Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy ma zaszczyt poinformować,iż Przedszkolny Program Edukacji Antynikotynowej „Czyste Powietrze Wokół Nas” został objęty honorowym patronatem przez Pana Wojciecha Zdziarskiego – Starosta Powiatu Łęczyckiego. Program ma charakter profilaktyczny, jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Objęcie patronatem programu jest dla nas potwierdzeniem słuszności podejmowanych działań skierowanych do dzieci w wieku przedszkolnym, ich rodziców i opiekunów, które mają na celu ochronę najmłodszej populacji przed dymem tytoniowym.

27-01-2010

================================================================

Światowy Dzień Walki z AIDS''


Z okazji Światowego Dnia Walki z AIDS obchodzonego 1 grudnia z inicjatywy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczycy została zorganizowana prelekcja poświęcona tematyce HIV/AIDS dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy. Prelekcję przeprowadziła Pani Joanna Wierzbowska – pedagog szkolny. Głównym celem zorganizowanej prelekcji było uświadomienie młodzieży zagrożeń związanych z HIV/AIDS, a także poinformowanie ich o sposobach zapobiegania HIV/AIDS. Uczestnicy spotkania otrzymali materiały informacyjno – edukacyjne w postaci ulotek oraz broszur.



08-12-2009

================================================================

Konkurs ,Młodość wolna od narkotyków, alkoholu, nikotyny''


Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o rozstrzygnięciu powiatowego konkursu na plakat ,,Młodość wolna od narkotyków, alkoholu, nikotyny'' promującego zdrowy styl życia oraz przestrzegającego młodzież przed podejmowaniem ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowań. Konkurs został zorganizowany dla uczniów Gimnazjum im. Jana Pawła II w Łęczycy. Komisja konkursowa wyłoniła 5 laureatów, przyznając następujące miejsca:I miejsce: Julia Mrozińska II miejsce: Katarzyna Karwowska Trzy egzekwio III miejsca : Sylwia Góra, Ewelina Piotrowicz, Elżbieta Kalaczyńska Składamy serdeczne podziękowania kadrze pedagogicznej za zorganizowanie na terenie szkoły konkursu i spopularyzowanie idei.





















2-12-2009

================================================================

Komunikat Nr 1 z dnia 19.11.2009r.


Komunikat nr 1 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy z dnia 19.11.2009r.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy w nawiązaniu do komunikatu z dnia 13.11.2009 r. oraz na podstawie wyników badań próbek wody z dnia 16.11.2009 r., pobranych z wodociągu publicznego Gajew gmina Witonia informuje, że w wyniku podjętych przez zarządcę wodociągu działań, jakość wody z w/w wodociągu uległa poprawie i spełnia w zakresie mikrobiologicznym obowiązujące wymagania. Woda nadaje się do spożycia bez ograniczeń.

19-11-2009

================================================================

Komunikat Nr 1 z dnia 13.11.2009r.


Komunikat nr 1 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy z dnia 13.11.2009r.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o pogorszeniu jakości wody do spożycia przez ludzi pod względem mikrobiologicznym, pochodzącej z wodociągu publicznego wiejskiego Gajew gmina Witonia.W próbce wody pobranej do badania w dniu 10.11.2009 r. w punktach poboru: - po uzdatnieniu SUW Gajew stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości – 12;- z sieci sklep spożywczy Karkoszki stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości – 1;- woda surowa studnia nr 1, stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości 4.- z sieci sklep spożywczy Szamów w 100 ml wody nie stwierdzono obecności bakterii grupy coli;Najwyższa dopuszczalna wartość dla:- Bakterii grupy coli w 100 ml objętości próbki wynosi – 0.Pozostałe wskaźniki bakteriologiczne nie budzą zastrzeżeń.Liczba ludności zaopatrywanej w wodę – ok. 710 osób. Wodociąg obsługuje ludność w miejscowościach: Gajew, Gołocice, Szamów, Wargawa Stara, Wargawa Młoda, Gozdków, Jabłonna, Gawrony, Byszew, Kaczyń, Rudniki, Olesice, Upale.Zagrożenia zdrowotne: biegunki i rozstrój żołądka.Woda z wyżej wymienionego wodociągu nie nadaje się do celów spożywczych. Należy używać wodę dostarczaną przez producenta wody lub korzystać z wody w opakowaniach jednostkowych.Woda z kranu nadaje się jedynie do celów sanitarno-bytowych.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy decyzją Nr 78/HK/09 z dnia 06.11.2009 r. zakazał korzystania z wody pochodzącej z wodociągu publicznego wiejskiego Gajew gmina Witonia do celów spożywczych oraz zobowiązał producenta wody do:- poinformowania w sposób skuteczny odbiorców wody o wprowadzonym zakazie,- zapewnienia mieszkańcom wody odpowiedniej jakości z awaryjnego źródła zaopatrzenia - (cysterny, zbiorniki, opakowania jednostkowe),- doprowadzenia jakości wody pod względem mikrobiologicznym do zgodnej z wymaganiami określonymi w rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007r. nr 61, poz. 417).Informacje dotyczące jakości wody będą na bieżąco aktualizowane i umieszczane na stronach internetowych:www.psse.leczyca.pl

13-11-2009

================================================================

Komunikat Nr 1 z dnia 10.11.2009r.


KOMUNIKAT nr 1 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z dnia 10.11.2009 r. Higiena Komunalna.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o pogorszeniu jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, pod względem mikrobiologicznym, pochodzącej z wodociągu publicznego Gajew gmina Witonia.Państwowy Powiatowy Inspektor sanitarny w Łęczycy po przeanalizowaniu zagrożenia dla zdrowia ludzkiego informuje, że: woda do celów spożywczych nadaje się wyłącznie po przegotowaniu ( należy gotować minimum przez 3 minuty ), woda bez ograniczeń nadaje się do celów sanitarno-bytowych.

10-11-2009

================================================================

Komunikat Nr 2 z dnia 09.11.2009r.


Komunikat nr 2 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy z dnia 09.11.2009r.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o pogorszeniu jakości wody do spożycia przez ludzi pod względem mikrobiologicznym, pochodzącej z wodociągu publicznego wiejskiego Gajew gmina Witonia.W próbce wody pobranej do badania w dniu 06.11.2009 r. w punktach poboru: - po uzdatnieniu SUW Gajew stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości – 7;- z sieci sklep spożywczy Szamów stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości – 4;- z sieci sklep spożywczy Karkoszki stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości – 8;- woda surowa studnia nr 1, stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości 2.Najwyższa dopuszczalna wartość dla:- Bakterii grupy coli w 100 ml objętości próbki wynosi – 0.Liczba ludności zaopatrywanej w wodę – ok. 710 osób. Wodociąg obsługuje ludność w miejscowościach: Gajew, Gołocice, Szamów, Wargawa Stara, Wargawa Młoda, Gozdków, Jabłonna, Gawrony, Byszew, Kaczyń, Rudniki, Olesice, Upale.Zagrożenia zdrowotne: biegunki i rozstrój żołądka.Woda z wyżej wymienionego wodociągu nie nadaje się do celów spożywczych. Należy używać wodę dostarczaną przez producenta wody lub korzystać z wody w opakowaniach jednostkowych.Woda z kranu nadaje się jedynie do celów sanitarno-bytowych.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy decyzją Nr 78/HK/09 z dnia 06.11.2009 r. zakazał korzystania z wody pochodzącej z wodociągu publicznego wiejskiego Gajew gmina Witonia do celów spożywczych oraz zobowiązał producenta wody do:- poinformowania w sposób skuteczny odbiorców wody o wprowadzonym zakazie,- zapewnienia mieszkańcom wody odpowiedniej jakości z awaryjnego źródła zaopatrzenia - (cysterny, zbiorniki, opakowania jednostkowe),- doprowadzenia jakości wody pod względem mikrobiologicznym do zgodnej z wymaganiami określonymi w rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007r. nr 61, poz. 417).Informacje dotyczące jakości wody będą na bieżąco aktualizowane i umieszczane na stronach internetowych:www.psse.leczyca.pl

09-11-2009

================================================================

Komunikat Nr 1 z dnia 06.11.2009r.


