Komunikaty

Bezpieczne wakacje

Wakacje to szczególny czas, który kojarzy się z odpoczynkiem, beztroską, słońcem i zabawą.W tym, żeby właśnie tak było pomagamy my – Państwowa Inspekcja Sanitarna.  Żeby każda kąpiel była bezpieczna i orzeźwiająca, kontrolujemy stan sanitarny oraz jakość wody w kąpieliskach, miejscach wykorzystywanych do kąpieli i pływalniach. Żeby móc delektować się ulubionymi potrawami i regionalnymi specjałami, prowadzimy nadzór nad bezpieczeństwem żywności oraz kontrolujemy w jakich warunkach jest produkowana. Zajmujemy się również działalnością edukacyjną, żeby każdy mógł ochronić się przed chorobami i zagrożeniami, jakie mogą wystąpić ze strony środowiska, żywności, wody, niekiedy innych wczasowiczów. Wszystko po to żeby wspomnienia z wakacji były wyłącznie przyjemne.

Ulotka – Patent na bezpieczne wakacje

Europejski Tydzień Szczepień 24-30 kwietnia 2017 r.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje, że w dniach 24-30 kwietnia 2017 r. obchodzony będzie XII Europejski Tydzień Szczepień (ElW). Jest to inicjatywa kierowana i koordynowana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Hasło przewodnie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień : „Vaccines work”–Szczepienia działają”.                                                                                                                 

Głównym celem tej inicjatywy jest zwiększenie liczby osób zaszczepionych poprzez podniesienie wiedzy i świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych dla ochrony zdrowia, że szczególnym uwzględnieniem najbardziej wrażliwych i podatnych grup osób. Państwowa Inspekcja Sanitarna promuje szczepienia ochronne poprzez akcję informacyjną: „Zaszczep w sobie chęć szczepienia” Strona internetowa akcji informacyjnej: www.szczepienia.gis.gov.pl   Adresatami przedsięwzięć są wszyscy zainteresowani tematyką szczepień ochronnych, w szczególności rodzice i opiekunowie dzieci oraz lekarze i pielęgniarki wykonujący szczepienia ochronne.

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można będzie uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęczycy przy ul. A. Mickiewicza 18  tel. 24 7212188 w godzinach od 8.00 – 15.00 oraz w punktach szczepień Poradni POZ.        Ulotka informacyjna

Obszarowa ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi dla powiatu łęczyckiego w 2016 roku.

Ocena jakości wody jest do pobrania tutaj: Obszarowa ocena jakości wody przeznaczonej do spożycia dla powiatu łęczyckiego w 2016 roku

Informacje dla przedsiębiorców rozpoczynających /prowadzących działalność w sektorze spożywczym

Informacja jest do pobrania tutaj: Informacje dla przedsiębiorców rozpoczynających _prowadzących_ działalność w sektorze spożywczym

Organizacja kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli – komunikat GIS.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy publikuje komunikat GIS  dotyczący kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli.

Komunikat GIS dot. kąpielisk.

Konkurs – „Oddal to”

Regulamin konkursu – Oddal to

Zaproszenie na „Konferencję „Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego”

W dniu 9 czerwca 2016 roku w godzinach 1000 – 1300 w Dużej Sali Obrad Rady Miejskiej w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104 w ramach Kampanii „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie” odbędzie się Konferencja pod hasłem „Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego”. Podczas konferencji poruszana będzie tematyka dotycząca różnych aspektów zdrowia osób pracujących, zagrożeń środowiskowych i chorób zawodowych, promowania zrównoważonej pracy od początku życia zawodowego, zdrowego starzenia się oraz działań służących poprawie zdrowia pracujących.        Konferencja adresowana jest do pracodawców, osób zarządzających bezpieczeństwem i higieną pracy, samorządów lokalnych, służby zdrowia oraz innych zainteresowanych poruszaną tematyką.  Prelegentami będą przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie oraz przedstawiciele Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Udział w konferencji jest bezpłatny.  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

Zaproszenie na konferencję Ochrona zdrowia pracujących w perspektywie zdrowia publicznego.

Komunikat o sytuacji w zakresie grypy z dnia 25.04.2016 r.

W okresie od 16.04.2016 r. do 22.04.2016 r. zgłoszono do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęczycy 21 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowań grypopodobnych. W analogicznym okresie sezonu 2014/2015 nie zarejestrowano przypadków zachorowań na grypę i ich podejrzeń.Od początku sezonu epidemicznego 2015/2016, tj. od 01.09.2015 r., zarejestrowano łącznie 382 przypadki podejrzeń i zachorowań na grypę oraz zachorowań grypopodobnych.

Kampania informacyjna EuropejskiejAgencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

W dniu 14 kwietnia 2016 roku została rozpoczęta kampania informacyjna Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) „Bezpieczni na starcie, zdrowi na mecie”, której koordynatorem jest Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy.

Głównym celem kampanii jest dotarcie do jak największej liczby przedsiębiorców z przesłaniem, że bezpieczne i zdrowe warunki pracy przez całe życie zawodowe są dobre dla pracowników, przedsiębiorstw i ogółu społeczeństwa.

Kampanii  przyświecają cztery główne cele:

  1. promowanie zrównoważonej pracy i zdrowego starzenia się od początku życia zawodowego;
  2. zapobieganie problemom zdrowotnym na przestrzeni całego życia zawodowego;
  3. umożliwianie pracodawcom i pracownikom zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy w kontekście starzenia się siły roboczej;
  4. wspieranie wymiany informacji i dobrych praktyk.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału. Więcej informacji na stronach poświęconych kampanii:

- strona internetowa EU-OSHA: https://osha.europa.eu/pl/healthy-workplaces-campaigns/2016-17-campaign-healthy-workplaces-all-ages

-    link do strony Kampanii w Centralnym Instytucie Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy: https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P34000152491452165180076

Komunikat o sytuacji w zakresie grypy z dnia 18.04.2016 r.

W okresie od 08.04.2016 r. do 15.04.2016 r. zgłoszono do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łęczycy 47 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę oraz zachorowań grypopodobnych. W analogicznym okresie sezonu 2014/2015 zarejestrowano 62 podejrzenia i zachorowania. Od początku sezonu epidemicznego 2015/2016, tj. od 01.09.2015 r., zarejestrowano łącznie 361 przypadków podejrzeń i zachorowań na grypę oraz zachorowań grypopodobnych.