Komunikat nr 1 Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Łęczycy z dnia 06.11.2009r.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o pogorszeniu jakości wody do spożycia przez ludzi pod względem mikrobiologicznym, pochodzącej z wodociągu publicznego wiejskiego Gajew gmina Witonia.W próbce wody pobranej do badania w dniu 03.11.2009 r. w punktach poboru: - po uzdatnieniu SUW Gajew stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości – 24;- z sieci sklep spożywczy Szamów stwierdzono w 100 ml wody obecność bakterii grupy coli w ilości – 4;Najwyższa dopuszczalna wartość dla:- Bakterii grupy coli w 100 ml objętości próbki wynosi – 0.Liczba ludności zaopatrywanej w wodę – ok. 710 osób. Wodociąg obsługuje ludność w miejscowościach: Gajew, Gołocice, Szamów, Wargawa Stara, Wargawa Młoda, Gozdków, Jabłonna, Gawrony, Byszew, Kaczyń, Rudniki, Olesice, Upale.Zagrożenia zdrowotne: biegunki i rozstrój żołądka.Woda z wyżej wymienionego wodociągu nie nadaje się do celów spożywczych.Należy używać wodę dostarczaną przez producenta wody lub korzystać z wody w opakowaniach jednostkowych.Woda z kranu nadaje się jedynie do celów sanitarno-bytowych.Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy decyzją Nr 78/HK/09 z dnia 06.11.2009 r. zakazał korzystania z wody pochodzącej z wodociągu publicznego wiejskiego Gajew gmina Witonia do celów spożywczych oraz zobowiązał producenta wody do:- poinformowania w sposób skuteczny odbiorców wody o wprowadzonym zakazie,- zapewnienia mieszkańcom wody odpowiedniej jakości z awaryjnego źródła zaopatrzenia - (cysterny, zbiorniki, opakowania jednostkowe),- doprowadzenia jakości wody pod względem mikrobiologicznym do zgodnej z wymaganiami określonymi w rozporządzenia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 2007r. nr 61, poz. 417).Informacje dotyczące jakości wody będą na bieżąco aktualizowane i umieszczane na stronach internetowych:www.psse.leczyca.pl

09-11-2009

================================================================

Grypa A(H1N1) - postępowanie


Majówka 2009


23 maja 2009 r. Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy uczestniczyła w Majówce Zdrowia. Jest to coroczna akcja organizowana przez Starostwo Powiatowe w Łęczycy wspólnie z organizacjami i jednostkami powiatowymi.
Celem Majówki Zdrowia jest promowanie zdrowego stylu życia, sportu, rekreacji i czynnego wypoczynku na świeżym powietrzu oraz zachęcenie palaczy tytoniu do zerwania z nałogiem. OZ i PZ PSSE w Łęczycy organizowała tego dnia szereg konkursów sprawnościowych dla dzieci i młodzieży uczestniczącej w Majówce Zdrowia.W nawiązaniu do obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa OZ i PZ PSSE w Łęczycy wraz z uczniami Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łęczycy zorganizowała stoiska z materiałami edukacyjno – informacyjnymi o szkodliwości palenia tytoniu. Tego dnia wyeksponowała na terenie Pl. Kościuszki (gdzie odbywała się Majówka Zdrowia) plakaty o treściach antynikotynowych otrzymanych od WSSE w Łodzi. Dodatkowo uczniowie ZSP nr 1 rozdawali uczestnikom ulotki na temat szkodliwości palenia tytoniu oraz jako symbol zdrowego stylu życia.
NZOZ MEDAR w Łęczycy w tym czasie wykonywał bezpłatne badania: poziomu cukru i cholesterolu we krwi oraz pomiar ciśnienia tętniczego . Zaproszono także do uczestnictwa w Majówce, członkinie Stowarzyszenia Łódzkiego Klubu Amazonka. Panie udzielały porad z zakresu profilaktyki raka piersi oraz pokazywały na fantomie jak należy prawidłowo wykonać samobadanie piersi.



























23-05-2009

================================================================

Majówka PSSE


W dniu 15 maja 2009 r. OZ i PZ w PSSE w Łęczycy uczestniczyła w Majówce organizowanej przez Szkołę Podstawową nr 3 w Łęczycy. Była to impreza otwarta, skierowana do uczniów szkoły, rodziców, opiekunów uczniów oraz do społeczności lokalnej. OZ i PZ PSSE w Łęczycy zorganizowała stoisko z ulotkami pod hasłem „Mamo. Tato nie pal”. Uczniowie szkoły rozdawali uczestnikom Majówki ulotki promujące zdrowy styl życia, ze szczególnym uwzględnieniem szkodliwego wpływu palenia tytoniu na zdrowie. NZOZ MMEDAR oraz NZOZ PLUS oferowały bezpłatne badania poziomu cukru oraz pomiar ciśnienia tętniczego.











05-2009

================================================================


Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczycy informuje, że w dn. 12.05.2009 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Łęczycy odbyło się szkolenie dla przedstawicieli placówek szkolno – wychowawczych oraz ośrodków zdrowia z terenu powiatu łęczyckiego.

Tematyka szkolenia dotyczyła profilaktyki zakażeń meningokokowych oraz odkleszczowych.

Wykładowca: dr hab. n. med. Ewa Majda-Stanisławska - Klinika Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi

Więcej informacji można uzyskać:
http://www.meningokoki.com.pl/
http://www.gis.gov.pl/
http://www.kleszczeinfo.pl/
http://www.meningokoki.info.pl/








05-2009

================================================================

ZADBAJ O SWOJE PŁUCA


Na terenie powiatu łęczyckiego trwa realizacja PROGRAMU PROFILAKTYKI I WCZESNEGO WYKRYWANIA GRUŹLICY I CHORÓB PŁUC „ZADBAJ O SWOJE PŁUCA”.
   Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy o chorobach płuc wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wzmocnienie zachowań zdrowotnych poprzez umiejętne jej wykorzystanie i przekazywanie innym. Adresatami Programu są uczniowie szkół podstawowych, rodzice i opiekunowie oraz grono pedagogiczne.
   W ramach realizowanego programu WSSE w Łodzi ogłosiła konkurs plastyczny pod hasłem „Zadbaj o swoje płuca”OZ i PZ PSSE w Łęczycy zorganizowała etap powiatowy konkursu. Do konkursu przystąpiło uczestniczyło 27 uczniów. Komisja konkursowa dokonując oceny prac brała pod uwagę wartość merytoryczną, oryginalność projektu, sposób przekazu, a także formę artystyczną prac. Wyróżniono trzy prace: Patryk Banasiak – S.P. nr 3 Łęczyca, Julia Palmowska – S.P. Piątek, Jakub Piotrowski – S.P. nr 4 Łęczyca. Wyróżnione prace zostały zakwalifikowane do wojewódzkiego etapu konkursu.

Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a osobom wyróżnionym gratulujemy.

05-2009

================================================================

Czyste powietrze wokół nas


   Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy przyjął do realizacji na terenie powiatu łęczyckiego program antytytoniowy dla dzieci przedszkolnych "Czyste powietrze wokół nas".
   Głównym celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Do pilotażowej wersji programu przystąpiły dwa przedszkola z terenu miasta Łęczycy.
   W ramach programu Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczycy ogłosiła konkurs plastyczny. Do stacji nadesłano 32 prace. Komisja konkursowa po dokonaniu oceny prac postanowiła wyróżnić sześć prac:Piotr Stańczyk- Przedszkole Nr 2 w Łęczycy, Miłosz Marciniak – Przedszkole Nr 2 w Łęczycy, Amelia Świątkowska – Przedszkole nr 2 w Łęczycy, Anna Andrysiak – Przedszkole Nr 2, Witold Borowski – Przedszkole Nr 4 w Łęczycy, Weronika Niewiadomska – Przedszkole Nr 4 w Łęczycy.

Galeria prac wkrótce.

05-2009

================================================================

INFOLINIA


Całodobowa infolinia w sprawie świńskiej grypy.

W dniu wczorajszym uruchomiona została specjalna infolinia w sprawie świńskiej grypy. Specjaliści z NIZP-PZH udzielają informacji pod numerami telefonów :
022 5421412, 022 5421413, 022 5421414, 696498555.

Telefony te czynne są całą dobę.

04-2009

================================================================

Informacja dla lekarzy, organów założycielskich
i dyrektorów zakładów opieki zdrowotnej
w sprawie podstawowych zasad postępowania w związku z przypadkami grypy A/H1N1


Zalecamy, co następuje:
Osoby, u której wystąpiły objawy infekcji górnych dróg oddechowych (gorączka, katar, kaszel, bóle mięśniowe, ból gardła, itd.) winny zgłosić się do swoich lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Lekarz POZ po ustaleniu dodatniego wywiadu epidemiologicznego ( objawy grypy w ciągu 10 dni od możliwego kontaktu - pobytu na terenach występowania ognisk grypy świń lub kontaktu z osobą chora na grypę świń) kieruje pacjenta do najbliższego oddziału zakaźnego, powiadamiając o tym właściwą stację sanitarno- epidemiologiczną.
Lekarz chorób zakaźnych hospitalizuje chorego w przypadku klinicznego podejrzenia grypy.
Wdraża się proces diagnostyczny celem ustalenia patogenu.
W przypadkach ciężkich przy braku przeciwwskazań zaleca się podawanie leków antywirusowych pod kontrolą lekarzy chorób zakaźnych.
Komunikaty Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aktualizowane codzienne o godzinie 12, dostępne są na stronie internetowej www.pis.gov.pl.Komunikaty zawierać będą między innymi informacje o aktualnej sytuacji epidemiologicznej oraz aktualne zalecenia.

Warszawa, 28.04.2009, godz. 10.00

Minister Zdrowia
Ewa Kopacz

Krajowy Konsultant w dz. Chorób Zakaźnych
Andrzej Horban

04-2009

================================================================

KOMUNIKAT


W związku ze stwierdzeniem wystąpienia przypadków zakażeń wirusem grypy świń typu A H1N1u ludzi w Meksyku i Stanach Zjednoczonych, Główny Inspektorat Sanitarny zaleca:

Wyjeżdżającym za granicę
•bezwzględne stosowanie się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia,
•unikanie bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne,
•pozostanie w domu, jeśli u danej osoby wystąpią objawy grypopodobne,
•podczas kaszlu i kichania, zakrywanie ust i nosa chusteczką, pomoże to zapobiec zakażaniu wirusem innych osób,
•częste mycie rąk wodą z mydłem,
•unikanie dotykania rękami oczu, nosa i ust.

W przypadku wystąpienia objawów chorobowych, natychmiastowy kontakt z lekarzem.

Wracającym do kraju
Jeżeli, w ciągu około 10 dni od powrotu do kraju wystąpią objawy chorobowe typu:•podwyższona temperatura ciała,
•osłabienie,
•kaszel,
•brak apetytu,
•katar,
•ból gardła,
trzeba niezwłoczne zgłosić się do lekarza i poinformować go o pobycie w rejonie występowania wirusa grypy świń typu A/H1N1.

04-2009

================================================================

GRYPA ŚWIŃ


GRYPA ŚWIŃ – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

(Źródło: CDC)Grypa świń jest zakaźną chorobą układu oddechowego świń, wywoływanąprze wirus grypy typu A.Do tej pory przypadki zakażeń tym wirusem u ludzi były rzadkie, jednakżepotwierdzono możliwość ich przenoszenia z człowieka na człowieka.Od grudnia 2005 r. do lutego 2009 r. w USA (w 10 stanach) łączniestwierdzono 12 przypadków zakażeń wirusem grypy świń u ludzi.. Od marca2009 r. potwierdzono przypadki zakażeń nowym szczepem wirusa typuA/H1N1. Wystąpiły one w Kalifornii i Teksasie. Obecnie trwa dochodzenieepidemiologiczne mające m.in. na celu określenie źródła zakażenia.

Co to jest grypa świń ?
. Grypa świń jest chorobą układu oddechowego świń powodowaną przezwirusy grypy typu A. U świń wirusy te powodują liczne zachorowania,jednakże śmiertelność na skutek zakażenia jest niska. Wirus grypy świńtypu A/H1N1 został wyizolowany po raz pierwszy u świń w 1930 roku.

Jak dużo jest wirusów grypy świń ?
. Tak jak i pozostałe wirusy grypy, tak i wirusy grypy świń stale ulegajązmianom. Świnie mogą zostać zakażone przez wirusy grypy ptaków,ludzi i świń. Kiedy dojdzie do jednoczesnego zakażenia świni wirusamipochodzącymi od różnych gatunków, może dojść do reasortacji, wwyniku której powstanie nowy szczep wirusa. Obecnie od świń izolujesię głównie szczepy H1N1, H1N2, H3N2 i H3N1.

GRYPA ŚWIŃ U LUDZI
Czy ludzie mogą zachorować na grypę świń ?
. Zwykle wirusy grypy świń nie zakażają ludzi. Jednakże wcześniejdochodziło do sporadycznych przypadków zakażeń, najczęściej naskutek bezpośredniego kontaktu z tymi zwierzętami (np. dzieci bawiącesię blisko zwierząt lub pracownicy ferm). W chwili obecnej stwierdzonojednak udokumentowane przypadki przeniesienia wirusów grypy świńbezpośrednio z człowieka na człowieka.

Jak często dochodzi do zakażenia wirusem grypy świń u ludzi ?
. Wcześniej amerykańskie CDC otrzymywało zgłoszenia o jednymprzypadku rocznie lub co dwa lata, ale od grudnia 2005 r. do lutego2009 r. stwierdzono 12 przypadków zakażenia.

Jakie są objawy grypy świń u ludzi?
. Objawy są podobne do tych towarzyszących grypie sezonowej, w tymnp. gorączka, osłabienie, brak apetytu, kaszel. U niektórych osóbwystąpił katar, ból gardła, nudności, wymioty i biegunka.

Czy można zarazić się wirusem grypy świń przez zjedzeniewieprzowiny?
. Nie. Grypa świń nie przenosi się przez żywność. Nie można zarazić sięgrypą świń poprzez zjedzenie mięsa wieprzowego i produktówwieprzowych. Jedzenie prawidłowo przygotowanego i poddanegoobróbce termicznej mięsa jest bezpieczne.

Jak rozprzestrzenia się grypa świń?
. Grypa może przenosić się bezpośrednio ze świń na ludzi i z ludzi naświnie. Do zakażenia ludzi dochodzi najczęściej poprzez bliski kontaktz zakażonymi zwierzętami. Może również dochodzić do przeniesieniawirusa z człowieka na człowieka.

Jakie leki są skuteczne w terapii grypy świń u ludzi?
. Wyizolowane w USA i Meksyku wirusy grypy świń typu A/H1N1 sąoporne na amantadynę i rimantadynę, natomiast są wrażliwe naoseltamiwir i zanamiwir.

Czy wirus grypy świń H1N1 jest tym samym wirusem H1N1 krążącym u ludzi?
. Nie. Wirus grypy świń H1N1 różni się genetycznie od wirusa ludzkiego idlatego też szczepionki przeciwko grypie sezonowej mogą niezapewnić pełnej ochrony przed zakażeniem wirusem odzwierzęcym.


INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGODLA OSÓB UDAJĄCYCH SIĘ DO KRAJÓW, W KTÓRYCH STWIERDZONOPRZYPADKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI


Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń miejscowej służby zdrowia ściśle przestrzegać reżimu sanitarnego, a w szczególności:
  • . unikaj bliskiego kontaktu z osobami wykazującymi objawy grypopodobne. Kiedy samjesteś chory zachowuj odpowiednią odległość od innych osób, tak aby chronić jeprzed zachorowaniem,
  • . jeśli wystąpią u Ciebie objawy grypopodobne (np. podwyższona temperatura ciała,osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła), pozostań w domu,
  • . kiedy kaszlesz i kichasz przykrywaj usta i nos chusteczką. To pomoże zapobieczakażeniu wirusem innych osób,
  • . myj często ręce wodą z mydłem,
  • . unikaj dotykania oczu, nosa i ust (wirusy i bakterie często rozprzestrzeniają się gdyludzie dotykają skażonych powierzchni, a potem oczu, nosa i ust).Ponadto zaleca się:
  • . w przypadku wystąpienia objawów chorobowych (np. podwyższona temperaturaciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar, ból gardła) – natychmiast skontaktuj sięz lekarzem.

    INFORMACJA GŁÓWNEGO INSPEKTORATU SANITARNEGODLA OSÓB POWRACAJĄCYCH Z KRAJÓW, W KTÓRYCH STWIERDZONOPRZYPADKI ZAKAŻEŃ WIRUSEM GRYPY ŚWIŃ TYPU A/H1N1 U LUDZI


    W przypadku wystąpienia w okresie około 10 dni od powrotu do kraju objawówchorobowych (np. podwyższona temperatura ciała, osłabienie, kaszel, brak apetytu, katar,ból gardła) należy niezwłocznie udać się do lekarza POZ, najbliższego szpitala zakaźnegolub innej placówki leczniczej i poinformować o historii podróży.

    04-2009

    ================================================================

  • Europejski tydzień na rzecz szczepień


    Propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej i najbardziej opłacalnej formy zapobiegania chorobom - to główny cel Europejskiego tygodnia na rzecz szczepień. W dniach 20-26 kwietnia 2009 r. po raz pierwszy obchodzony jest on także w Polsce. Odbywa się pod hasłem "Zdrowe dzieci - zdrowe społeczeństwo" i kieruje uwagę na znaczenie profilaktyki szczepionkowej w okresie dziecięcym.

    Z okazji Europejskiego Tygodnia na rzecz szczepień 15 kwietnia 2009 r. w gmachu Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łodzi, ul. Wodna 40 odbędzie się konferencja prasowa.

    Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie szczepień jako najskuteczniejszej formy zapobiegania chorobom oraz zwiększenie świadomości społecznej w tej kwestii.

    Istnieje kilka powodów, dla których szczepienia powinny być priorytetem w systemach ochrony zdrowia państw Europy. Po pierwsze, ratują życie i prowadzą do znacznego spadku liczby zachorowań. Co roku dzięki szczepionkom udaje się uchronić przed śmiercią 3 mln osób na świecie, a kolejne miliony - przed cierpieniami związanymi z chorobą oraz jej trwałymi skutkami. Nawet w Europie 32 tys. małych dzieci co roku umiera z powodu schorzeń, którym można by zapobiec dzięki szczepieniom. Na świecie liczba ta dochodzi do 1,4 mln.

    W dniu 15 kwietnia 2009 r. w Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczyccy zostanie zorganizowany punkt informacyjno – konsultacyjny, gdzie będzie można uzyskać informację na temat obowiązującego kalendarza szczepień. Informacje będzie można też uzyskać pod nr tel. (024) 721 21 88

    04-2009

    ================================================================

    ZAPROSZENIE


    na debatę pod patronatem Ministra Zdrowia otwierającąIV Europejski Tydzień Szczepień, pt.

    Szczepić - dlaczego warto

    Warszawa, 20 kwietnia 2009 r.

    Zaproszenie na konferencję

    04-2009

    ================================================================

    Konkurs plastyczny „Trzymaj Formę”


    Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczycy informuje, że został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Trzymaj Formę”.

    Konkurs kierowany był do uczniów klas szkół gimnazjalnych powiatu łęczyckiego realizujących program profilaktyczny „Trzymaj Formę”. Głównym celem programu jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.. Więcej informacji nt. programu można znaleźć na stronie www.trzymajforme.pl .Uczestnicy konkursu mieli okazję wyrazić swoją opinię na temat roli zdrowego odżywiania w życiu młodego człowieka.

    Do konkursu przystąpiło 8 szkół; nadesłano 18 prac. Poziom wykonania i technika był różnorodny. Komisja konkursowa oceniała wartość merytoryczną, oryginalność projektu, sposób przekazu, a także formę artystyczną prac. Wyniku ustaleń komisji przyznano:

    • I miejsce: Magdalena Kowalczyk, Gimnazjum w Łęczycy
    • II miejsce: Aneta Pawłowska, Gimnazjum w Łęczycy
    • III miejsce: Kamil Góra, Gimnazjum w Topoli Królewskiej

    Wyróżniono 3 prace:

    Kinga Kubiak – Gimnazjum w Świnicach Wackich,
    Marta Kupisz – Gimnazjum w Łęczycy,
    Anna Krysiak – Gimnazjum w Łęczycy


    Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy.


    I miejsce:


    II miejsce:


    III miejsce:

    04-2009

    ================================================================

    OCENA STANU SANITARNEGO POWIATU ŁĘCZYCKIEGO W 2008r.


    03-2009

    ================================================================

    OCENA OBSZAROWAJAKOŚCI WODY PRZEZNACZONEJ DO SPOŻYCIA
    W 2008r.DLA POWIATU ŁĘCZYCKIEGO.


    12-03-2009

    ================================================================

    Grunt to zdrowie

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy przyjął do realizacji na terenie powiatu łęczyckiego program antytytoniowy dla dzieci przedszkolnych "Czyste powietrze wokół nas". Głównym celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Do pilotażowej wersji programu przystąpiły dwa przedszkola z terenu miasta Łęczycy.

    Na terenie powiatu łęczyckiego działa Stowarzyszenie Kobiet Ziemi Łęczyckiej. Celem Stowarzyszenia jest pomoc kobietom mieszkającym na obszarach wiejskich, jak i w samej Łęczycy w ich rozwoju, kształceniu się, zdobywaniu wiedzy i pracy. Stowarzyszenie skupia się również na integracji środowisk wiejskich i miejskich, a także kultywowaniu tradycji ludowych i promowaniu regionu poprzez imprezy kulturalno-oświatowe. Bardzo ważnym zadaniem jest również inicjowanie działań o charakterze prozdrowotnym.

    W środę 11 marca w sali Domu Kultury w Łęczycy Stowarzyszenie zorganizowało uroczyste obchody Dnia Kobiet pod hasłem „Dla Zdrowia”.

    W ramach realizowanej kampanii Grunt to Zdrowie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy, poprosił panią Iwonę Macudzińską Lisiecką specjalista położnik – ginekolog o wygłoszenie w tym dniu pogadanki z zakresu profilaktyki raka piersi. Kobiety miały możliwość „dotknąć”, zbadać fantom piersi z wyczuwalnymi zmianami. Dzięki położnym z NZOZ MEDAR w Łęczycy , kobiety dowiedziały się na czym polegają typowe ginekologiczne badania i w jaki sposób zapisać się na nie. Dużą atrakcją spotkania był koncert życzeń dedykowany wszystkim Paniom. Swoje występy zaprezentowały uczennice Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łęczycy oraz dziewczyny z Domu Kultury w Łęczycy.

    Życzenia wszystkim kobietom Ziemi Łęczyckiej złożyli wicestarosta Janusz Mielczarek, Andrzej Wdowiak – wójt gminy Łęczyca oraz Ryszard Kostrzewski – wójt gminy Grabów.

    Na zakończenie uroczystości każda z Pań dostała symbolicznego kwiatka. Gospodarze imprezy zaprosili gości do degustacji - specjalnie na tę okazję przygotowanych - potraw.



    > Obejrzyj galerię zdjęć <

    11-03-2009

    ================================================================

    Podsumowanie programu „Czyste powietrze wokół nas”

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy przyjął do realizacji na terenie powiatu łęczyckiego program antytytoniowy dla dzieci przedszkolnych "Czyste powietrze wokół nas". Głównym celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Do pilotażowej wersji programu przystąpiły dwa przedszkola z terenu miasta Łęczycy.

    6 marca 2009 r. w Przedszkolu nr 2 w Łęczycy odbyło się podsumowanie realizacji programu. Realizacja programu w placówce trwała dwa tygodnie, w tym czasie przedszkolaki poprzez zabawę zdobywały wiedzę na temat szkodliwego wpływu papierosów na zdrowie. W programie aktywnie uczestniczyli także rodzice. Dzieci uczestniczyły w wielu konkurencjach w trakcie których prezentowały zdobytą wiedzę. Na zakończenie realizacji programu dzieci uczestniczące w zajęciach otrzymały dyplomy oraz drobne upominki.

    Więcej informacji na temat przebiegu realizacji programu w Przedszkolu nr 2 w Łęczycy można znaleźć: http://www.wikom.pl/p2leczyca/strona201.htm

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy składa serdeczne podziękowania dyrekcji oraz całemu personelowi pedagogicznemu Przedszkola nr 2 w Łęczycy za realizację programu.

    09-03-2009

    ================================================================

    Czyste powietrze wokół nas

    W ramach realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia PSSE w Łęczycy zorganizowała dla uczniów kl. IV Szkoły Podstawowej Nr 3 w Łęczycy pogadankę z zakresu szkodliwości palenia tytoniu. Podczas spotkania rozmawiano z dziećmi jak unikać dymu tytoniowego, dlaczego ludzie palą, obliczano straty finansowe ponoszone z tytułu palenia papierosów przez palaczy oraz jakie są skutki zdrowotne wynikające z palenia tytoniu. Na koniec rozdano uczestnikom ulotki przestrzegające przed paleniem papierosów. Działania nasze spotkały się z dużą aprobatą uczestników spotkania.

    Liderzy Zdrowia tej szkoły są w trakcie tworzenia haseł, wierszy oraz piosenki o tematyce antynikotynowej. Wymyślone hasła posłużą do uatrakcyjnienia obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa.

    Program Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu kierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej oraz do biernych i czynnych palaczy. Głównym celem programu jest zmiana klimatu społecznego i zachowań w stosunku do palenia tytoniu poprzez wielopłaszczyznowe populacyjne działania edukacyjno-informacyjne oraz szkoleniowe.



    > Obejrzyj galerię zdjęć <

    03-2009

    ================================================================

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje

    Światowy Dzień Zdrowia 2009RATUJMY ŻYCIE! BEZPIECZNE SZPITALE W CZASIE KATASTROF.

    Światowy Dzień Zdrowia jest obchodzony corocznie 7 kwietnia i zwracauwagę na ważne, ale i zaniedbane problemy zdrowia publicznego. Jest to data upamiętniająca powstanie Światowej Organizacji Zdrowia w 7 kwietnia1948r.

    W tym roku obchody Światowego Dnia Zdrowia będą koncentrować się na problemie bezpieczeństwa jednostek ochrony zdrowia w sytuacjach kryzysowychoraz przygotowaniu pracowników ochrony zdrowia do niesienia pomocy podczaskatastrof.

    Jednostki ochrony zdrowia - szpitale, przychodnie oraz ich personel medycznysą pierwszą, kluczową linią ratowniczą dla osób poszkodowanych wwyniku katastrof takich jak powodzie, pożary, trzęsienia ziemi, huragany czy konflikty i wojny. Ośrodki zdrowia pełnią wiele podstawowych zadań w społecznościach lokalnych - służąc opieką zdrowotną, na co dzień. Są miejscem udzielania porad, opieki nad matką i dzieckiem,punktem szczepień czy specjalistycznego leczenia szpitalnego. Zadania te muszą być kontynuowane w czasie sytuacji wyjątkowych. Bardzo często,kruche systemy ochrony zdrowia nie są w stanie dalej funkcjonować w momencie pojawienia się sytuacji kryzysowej. Powoduje to zarówno natychmiastowe jaki odległe konsekwencje dla zdrowa publicznego.

    Światowy Dzień Zdrowia 2009 jest szansą zwrócenia uwagi na znaczenie inwestowania w infrastrukturę zdrowotną, która będziezdolna wytrzymać katastrofy i nieść ludziom pomoc w nagłej potrzebie.

    • Ponad 11 000 ośrodków zdrowia zostało zniszczonych w Chinach, w prowincji Wenchuan podczas trzęsienia ziemi w Maju 2008, zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do szukania pomocy gdzie indziej.
    • Obecne konflikty w Etiopii i Strefie Gazy ograniczyły dostęp do podstawowych świadczeń zdrowotnych takich jak np. szczepienia.
    • Tsunami na Oceanie Indyjskim w 2004 zniszczyło ponad 60% ośrodków zdrowia w Prowincji Aceh w Indonezji i zabiło około 1/3 położnych z tego regionu, stanowiąc ogromny cios dla zdrowia kobiet.

    Obchody Światowego Dnia Zdrowia 2009 będą koncentrowały się nawskazywaniu osiągnięć, promowaniu projektowania i budowania bezpiecznych budynków ochrony zdrowia, tak aby były w stanie przetrwać katastrofy i kontynuowaćniesienie pomocy potrzebującym.



    05-03-2009
    ================================================================
    KOMUNIKAT

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że nastronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego (www.pis.gov.pl) zamieszczonazostała lista krajowych rzeczoznawców do spraw sanitarno-higienicznych.

    Osoby zainteresowane uzgodnieniem projektu pod względem sanitarno-higienicznym mogą korzystać z usług rzeczoznawcy wybranego ztej listy.

    04-03-2009

    ================================================================



    Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Łęczycy uczestniczy w realizacji Wojewódzkiej Kampanii Profilaktycznej „Grunt to Zdrowie”. Patronat nad kampanią sprawowany jest przez Panią Krystynę Ozga – Wicewojewodę Łódzkiego oraz Panią Urszulę Sztuka – Polińską – Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Łodzi.

    Powyższa kampania kierowana jest do mieszkańców obszarów wiejskich województwa łódzkiego. W szczególności do członkiń Kół Gospodyń Wiejskich , oraz Ośrodków Doradztwa Rolniczego, jak również do wszystkich zainteresowanych swoim zdrowiem.

    Główny cel kampanii, to przede wszystkim aktywizacja środowisk wiejskich w działaniach na rzecz umocnienia zdrowia i propagowania zachowań prozdrowotnych.Tematem przewodnim jest profilaktyka nowotworowa, a w szczególności profilaktyka raka piersi.

    23 lutego 2009 r. OZ i PZ PSSE w Łęczycy uczestniczyła w spotkaniu Koła Gospodyń Wiejskich w Jankowie gmina Łęczyca. Do uczestnictwa w tym spotkaniu zaproszono lek. ginekologii , który przeprowadził pogadankę z zakresu profilaktyki raka piersi. Na koniec spotkania rozdano ulotki z instruktażem samobadania piersi. W ramach podziękowania za przekazaną wiedzę członkinie koła przygotowały pyszny poczęstunek.





    24-02-2009

    ================================================================

     
    Wszawica /Pediculosis/ - choroba zakaźna

    Wszawicą nazywamy obecność na ciele człowieka lub jego odzieży wszy ludzkich, ich larw lub jajeczek (gnid). W zależności od gatunku wszy może to być wszawica odzieżowa, głowowa lub łonowa.Wszy za pomocą specjalnego narządu gębowego, przebijają skórę pobierając krew, którą się żywią, w zamian wstrzykują toksyczną substancję. W miejscu ukłucia przez wesz powstaje niewielka grudka, której towarzyszy świąd.

     

     

    Drogi szerzenia

     

                Wszy przenoszą się z człowieka na człowieka przez:

    ·       bezpośrednią styczność (np. stojąc blisko siebie w publicznych środkach lokomocji)

    ·        przez styczność z odzieżą zawszoną (np. wieszając ubranie blisko okrycia osoby zarażonej), z pościelą albo osobistymi przyborami  np. grzebień, nakrycie głowy, szczotka do włosów).

    W odpowiednich warunkach każdy człowiek może ulec zawszeniu, gdyż wrażliwość populacji jest powszechna. Rozpowszechnianiu się wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie, tj.  przedszkola, szkoły, internaty. Zarazić się nią jest łatwo, ale i wykrycie jej nie jest kłopotliwe.

     

     

    Okres wylęgania

     

        Zależy  od tego, czy przeniesione zostały na człowieka dojrzałe wszy, czy larwy lub jaja. W sprzyjających warunkach larwy wylęgają się z gnid w ciągu co najmniej tygodnia i osiągają dojrzałość płciową w ciągu następnych 2 tygodni.

     

     

    Okres zaraźliwości

     

          Trwa tak długo, jak długo żyją wszy na zawszonej osobie lub jej odzieży i dopóki nie zostaną zabite gnidy we włosach i na odzieży.

     

     

    Metody zapobiegania i zwalczania

     

    Po wykryciu zawszenia należy:

    1. Przeprowadzić kąpiel z zastosowaniem środków dezynsekcyjnych do mycia włosów i odzieży. Służą do tego środki  - szampony, lotiony oraz roślinne nalewki octowe;
    2. Przeprowadzić dezynsekcję bielizny osobistej, pościelowej, odzieży i  koców.
      W środki te można zaopatrzyć się w aptekach, drogeriach i stosować wg instrukcji podanej na etykiecie. Zabiegi dezynsekcyjne należy powtórzyć po upływie 7 do 10 dni, gdyż gnidy są oporne na jednorazowe działanie środków dezynsekcyjnych. Następnie bieliznę osobistą  i pościelową należy wyprać i wygotować ( czas gotowania około 20 minut). Odzież wełnianą dokładnie wyprasować gorącym żelazkiem ( przez wilgotną szmatkę) zwłaszcza szwy,   w celu zniszczenia gnid. Wysoka temperatura ( powyżej 45?C) i wilgotność zabijają owady;
    3. Usunąć z głowy gnidy (jaja pasożytów)  płucząc umyte uprzednio włosy ciepłym 6% octem, który powoduje ich odklejanie się. Po kilku godzinach należy wyczesać gnidy gęstym grzebieniem.

    Oprócz wymienionych zabiegów, dotyczących osoby zawszonej, należy dokonać przeglądu wszystkich osób   z bezpośredniej styczności, a zwłaszcza członków rodziny  i innych współmieszkańców oraz wszystkich dzieci, z którymi zawszone dziecko styka się               w przedszkolu, szkole, zakładzie, internacie.  Nie należy stosować zabiegów zwalczania wszawicy  środkami owadobójczymi  u dzieci do lat 3 – należy zlikwidować wszy przez wyczesanie gęstym grzebieniem.

    W  celu  zapobiegania   należy:

    1. Systematycznie   kontrolować  czystość   głowy włosów, a w szczególności u dzieci uczęszczających  do przedszkoli i szkół oraz przebywających   w internatach i na obozach letnich lub zimowych. Łatwiej jest zapobiegać wszawicy niż ją leczyć;
    2. Dbać o higienę osobistą wszystkich domowników poprzez codzienne mycie całego ciała,  oraz włosów przynajmniej raz w tygodniu, codzienną zmianę bielizny osobistej, zmianę pościeli przynajmniej raz w miesiącu, częste wietrzenie pościeli. U dziewcząt  w wieku przedszkolnym lub szkolnym, zwłaszcza  z długimi włosami, podczas czesania trzeba sprawdzać skórę głowy, czy nie ma tam pasożytów i ich jaj. Gnidy można łatwo dostrzec rozgarniając włosy. Miejsca, w których na włosach najczęściej występują gnidy to okolice za uszami i skronie.

    ================================================================

     
    "SZKOŁY PODSTAWOWE POWIATU ŁĘCZYCKIEGO "

    W ramach realizowanych działań z zakresu profilaktyki próchnicy Oświata Zdrowotna i Promocja  Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łęczycy ogłosiła dla uczniów II klas Szkół Podstawowych powiatu łęczyckiego konkurs plastyczny pod hasłem

    „Zęby myj – Radośnie żyj”

     

    Głównym celem konkursu było promowanie i upowszechnienie wśród dzieci zasad higieny jamy ustnej, ze szczególnym uwzględnieniem dbałości o zęby.

    Do konkursu przystąpiło 9 szkół podstawowych z powiatu łęczyckiego, nadesłano 43 prace. Komisja konkursowa dokonując oceny prac brała pod uwagę wartość merytoryczną, oryginalność projektu, sposób przekazu. Wyniku ustaleń komisji przyznano:

    I miejsce: Maja Woźniak – S.P. Nr 4 Łęczyca,

    II miejsce: Ewelina Wienczkowska  – S.P. Siedlec ,

    III miejsce: Marcin Mikołajczyk – S.P. Góra Św. Małgorzaty 

    Wyróżniono 9 prac:

    Jakub Kosiorowski – S.P. w Siedlcu, Adam Przybylak –Szkoła Podstawowa w Górze w Św. Małgorzaty, Nikol Betlej – S. P. w Grabowie, Cyprian Lewandowski – S.P. w Świnicach Warckich, Mateusz Skowron – S.P. Piątek, Angelika Frątczak – S.P. Witonia, Magdalena Wasielewska S.P. Witonia, Angelika Tomczyk – S.P. Topola Królewska, Małgorzata Michalak – S.P. Chorki

    Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy. 

    I miejsce

    nbsp;</CENTER>
            <CENTER> </CENTER>
            <CENTER> </CENTER 
            >
     
    II miejsce
     
     
     
    III miejsce
     
     
     
    ================================================================
     
    "Nie przystawaj z palaczami, rzuć palenie i bądź z nami"

     

    W ramach ogólnopolskiej akcji antynikotynowej "Rzuć Palenie Razem z Nami" Oświata Zdrowotna i Promocja Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy ogłosiła dla uczniów Szkół Podstawowych powiatu łęczyckiego oraz dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego w Łęczycy konkurs plastyczny pod hasłem:

    "Nie przystawaj z palaczami, rzuć palenie i bądź z nami"

    Głównym celem konkursu jest zwiększenie wiedzywśród uczniów nt szkodliwości palenia tytoniu orazpromowanie zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego. Do konkursu przystąpiło 14 szkół oraz Specjalny Ośrodek Szkolno -Wychowawczy w Łęczycy, nadesłano 93 prac. Komisja konkursowa dokonującoceny prac brała pod uwagę wartość merytoryczną, oryginalność projektu,sposób przekazu, a także formę artystyczną prac. Poziom wykonania i technikabył różnorodny. Wyniku ustaleń komisji przyznano:

    I miejsce: Kamila Olejniczak - S.P. Siedlec

    II miejsce: Sebastian Rakowski - S.P. Góra Św. Małgorzaty

    III miejsce: Wiktoria Szczęsna - S.P. Leźnica Mała



    WYRÓŻNIONO 20 PRAC:

    Sandra Marciniak - S.P. Piaski, Katarzyna Dzienia - S. P. Piaski, Weronka Małecka - S. P. Kadzidłowa, Bielicka Milena - S.P. Sobótka Stara, Julita Pawlak - S.P. Leźnica Mała, Dagmaris Mariańczyk - S.P. Sobótka Stara, Katarzyna Kaźmierczak - S.P. Świnice Warckie, Krystian Kaczorowski - S. P. Witonia, Adrianna Pilichowska - S.P. nr 3 Łęczyca, Wiktoria Jóźwiak - S. P. nr 3 w Łęczycy, Joanna Łaszkiewicz - S. P. Piątek , Oliwia Gabujelczak - S.P. Piątek, Kamila Traczykowska - S.P. Piątek, Mateusz Janczak - S. P. Góra Św. Małgorzaty, Beata Grzelak - SOSW Ł-ca, Marcin Głyda - SOSW Ł-ca, Agnieszka Rozmiata - SOSW Ł-ca, Natalia Frątczak - SOSW Ł-ca, Arek Malarski - SOSW Ł-ca, Anna Frątczak - SOSW Ł-ca

    Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy .

    I miejsce

    II miejsce

    III miejsce

    GALERIA

    ===========================================================

    W ramach realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw PaleniaTytoniu Oświata Zdrowotna i Promocja Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy zorganizowała dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Łęczycy pogadankę z zakresu szkodliwości palenia tytoniu. Pogadanka została przeprowadzona przezlekarza medycyny. W pogadance uczestniczyło ok. 50 uczniów

    ===================================================

    ZAPROSZENIE NA KONKURS

    W ramach ogólnopolskiej akcji antynikotynowej"Rzuć Palenie Razem z Nami" Oświata Zdrowotna i PromocjaPowiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy ogłasza dla uczniówSzkół Podstawowych powiatu łęczyckiego oraz dla wychowanków Specjalnego OśrodkaSzkolno - Wychowawczego w Łęczycy konkurs plastyczny pod hasłem

    "Nie przystawaj z palaczami, rzuć palenie i bądź z nami"

    Głównym celem konkursu jest zwiększenie wiedzy wśród uczniów na tematszkodliwości palenia tytoniu oraz promowanie zdrowego stylu życia, wolnegood dymu tytoniowego.

    ===================================================

    W Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy rozstrzygnięty został etappowiatowy WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU NA ZAKŁADKĘ Z HASŁEM OSTRZEGAJĄCYM MŁODZIEŻ PRZED PODEJMOWANIEMZACHOWAŃ RYZYKOWNYCH SKUTKUJĄCYCH ZAKAŻENIEM WIRUSEM HIV. Konkurs kierowany był do uczniów szkół gimnazjalnych. Do konkursu przystąpiły trzy gimnazja.:Komisja konkursowa oceniła 9 prac plastycznych i przyznała trzy równorzędne nagrody dla:

    Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy życząc powodzenia w dalszym etapie konkursu.

    KONKURS PLASTYCZNY

    Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy informuje, że w dniu 14 listopada 2008 r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Zdrowe Płuca Masz Jeśli o Nie Dbasz". Konkurs kierowany był do uczniów klas I-III szkół podstawowych powiatu łęczyckiego realizujących program profilaktyczny "Wolność Oddechu - Zapobiegaj Astmie". Głównym celem programu jest edukacja w zakresie chorób alergicznych i astmy. Więcej informacji nt. programu można znaleźć na stronie www.wolnoscoddechu.pl .

    Konkurs "Zdrowe Płuca Masz Jeśli o Nie Dbasz" jest organizowany po raz trzeci i cieszył się dużym zainteresowaniem wśród społeczności szkolnej. Do konkursu przystąpiło 10 szkół; nadesłano 46 prac. Poziom wykonania i technika był różnorodny. Wyniku ustaleń komisji przyznano:

    I miejsce: Angelika Rydczak - S.P. Góra Św. Małgorzaty

    II miejsce: Klaudia Starosin - S.P. Nr 3 w Łęczycy

    III miejsce: Paulina Walczak - S. P. Błonie

    Wyróżniono 7 prac:

    Dominik Kowalski - S.P. Topola Królewska, Daniel Hync - S. P. Świnice Warckie, Julia Kaczmarkiewicz - S. P. Świnice Warckie, Lidia Majda - S.P. Topola Królewska, Ewelina Kaźmierczak - S.P. Góra Św. Małgorzaty, Natalia Kowalska - S.P. Chorki, Jakub Olczak - S.P. Topola Królewska.

    Uczestnikom konkursu dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy .

    I miejsce

    II miejsce

    III miejsce

    Galeria:

    ==============================================

    <>

    KONKURS PLASTYCZNY

    "Nigdy nie jest za wcześnie, często jest za późno, aby zacząć badać piersi"

    Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologiczna w Łęczycy w ramach realizowanych działań z zakresu profilaktyki raka piersi ogłosiła konkurs plastyczny pod hasłem:

    "Nigdy nie jest za wcześnie, często jest za późno, aby zacząć badać piersi"

    dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu łęczyckiego. Celem konkursu było zwiększenie wiedzy oraz zainteresowania młodzieży problematyką profilaktyki raka piersi. Komisja konkursowa dokonując oceny prac brała pod uwagę wartość merytoryczną, oryginalność projektu, sposób przekazu, a także formę artystyczną prac.

    Laureaci:

    I miejsce: Milena Krysiak: Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy

    II miejsce: Emilia Dziobiak: Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku

    III miejsce: Małgorzata Sochacka: Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy

    Wyróżniono:

    Katarzyna Ignaczak: Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

    Inez Janiak: Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Łęczycy

    Milena Ossowska: Zespół Szkół im. Jadwigi Grodzkiej w Łęczycy

    Marta Kacprzak: Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku

    Szkołom uczestniczącym w konkursie przekazano podziękowania za aktywny udział, a osobom wyróżnionym nagrody.

    I miejsce

    II miejsce

    III miejsce

    Galeria:

    ==============================================

    SZKOLENIE

    Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy informuje, że w dn. 17.10.2008 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Łęczycy odbyło się szkolenie dla koordynatorów realizujących program edukacyjny w szkołach gimnazjalnych pt." Trzymaj Formę!" oraz dla osób odpowiedzialnych za żywienie w placówkach szkolno - wychowawczych na terenie powiatu łęczyckiego
    .

    W trakcie szkolenia poruszono następujące zagadnienia :

    - wymagania sanitarno - higieniczne w stołówkach szkolnych,

    - opracowanie i wdrożenie systemu HACCP,

    - podsumowanie realizacji II edycji programu edukacyjnego "TRZYMAJ FORMĘ!" oraz założenia programu na nowy rok szkolny 2008/09.

    Głównym celem programu jest edukacja w zakresie kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki. Powyższy program jest realizowany w 9 placówkach szkolno - wychowawczych. W ramach realizowanego programu dla szkół uczestniczących w jego realizacji ogłoszono dwa konkursy:

    1) na projekt edukacyjny najpełniej realizujący założenia programu edukacyjnego "Trzymaj Formę!"

    2) plastyczny pod hasłem "Trzymaj Formę !"

    ============================================================

    W ramach realizacji Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Łęczycy zorganizowała spotkanie z podopiecznymi Towarzystw Przyjaciół Dzieci w Łęczycy. W trakcie spotkania pracownicy stacji rozmawiali z młodzieżą na temat szkodliwego wpływu palenia papierosów na zdrowie, jak unikać dymu tytoniowego, dlaczego ludzie palą papierosy, obliczano straty finansowe ponoszone z tytułu palenia tytoniu przez palaczy, rozwiązywano quiz wiedzy oraz krzyżówkę. Na koniec przekazano podopiecznym drobne upominki, ufundowane przez sponsora za aktywny działa w spotkaniu. W akcji uczestniczyło ok. 30 podopiecznych.

    ============================================================

    "I Ty możesz zostać bohaterem"


    Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy w dniu 7 października 2008 r. uczestniczyła w organizacji I Powiatowych Manewrach Sprawnościowych pod hasłem "I Ty możesz zostać bohaterem" Inicjatorem akcji był Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Łęczycy. Do współpracy w przedsięwzięciu zaproszono także Komendę Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Łęczycy, Pogotowie Ratunkowe, Komendę Powiatową Policji w Łęczycy oraz jednostkę wojskową stacjonującą w Leźnicy Małej. Celem akcji było promowanie zdrowego stylu życia, sportu, rekreacji i czynnego wypoczynku. Dla uczestników czekały konkursy sprawnościowe oraz wiedzy, pokazy sprzętu ratowniczego i uzbrojenia wojskowego. OZ i PZ PSSE w Łęczycy zorganizowała konkurs plastyczny na transparent - plakat o treści antynikotynowej oraz quiz wiedzy o zdrowym odżywianiu, a także konkurs sprawnościowy "Bieg w parach z balonem". Rywalizacja pomiędzy szkołami była zacięta, gdyż każda placówka biorąca udział w pokazie otrzymywała odpowiednią liczbę punktów, również za ćwiczenia sprawnościowe. Na koniec wszystkie szkoły biorące udział w pokazach otrzymały nagrody i wyróżnienia, a zaangażowane instytucje podziękowania.


    Zwycięskie drużyny to : I miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 3 w łęczycy, II miejsce Szkoła Podstawowa w Leźnicy Małej, III miejsce Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni drobnymi upominkami.
    =====================================================

    KONKURS


    W ramach podejmowanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną, we współpracy z innymi podmiotami, działań realizowanych w zakresie Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV na lata 2007 - 2011, został ogłoszony

    "Wojewódzk Konkurs na zakładkę z hasłem ostrzegającym młodzież przed podejmowaniem zachowań ryzykownych, skutkujących zakażeniem wirusem HIV"

    Konkurs organizowany jest we współpracy z Urzędem Wojewódzkim w Łodzi, Krajowym Centrum ds. AIDS oraz Polskim Towarzystwem Oświaty Zdrowotnej Oddział Terenowy w Łodzi. Adresowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych województwa łódzkiego.

    Główne cele konkursu to:

    - podwyższenie poziomu wiedzy młodzieży nt. HIV/ AIDS oraz świadomości ,że postawa niepodejmowania zachowań ryzykownych to najlepsza ochrona przed zakażeniem

    - promowanie zdrowego stylu życia (bez narkotyków, alkoholu oraz wczesnych niedojrzałych ,nieodpowiedzialnych zachowań seksualnych)

    - kształtowanie postaw tolerancji i pomocy dla osób żyjących z HIV

    Gimnazja zainteresowane udziałem w konkursie muszą przekazać do odpowiedniej terytorialnie Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej, do dnia 25 października 2008 r. 5 najciekawszych projektów zakładek w wersji wydrukowanej i elektronicznej.

    Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły gimnazjalne do uczestnictwa w konkursie

    =======================================================


    SPOTKANIE PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA
    Z PRACOWNIKAMI SŁUŻBY ZDROWIA POWIATU ŁĘCZYCKIEGO

    W dniu 31.07.2008r. odbyło się spotkanie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z pracownikami służby zdrowia z terenu powiatu łęczyckiego.
    Tematem spotkania było:
    1) omówienie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 23.08.2007r. w sprawie szczegółowego sposobu postepowania z odpadami medycznymi
    2) omówienie przykładowych procedur postepowania z odpadami medycznymi niebezpiecznymi oraz instrukcji stanowiskowych
    /
    ============================================

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że 1 lipca 2008r. rozpoczyna się ogólnopolska multimedialna kampania społeczna "Wróć bez HIV", która jest kluczowym elementem działań profilaktycznych w Polsce i ma na celu ograniczenie zasięgu epidemii HIV/AIDS

    Corocznie od kilku lat organizowane są przez Krajowe Centrum ds. AIDS Kampanie medialne, każdego roku kierowane do innych grup społecznych i pod innym hasłem. Państwowa Inspekcja Sanitarna od dwóch lat oficjalnie, na zasadzie podpisanego porozumienia Głównego Inspektoratu Sanitarnego z Krajowym Centrum ds. AIDS, jest współorganizatorem tej Kampanii

    To oni stanowią najliczniejszą grupę osób wyjeżdżających z Polski na co najmniej 2 miesiące, wyjeżdżające zarówno w celach zarobkowych (ponad 80%), jak i turystycznych. Polacy mają wiedzę na temat "HIV/AIDS", nie stosują jej jednak w życiu codziennym. Brakuje im wyobraźni do zrozumienia konsekwencji ryzykownych zachowań. Nie odnoszą możliwości zakażenia HIV do siebie.

    Co chcemy powiedzieć poprzez kampanię "Wróć bez HIV"?

    -Nieważne kim jesteś, gdzie jesteś, co robisz, jakie masz wykształcenie, czy też przekonania - HIV i AIDS może dotyczyć także Ciebie.

    -Zawsze i wszędzie unikaj ryzykownych zachowań.

    -Wykorzystuj wiedzę o HIV w praktyce. Negocjuj techniki bezpieczniejszego seksu, używaj prezerwatywy. Nie bój się rozmawiać o przeszłości seksualnej partnera, choćby przypadkowego.

    -Zrób test na HIV, dowiedz się jaki jest Twój status serologiczny.

    -HIV i AIDS nie zna granic.

    ==============================================

    OGŁOSZENIE

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, iż w dniu 31.07.2008r. o godz. 10.00 w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy odbędzie się szkolenie, które tematyką będzie obejmowało zagadnienia związane z gospodarką odpadami medycznymi w placówkach służby zdrowia.

    Wszyscy zainteresowani proszeni są o potwierdzenie telefoniczne udziału pod numerem telefonu (024) 721 21 88 do dnia 28.07.2008r.

    ========================================


    SPOTKANIE PAŃSTWOWEGO POWIATOWEGO INSPEKTORA
    Z PRODUCENTAMI WODY POWIATU ŁĘCZYCKIEGO

    W dniu 18.07.2008r. odbyło się spotkanie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego z producentami wody na terenie powiatu łęczyckiego.
    Tematem spotkania było:
    1) omówienie prawidłowości prowadzenia kontroli wewnętrznej jakości wody;
    2) omówienie procedur na wypadek wstrzymania zaopatrzenia w wodę oraz powiadamiania władz samorządowych i zaopatrywanej ludności, gdy występują warunki powodujące zagrożenie dla życia i zdrowia w związku z pogorszeniem jakości wody
    /
    ============================================

    KONKURS " ZMIANY KLIMATYCZNE, A ZDROWIE "
    Oświata Zdrowotna i Promocja Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy rozstrzygnęła konkurs plastyczny "Zmiany klimatyczne a zdrowie" na poziomie etapu powiatowego. Organizatorem konkursu jest Główny Inspektor Sanitarny wraz z Biurem Światowej Organizacji Zdrowia. Do konkursu przystąpiły 3 szkoły podstawowe: Szkoła Podstawowa w Błoniu, Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy, Szkoła Podstawowa w Witoni. Do Stacji wpłynęło 11 prac. Komisja po dokonaniu ich oceny postanowiła wyróżnić i przekazać do etapu wojewódzkiego 3 prace:
    Karolina Rusek - Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy
    Paulina Jasińska - Szkoła Podstawowa w Błoniu
    Mateusz Pawlak - Szkoła Podstawowa nr 3 w Łęczycy
    ===================================

    >
    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy w związku ze zbliżającym się sezonem wypoczynku letniego, mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie dzieci oraz młodzieży przedstawia 10 zasad bezpiecznych wakacji.
    http://www.gis.gov.pl/pdf/aktualnosci/Instrukcja_sanitarna_obozow_080519.pdf
    ==========================================
    =====================================
    MAJÓWKA ZDROWIA
    Oświata Zdrowotna i Promocja Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznejw Łęczycy w trakcie Majówki Zdrowia w ramach promowania zdrowego stylu życia oraz obchodów Światowego Dnia Bez Papierosa zorganizowała dla dzieci i młodzieży szkolnej szereg konkursów sprawnościowych i konkurs plastyczny. Konkurencje odbywały się na dziedzińcu zamkowym. Wszystkie przeprowadzone konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do konkursów przystąpiło ok. 120 uczestników. Dzięki pomocy sponsorów możliwe było nagrodzenie wszystkich laureatów. Dla dzieci biorących udział w konkursach zorganizowano drobny poczęstunek w postaci ufundowanych słodyczy i napojów. Liceum Ogólnokształcące w Łęczycy zorganizowało dla uczestników festynu punkt z ulotkami dot. szkodliwości palenia oraz wystawę plakatów pod hasłem "Młodość Wolna od Papierosa". Proce zostały wykonane przez uczniów szkoły. W trakcie Majówki Zdrowia Starosta Powiatu Łęczyckiego wręczył podziękowania dla wieloletnich współorganizatorów Majówki Zdrowia w Łęczycy.
    ==================================================
    KOMUNIKAT
    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy przekazuje Instrukcję Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 22 maja 2008 roku w sprawie wymagań higieniczno-sanitarnych organizowania stacjonarnych obozów pod namiotami.
    Instrukcja do pobrania na stronie :
    http://www.gis.gov.pl/pdf/aktualnosci/Instrukcja_sanitarna_obozow_080519.pdf
    ==========================================
    MOJE MIASTO JEST WOLNE OD TYTONIU

    PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W ŁĘCZYCY W RAMACH REALIZACJI "PROGRAMU OGRANICZENIA ZDROWOTNYCH NASTĘPSTW PALENIA TYTONIU W POLSCE"

    OGŁOSIŁ DLA WSZYSTKICH SZKÓŁ MIASTA ŁĘCZYCA KONKURS POD HASŁEM "MOJE MIASTO JEST WOLNE OD DYMU TYTONIOWEGO". ZADANIEM UCZESTNIKÓW KONKURSU BYŁO ZAPROPONOWANIE MIEJSC NA TERENIE MIASTA WOLNYCH OD DYMU TYTONIOWEGO, PRZYTACZAJĄC ARGUMENTACJĘ. BURMISTRZOWI MIASTA ŁĘCZYCA PRZEKAZANO LISTY, MAJĄC NADZIEJE, ŻE PRZYCZYNIĄ SIĘ DO USTANOWIENIA NA TERNIE NASZEGO MIASTA STREF WOLNYCH OD DYMU TYTONIOWEGO
     

    ===============================================
     

    ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA
    PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W ŁĘCZYCY INFORMUJE, ŻE W ROKU 2008 TEMATEM PRZEWODNIM ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA BĘDZIE OCHRONA ZDROWIA PRZED WPŁYWEM ZMIAN KLIMATYCZNYCH. SPOŁECZNOŚĆ I ORGANIZACJE NA CAŁYM ŚWIECIE BĘDĄ PODEJMOWAŁY DZIAŁANIA I ZMIERZAJĄCE DO ZWRÓCENIA UWAGI I WIĘKSZEGO ZROZUMIENIA DLA KONSEKWENCJI ZDROWOTNYCH ZMIAN KLIMATU ORAZ POKAZANIA WPŁYWU ROSNĄCEJ WSPÓŁZALEŻNOŚCI MIĘDZY ZDROWIEM I KLIMATEM A NARODOWYMI I MIĘDZYNARODOWYMI DECYZJAMI I POLITYKAMI. ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA BĘDZIE OBCHODZONY POD HASŁEM: CHROŃMY ZDROWIE PRZED WPŁYWEM ZMIAN KLIMATYCZNYCH.
    BIURO ŚWIATOWEJ ORGANIZACJI ZDROWIA W POLSCE NA STRONIE www.who.un.org.pl ZAMIEŚCIŁO TEKST KTÓRY OMAWIA PROBLEM EFEKTU CIEPLARNIANEGO I ZWIĄZANYCH Z NIM ZAGROŻEŃ DLA ZDROWIA CZŁOWIEKA.

    ============================

    1. KOMUNIKAT
    ŁÓDZKI WOJEWÓDZKI LEKARZ WETERYNARII INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 05.05 DO 12.05.2008 ODBĘDZIE SIĘ NA TERENIE WOJEWÓDZTWA ŁÓDZKIEGO WIOSENNA AKCJA SZCZEPIENIA LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIW WŚCIEKLIŹNIE. SZCZEPIENIE BĘDZIE PROWADZONE METODĄ ZRZUTÓW Z SAMOLOTÓW DOUSTNEJ SZCZEPIONKI O ZAPACHU RYBY.

    W ŻADNYM PRZYPADKU PRZYNĘTA NIE MOŻE BYĆ KONSUMOWANA PRZEZ LUDZI

    ==========================

    2.KOMUNIKAT DOTYCZĄCY JAKOŚCI WODY POWIATU ŁĘCZYCKIEGO
    Na ternie Powiatu Łęczyckiego w 2007 roku jest: 1 wodociąg publiczny miejski, 14 wodociągów publicznych wiejskich oraz 2 wodociągi lokalne. Producentami wody przeznaczonej do spożycia są: - Miasto Łęczyca: Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej spółka z o.o. w Łęczycy ul. Tumska 2 ( 1 miejski ), - Gmina Łęczyca: Urząd Gminy w Łęczycy i Zakład Karny Garbalin, ( 3 wodociągi publiczne ), - Gmina Daszyna: Urząd Gminy w Daszynie, ( 2 wodociągi publiczne, 1 wodociąg lokalny ) - Gmina Witonia: Urząd Gminy w Witoni, ( 2 wodociągi publiczne ), - Gmina Grabów: Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Grabowie, ( 2 wodociągi publiczne ), - Gmina Piątek: Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Piątku, ( 1 wodociąg publiczny ), - Gmina Świnice Warckie: Urząd Gminy w Świnicach Warckich, ( 3 wodociągi publiczne ) - Gmina Góra św. Małgorzaty: Firma " Melgos " Sp. z o.o. Gostynin i DPS Karsznice, ( 1 wodociąg publiczny, 1 wodociąg lokalny ). Roczna wielkość produkcji wody dostarczonej od poszczególnych producentów wynosi 2,860,505 m3 w tym do wodociągu publicznego miejskiego przypada 959,950 m3 , do publicznych wiejskich 1,890,335 m3 , lokalnych 10,220 m3. Liczba ludności zaopatrywanej w wodę: 49,910 osób w tym z wodociągu miejskiego korzysta 16,500 osób, z publicznych wiejskich 33,140 osób, natomiast z lokalnych 270 osób. Długość sieci wodociągowej wynosi w sumie 1001,7 km w tym wodociąg miejski posiada 59,9 km sieci, publiczne wiejskie 1001,1 km, lokalne 0,7 km. W ocenie końcowej na 2007 rok stwierdzić należy, że woda dostarczana z wodociągów publicznych wiejskich Zagaj gmina Góra św. Małgorzaty oraz Chwalborzyce gmina Świnice Warckie warunkowo odpowiada wymaganiom określonym w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 29 marca 2007r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi ( Dz. U. Nr 61, poz. 417). Powodem warunkowej jakości wody były przekroczenia parametrów jakości wody: barwa, mętność, mangan, żelazo. Pozostałe wodociągi powiatu łęczyckiego odpowiadają wymaganiom w/w cytowanego rozporządzenia Ministra Zdrowia. Ilość prowadzonych postępowań administracyjnych wyniosła: - 2 decyzje nakazujące unieruchomienie sieci ( ZOZ Łęczyca, Wodociąg lokalny Daszyna ) i podjecie działań naprawczych w celu zapewnienia właściwej wody przeznaczonej do spożycia, ( podjęte działania naprawcze spowodowały, że odstępstwa miały charakter krótkotrwały, a do odbiorców dostarczana była woda właściwej jakości ) - 5 decyzji finansowych, ( ZOZ Łęczyca, Wodociąg publiczny wiejski Zagaj, Grabów, Chwalborzyce oraz wodociąg lokalny Daszyna ) - 3 decyzje administracyjne dla wodociągu publicznego wiejskiego Chwalborzyce na poprawę jakości wody do spożycia ( parametrów fizyko-chemicznych ) do dnia 31.07.2008 rok. - dla wodociągu publicznego wiejskiego Zagaj na poprawę jakości wody do spożycia ( parametrów fizyko-chemicznych ) do dnia 29.02.2009 rok. - dla wodociągu publicznego wiejskiego Grabów na poprawę jakości wody do spożycia ( parametrów fizyko-chemicznych ) do dnia 31.12.2007 rok. Działania naprawcze prowadzone przez przedsiębiorstwa wodociągowo - Kanalizacyjne: - wodociąg publiczny miejski Łęczyca Krzepocin: bieżące naprawy konserwacyjne i remontowe ( remont pokrycia dachu, wymiana zasuwy przy odżelaziaczu, malowanie obudów studni, wymiana złoża w 1 odżelaziaczu ) - wodociąg lokalny Karsznice: wymiana żwirków filtracyjnych odżelaziaczy SUW. - wodociąg publiczny wiejski Zagaj: wymiana żwirków filtracyjnych odżelaziaczy SUW. - wodociąg publiczny wiejski Piekacie: modernizacja wrót SUW. - wodociągu publiczny wiejski Mazew: wymiana chloratora, wymiana orurowania od zbiorników wyrównawczych do budynku hydroforni - wodociąg publiczny wiejski Koryta remont studni nr 1, - wodociągu publiczny wiejski Grabów: wymiana żwirków filtracyjnych odżelaziaczy SUW.

    ==============================================

    INFORMACJA:

    Lista próbkobiorców próbek wody przeznaczonej do spożycia z terenu powiatu łęczyckiego przeszkolonych przez Inspekcję Sanitarną:

    Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, iż w Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Łęczycy osobami upoważnionymi do pobierania wody do spożycia (Próbkobiorcami) są:
    - st. instr. higieny Lucyna Mazuro
    - mł. asystent mgr inż. Bartosz Olejnik

     

     PSSE Łęczyca 2008